Výběr prvního fotoaparátu.

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod redatorek 20. 11. 2018 20:10

Zdravím,

Vybírám nové zařízení. Jsem prakticky začátečník fotím zatím na telefon Huawei P20pro a chtěl bych se posunout trošku a zabřednout do světa zrcadlovek. Jenže v tomhle je háček. Každý doporučuje něco jiného a když už bych koupil levnější zařízení tak mě zase odkážou a proč si vlastně nepřiplatit za lepší model atd..

Hodně se věnuji postprodukci v Adobe. Často chodím fotit přírodu,města.. chtěl bych ale fotit i potréty.
Můj budget je od 10 000Kč - 20 000Kč. Nechci zase za každou cenu kupovat stroj za 20 tisíc, když jsem prakticky uplný začátečník. Ale zase ne úplný neznalec. Znám základní pojmy a funkce.

Líbí se mě např.

Canon 200d + Cena + levné objektivy.
- Málo ostřících bodů ?? Sport fotit neplánuji nevím jestli to vadí.

Canon d77 + Asi o dost lepší snímač než u 200d
+ více ostřících bodů
- vyšší cena
- mozná zbytečný luxus pro mě ?

pak se mě líbí kompakty od Sony

Sony a6000 + cena
- rok 2014?
- dražší objektivy

Sony a6300 + Super video
- hodně vysoká cena
- dražší objektivy

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Tohle je můj takovej výběr samozřejmě bych rád uvítal tip i na jiné stroje a jiné možnost. Blíží se blackfriday tak věřím, že se bude dát někde něco koupit ještě za hodně dobrou cenu.

Vyplatí se vůbec kupovat něco bazarově?
Má vůbec cenu přecházet na low budget kameru, když mám Huawei p20pro?

díky moc
redatorek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jozef6 21. 11. 2018 07:53

Na fotenie prirody, mestskej architektury by som odporucal aj Pentax K-S1 alebo Pentax K-70 (s cashbackok teraz stoji priblizne rovnako ako K-S1), alebo aj Canon M50. Na Sony nie su zoom objektivy za rozumne ceny. Setovy objektiv 16-50 je slaby a nevyuzije potencial snimaca.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 21. 11. 2018 10:00

Canony 200d a 77d maju rovnaky cip. Rozdiel je v autofocuse, ergonomii, ovladani...
6000 sonku mám, ak chces nieco konkretne vediet spytaj sa. Objektivy na sony je lepsie mat pevne, ak uz vies co chces. Kludne aj sigmy za par drobnych. Setak tak na domace video.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 21. 11. 2018 18:11

Hlidej si cashbacky, u toho Pentaxu maji na vsechny tela 5000,-, obdobne akce budou i u jinych vyrobcu.

No a v cem te ten mobil vlastne omezuje, to vis? Pokud necitis nejakou rezervu v moznostech, kvalite vystupu a nebo tam nemas nejake omezeni, tak s nim klidne pokracuj :-)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 11. 2018 20:52

redatorek píše:Vybírám nové zařízení. Jsem prakticky začátečník ..
Fotáky čo si vybral sa moc pre začiatočníkov nehodia:
- zrkadlovky (200d a 77d) sú ťažšie zvládnuteľné a ich budúcnosť je neistá
- bezzrkadlovky Sony sa zase nepredávajú vo výhodných double zoom setoch (*)
Navyše:
- A6000 nemá ani dotykové ovládanie, takže sa začiatočníkom zložito ovláda
- A6300 je zase už nad tvoj limit .. pozrel som že len samotné telo stojí 21 tisíc .. a s objektívom je to ešte viac (*)

(*) pri objektívoch sa pristavím: vybral si si foťáky s výmennými objektívami. Teda k nim potrebuješ aj objektív.
Najlepšie je kúpiť si set s dvomi objektívami (setový + teleobjektív), lebo v sete to vychádza najlacnejšie.
+ teleobjektív je prvá vec, čo začiatočníkovi bude chýbať

redatorek píše:Každý doporučuje něco jiného a když už bych koupil levnější zařízení tak mě zase odkážou a proč si vlastně nepřiplatit za lepší model atd..
Každý doporučuje podľa svojej skúsenosti. No a skúsenosti sú také, že nikto pri tom najnižšom modeli nezostáva.
A nie je to kvôli kvalite fotiek (tá býva dostatočná), ale hlavne kvôli pohodliu pri ovládaní.

redatorek píše:Často chodím fotit přírodu,města.. chtěl bych ale fotit i potréty.
Můj budget je od 10 000Kč - 20 000Kč. Nechci zase za každou cenu kupovat stroj za 20 tisíc, když jsem prakticky uplný začátečník.
Odporúčam ti napríklad Panasonic GX80 + 12-32 mm + 35-100 mm
Má všetko čo poriadny foťák mať (stabilizáciu, pohodlnejšie ovládanie dvomi rollermi a dotykáčom, 4K video, ..).
Tento set má aj širokouhlejší setový objektív (ako býva bežné), čo v prírode/meste určite oceníš.

Do limitu sa ti vojde aj Olympus E-M10 Mark III + 14-42 mm + 40-150 mm
Síce nemá taký skladný ani širokouhlý seťák, ale po cashbacku vyjde trošku lacnejšie.
No a možno sa ti bude viac páčiť :-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 11. 2018 07:09

Gokotiny netreba brať vážne, pred tým ako by si si mal kúpiť GX80 sa pozri do EVF, lebo ten je za trest.Inak je to OK. Ergo väčších fotoaparátov je vždy lepšie ako tých malých. Že Ganec nevie zvládnuť jednoduché zrkadlo, je len jeho zaostalosť, to zvládali aj 10 ročné deti.. Dobré ovládanie robí skôr viac mech. prvkov na tele ako miniatúrne ikonky u dotykových LCD. A fotoaparát nie je klimatická zmena, o budúcnosť sa netreba obávať. :) Choď si to omakať, vyskúšať a rozhodni sa sám. Zváž potrebu videa, tam je CSC väčšinu lepším riešením(Sony, Panasonic)
A prvý fotoaparát má jednu výhodu. Určite nebude posledný ....a už v tom budeš mať jasnejšie :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 22. 11. 2018 07:43

Inak samozrejme sony tiež existujú s dvoma foťákmi ako kit...
https://www.eglobalcentral.eu/s0ny-alph ... black.html

Ale v tomto prípade by som počkal na black friday, lebo tá cena je tam mierne povedané napružená v očakávaní zľavy...

Ale osobne ak by som dnes chcel začať, tak myslím že Fuji XT-100 + seťáčik je super na začiatok so slušnými výsledkami. K tomu časom bazárovú 35/1,4 a je to na pohodu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 22. 11. 2018 09:21

Za sebe bych vzal sony a7 a 28-70 objektiv, cena 23 000, ale otevřené dveře do jiného světa :-) a7 s přehledem převálcuje Canony o kterých uvažuješ. Když budeš fotit přirodu, architekturu nebo portréty, tak ostření úplně v pohodě, na nějakou zběsilou akci to u té první verze není.
https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparat ... araty+(CSC)&utm_term=Sony+Alpha+A7+%2B+FE+28-70mm+OSS&gclid=Cj0KCQiAxNnfBRDwARIsAJlH29AmrCvTvvIl0eio2JjMQ_qMaBXZX565PXF-ZrL8XbjywjZnDIBFkGgaAvAJEALw_wcB

Jak píše Ganec, tak Olympus OMD Em10 ii nebo iii je taky super. Pokud by jsi uvažoval o Olymspusu, tak mi klidně napiš na mail info@miroslavcizek.com , umim zaridit zajimavou slevu na vse od Olympusu ;-)
miroslav.cizek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 11. 2018 10:21

Ak nevyzadujes 4K viddeo, asi by som siel skor do E-M10 II. Vyjde to lacnejsie. Pri Olympus/Panasonicu musis pocitat s trochu horsim vystupom oproti vacsim snimacom, ale nie je to nic zasadne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 22. 11. 2018 14:54

Teraz samé negatíva.
Sony by som odporúčal, len ak chceš fotiť s objektívmi s pevnými ohniskami. Lebo ich základné zoomy sú veľmi slabé a degradujú výborné 24 MPix čipy minimálne o triedu nižšie. Problém je, že na Sony nie sú žiadne lacnejšie zoomy. Na APS-C telá by bol použiteľný Sony 18-135/3,5-5,6 a k A7-čke Tamron 28-75/2,8. Ale to sa dostávaš hooodne cez tvoj rozpočet.
Fuji XT-100 robí často fotky s ružovým nádychom. Vid fotky napr. v tomto článku - https://www.fotoguru.cz/fujifilm-x-t100-recenze/ , a v diskusii pod článkom to potvrdili viacerí ľudia.
Panasonic GX80 má malý hľadáčik, trochu menší čip s menším rozlíšením, ale výborný setový objektív, no s krátkym rozsahom 12-32.
Olympus MD10 II má trochu menší čip s menším rozlíšením /ako Panasonic/ a slabší setový objektív.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 11. 2018 16:12

Osobne by som mozno zvazil aj EOS-M system, kde je maly vyber objektivov, no su slusne a nestoja vela. Bal by som sa ale buducnosti, kedze sa moze stat, ze Canon ho zrusi. Ale to je len dohad, nic take sa zatial nepredpoklada.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 11. 2018 16:22

jozef6 píše:Panasonic GX80 má malý hľadáčik
Malý? :shock:
Veď je rovnako veľký ako má A6300 .. je dokonca väčší ako mám ja na PEN-F (najvyššia trieda Olympusov PEN)
https://www.dpreview.com/reviews/panaso ... -gx85-gx80

Ale chápem .. na tom foťáku sa ťažko hľadajú slabiny .. a je potom problém, keď chce niekto nejaké uviesť ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 11. 2018 16:29

U té GX80 je záludnost v tom, že poměr stran hledáčku je 16:9 a z toho je vypočteno to zvětšení 0,7x.

Jsem teď uz velmi intelektuálně vyčerpán, takže nejsem schopen dopočítat, kolik je reálné zvětšení pro obraz 4:3 ... ale matně si pamatuju, že někdo psal 0,57x

Ten foťák mám a mám ho rád, hledáček je trochu slabší. Ale použitelný určitě je. Ale slabší taky :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 11. 2018 17:01

Ja ho mám tiež,(teda žena) osobne som horší EVF nevidel, a nie je to len o zväčšení ,ono ani optickej kvalite nevenovali príliš veľkú pozornosť, veľmi by ma zaujímalo, koľko optických členov ten hľadáčik má. Lebo hľadáčiky výraznejšie vystupujúce z tela mávajú viac optických členov (tuším, že až 5-6) Inak spokojnosť, hlavne že sa Gokot vyjadril a nevidel, aj keď on asi všeobecne vidí dosť biedne..pinčes hráva s vajcom :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 11. 2018 17:12

Prvni EM5 se mi zdála horší :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků