Fotoaparát na cesty - do 20k

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 12. 3. 2018 11:13

Ahoj,

ke konci roku plánuji odjet přibližně na půl roku do Asie. Rád bych si za tímto účelem pořídil nějaký kvalitnější fotoaparát. Prvně musím přiznat, že jsem momentálně fotografický analfabet, který doteď fotil maximálně tak pomocí levné Lumii 735. Takže moje momentální fotografické zkušenosti jsou víceméně nulové. Ale rád se učím novým věcem, takže se nebráním ani složitějšímu fotoaparátu s různým nastavením, ačkoliv to bude pro mě ze začátku spíš otrava, než se s tím pořádně (obstojně) naučím. Fotoaparát bych rád koupil do konce května, abych se s ním ještě stihl před odjezdem zžít.

Limit jsem si stanovil na 20k, víc už pro mě jako začátečníka nemá smysl do toho investovat.
Zrdcadlovku jsem rovnou zavrhl kvůli nutnosti tahání spousty věcí sebou. Takže uvažuji, jestli pořídit bezzrcadlovku s jedním/dvěma objektivy a nebo případně kompakt.
Jsem spíše typ, co chodí po přírodě než po městě, takže primární určení bude focení krajiny než nějakých městský památek. Natáčet videa nemám příliš v plánu.
Nemám problém koupit fotoaparát z druhé ruky, ebaye apod.
Bohužel nyní je tolik variant i v téhle nízké cenové kategorii, že nevím, co vybrat.
Do hledáčku mi padly tyto modely: Lumix LX100, DMC-GX80, A6000. Pokud bych se podíval na ebay, tak do 20k bych byl schopen asi sehnat i Fuji x-t20 18-55.
Fotky budou určeny primárně pro mě, nemám v plánu je někde extra zveřejňovat ani tisknout na papír větším než A4.

Děkuji za případné rady. Je mi jasné, že musí být otravné neustále odpovídat na podobné témata, ale prošel jsem jich víc než dost a jsem z toho spíš víc v nejistotě, než že bych věděl, po čem šáhnout.
TomasKratochvil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 12. 3. 2018 12:24

Sto ľudí sto chutí.
Z toho čo si vymenoval by som bral jednoznačne tú fuji. Ten objektív je kvalitný a univerzálne použiteľný, o triedu sveteľnejší ako seťáky konkurencie.
U ostatných veľmi záleží na skle, ktoré by bolo k tomu telu. Telá sú všetky konkurencie schopné.
LX 100 som v ruke nemal, ku kompaktom sa vyjadriť neviem.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 12. 3. 2018 12:48

Jestli budes brat bezzrcadlovku, tak si k tem vecem, co bys tahal k zrcadlovce, pribal jeste 2-3 baterky navic :)

Jen rypnuti, 100 lidi, 100 chuti. Dneska snad uz nejsou vylozene spatne fotaky. Ta Fuji bude fotit dobre. Ten LX100 by taky byl dobra volba. Mozna jeste vic kompaktni reseni je, kdyz uz teda chces Fuji, ten X70, popr. s nejakou predsadkou. Popr. Ricoh GR II. Posledni 2 jsou kompatky s pevnym ohniskem, ktere maji ruzne crop mody. V pripade potreby si k nim muzes dat predsadky na sirsi, macro zaber apod.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 12. 3. 2018 14:54

X-T20 plus 18-55 bych bral, pokud se vejdeš cenově.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 12. 3. 2018 17:15

Ahoj Tomasi:

Vzal bych asi neco z tohoto:

Panasonic GX85 + 14-140 (ekv 35 mm = 24-280mm)
Sony A5100/6000 (ebay) + 18-135 (ekv 35mm = 27-202mm), tady pisu z Ebay pokud by si chtel ten objektiv 18-135 jinak setovy objektiv 16-50 ma Sony (ekv 35mm = 24-75mm)
Canon M6 + 15-45 (ekv 35mm = 24-72mm)
Olympus PEN E-PL9 + 14-42 (ekv 35mm = 24-84mm)

Osobne bych vyzkousel na prodejne, co se ti lepe bude drzet a ovladat.
Kvality vystupu Sony a Canon budou mit podobnou (canon ma trosku horsi dynamicky rozsah a mensi pocet sniku za sekundu a chybi EVF, kdyz je treba prime slunce moc oproti Sony)
Panasonic a Olympus budou mit za horsich svetelnych podminek o neco horsi obraz nez Sony a Canon. Olympus nema EVF, zase EVF Panasonicu neni zrovna z nejlepsich.

Pokud chces neco opravdu do kapsy tak se da do 20 tisic z Ebay poridit Sony RX100V (ma super rychle fazove ostreni), dobrou svetelnost i dosah (ekv 35mm = 24-70mm).

Cport,
ocividne nemas prehled, jinak by si tady takove blbosti nerikal. Nektere zrcadlovky vydrzi nekolik set snimku klidne. Vcera jsem napriklad fotil 370 snimku a baterka po nich byla na 50 procentech.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 3. 2018 17:24

Myslím Devile, že jsi cporta nepochopil. Píše, že k bezzrcadlovce má přibalit víc baterek, protože má menší výdrž ...

Jinak seznam je přesný.

Doplnil bych - zkus si tu RX100 vzít do ruky, je opravdu malá. Vyzkoušej i hledáček, já v něm viděl vždy jen rozmazaný obraz, asi kvůli brýlím.

Tu GX80 zvaž i s 12-32 objektivem. Podle mě je opticky o něco lepší, za cenu rozsahu. A je pak opravdu kapesní.


A vyzkoušej si ty foťáky opravdu sám, pokud máš kde, nedej jenom na testy a rady :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 12. 3. 2018 17:36

devil: No ja mam dost prehledu na to, abych pochopil psany text, zvladl gramatiku a k tomu i neco k fotakum pro svou potrebu :) Jak jsi na tom ty?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 12. 3. 2018 18:00

Díky borci, ano mám v plánu si to dojít někam na prodejnu vyzkoušet, než to koupím. Ale zase chci prodejnu navštívit s nějakou představou, co bych asi chtěl a nejít tam úplně na prázdno. Všechno si to projdu a zkusím se nějak rozhodnout.

Co jsem tak zběžně koukal, tak např. fuji x-t20+18-55mm bude vážit cca 800g, plus baterky a jsem asi tak na 1 kg, počítám, že u ostatních bezzrcadlovek bych byl na tom podobně. A první dva měsíce budu mít na zádech cca 12kg, tak tam by se to 1 kg nejspíš ztratilo a pak budu pokračovat s cca 5 kg batohem, tam se trochu bojím hlavně, aby mi ten 1 kg přiliš nevadil při vahovém limitu zavazadla, nevím, jak se k tomu aerolinky staví, když bych to měl hozený např. kolem krku a ne v batohu. A jinak souhlasím, je mi jasné, že asi se nezdá stoprocentně určit, co mi padne. Počítal jsem s tím, ale jsem fakt rád za jakékoliv vaše názory.
TomasKratochvil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 3. 2018 18:52

Ta fujina je asi technicky nejlepší z toho tvého výběru - dobrý čip, zejména pokud fotíš rovnou do jpeg a super záklaďák.
Je ale největší a nejtěžší.

Zkus si i tu gx80 a 12-32 - je malý velmi dobře ovladatelný.

U té sony s 16-50 si udělej pár fotek a prohlídni si je, jestli se ti obraz líbí.

To ostatně platí pro všechny ty foťáky, ale o tom seťáku od Sony tu byly dost diskuse.

Tu 12-32 osobně mám a za dobrého světla je více než dobrá.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 3. 2018 19:38

Poradil jsem kamarádce minulý měsíc kombinaci Fujifilm X-E3 (tělo bez baterie 287g) s 23mmF2 WR (180g) do kopcovité přírody, XF 18-55mm (490g) jsem ji rozmluvil právě kvůli skladnosti a cestování. Neodsuzuji zoom, ale pevné sklo je zábavnější. Ořezy v PP jsou skvělé. V zahraničí před týdnem si navíc přikoupila 50mmF2 WR (200g) a je vysmátá. Do středně velké kabelky naprosto v pohodě. 2 baterky (asi cca 90g obě). Takže například X-E3 s XF23mmF2, baterií uvnitř, SDHC kartou a přimontovaným gripem MHG-XE3 (cca 100g) a původním solidním Fuji řemínkem je dohromady cca 620g v ruce či kabelce. K tomu nabíječka baterie s kabelem do sítě je přibližně stejně těžká jako jedna Fuji baterie.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod user1234 12. 3. 2018 20:53

TomasKratochvil píše:Ahoj,

ke konci roku plánuji odjet přibližně na půl roku do Asie. Rád bych si za tímto účelem pořídil nějaký kvalitnější fotoaparát. Prvně musím přiznat, že jsem momentálně fotografický analfabet, který doteď fotil maximálně tak pomocí levné Lumii 735. Takže moje momentální fotografické zkušenosti jsou víceméně nulové. Ale rád se učím novým věcem, takže se nebráním ani složitějšímu fotoaparátu s různým nastavením, ačkoliv to bude pro mě ze začátku spíš otrava, než se s tím pořádně (obstojně) naučím. Fotoaparát bych rád koupil do konce května, abych se s ním ještě stihl před odjezdem zžít.

Limit jsem si stanovil na 20k, víc už pro mě jako začátečníka nemá smysl do toho investovat.
Zrdcadlovku jsem rovnou zavrhl kvůli nutnosti tahání spousty věcí sebou. Takže uvažuji, jestli pořídit bezzrcadlovku s jedním/dvěma objektivy a nebo případně kompakt.
Jsem spíše typ, co chodí po přírodě než po městě, takže primární určení bude focení krajiny než nějakých městský památek. Natáčet videa nemám příliš v plánu.
Nemám problém koupit fotoaparát z druhé ruky, ebaye apod.
Bohužel nyní je tolik variant i v téhle nízké cenové kategorii, že nevím, co vybrat.
Do hledáčku mi padly tyto modely: Lumix LX100, DMC-GX80, A6000. Pokud bych se podíval na ebay, tak do 20k bych byl schopen asi sehnat i Fuji x-t20 18-55.
Fotky budou určeny primárně pro mě, nemám v plánu je někde extra zveřejňovat ani tisknout na papír větším než A4.

Děkuji za případné rady. Je mi jasné, že musí být otravné neustále odpovídat na podobné témata, ale prošel jsem jich víc než dost a jsem z toho spíš víc v nejistotě, než že bych věděl, po čem šáhnout.


Ahoj, ze své zkušenosti můžu doporučit tu Alphu a6000. Dneska za velmi dostupné peníze s perfektní kvalitou. Taky jsem si ho koupil jakožto pro začátečníka a udělal bych to klidně znovu, není čeho litovat. Napsal jsem i recenzi sem: https://www.nafoto.cz/l/fotoaparat-sony ... m=referral
Věnuji se tam právě i té 16-50mm.
user1234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 3. 2018 21:07

Tomáši, nic proti A6000, ale jen pro info - tento user123456 je zástupce nastupující generace, studující marketingu a tento spam je součástí jejich výuky ...

V té souvislosti mě napadá variace starého vtipu - víte proč mají v Seattle sklad jaderného odpadu a v Bostonu školu marketingových učňů ... ?

Protože v Seattle si mohli vybrat jako první ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert


Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 13. 3. 2018 08:29

Díky chlapi, popravdě nečekal jsem, že tu dostanu až tolik odpovědí. :-) Myslel jsem si, že budete spíš nevrlý, že tu určitě tahle otázka padla už po 50. Projdu všechny rady, dohledám si k nim další informace a zajdu si to otestovat někam na prodejnu.
Ještě jednou děkuji.
TomasKratochvil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 17. 3. 2018 19:57

Tak nakonec rozhodnutí padlo na GX80, zkoušel jsem ji v obchodu a padla mi nejlépe, x-t20 teda taky, ale zase je o dost dražší i o něco větší. Ještě mi teda do výběru nachvilku skočila x-e2/x-e2s 18-55, kterou bych sehnal za cca 14k, ale jelikož ji nemám, kde vyzkoušet, tak proto i ten výběr gx80, jen mě trochu štvou, že v USA se dá sehnat za 550$ včetně 12-32mm + 45+150mm. Možná to je zbytečné honění peněz, ale měla by sehnat gx80+12-32mm nová na ebayi za 10,5k celkem v pořádku, tak počkám a ušetřené peníze raději koupím případně pevný objektiv a nebo baterie.

Ještě jednou všem díky za rady.
TomasKratochvil
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků