Svítivost, jaká je lepší?

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ppajinta 29. 3. 2014 19:55

Prosím radu co se týká svítivosti, který kompakt je lepší? Díky moc

první kompakt:
min, světel. objektivu f/1,8 max. f/5,6

druhý kompakt:
min svět,objektivu f/2,7 max f 1,8
Ppajinta
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 3. 2014 20:07

Ppajinta, svítivost je hustota světelného toku, to nač se ptáš, je světelnost. Ovšem takto to nelze jednoznačně posoudit, protože je ještě potřeba znát (v tomto případě zřejmě) ještě rozsah ohnisek zoomu.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ppajinta 29. 3. 2014 20:13

Já tušla,že jsem napsala totální kravinu :-D Takže jinak, jaký kompakt bude lepší Nikon COOLPIX P330 nebo Olympus XZ-10? Chci foťák na běžné foceni a natáčení, aby byly fotky i videa pěkný za horší světelné podmínky, nebo nějakou radu v cenové relaci 6-7tis? Děkuji
Ppajinta
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 3. 2014 20:15

Ah, tak to je jiná. Ovšem neměl jsem ani jeden z nich, jen co kolegové, tak kompaty uměl Olympus výborné. Nicméně se k tomu jistě vyjádří i jiní. :-)
Nicméně protože ses ptala vedle i na foťáky pro focení pod vodou, vyřešit to můžeš právě tímhle. Kterým už jsem napsal tam. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ppajinta 29. 3. 2014 20:20

Původně jsem chtěla foták do vody,ale aby byl dobrý i na normál focení a hodně lidí mě už od toho odradila,že foták do vody nikdy nebude kvalitní. Tak koukám po jiné variantě s tím,že bychpořídila nějaké pouzdro. Přec jen ve vodě nebudu fotit tak často.
Ppajinta
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 3. 2014 20:28

Ppajinto, to jsou nesmysly. Rozdíl mezi obrazem pořízeným kompaktem a "outdorovým" kompaktem nepoznáš a nepoznají to ani oni. Pokud bys chtěla tisknout velké plachty, z kompaktu za šest tisíc, by to bylo obtížné. Ale prakticky totožné, jako tím "podvodním" Na fotky velikosti do A4 vůbec neměj obavy. Problémy levných kompaktů jsou v mrzuté ovladatelnosti, pokud teda nepůjdeš po něčem lepším do výprodeje nebo bazaru. A i v tom případě se k drahému fotopřístroji kompakt, obzvlášť schopný snímků pod vodou - jako druhý - velmi dobře hodí. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 29. 3. 2014 20:35

Z těchto dvou rozhodně Olympus XZ-10.
Na nejdelším ohnisku má světelnost 2.7, tudíž mu na snímač dopadne o 200% více světla než u toho Nikonu (světelnost 5.6, což je o 2 EV horší).

U těch kompaktů pro focení pod vodou je problém ten, že mají obvykle periskopovou konstrukci objektivu. Na fotkách se to pozná, kvalita snímků je horší. Sám jsem koupil rodičům Olympus Tough (kvůli odolnosti), takže s tím mám zkušenost.
Takže raději standardní kompakt a kvalitní podvodní pouzdro.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 3. 2014 20:40

feanor, jsou s ním tvoji rodiče spokojeni ? Málokdo má na fotku takové nároky, jako nadšený amatér . Také jsem měl "outdorového" kompakta, na fotky z dovolené naprosto vyhovující. Bez obav z poškození jsem ho půjčoval dětem na hraní, natáčení videí. Bohužel jeho plochý tvar bez výčnělků mu umožnil, že mi nepozorovaně vyklouznul z kapsy. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 29. 3. 2014 20:44

Puntík
rodiče s ním vůbec nefotí, raději sahají po starém kinofilmovém kompaktu Fomei :)
Takže jsem se zrovna nedávno rozhodl, že ten Oly Tough dám své malé dcerce na focení.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 3. 2014 20:45

Chápu, filmové přístroje byly, co se obsluhy týká, mnohem jednodušší. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ppajinta 29. 3. 2014 20:45

Puntik,tak to jsi mě potěšil. Opavdu z toho nehodlám tisknout nějaké plakáty, maximálně nějaká fotka do rámečku na zeď,ale nic obrovského. Původně mě zaujal Nikon coolpix AW110.
Ppajinta
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 3. 2014 20:51

Ppajinta, mnoho levných kompaktů odešlo třeba po mírném úderu (přestaly ostřit), nejsem výrobce ani prodejce, ale bez nároků na výstavní fotky - dnes bych bral onoho Pentaxe. Nebo jiný "outdoor". Hlavně z praktického hlediska. Kdyby chtěla moje dcera, ale mobil jí stačí.... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 29. 3. 2014 20:51

Puntík píše:Ppajinto, to jsou nesmysly. Rozdíl mezi obrazem pořízeným kompaktem a "outdorovým" kompaktem nepoznáš a nepoznají to ani oni. Pokud bys chtěla tisknout velké plachty, z kompaktu za šest tisíc, by to bylo obtížné. Ale prakticky totožné, jako tím "podvodním"...
Zdravím


Puntík píše:...Ovšem neměl jsem ani jeden z nich, jen co kolegové,...


Tazatelce bych predevsim doporucil, aby brala nektere zdejsi anonymy s velkou rezervou, nebot nevedi o cem pisi, mozna i proto se radeji pod svuj nazor nepodepisuji...

Nejlevnejsi podvodni fotaky maji obraz velmi spatny, coz je dano mimo jine i jejich konstrukci, takze typicky trpi na neostrost v rozich, chromatickou aberaci atd. a to i tehdy, kdyz nejsou zrovna pod tou vodou. Naproti tomu tebou uvedene kompakty maji predevsim s ohledem na cenu obraz uspokojivy, minimalne o pomyslny rad vyssi, nez ty podvodni hracky. Co je vsak dulezite, narozdil od tech podvodnich, muzou mit vysokou svetelnost, nebot nemusi mit pred objektivem zadne dalsi ochranne sklo. Ty podvodni zacinaji typicky nekde kolem f3.2, zatimco male kompakty jiz na f1.8.

Z vyse uvedenych modelu bych volil Nikon, mene rozpatlava detaily na fotce a nabizi sirsi uhel zaberu (24mm).
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 3. 2014 20:56

Neměl jsem ani jeden nich, míněno Nikon COOLPIX P330 nebo Olympus XZ-10. Outdorový Pentax jsem měl a rozdíl v obraze mezi levným outdor a levným kompaktem nestojí za zmínku. V porovnání, co si nechá líbit outdoor a kompakt, ten outdoor jasně vítězí.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ppajinta 29. 3. 2014 21:01

Petře,děkuji za názor. Takže raději doporučuješ foťák ne do vody. Jsem laik,vůbec tomu nerozumím,ale zase bych ráda měla pěkné fotky a ne při každém uložení do PC upravovala obraz. Nebo pokud by jsi dokázal poradit nějaký dobrý foťák do max. 7tis ( do kapsy) ? Aby i video stálo za to? Děkuji moc Pavla
Ppajinta
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků