Kompakt s povedeným HDR a agresivnější postprocessingem

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 4. 9. 2018 20:39

Zdravím, měl bych poněkud neobvyklou otázku. Kamarádka by ráda nový kompakt na cesty. Momentálně fotí svým mobilem - je to levný Redmi 5A. Nicméně (což mě osobně překvapilo), má velmi líbivé fotky, zvlášť v "HDR" režimu. Slušný DR, vcelku přirozený vzhled (žádné extrémně přesycené barvy nebo deformace obvyklé při snaze o silný "hdr efekt"). Takže fotky bez výrazných stínů, přesto kontrastní a živé. Myslím, že v tomhle jsou mobily poněkud napřed. Výstup z mojí RX100 bez úprav vedle toho vypadá poměrně fádně a o ničem (nepotřebuji přednášku, beztak jej mám hlavně na RAW). Doufám, že už chápete kam mířím.
Levný mobil má samozřejmě své hranice. Otázka je - nevíte na trhu o kompaktu, který by měl povedený postproces v podobném stylu jako dnešní fotomobily? Přeci jen, ty se obměňují po roce, u fotoparátů, zvlášť kompaktů je životní cyklu výrazně delší v tomto ohledu občas zaostávají.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 4. 9. 2018 21:02

Však aj na tej sonke môžeš jpg vykontrastiť a celkovo doladiť na ten mobil look, nie?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 4. 9. 2018 21:19

JPG filmové simulace na Fujifilmu mě baví docela dost (PRONeg Hi, Velvia, Classic Chrome a pak tři typy Monochrome a a tři typy ACROS). Takže buď dle ukázek na Flickru si nastavit na svém fotoaparátu přibližně podobné úpravy filmových simulací, anebo vyzkoušet od Fuji nějaký model (např. X100T či F či X-T100 s 15-45mm sklem) z bazaru či obchodu (vem si SD kartu a nafoť si v obchodě nějaké pokusné snímky z každé té filmové simulace)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 5. 9. 2018 07:13

Kajo, mobily jsou v tomto oproti fotakum trosku napred. Tam se neceka, ze si clovek s tou fotkou bude posleze hrat.

Jinak snad prakticky kazdy kompakt ma i nejaky HDR rezim. Asi staci pogooglit "sorny rx100 hdr" ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pan Kája 9. 9. 2018 00:11

bob222 a wikxzen: Spíš mi jde o možnost získat nějaké detaily navíc pomocí slušně fungujícího HDR. Dotyčná beztak spoléhá pouze na JPEG výstup bez dalších úprav. Kontrast, barvy, to by šlo nastavit ve foťáku (ať jako předvolbu nebo filtr), ale tím by člověk spíš ztratil.

Dám (svůj) příklad z vedlejšího fora o mobilech:

Obrázek
Tohle je fotka z výletu pomocí levného fotomobilu honor 6x na automatiku. DR slušný, postava nerozmazaná, bez duchů (ač se zjevně jedná o režim hdr)

Obrázek

A tohle je fotka z Canonu 750d, složená ze tří fot (+-2EV) v LR. Jasně, dal jsem tam trochu více barviček než by bylo zdrávo, ale berte to čistě jako technické srovnání. Ten rozdíl není špatný. Telefon zachytil hodně detailů, vzhled poměrně přirozený. Když člověk vezme v potaz ten nepříliš kvalitní snímač a optiku mobilu...

cport: Toho se právě obávám. Někde je to HDR jen o bracketingu (a slož si sám), v některých případech foťáky rovnou skládají výsledný snímek. Ale zatím mě žádný z nich nenadchl. Na RX100 jsem se díval a osobně je to jeden z mých šampionů, ale co do rozpočtu je absolutním stropem první generace a tam HDR režim funguje jen decentně, že skoro není poznat rozdíl. I tak by to asi bylo plýtváním, protože navzdory velkému potenciálu řady RX dané osobě bez fotografických ambicí stačí něco jednoduchého, co má na rozdíl od mobilu "zoom" a ideálně zvládne trochu obstojné snímky i za ne zcela optimálních světelných podmínek. Nakonec to bude beztak o kompromisu. Ale zaujalo mě, co zvládá její redmi 5a, a tak se ptám, zdali mi něco neuniklo na trhu kompaktů :)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Podivney 9. 9. 2018 13:38

Malé OT - Kde to bylo? Tuze se mi to líbí.
Podivney
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 9. 9. 2018 16:09

Ja mám sony A6000 a úroveň HDR tam ide nastaviť, predpokladám že niečo podobné je aj rx100.
Ale osobne som to nikdy nepoužil, v NIK software dostanem neporovnateľne lepšie výsledky na pár klikov, dynamický rozsah čipu je cez 13 EV. To ti mobilný jepeg ešte dlho nedá. Ale môžem prípadne skúsiť ten jepegový HDR v alpha 6000, čo z toho poleze.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pan Kája 9. 9. 2018 16:20

Podivney: Vyhlídka Šanův kout na Berounku poblíž Srbska ;)

bob222: O to se nepřu, ale vzhledem k cílové uživatelce je právě nejlepším kompromisem nějaké to opepřené "HDR" do jpegu. RX100 má také různé úrovně nastavení, ale u první generace (jak jsem psal, finanční strop) si uživatelé stěžovali na příliš nízký strop (prý něco kolem 0,7EV, pokud je tu nějaký uživatel, budu rád, když mě opraví). Paradoxně s duchy bojuje mnohem hůře jak dnešní low-endové mobily.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 10. 9. 2018 08:25

Ono to vidím tak trochu ako neschodnú cestu. Čokoľvek pod RX100 bude stáť za prd, nad to už je to drahý špás a spravidla to aj tak chce pred pekný výsledok postproces.
Lacné a dobré kompakty už výrobcovia na pláne moc nemajú, tam už to mobily preválcovali.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 10. 9. 2018 08:30

A rozpocet?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pan Kája 10. 9. 2018 17:36

Cca 8tis. je asi maximum s tím, že čím méně, tím lépe. Cca základní přehled mám, ještě mě napadají kapesní ultrazoomy nebo ixusy od Canonu nebo řada TZ od Olympusu...ale ti moc nesplňují o čem jsem psal. Mám ještě zkušenost se Sony HX60 (nebo to byl ještě HX50?) a rychlost za ne úplně ideálního světla na nejdelší ohniska mě naprosto vyděsila.)) On by stačil i menší snímač, ale je fakt, že jak tu zmiňujete - tady moc novinek není a pak jsou leckdy telefony napřed.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Podivney 13. 9. 2018 21:44

Pan Kája píše:Podivney: Vyhlídka Šanův kout na Berounku poblíž Srbska ;)

Děkuji.
Podivney
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků