Foťák do 15000 - má smysl vybírat nebo je vše +/- stejné?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ovrtelka 3. 7. 2018 18:17

Dobrý den,
uvažuji o koupi foťáku s cenou maximálně 15 tisíc. Vím, že s takovým limitem toho na výběr moc nebude, ale i tak si radši nechám poradit. Pročetl jsem několik článků a nedošel jsem k žádnému závěru. Mám se koukat spíše po DSLR nebo bezzrcadlovkách (neřeším velikost a hmostnost)? Nemám problém s koupí bazarového foťáku, pokud by to za to stálo (nemá někdo tip?).
Co se týče využití, tak focení na výletech, rodina, nic neobvyklého. V blízké době nemám v plánu dokupovat objektivy. Rád bych se ale naučil základní úpravy fotek, pokud to s výběrem má něco společného.

Předem děkuji za názory, zkušenosti a rady :-)
ovrtelka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 3. 7. 2018 19:30

Výlety, rodina, bral by som bezzrcátko.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ovrtelka 3. 7. 2018 20:39

Nějaké doporučení nebo alespoň na co se při výběru konrétního foťáku zaměřit?
ovrtelka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 3. 7. 2018 20:57

Sony CyberShot DSC-RX100 III , není zač :-)
miroslav.cizek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 3. 7. 2018 22:05

Bud neco jako to Sony s mensim zoomem, nebo neco s pevnym objektivem.

Ted se doprodava Ricoh GR II, navic je na nej ted cashback. Popr. se bazarove kusy objevuji v zaruce mezi 8-9 tisici. Velikostne je to stejne, ma to vetsi cip. Na normalni ohnisko to ma lepsi kvalitu nez ta Sony, s digitalnimi vyrezy z fotaku dostanes i nejaky ten zoom. Kdyz te to chytne, da se dokoupit i sirokouhla a nebo makro predsadka. A muzes to dat jak na zeleny rezim "manzelka" a nebo pouzivat ruzne vestavene, treba multiexpozicni rezimy.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ovrtelka 3. 7. 2018 22:26

Vážený pane Čížku,
děkuji za doporučení Sony RX100 III. Věřím, že Vámi doporučený foťák bude skvělý, ale i když jsem výše psal, že v blízké době objektivy nebudu dokupovat, rád bych si možnost výměny objektivů zachoval, kdyby mě focení chytlo více a chtěl investovat dále. Nebo takhle levný foťák s výměnnými objektivy nemá smysl?

Dříve jsem měl vypůjčenou obyčejnou zrcadlovku od Canonu a velikost/váha mě nijak na cestách neomezovala. Pokud je částka, kterou jsem limitován příliš malá, aby se něco rozumnějšího (co by mi pár let vydrželo) dalo vybrat, s jakým navýšením bych měl počítat?
ovrtelka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 7. 2018 23:20

Solidní tělo z bazaru do 10 tisíc natož 15 tisíc není problém u zrcadlovek ani bezzrcadlovek. Těžší je vejít se do 15 tisíc i s nějakým rozumným objektivem = kvalitní opticky a dostatečně světelný. Doporučil bych Fujifilm X-T10 nebo X-E2 s Fujinonem 18-55/2,8-4. Při troše štěstí se bazarový set za 15 tisíc sežene. Po bazarech by se určitě našly i jiné zajímavé kombinace, chce to hledat. Každý má také jinou představu, co má foťák umět. Zmíněné Fuji jsou výborné na focení, i vážné díky vysoké obrazové kvalitě a přítomnosti všech důležitých fotografických funkcí, ale na video by se našly lepší foťáky, geeky taky zrovna neuspokojí. To je pak lepší nějaký Sony A6xxx nebo Olympus OMD.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chodec80 4. 7. 2018 05:50

Já bych taky doporučoval Sony RX100. Pokud vás začne focení bavit, lze si jej ponechat jako malý cestovní, ze kterého lezou pořád pěkné fotky. I případný prodej bude imho snadnější, jak nějaké zrcadlovky.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 14. 8. 2019 09:15

Ahoj vyskočila na mě v prohlížeči nabídka na Panasonic GX9 + 12-32mm v zánovním stavu s plnou zárukou od Fotoalbu za 10.990 Kč. Kdybych neměl GX80ku tak do toho určitě jdu.
Dávám to sem jako tip protože to je podle mě super nabídka a snad někomu pomůže...
https://www.fotolab.cz/eshop/vyprodej-b ... j374u6eg64
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 14. 8. 2019 12:29

Bral bych buď bazarovou A6300 s nějakým vhodným objektivem(sel 16-50 nebo Sigma 19mm atp.)

nebo možná toto

https://www.paladix.cz/bazar/index.php?uid=53676
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 14. 8. 2019 15:12

Hádám že za rok už niečo kúpil. ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 14. 8. 2019 15:13

No já to nemyslel pro konkrétního zájemce... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 8. 2019 15:16

Taky jsem nad GX9 uvažoval, ale nakonec bych, když už, radši koupil stříbrnou GX80. Ale ovládl jsem se ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod foto1977 14. 8. 2019 15:42

Davidof: já myslel, že už jednu GX80ku máš... :)
Jinak za stříbrná vypadá podle mě dost plastově, i když to vypadá asi víc retro než celá černá.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 8. 2019 16:01

Kolega si ji koupil a docela to šlo.
Mám, právě. Mám už všechno, nic nepotřebuju. Hroznej stav :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků