Výběr bezrcadlovky - Olympus vs Panasonic

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Almik 1. 6. 2018 08:01

Ahoj,

Ze zmíněných bych bral Olympus E-M10 II nebo III, přednosti verze II podle mě jako začátečník tolik neoceníš, tak je to myslím docela jedno v tvém případě. GX80 má lépe fungující průběžné ostření (AF-C - průběžné doostřování na pohybující se objekt) a asi i lepší video, ale jako pokud nehodláš primárně fotit věci v pohybu, Olympus poslouží dobře, má o dost hezčí hledáček a v ruce se mi líbí víc. Pokud chceš na foťáku hledáček, měl by být trochu použitelnej. Menu a ovládání je věc názoru, já mám E-M10 I a měl jsem chvíli i Panasonic GX7 a Panák šel z domu - hledáček na prd, menu se mi víc líbí u Olympusu, dotykový ovládání má Panasonic propracovanější než Oly, ale já jsem spíš na tlačítka. Seťák 12-32 od Panasonicu mám taky, je docela ostrej, tedy uprostřed, v krajích to na širokém konci není žádná sláva, to samé co se týče aberace (zelené / fialové kontury na velmi kontrastních hranách), Olympusí seťák 14-42 je opticky nejspíš o něco horší, ale ani ten Panák není bůh ví co. Hlavně se mi po čase začal uvolňovat prstenec zoomu - pro focení je potřeba objektiv vysunout - pootočit - překonat jistý odpor. No a tím častým vysouváním a zasouváním se nejspíš prstenec časem začne uvolňovat (jakoby protáčet).
Divej, dokonalý řešení za 15k neexistuje.
Kdybych začínal od nuly, zajímal by mě ještě Fujifilm X-T100 s objektivem 15-45, bude to nejspíš lehce přes rozpočet (ještě není na trhu, je to novinka).
Dále - stabilizace v kombinaci tělo Oly + sklo Panasonic normálně funguje a ne že ne, jak píše monikash, možná není tak účinná jako při kombinaci stejné značky (neověřeno), ale funguje.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 6. 2018 08:21

Ad stabilizace - podle mě při kombinaci Oly tělo a Panasonic objektiv funguje stabilizace na těle. Takže jakoby v objektivu nebyla. Ale to je pořád dost dobré.

U vyšších řad Olympusů můžeš asi i zvolit, která stabilizace bude funkční (protože u dlouhých skel je lepší použít stabilizaci v objektivu), u Lumixů volit nemůžeš.

Ten hledáček na GX80 používám jen když je hrozně moc světla a display je špatně čitelný. Není nepoužitelný podle mě, ale je malý a EM10 má určitě lepší (ale taky docela malý na můj vkus).

Vzhled je individuální a taky se mi líbí víc EM10. Ale koupil jsem si GX80 :-)

Asi je to fakt hlavně o preferenci stylu ovládání - display = GX80, hledáček klasika = EM10
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Almik 1. 6. 2018 08:48

I u E-M10 mark I můžeš v menu nastavit prioritu stabilizace v objektivu. Mám to tak a řekl bych že to funguje, byť statických fotek dělám minimum.
Jinak ten hledáček u GX80 nebo starší GX7 byl na prd nejvíc pro brejlouny, což já bohužel splňuju.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 6. 2018 08:55

Olympus má vždy navrch v možnostech nastavení, jak je vidět.

Panasonic zase v relativně rozumných defaultech.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod DRSG 27. 6. 2018 20:08

Mám v podstatě stejné dilema, který z těchto 2 vybrat. Jak se rozhodl tazatel? :-)
DRSG
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků