FujiFilm HS30EXR vs. SONY H300, HX200, Nicon L830

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod daewid 22. 4. 2014 12:56

Dobrý den, poprosil bych o radu ohledně výběru rodinného UZ. Doposud jsem měl Sony DSC-H2 (6Mpx, 12zoom, 2xAA) a kdyby se neulomilo po 8 letech tlačítko spouště, asi bych u něj ještě chvíli zůstal :) Fotil pro mne výborně, byl precizně provedený "Made in Japan", hodně toho vydržel. Foťák potřebuji převážně k focení přírody (i v lese), rodinných výletů a občas nějaké to foto v interieru, kde je mi však to omezení UZ vs světlo jasné. Asi 3 týdny čtu recenze a všechny UZ jsou výborné a zároveň k ničemu, těžko se v tom vyznat. Chtěl bych aparát s dobrým poměrem ceny/výkon. První myšlenka byla jen na Sony H300, což bych asi nepoznal rozdíl od H2, potom se mi zalíbil Nicon L830. Pak jsem našel trochu opravdičtější foťák Fujifilm HS30EXR s nímž bych se alespoň naučil trochu fotit a cenovým ekvivalentem k němu Sony HX200 (s GPS). Nejvíce se mi líbí ta HS30, vypadá trochu jako opravdový foťák. Zrcadlovku nechci, resp. si nemůžu dovolit takový teleobjektiv k ní. Co vy na to?
daewid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 22. 4. 2014 13:37

S pár výnimkami sú ultrazoomy iba kompakty s malým čipom a väčším zoomom.
Ak nefotíš vtáčikov a veverky, tak si kúp tzv. profikompakt s väčším čipom. Ak trváš na zoome, dobré sú napríklad stylus 1 od olympusu, panasonic FZ-200. Sonka má super ultrazoom, asi ten najlepší na trhu (rx-10), ale cena je šialená...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janfran 22. 4. 2014 16:26

HS30 je celkem dobrej stroj když si člověk trochu pohraje s nastavenim, stejně tak Panasonic FZ62, pak možná ještě Canon SX50, Sony HX200 nebo Nikon P520. O levnějších UZ bych vůbec nepřemejšlel, tam už dlouhý roky nefotí slušně snad nic.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod daewid 23. 4. 2014 07:28

Děkuju za reakci, blíže tyto foťáky prozkoumám. Tu HS30 jsem našel jako "doporučenou" na digimánii. Jen jsem teď tak letmou kouknul a HS30 s HX200 mají nejlepší světlost 2,8, Canon a Nikon mají 3 a 3,2, nevím ale jak jsou ty 2-4 desetinky v reálu znát.
daewid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 23. 4. 2014 08:19

Mezi F2,8 a F3,1 je rozdíl 1/3 expozičního stupně, budeš tedy muset použít o 1/3 delší čas, nebo o 1/3 vyšší citlivost. To není moc velký rozdíl a v praxi může být snadno překonán rozdíly ve snímačích a zpracování obrazu. Je to ale jenom počáteční světelnost, která se může po zazoomování rychle měnit.
http://www.digimanie.cz/recenze-canon-p ... ace/5018-2
Jak je vidět, zdaleka nejlíp je na tom FZ62, což je jeden z důvodů proč jsem ho doporučoval. Místy má oproti Canonu až o 1 stupeň lepší světelnost, takže lze použít poloviční čas nebo citlivost, což je už v horším světle znát. Taky umožní dosáhnout menší hloubky ostrosti (líp rozmazat pozadí např. za portrétovanou osobou).
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod daewid 23. 4. 2014 09:13

Paráda, díky. Koukal jsem na tu FZ62 a nevypadá špatně a ani ta cena :) Mým favoritem byl ten Fujifilm HS30, kde se mi líbíl manuální zoom a další "manuální možnosti" a chválili větší čip na tuto třídu. V této třídě by si tedy upřednostnil ten Panasonic? U Sony se mi líbila GPS, ale v reálu by stejně jen vybíjela baterku. A ten Canon SX50 je už o 4tis. jinde.... Ještě co P510 od Nikonu?
daewid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 23. 4. 2014 10:04

Kdybych si musel vybrat mezi FZ62 a HS30 tak bych bral Fuji i přes horší světelnost. Má prozměnu lepší hledáček a výklopný display, manuální zoom, o něco lepší snímač, víc ovládacích tlačítek a umí fotit do RAWu, což jsou všechno věci, na který už jsem zvyklej. Ale jestli tobě na H2 nechyběly, tak ti nejspíš nebudou chybět ani teď. Zkrátka ergonomicky je HS30 lepší a obrazově bych podle fotek řekl, že jsou tak na stejno. Jen se trochu bojim doporučovat foťáky Fuji, se kterými nemám osobní zkušenost, nebo aspoň dost načtenejch zkušeností jejich majitelů. Ikdyž je to moje oblíbená značka, jejich foťáky mají často různé záludnosti (hlavně v nastavení a funkcích), které nejdou vyčíst z papírových parametrů a přitom dokážou dost otravovat život hlavně těm, kdo chtěj fotit co nejjednodušeji bez zbytečnýho nastavování. Panasonicy jsou v tomhle ohledu obecně takové čitelnější a záludnosti u nich tolik nehrozí.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 28. 4. 2014 12:40

Fuji má v UZ svůj unikátní EXR čip kdy se dá zmenšit rozlišení na polovic a hardwarově tak zvýšit DR pro jedinej snímek, snížit šum (ne sw odšumováním) apod, a když se sníží v menu odšum na minimum tak má parádní kresbu na UZ... kdyby měl ten Panasonic f2.8 po celém rozsahu byl by hned zajímavější (jako můj starý panák dmc-fz20)..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků