Univerzál pro začátečníka - ultrazoom, nebo low-end DSLR?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kuky7 11. 4. 2019 22:06

Ahoj, už delší dobu přemýšlím, že si pořídím foťák, ze kterého polezou lepší fotky než z mobilu a budu se moct učit s nastavováním parametrů... Postupně tedy potřebuji přijít na odpovědi k otázkám:
1. Má smysl pořizovat si (takto základní) foťák? Nebude u většiny fotek v této kategorii jedno, na co to fotím?
2. V čem jsou lepší a v čem horší UZ oproti DSLR?
3. Který konkrétně model vybrat?

Jsem poměrně aktivní člověk, takže dost času trávím někde venku a přes léto cestuji. Právě pro tyhle účely bych foťák zamýšlel. Myslel jsem si, že můj mobil fotí slušně, ale porovnával jsem fotky z poslední cesty s fotkami z kamarádova foťáku (byť zcela jiné kategorie, Olympus TG-4) a přišly mi mnohem živější a v lepších barvách, tak zvažuji, zda opravdu nejít do nějakého foťáku. Neřeším teď problémy typu „budeš to muset tahat v další brašně“, ale spíš jestli se změní kvalita fotek oproti mobilu, např. právě barevnost nebo hloubka ostrosti.

Nejvíc teď koukám po ultrazoomu Lumix FZ82, na který jsem slyšel poměrně dost chvály, ale na druhou stranu mi ze vzorových fotek přijde, že oproti mobilu tam není nějaký extra velký posun. Líbí se mi ten univerzální objektiv vhodný i na focení vzdálenějších objektů v přírodě apod. Další možností by pak byla low-end zrcadlovka. Podle mého kamaráda by měla prý fotit lépe za horšího světla, má lepší ovládání a je rychlejší. Je ten rozdíl ve světelnosti (f/2 a f/2.8 ) opravdu znát? U těch zrcadlovek jsem koukal po něčem jako je Canon 1300D, nebo teď přišli s řadou 4000D a 2000D, ale tam už bych možná byl raději s nákupem opatrný... Docela dost se mi vlastnostmi líbil třeba Lumix FZ1000, ale to už jsme s cenou někde jinde a teď na začátku mám rozhodně v plánu pořídit si něco levnějšího (než se s tím naučím a zjistím, jestli mi to za to stojí), zmiňuji to spíš pro přiblížení, jaký typ foťáku mě zajímá.

Pro ilustraci, co třeba fotím, přikládám fotku z mobilu, která se mi celkem líbila. :-)

Tak co, doporučili byste mi jít do nějakého takového foťáku?
Přílohy
Optimized-IMG_20190406_163241(1).jpg
kuky7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 12. 4. 2019 09:20

Ultrazoom bych vůbec nebral. Jak sis sám všiml, rozdíl v kvalitě mezi mobilem a ultrazoomem není nijak velký, to je dáno podobnou velikostí snímacího čipu. Výhodou zrcadlovky je mnohonásobně větší snímač a možnost výměny objektivů.

Jestli tě zajímají detaily, rozepsal jsem to na svém blogu, je tam i obrázek s porovnáním velikostí snímacích čipů - https://www.flor.cz/blog/vybrat-fotak-k ... rcadlovka/
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 4. 2019 12:05

UZ jako univerzál OK, ale jedině s velkým senzorem. Raději se vyhni pidičipu, to že to má větší sklo neznamená, že má velký senzor, ten je plus minus jak psal Flor na úrovni nějakého smartfounu. Lumix FZ1000 je pro začínajícího už OK. Dá se sehnat v bazaru i něco staršího, ale zrovna základním řadám DSLR bych se vyhnul. SPíš mrkni na Paladix a kup starší DSLR, nebo CSC, tedy z ruky do ruky a máš to pořešené. Hodně zdaru.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tajnik 14. 4. 2019 16:30

kuky7 píše:Ahoj, už delší dobu přemýšlím, že si pořídím foťák, ze kterého polezou lepší fotky než z mobilu a budu se moct učit s nastavováním parametrů...
Nastavovat parametry se da ucit i na mobilu.
tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 4. 2019 16:45

Až na to, že mobil má pevnou clonu, což dost omezí možnosti. Na mobilu se dá dosáhnout podobných výsledků jako na foťáku, ale jsou na to speciální režimy, který fungují jinak než foťák. Pro focení s mobilem je daleko důležitější znát tyto režimy (popř. doplňkové aplikace) než klasickou kombinaci clona/čas/ISO.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 16. 4. 2019 17:21

Pokiaľ niekto javí aspoň základný záujem pochopiť /učiť sa expozičný trojuholník, tak túto osvetu prevádzať na mobile mi príde uchylne!
landov
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 4. 2019 19:16

To teda áno :) Jednoduchá DSLR ja najlepší nástroj na pochopenie základných vzťahov vo fotografii. Dá sa to aj preskočiť, a tak potom vznikajú Gancovky :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tajnik 16. 4. 2019 20:31

Flor.cz píše:Až na to, že mobil má pevnou clonu, což dost omezí možnosti.
To jiste, ale pri malych rozmerech cipu mobilu nehraje pevna clona takovou roli, s f1.7 nebo 1.8 se da vzorovy obrazek udelat bez problemu.
tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 4. 2019 08:53

Inak ak zháňaš all in one, tak taká sony RX-10 sa dá zohnať bazárovo už za slušné prachy, samozrejme záleží od stavu.
V každom prípade treba rátať s tým, že tieto "1 palcové" ultrazoomy (a vlastne asi jediné čo majú význam) nie sú žiadne tintítka a často sú väčšie ako nejaká CSC s objektívom.
bob222
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků