Canon S5 - poškrábaný objektiv - oprava?

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Kristt 15. 11. 2013 09:20

2013-11-12_s5_11-28-12_cocka_web.jpg
Rýpance na objektivu Canon S5

Ahoj lidi, naše batole našlo šroubováček a v nestřežené chvíli mělo nutkání opravit objektiv na mém S5. Bohužel tohle už foťák "nepřeostří" a na fotce je to dost vidět. Nerad bych aparát vhodil jen tak do koše, už jen proto, že mám k němu bohaté vybavení (brašna, orig. adapter+clona+wide obj.+tele.obj, krytky, filtry, dálk.spoušť ...) Tímto se vše stalo neprodejné (původní ivestice byla kolem 10.000 Kč) . V servise AHW v Brně jsem dostal info - cena opravy tak 3.000,-, což už není ani hodnota přístroje. Tak co teď? Jediný co mě napadá, tak zkusit samoopravu, třeba z jiné poškozené S5 vyměnit objektiv nebo jen sklíčko. Nebude to jednoduché ale v podstatě se nedá víc pokazit. No, na sehnání náhr.dílu si moc nadějí nedávám.

Nepasovalo by tam sklíčko i z něčeho jinýho ?

Máte někdo zkušenost či jinou radu?

TADY jsem si opravil sklíčko před čočkou na Panasonic FT3, to bylo celkem snadné a je to i taková vlastní naděje ala "golden ček hende" :)
Kristt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 15. 11. 2013 09:48

Sorry, sklo v objektive je ina liga ako ochranne sklicko. Tam staci rozdiel v stotinach mm a je to rozhasene. Vymena optickych skiel sa robi na specialnych stoliciach a v pripade kompaktov to menia servisy komplet bez rozoberania, preto to tolko stoji.

-- 15. 11. 2013 09:55 --

Jedine mi napadlo sehnat niekde S5 s rozmlacenym lcd a podobne a premontovat z neho objektiv ako celok.
Pozor ale u kompaktov je casto objektiv a cip konstrukcne v celku. Neviem ako je to u s5, chcelo by to servis manual. V kazdom pripade kopa pájení, ja bych sa na to .......!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kristt 15. 11. 2013 10:18

To vše je mě jasný, nerad bych nějaký flame o tom, co by kdyby a jak je vše přesné, nemožné, neprofesionální.
Mám jen 2 možnosti. Buď vyhodím nebo zkusím opravit, přeplácet za servis nemá smysl. Vyřadit možnost samoopravy, nebo u nějakého nadšence (neznáte někoho?) se mě zdá škoda a to i za cenu nepřesností ustavení (pokud by z toho lezly přijatelný fota) i kdybych před vyhozením to sklo měl "prasácky" vyříznout - ano jsem typický čech :mrgreen: . Viděl bych to tak do 500 Kč, to mě za riziko stojí, pro mě je to dostačující uni. kompakt, má skvělé fce s CHDK. Chystám důležitější výdaje na domeček, tak se mě nechce cpát další desítka za něco, co obstojně fotí. Inzerát jsem nahodil, tak třeba budu mít kliku.
Rozborku jsem našel na YT:
http://youtu.be/OeeKesTWi_4
http://youtu.be/0cadAjag9KY
(ale ještě jsem to nezkoumal detailně, jestli jsou ty videa k něčemu)
Nemáte někdo repair manual ?
Kristt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kozakm 15. 11. 2013 10:45

Je to vepředu sklo, nebo čočka? Pokud sklo, asi by šlo vyměnit za "podobné", pokud čočka, tak tam určitě nebude pasovat "sklíčko z něčeho jinýho".

Videa jsem jen proklikal, ale ani v jednom není rozborka objektivu - v druhém mění celý objektiv za jiný. Podle mě se dovnitř jen tak dostat nedá, všechno bude slisované a slepené.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 15. 11. 2013 11:46

Kdesi jsem četl, že poškrábané negativy se zvětšovaly pod petrolejem, osobní zkušenost nemám. Ale podle tohoto vzoru bych se pokusil nanést na přední plochu kanadský balzám (nádherně voní :-) ) a přikrýt sklem z UV filtru. Výsledek ovšem neumím předpovědět, ale oprava není destruktivní ani drahá.


Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kristt 15. 11. 2013 13:49

Hmm, tak ten kanadský balzám slyším poprvé a zní to zajímavě. 25 ml za 363 Kč. Asi zajdu do nějaké optiky pro kapičku. Ale abych pravdu řekl, moc tomu nevěřím, fleky na fotce asi nezmizí, nicméně dobrý pokus.
Kristt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 15. 11. 2013 14:38

S5 moc nepoznam, ale UZ co som mal v ruke spravidla vpredu sklicko nemali, vzdy to bola cocka. V takom pripade napatlanie a nalepenie cohokolvek objektiv IMHO spolahlivo odpali. Ak je tam len ochranne sklo, skusaj.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Puntík 15. 11. 2013 15:29

bob222 , zjisti si, prosím, co je a k čemu se používá kanadský balzám. Jeho použití je ovšem možné ( ani já S5 neznám) pouze pokud je přední plocha objektivu rovinná.

Krisst, i kapička bude moc. Je ho potřeba jen aby zalil vrypy a zbytek jen mikrovrstva. Ostatně tam, kde ho budou mít, ti poradí víc. Má stejný index lomu, jako optické sklo, takže by to mohlo vyjít.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 11. 2013 18:50

No držím palce. Daj vedieť ako to dopadlo...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod radimecek13 15. 11. 2013 18:51

Doma:
Cambridge Audio Azur 540C - Hypa 300SE -SHURE SRH 940,Bang & Olufsen H6
Na ven:
Fiio X1+ Bang & Olufsen Beoplay H2,Ultrasone Icans Octa,Grado IGrado



FIAT 500L POP STAR 1.4 benzín
radimecek13
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kristt 16. 11. 2013 22:23

Dik, to je pecka, že na ebay to mají. Sice trochu dražší ale aspoň free shipping ale hlavně to vypadá, že objektivy u předchůdců (S2, S3) jsou stejné. TADY to taky píšou. Tím se výrazně rozšiřuje vyhledávací spektrum :-)
Jo a to sklo je fakt čočka, kanadský balzám zavrhuji.
Kristt
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků