SONY DSC RX100 III aneb jak spadl Canon z lopatky

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 4. 6. 2014 10:03

Ivane, čistě off topic, jsem originál z Považskej Bystrice takže enduro si představ jinak, než cestovní (pro neznalé, jezdila se tam kdysi 6-denní a mistrovství světa v motokrosu, rodák Jožo Chovančík byl mistr světa a naposled vyhrál na mašině vyrobené právě v Bystrici)
k focení: oni to v té recenzi napálí ve výchozím nastavení, které by ale u foťáku této třídy mělo jít měnit - minimálně míra odšumu určitě. Snímání do rawu se neboj, já třeba v Lightroomu zpracovávám i jpeg a v rawu jsou úpravy mnohem snazší. Jednou vyzkoušíš a nebudeš chtít jinak :-D spíš se rozhoduj v rovině sáňky na blesk vs hledaček, výstupu se neboj
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 4. 6. 2014 19:46

reign - jsem ročník, co šestidenní v PB pamatuje a spoustu jsem jich sjezdil, vím jak jsi to myslel, jen mi to nedalo:-)
k focení - díky za názor, zní to logicky, RAWu se nebojím a když už tam je, budu to využívat. Tohle sice není poradenské vlákno, ale osobně se přikláním k MKIII, za důležitější považuji hledáček, na moje focení a při té světelnosti je externí blesk mimo a kromě toho by šel použít externí blesk co má známý - není na foťáku, někam ho položí a on reaguje na interní blesk ve foťáku. Myslím, že Sony vybavilo MKIII dobře - bez (zbytečných) sáněk, s elektronickým hledáčkem, ještě výklopnějším displejem a větší světelností. Větší zoom by se laicky hodil, ale v praxi asi není potřeba. Takže už jen cena...
Naposledy upravil IvanGS dne 5. 6. 2014 09:03, celkově upraveno 1
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 6. 2014 22:11

jj, optical slave používám taky, jen mně třeba nemile překvapilo fungování s kámošovo Nikonem 1J1 kdy v plné automatice vše fungovalo a v PASM ani omylem - odpaloval, ale ne do expozice, zkoušeli jsme všelijaké časy, neúspěšně.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 24. 6. 2014 09:22

Tak už máme na dpreview nějakou tu recenzi:

http://www.dpreview.com/reviews/sony-cy ... c-rx100-m3

Co by mohlo možná někoho méně příjemně překvapit - objektiv stačí trochu zazoomovat a už je z f1.8 prakticky skokově hned na f2.8 (a tu si drží až do konce), takže to je skoro spíš konstantní f/2.8 s vyjímkou na širokým konci.
Pak další zvláštnost, že prý se foťák vypne, když zaklapnete hledáček do těla (prý není možnost to změnit).
No a pak takový ty obvyklý věci, jakože autofokus je méně přesný za horšího světla, nebo že se foťák víceméně "kousne", než se zapíšou fotky z bufferu na kartu.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IvanGS 26. 6. 2014 15:28

Vypnutí se zasunutím hledáčku mi nevadí, stejně kvůli úspoře baterky vypínám kdykoliv, když nepředpokládám v nejbližší minutě další fotku. U RX100III tedy stačí zatlačit hledáček a strčit foťák do kapsy, nejsou to dva úkony...
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 7. 2014 19:45

Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IvanGS 2. 7. 2014 10:32

Zajímavé, díky za odkaz.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 26. 8. 2014 10:05

Rád bych oživil toto vlákno, v nejbližších dnech mi má RX100III dorazit, nakonec jsem se pro něj rozhodl. Objednal jsem i druhou baterku, externí nabíječku a grip, zejména od něj si slibuji jistější úchop. Pokud jsou zde majitelé RX100III, rád přivítám jakékoliv zkušenosti s ovládáním a nastavením foťáku (v tom jsou asi podobné i verze RX100 a RX100II), s focením a natáčením videa, příslušenstvím apod.
Přílohy
grip2.jpg
grip2.jpg (18.57 ) Zobrazeno 4539 krát
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 10. 9. 2014 15:32

RX100III je od pátku doma, na víc než 20 rychlých fotek nebyl čas, víc budu fotit teď na dovolené v Rumunsku. Přesto to bude z větší části práce přednastavených režimů, možností je tolik, že se tím prokousávám pomalu metodou pokus-omyl, i když o základech něco vím.
Foťák je dost těžký, nalepil jsem originál grip, který výrazně zlepšil úchop. Tlačítka jsou titěrná, ale díky možnosti přiřazení snad všech funkcí nejrůznějším tlačítkům a navíc pro každý režim jinak, se do podrobného menu často nepoleze. Příjemné je čtyřsměrné, zároveň otočné tlačítko, které funguje i jako druhý kroužek na objektivu. Příjemný je hledáček, má dioptrickou korekci, senzor přepínání mezi hledáčkem a displejem, sedí pevně a funguje - s přihlédnutím k omezením daným velikostí - velmi dobře. Komfort "setmělému kinosálu" velkých foťáků to není, ale na to, že o něm na první pohled ani nevíte, je skvělý a od okolních vlivů izoluje slušně. Ke kladům výklopného displeje není co napsat, mám i rezervní baterie a externí nabíječku 12/220V, tak si v divočině vystačím dost dlouho.
Stahování fotek kabelem jsem nezkoušel a asi používat nebudu, stejně jako vyndání karty, protože po vyzkoušení bezdrátového připojení ke smartphonu/tabletu jsem z této funkce nadšen, vyzkoušel jsem na telefonu LG G2 a dvou tabletech, na všech funguje přenos fotek rychle a jednoduše, nainstalovat se musí jen aplikace Play Memories Mobile. Další bezdrátová vychytávka je dálkové ovládání - na displeji telefonu/tabletu je živý obraz z foťáku, může se z něj zoomovat, fotit, popř. fotky ihned sdílet. Umím si to představit u focení zvířat, k srovnání skupiny lidí do obrazu a vyfocení smartphonem apod.

-- 10. 9. 2014 15:47 --

Ještě k fotkám - zatím nebylo moc času ani se nepovažuji za odborníka. Zatím jsem cvaknul pár fotek, vždy jednu v režimu Inteligentní auto a další 3 stejné např. v režimu Priorita clony apod. Při zkoumání na velké obrazovce to vypadá, že automatika o fous vede, nešlo ale o nestandardní či problémové světelné podmínky.
Zkušený fotograf by se v nastaveních cítil jako ryba ve vodě, já fotím sice hodně, ale kvalitními "ručními" foťáky už to bylo hodně dávno, nějaké teoretické základy mám, ale praxi se učím téměř od začátku.
Zatím mám pocit, že Sony vyrobilo kapesní přístroj, který bude vždy po ruce a do této miniaturní krabičky nacpalo maximální možný výkon a možnosti jako u "velkých" foťáků.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 22. 9. 2014 14:12

V sobotu jsem se vrátil z týdenní offroad auto-moto-paraglidingové akce (já tentokrát jen v roli pomocného řidiče expedičního Land Roveru). Na focení čas byl, bohužel ne vždy tam, kde bych chtěl, většina fotek je tedy dokumentačních, ze zastávek. Během seznamovacího týdnu před odjezdem jsem se s RX100III moc neseznámil, což bylo znát, u některých fotek mi až následně došlo, jak by se daly udělat lépe (jsem poloviční laik a do focení se po dlouhé době opět dostávám). Důležité je, že foťák - na rozdíl od běžného kompaktu - ty možnosti nabízí a že lze naprogramováním ovládacích prvků docílit poměrně rychlého nastavení bezprostředně před focením. Postupně se mi to dařilo stále rychleji, stále to nedělám automaticky a stále se nad tím musím zamýšlet (a ani mi to někdy nedojde:-)), je to ale otázka času.
Trochu delší je start po zapnutí, kolega s levnou zrcadlovkou už měl vyfoceno, zatímco já měl teprve namáčknuto, když jsme měli foťáky zapnuté, byl včetně nastavení také rychlejší, v tom na zrcadlovku RX100III nemá, ale určitě je to i mýma rukama a hlavou.
Že jsou fotky nesrovnatelné s běžným, levným kompaktem jsem očekával a vzhledem k velikosti přístroje (ne vzhledem k ceně, za ty peníze by fotit dobře měl), jsem naprosto spokojen.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 22. 9. 2014 14:21

konečně jsem si ho alespoň osahal a tři věci mi vadí:
-způsob vytažení hledáčku (nahoru a ještě k sobě, titěrnost)
-jeho hraniční velikost
-absence gripu - není to za co chytit, za ty prachy mohli nalepovací grip přibalit, když už konstruktéry nenapadlo ho udělat rovnou (asi se chtěli vyhnout prostoru pro větší akumulátor)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 23. 9. 2014 09:51

Reign - ano, všechny body by se daly označit za jistý nedostatek, ale dva z nich jsou důsledkem třetího, "hraniční velikosti", který může být pro někoho naopak zásadní předností a byl záměrem konstruktérů. Jasně, větší foťák se lépe drží, má víc a větších ovládacích prvků atd., ale třeba já potřeboval přesně takovouhle miniaturu. Větších profikompaktů je na trhu dost a přesto jsem skončil u RX100III.
Souhlasím, lepící grip přidat mohli, ale zaplaťpámbůh že je vůbec k dispozici - dokoupil jsem a je to mnohem lepší.
Hledáček - souhlasím, pevný by byl lepší, ale je to o velikosti foťáku, oceňuji, že ho nezavrhli. Naštěstí tu je a kupodivu mi ani nevadí ho vysouvat. Za prvé to nedělám před každým snímkem, většinou fotím na displej a jen párkrát s hledáčkem, který pak nechávám vysunutý po celou dobu, kdy daná situace trvá a za druhé jeho vysunutí vůbec není složité - první krok proběhne automaticky po stisku tlačítka, které je po ruce, a druhý trvá druhou rukou zlomek sekundy. Za ten týden jsem se naučil to dělat během pohybu foťáku k oku, takže to vůbec nezdržuje. Bál jsem se, že při vytažení té části k sobě budu muset zbytek "kostky" přidržovat, protože se to bude páčit a naklánět, ale není to tak, jde to jednou rukou.
Nicméně uznávám, že nemít limit velikosti a chtít jediný, univerzální a výkonný profikompakt, zvolil bych asi trochu větší, ovladatelnější model.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 9. 2014 17:44

jj, ty souvislosti jsou mi jasné a pořád považuji ten foťák za malý zázrak - do takové krabičky vtěsnat všechno co tam je... Asi je uvnitř nějaká podstatně větší krabička a do té už se to vejde v pohodě :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 24. 9. 2014 08:04

Určitě to tak bude, protože ta vnější krabička by sama o sobě nemohla být tak těžké. Jak vykulil oči kamarád, kdy vzal foťák poprvé do ruky - "...to je udělaný z olova?". V kapse je to znát, ale v ruce je mi hmotnost naopak příjemná.

Dnes, cestou do práce, jsem udělal 2 krátké zastávky na focení. Na jednom kopci, co je vidět do rovin kolem Českého Meziříčí, jezdím tam denně a ten pohled snad nebyl nikdy stejný - různé druhy mraků, vegetace, průhlednost vzduchu, kouř z komínů... Nevím proč, ale ty změny atmosféry se mi líbí, někdy je až zvláštně magická. No a pak jsem si chtěl vyfotit průčelí jednoho domku z roku 1880 nebo tak nějak, tyhle staré venkovské stavby, pokud jsou v původním stavu, mne fascinují, bohužel rychle ubývají. Škoda, že jsem je teď v Rumunsku nemohl všechny vyfotit, bylo by to na fotoknihu:-). Píšu to ale proto, že dnes poprvé mi foťák tak nějak sám padnul do ruky, už jsem ho tak držel víckrát (nokonec zvítězil úchop vyobrazený v příručce), ale asi jde i o detaily a dnes se to sešlo. Nalepovací grip zlepší ergonomii i anatomicky, ale víc markantní je zlepšení jistoty a pevnosti držení.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 7. 10. 2014 09:15

Mohou mi prosím místní odborníci napsat něco k téhle fotce (myslím pochopitelně co je špatně a dalo by se udělat lépe) - foceno při max. zoomu, nejmenší clonou co šla nastavit, zaostřeno na střed. Jsou to takové učednické pokusy a rád si nechám poradit... Děkuji.
Přílohy
traser1.jpg
IvanGS
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků