stejné parametry, ale různá cena

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod smurfiik 30. 12. 2016 12:41

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu/vysvětlení. Rád bych si pořídil kompatk do cca 6 000 Kč na rodiná fota, nic náročného. Před nákupem jsem si udělal mini průzkum na netu, abych zjistil dle čeho se mám orientovat při výběru. Když to zkrátím, tak mi vyšlo, že se mám zaměřit na tyto parametry: min. světelnost objektivu, velikost snímače, min. ohnisková vzdálenost a rozlišení.

No a nyní se dostávám k dotazu: Nalezl jsem dva kompakty, oba mají tyto parametry stejné nebo srovnatelné, ale jeden je o cca 2000 Kč levnější, což mi nedává smysl a nevím, jak mám tedy vybírat. Navíc ten levnější má lepší světelnost (sice má více Mpx, což může znamenat více šumu při stejné velikosti snímače). Dělám ve své úvaze někde chybu?
Zde jsou dané kompatky:
1) Panasonic Lumix DMC-TZ57 - cena 5690 Kč, světelnost f3,3, snímač 1/2,3, min ohnisková vzd. 24mm a rozlišení 16Mpx
2) Canon Ixus 182 - cena 3590 Kč, světelnost f3,0, snímač 1/2,3, min ohnisková vzd. 24mm a rozlišení 20Mpx

Možná je problém v typu snímače, levnější má CCD nebo se mám zaměřit i na jiné parametry?

Děkuji za pomoc.
smurfiik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pike01 30. 12. 2016 14:13

Superlevné kompakty jsou mrtvá kategorie, s výjimkou zoomu je bez problémů zastoupí slušný mobil.

Co se týká tvých uváděných parametrů - to je technicky vzato správný přístup, ale s ohledem na kategorii to nemá až takový efekt jako u přístrojů s větším čipem. Jinak rozdíl v komfortu ovládání (Panasonic bude mít i manuální režimy, Canon je jen automat), rozsahu zoomu (20x vs 10x), rozlišení videa (1080 vs 720), výdrži baterie a podobně. CCD vs CMOS není zásadní (opět, s ohledem na kategorii), v této kategorii může být CCD řekl bych, že trochu lepší volba z pohledu techniky (lepší citlivost, nižší šum). Ale dost záleží, jaké "omalovánky" ze snímaného obrazu vytvoří post-proces ve foťáku, to bude mít větší vliv než typ čipu.

Osobně, pokud bych vybíral foťák v této kategorii, bych buď připlatil za něco jako Sony RX100 nebo něco v kategorii Olympus TG-4, kde je jako bonus odolnost. Nebo se podíval po bazarech na něco jako je Canon G15.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smurfiik 30. 12. 2016 19:41

Ok, moc děkuji za odpověď. Budu to muset promyslet, jestli si připlatit nebo se spokojit s tím co mám v mobilu.
Diskuze se může zavřít.
smurfiik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 30. 12. 2016 19:52

CCD vs CMOS: CCD má menší šum na základní ISO, pak se karta obrací a vede CMOS, ten bývá zároveň i zárukou slušné rychlosti foťáku. Jak si tady uvedl ten Panasonic tak z jeho nedávného předka jsem viděl velice detailní video, fotky má žel slušné jen za opravdu dobrého světla. Ideální je bazar, třeba tady https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=450801 a to bych teda neotálel
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smurfiik 30. 12. 2016 21:32

Děkuji za doplnění. Bohužel bazar nemůžu využít, mám voucher do jednoho eshopu, tak jsem to chtěl využít právě na nákup foťáku. Budu to muset promyslet..
smurfiik
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků