Náhrada za panasonic LX 7

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod robi.r 13. 1. 2018 19:38

Zdravim,
rád bych našel náhradu za dosloužilý panasonic lx 7, fotím převážně krajinu, architekturu, rodinu - mám svižnější 3 leté dítě, takže určitě uvítám něco s dostatečně rychlým zaostřování, cenový limit do 25 tis.
Děkuji za rady.
robi.r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 13. 1. 2018 21:31

Ahoj. Jaké máš požadavky na rozměry? Nutně vyžaduješ něco podobně kompaktního, nebo to může být něco s výměnnými objektivy?

Pokud jsi začátečník, nemáš zájem o hlubší znalosti a pokročilé ovládání, mohlo by být zajímavé toto:

https://www.softcom.cz/eshop/canon-eos- ... 06207.html
...15-45 na běžné venkovní cvakání, 22/f2 na indoor, je to malý lehký, slušný autofokus a to i ve videu, vyklápěcí dotykáč, relativně malé rozměry. Ještě ideálně bych k tomu dokoupil právě na krajinu a architekturu širokáč 11-22, který stojí nějakých 9000 a za tu cenu je prý velmi dobrý. Nevýhodou bezzrcadlovek Canon je velmi malý výběr dalšího příslušenství a objektivů, třeba delší světelné sklo neexistuje, pouze ten univerzální 22/f2

Dále už za 31000 je výborná volba toto:
http://www.afoto.cz/prodej/Fujifilm-X-T ... -1/typ/8:7
...oproti Canonu je to pokročilejší nářadí, má kvalitní elektronický hledáček, ještě kvalitnější výstup, velmi kvalitní objektiv 18-55mm/f2,8-4, sáňky na příslušenství... další optika a příslušenství ale není nejlevnější, byť je to kvalitní a výběr je slušný.

nebo kapesní univerzální kompakt se superrychlým ostřením:
https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx100-v
za mýdlovou krabičku 25500 ? Za to co umí proč ne. Vyčítá se tomu asi nejčastěji horší držení, ale tadyk k tomu dostaneš origo kožený pouzdro, se kterým se to drží určitě líp.
Má to menší snímač než foťáky s výměnnými objektivy, ale vynahrazuje to světelným objektivem. Je to takovej dobrej univerzál na vše, hlavně na focení rychlých akcí v pohybu je to velmi dobrá volba. Pokud bys to ale myslel s tou krajinou a architekturou hodně vážně, bude lepší něco s větším snímačem a výměnnou optikou.

Požaduješ pouze nový zboží, nebo bys šel klidně i do bazaru?

Zajdi si do obchodu a vezmi si pár foťáků do ruky, to je víc než 1000 cizích názorů.

Možností je víc, třeba slušnej foťák je třeba Canon EOS 200D, což je zrcadlovka, která je ale lépe použitelná při focení přes dotykový vyklápěcí displej, má slušné ostření ve videu a hromadu dostupného příslušenství.

Nebo SONY A6000 je taky slušnej foťák za tu cenu, jen co k tomu za optiku, aby ta cena nebyla úplně mimo...seťák 16-50 je na prd a jinej dostupnej slušnej zoom mě nenapadá. Nějaká pevná skla má Sigma, Samyang manuální... Sony skla je lepší kupovat třeba v Polsku, tady jsou předražené.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaroh 16. 1. 2018 12:53

JA som prešiel práve z LX7 na Olympus E-M 10 II. s objektívom 14-150 a som veľmi spokojný. Je to pre mňa nová dimenzia fotenia :-)
https://www.prolaika.sk/e-shop/olympus- ... 1212.xhtml
Odvtedy som dokúpil aj ďalšie objektívy...
jaroh
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 16. 1. 2018 13:37

Já bych asi začal setem Panasonic GX80 +12-32 a doplnil pevnou 25-kou. Je to malý, fotí to slušně, rychle, video výborné.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom384 17. 1. 2018 23:02

Pokud kompakt, pak LX100. Dodnes neprekonany a to uz je na trhu tri roky. Pokud bys ale pozadoval nekompromisni vystup na krajinu a architekturu (tisk A3+) tak bych sel do Canonu M10 se setakem, sirokacem i tou 22kou.
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 18. 1. 2018 08:39

Já LX100 mám a jsem velmi spokojený - fotím halt rodinu. Ale na krajinky nevím, protisvětlo moc nedává. Není to tragedie, ale taky žádná hitparáda.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom384 20. 1. 2018 09:28

Ahoj Regine, mas pravdu. Pokud bys ale byl nucen vybrat kompakt ktery zvladne vsechny pozadovane discipliny, ktery jiny by to byl? Navic treba na krajinu ma LX100 jednu zajimavou vlastnost. Pokud ho prepnes do rezimu 16:9 tak ma stejne "sirokouhle" zabery jako objektivy 11mm (22mm EQ) porovnani s m43. Tim "sirokouhle" myslim sirku zaberu, ne uhlopricku.
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 1. 2018 19:48

No, jak říkám, mně LX100 vyhovuje a multiaspect senzor je příjemný bonus. Ale jinak bych jeho hlavní výhody shledával spíše v kompaktnosti a ve výkonu v horším světle. U krajinky zamrzí jak limity skla, tak slabší výkon na základní ISO. Vlastně ideál by byl nějaký APS-C Soňák, jenomže na ty zase nejsou skla. Přijde mi, že pokud chce člověk fakt slušný výkon v kompaktním těle je nucen oželet zoom a sáhnout po Ricohu GR. Já když jsem zažil rozčarování z Canonu G7X mkII tak jsem si v prvé chvíli říkal, že příště snad už pořídím Sony A7+28mm. Teď mně to netrápí, ale až budu zpracovávat fotky z dovolené tak asi zase poteču.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod robi.r 21. 1. 2018 12:12

Zdravim, diky za rady, chci se zeptat a co Canon PowerShot G5 X??Ted byl v akci za necelych 14 tis...

-- 21. 1. 2018 11:13 --

Nad tim panasonicem gx80 take dost uvazuji....skoda jen ze uz k nemu neni zdarma i ta 25
robi.r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaroh 21. 1. 2018 12:55

Tá 25 sa často objavuje v bazároch (aj keď samozrejme nie zdarma :-)), napr. https://foto.bazos.cz/inzerat/84345744/ ... -clona.php
jaroh
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 21. 1. 2018 14:13

Canon G5X má objektiv stejný jako G7X, tudíž na krajinky ani omylem. Poslední pidi kompakt v prodeji s výbornou optikou je Sony RX100 mkI, od verze III včetně je ta optika kompromisní.

-- 21. 1. 2018 13:17 --

Jaroh : nový Panasonic 25mm/f1,8 se dá nový koupit pod 5k.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaroh 21. 1. 2018 14:40

To je možné, nesledujem to, iba som chcel robi.r ukázať, že sú v bazároch.

Ja mám Oly M.z 25/1.8 a som s ním veľmi, veľmi spokojný. Je to plasťák, ale fotky robí parádne.

Inak, aby sme sa vrátili k téme:
Popri Oly 10.II ako hlavnom foťáku som si ako náhradu kompaktu (najmä na bicykel a na street) kúpil ojazdený Oly Pen E-PL7 a aj s plastovým pancake Pana 14/2.8 sa mi z neho fotky páčia viac ako z LX-7. A to si idem ešte k nemu kúpiť ten kitový pancake Oly M.z 14-42, uvidíme, čo z toho polezie. Nevýhodou však je, že E-PL7 nemá vstavaný blesk, čo mi občas chýba (takže niekedy sa pre pracovné účely v interiéri vraciam aj k LX-7).
jaroh
Návštěvník

Odeslat příspěvekod robi.r 21. 1. 2018 19:52

A co Sony rx100 II??? mas s nim nekdo zkusenost??? Vcera sem si byl vyzkouset rx 100 III a uz jen ten vyklapeci blesk nebudi dobry dojem...
robi.r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 21. 1. 2018 20:47

reign, to je 25/1,7 u poláků v Ostravě mě to vyšlo na 4500,- Jinak je to parádní sklo, celkem nerozumím té ceně. Ale když jinak nedali.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 21. 1. 2018 21:26

Ja som ho kúpil nové za 150 eurofufníkov, ale odvtedy podraželo. Asi je záujem.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 22. 1. 2018 08:54

robi.r: no jestli na tebe neudělal dobrý dojem vyklápěcí blesk u RX100 III, tak u RX100 II to asi nebude o moc lepší. zálěží jak se k tomu budeš chovat. RX100I (konstrukčně prakticky stejný jako MkII) mají 4 lidi okolo a nikomu se zatím blesk neurval.
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 22. 1. 2018 09:50

Pokud není problém finanční rozdíl mezi mkI a mkII bral bych jednoznačně dvojku - patice pro blesk (ten vyskakovací čertík na malých kompaktech je obecně fakt z pekla) plus výklopný displej jsou prvky navíc s velkým potenciálem.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 22. 1. 2018 11:31

Ten blesk je konstrukcne hodne podobny jako na Sony A6000/A6300/A6500, takze bych se toho nebal.

Hlavne ta vyhoda, ze ho muzes blejsknout o strop dela hrozny rozdil. V mistnosti s ne dost vysokym stropem (do 3m) to dela velmi pekne vysledky.

Jinak zalezi jeslti chces neco vylozene do kapsy nebo ses schopny sebou nosit neco vice, protoze s limiten do 25 tisic mas celkem siroke moznosti. Chtelo by to trosku vice upresnit co od toho ocekavas. Jeslti ti jde vylozene o mobilnost nebo ne treba.

Nicmene pokud nespechas, tak bych si pockal na zacatek brezna. Duvod?

Na konci unora je v Japonsku fotoshow, kde hlavni hraci (Sony, Nikon, Canon, mozna i Olympus a Panasonic) predstavi sve novinky. Koupil bych az po te urcite.

Za prve muzou slevnit nektere nynejsi modely vyrazne a take muze prijit neco noveho zajimaveho.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 22. 1. 2018 11:41

Obávam sa len, že pri plynule brutálne rastúcich cenách noviniek budú tieto nové modely tak za raketu.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 22. 1. 2018 11:48

Almik píše:Nebo SONY A6000 je taky slušnej foťák za tu cenu, jen co k tomu za optiku, aby ta cena nebyla úplně mimo...seťák 16-50 je na prd a jinej dostupnej slušnej zoom mě nenapadá. Nějaká pevná skla má Sigma, Samyang manuální... Sony skla je lepší kupovat třeba v Polsku, tady jsou předražené.

Ja nevim, ty mas s tim setakem osobni zkusenost nebo to vsichni jen hodnoti podle recenzi a nikdo s tim realne nefotil? Uprimne, na tom setaku jsou pri 16mm spatne rohy, ale na normalni fotce na web to nepoznas. Na normalni fotky z toho leze prakticky to stejne jako z jinych setaku. Navic je ten setak dost skladny nasazeny na A6xxxx radu o tom si Canon nebo Nikon muze jen zdat. Proste je to neco za neco ocividne. Nerikam, ze je vyborny ten setak, ale urcite neni tak tragicky jak se tady snazi prezentovat.

Ted by se mel zacit bundlovat novy Sony 18-135mm, pravdepodobne se to tak stane s uvedenim A5200 (suska se senzory z A6300, o neco mensi framrate, 4K video, bez hledacku).

Jinak k tem Sony sklum u nas mas pravdu. Prijde mi to tragicke z pohledu Sony. Vetsinou to tak byva, ale i treba Samyang to ma tak u nas a vpolsku koupim o 20 i vice procent levneji. Posledne Samyang 135/F2.0 u nas 16, v Polsku 12.5, takze asi tak. Dojet si pro nej me stalo 250 do obchodu neco jako Euronics/Datart u nas a to nemluvim o skvelem pristupu na prodejne. To si u nas muzu jen zdat.

-- 22. 1. 2018 10:52 --

bob222 píše:Obávam sa len, že pri plynule brutálne rastúcich cenách noviniek budú tieto nové modely tak za raketu.

Tot otazka.

- Sony ma nasadit A5200, a to asi raketa nebude vzhledem k tomu, kam s tim miri (jako nahrada za A5100). Sony A7III to je jiny segment.
- Canon ma uvest jeste nejaky zakladnejsi APS-C mirroless, taky to nebude raketa
- Nikon FF mirroless a to samozrejme neni pro tazatele
- Olympus mozna EPL-8, taky nebude raketa.
- Panasonic asi nic, ale treba prekvapi.

nevidel bych to az tak cerne. Nicmene tyhle nove modely zatlaci na vyprodej nynejsich kouzku a pripadny pokles ceny.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 22. 1. 2018 12:46

Epl-8 už je tu cez rok. :D
Ale bavíme sa o kompaktoch sony, nie o mirrorless ponuke.

Inak ten 16-50 som mal a sorry je to fakt čistá tragédia. Radšej som fotil so starším 18-55. Jediná výhoda boli rozmery.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 22. 1. 2018 14:08

Moje chyba. Myslel jsem EPL-9.

Asi spatna kopie u te tve 16-50. Ja ji az tak casto nepouzivam, ale pokud se pricloni jako kazdy setak, tak to neni spatne. Me to stacilo na nejake blbosti. Tento rok stejne objednavam Sigma 16mm 1.4, takze vyreseno.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 22. 1. 2018 16:00

Ohledně té 16/1.4 jsem zaslechl od nekoho, že nekonzistentně ostří, bylo to taky s nějakým Sony APS-C modelem. Tak hned otestuj, ať to můžeš případně ještě vrátit.
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 23. 1. 2018 11:11

JJ, neco takoveho jsem cetl, tohle urcite vyzkousim :).

Nicmene cekam s cim vyjde Sigma ohledne FE skel ted na CP+. Trosku jsem mel v oku A7III, ale podle rumours, ze to ma jen 6FPS asi nic.. Fotim obcas skoky koni pro zabavu, protoze oba jezdime a 5-6 FPS je malo na dobry zaber pri skoku.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 1. 2018 11:45

Na dobrý záběr ti stačí i 1fps.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 1. 2018 11:47

U tých sigiem je to vždy tak trochu lotéria. Mal som na sony 19+30+60 a všetky skvelé (60 najsamvac). Mal som na olympuse 30/1,4 a bolo to tak 50:50, že to dobre zaostrí. 50/1,4 na starom 4/3 systéme bola super, ale zasa polovica majiteľov pindala jak vrany. A 19/2,8 bola na olympuse také dosť tuctové sklo (možno kvôli sveteľnosti a EQ ohnisku) A to majú byť open systémy.
O canikone ani nehovorím, tí to zamykajú aj generáciu po generácii.
Ale keď trafíte, máte super sklo za dobrý peniaz. 60/2,8 som mal tak ostrú, že nebolo treba ani doostrovať v PC.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 23. 1. 2018 19:31

reign píše:Na dobrý záběr ti stačí i 1fps.

Tak takovy blabol uz jsem dlouho neslysel. Na co asi ty profi fotaky tech FPS tolik potrebuji...
Ocividne jste skoky koni nikdy nefotil.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 23. 1. 2018 21:14

Devil007cz píše:

Tak takovy blabol uz jsem dlouho neslysel. Na co asi ty profi fotaky tech FPS tolik potrebuji...

No, když bych fotil skoky koní jen pro zábavu,
tak bych si více vážil fotky, která se mi podaří
na jedno stisknutí spouště, než to napráskat
kulometem a pak ze stovky snímků vybrat pár
podařených a být na to patřičně hrdý :mrgreen:.
Ale proti gustu žádný dišputát, každému co jeho jest...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 23. 1. 2018 21:52

Alešaku vykašli se na to entrování na mobilu se to fakt nedá číst....
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 23. 1. 2018 23:20

Vyssi pocet fps supluje (ne)schopnost fotografa.
Neco jineho je pak skladacka.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 24. 1. 2018 08:53

Mike: já to na mobilu nečtu...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 24. 1. 2018 09:45

Myslím, že Mike to myslel tak že to na mobile číta on. ;)
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 24. 1. 2018 10:47

Ano Bobe, vím jak to myslel, ale je to jeho věc na čem to čte,
může přece i na velkém monitoru. ;-)
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 24. 1. 2018 11:03

Alešak, no právě že to máš zdrcnutý tak jak tak. Jak to píšeš?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 24. 1. 2018 11:47

Petr Luňák píše:Vyssi pocet fps supluje (ne)schopnost fotografa.
Neco jineho je pak skladacka.

Nekdy to tak muze byt, ale A6000 nema takove schopnosti trackovani jako profi fotoaparaty, tak mit schopnost fotit 11FPS to vyvazi. Navic u tech prekazek jsou na boku vlajky a nebo dokonce i rostliny pripadne velke publikum, ktery autofocus umi rozhodit. To je taky ten duvod proc se 11FPS hodi. Takze tento tvuj nazor bych rekl, ze je tady trosku mimo v tomto pripade.

Taky to muzes rict tem na Olympiade atd co foti s tely co maji 10-20 FPS, ze jsou neschopni fotografove :).

-- 24. 1. 2018 10:50 --

Alešak píše:
Devil007cz píše:

No, když bych fotil skoky koní jen pro zábavu,
tak bych si více vážil fotky, která se mi podaří
na jedno stisknutí spouště, než to napráskat
kulometem a pak ze stovky snímků vybrat pár
podařených a být na to patřičně hrdý :mrgreen:.
Ale proti gustu žádný dišputát, každému co jeho jest...

Presne tak kazdy ma jine priority, kdyz jede treba 100-200km a chce z toho aspon neco mit ;). Kdyz si clovek jednou zvykne na tu moznost tezko se tam hazi dolu tech 3-5 FPS :)).

Neberu nikomu at si treba foti na 1FPS kdyz ho to uspokjuje, ale pak ocividne postra smysl touhle logikou mit na A9 20 FPS :))
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 1. 2018 12:12

Ďáble, tož se nečerti, on to byl na půl žert a na půl fakt - tím kulometem můžeš zrovna ten správný okamžik minout (i když 10fps je teda maso). Pochop, že jistější, než u v podstatě jakéhokoliv bezzrcátka spoléhat na AF je předostřit. Co ti je platný kulomet, když netrefí 100% rovinu ostrosti? Na AF bych na 100% spoléhal u Nikonu D500, u bezzrcátka bych měl pořád svrbění. Papírové parametry jsou jedna věc, realita druhá. Ostatně jediný sportovní fotograf s bezzrcátkem je Ganec, ostatní spoléhají na klasiku.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 24. 1. 2018 13:14

Vpohode :). Jen mi to prislo trosku nemistne, protoze nekdy to proste potrebujes.

Taky to predostreni pouzivam nekdy na nejvyssi kul, kdyz jsou blbejsi podminky a pri tech 11 FPS se prakticky na 95 procent zachyti ten moment co clovek potrebuje. Kdyz se clovek s tim AF u toho stroje nauci, tak se na to celkem spolehnout da. Profi fotak to neni samozrejme :D, mit tak A9 :))

Nas oba bavi jezdit na konich a veci kolem toho, tak se do toho pridalo foceni u toho pro zabavu. Posledni mezinarodni v Olomouci byl super, vcetne atmosfery.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 24. 1. 2018 14:30

Alešak píše:Mike: já to na mobilu nečtu...

Ach jo, takže je důležité jak se tvoje příspěvky čtou tobě ... co z toho máš? Básničky si piš jinam.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 24. 1. 2018 17:19

Mike: já své příspěvky čtu, když je píšu, důležité pro mě je číst ty ostatní a básník nejsem...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 24. 1. 2018 20:35

A povíš nám proč vlastně to řádkování? Ze zvědavosti :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 24. 1. 2018 21:00

Hoax: asi ze zvyku, do dnes totiž používám k zapisování poznámek, malý blok (10x14cm) a tam můžeš psát jen krátké řádky. Ale pokusím se polepšit, alespoň na tomto fóru :-] ...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 24. 1. 2018 22:25

No, pokiaľ nie si Kimov generál, tak je to v pohode. :D
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 25. 1. 2018 00:43

Bobe, tos zabil :)
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 1. 2018 14:02

Devil007cz píše:Taky to muzes rict tem na Olympiade atd co foti s tely co maji 10-20 FPS, ze jsou neschopni fotografove :).

Proc ten smajlik, vzdyt to tak v podstate je? Kolik si myslis, ze se z jedne serie pouzije fotek? Jedna. Takze ten zbytek je bez nadsazky zbytecny odpad. Kdyby byl fotograf schopny, trefil by kyzeny moment na prvni dobrou.
Tady se proste spoleha na techniku, nikoliv na kdovijake schopnosti fotografa. Kdyz naucis simpanze drzet spoust a sledovat v hledacku hrace, tak preda tytez fotky jako tihle "sportaci od hriste".
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 25. 1. 2018 17:25

To by bylo na dlouhe polemiku jeslti to jsou nebo nejsou dobri fotografove. Zalezi na subjektivnim uhlu pohledu. Verim, ze spousta z nich bude.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 1. 2018 22:02

Kdyz spousta, jiste nebude problem nadhotit alespon jedno jmeno. A povazuji za dulezite zopakovat, ze se bavime o strelcich od hriste, ne o "solistech" typu M.K.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaroh 26. 1. 2018 09:43

Petr Luňák píše:Kdyby byl fotograf schopny, trefil by kyzeny moment na prvni dobrou.

Veľmi sa ospravedlňujem za použitý výraz, ale iný ma nenapadá: úplna hlúposť. Žiadny, ani ten sebelepší fotograf, netriafa spoľahlivo na prvú dobrú, pravý okamih je vždy otázka nielen schopností, ale aj šťastia. No a ak máš o tri hodiny uzávierku a/alebo ak sa dajme tomu akcia koná raz za rok, tak sériové snímanie zásadne zvyšuje šancu dobrej fotky.
jaroh
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 26. 1. 2018 11:05

Ja nevim proc je tady duvod zhazovat ty lidi co jezdi na takove obrovske akce. Rozhodne to tak pusobi Petre.

A myslim, ze nejsi tak hloupy, aby sis dobre vedel jak to dopravdy je. Vic k tomu nemam co dodat, protoze mam na to svuj nazor a neminim tady rozjet nejakou nesmyslnou debatu ala Ganec style.

Pokud mas na to jiny nazor, tak necht ho mas.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 27. 1. 2018 15:10

Z mýho pohledu je 99% věcí kravina fotit na 20sn./s., proto se této kadenci u SONY A9 spíš usmívám, fakt bych to třídit nechtěl, ale na druhou stranu i schopný fotograf ocení sekvenční snímání, nejen při vybírání ideálního momentu při focení sportu, ale např. při focení větších skupinovek, kdy zpravidla minimálně jeden vždycky mrkne, nebo kouká jinam. A tohle chceš mít vyfoceno rychle, protože lidi nebaví dlouhý focení, pak je to vidět na výrazech, takže tak raději dám v tomto případě rychlopalbu a doma v klidu vyberu z těch 5-10 cvaků ten kde vypadají všichni co nejlépe.
Jinak já osobně mám skoro trvale nastaveno pomalé sekvenční snímaní 3 sn./s., kdy moje reakční doba není pomalejší než cvakání závěrky (když chci cvaknout jeden záběr, mám jeden záběr).
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 1. 2018 15:15

Až mně překvapuje ta debata - je to asi holt na jistotu takový kulomet, ale pak se hrabat v té hromadě fotek... no nevím.
Ale zpět k původnímu tématu - jestli to teda někoho zajímá - tak se zkreslením na širokém konci je dost bídně i můj Panáček LX100. Nešvindluje až tak, jako Canon G7X (G5X dtto) ale na to, jak je ten objektiv velký je to ostuda. Tzn. na krajinku nejen kvůli hrubě nezvládnutému protisvětlu jednoznačně ne.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 1. 2018 18:41

jaroh píše:
Petr Luňák píše:Kdyby byl fotograf schopny, trefil by kyzeny moment na prvni dobrou.

Veľmi sa ospravedlňujem za použitý výraz, ale iný ma nenapadá: úplna hlúposť. Žiadny, ani ten sebelepší fotograf, netriafa spoľahlivo na prvú dobrú, pravý okamih je vždy otázka nielen schopností, ale aj šťastia. No a ak máš o tri hodiny uzávierku a/alebo ak sa dajme tomu akcia koná raz za rok, tak sériové snímanie zásadne zvyšuje šancu dobrej fotky.

No a podle meho nazoru je zase hloupost tvrdit, ze to "zadny fotograf neda na prvni dobrou". Ono jsou totiz situace, kdy je naopak lepsi spolehnout se na tu prvni dobrou, nez sazet na to, ze se v serii z kulometu objevi ten kyzeny okamzik. Minimalne v tech pripadech, kdy technika nedisponuje alespon 30fps.

Devil007cz píše:Ja nevim proc je tady duvod zhazovat ty lidi co jezdi na takove obrovske akce. Rozhodne to tak pusobi Petre.

A myslim, ze nejsi tak hloupy, aby sis dobre vedel jak to dopravdy je. Vic k tomu nemam co dodat, protoze mam na to svuj nazor a neminim tady rozjet nejakou nesmyslnou debatu ala Ganec style.

Takze donest fotku pobihajiciho fotbaloveho hrace, ktera vznikla drzenim spouste pri 10fps+, je neco, co si zaslouzi snad obdiv? To myslis vazne? Co jak ma doopravdy byt nebo nebyt? Ono je to snad jinak, nez jak popisuji? Ale jdi ty.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 27. 1. 2018 21:35

Já myslím že lidem co dennodenně fotí sport nejde o to abys každou fotku obdivoval za to jak jsou dobří, ale aby prostě co nejsnáze dosahli co nejlepšího momentu. Spousta výborných momentek vznikne náhodou neočekávaně právě díky rychlopalbě a ano, nejde tady o obdiv k fotografovi, protože to není umění vybrat 1 náhodou parádní moment z rychlopalby. Jde pouze o záběr, o nic jiného. Jak k němu dojde, je na každém, ať si to přece dělá po svém. Pokud se chce někdo hecnout a poplácat po zásluze po rameni, ať klidně fotí sport bez série na první dobrou. Když to někdo umí, proč ne. Odpadu bude méně, ale k výjimečnému nečekanému záběru pravděpodobně málokdy dojde. Toť pouze můj názor.
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom384 27. 1. 2018 21:51

Regine, LX100 ma objektiv ktery je z principu nutne SW korigovat. Do JPG to dela automaticky kamera, na RAW musis pouzit konvertor ktery to umi (napriklad LR). Pak je geometrie rovna jak privitko. I obcasne prasatko podle me nevybocuje z rady beznych svetelnych sirokacu. Napriklad moje Tokina 16-28 prasaktuje subektivne zhruba stejne. Nejvetsi problem mam s ostrosti. Rohy jsou proste viditelne mene ostre nez stred a to i po zacloneni na f5.6 a za touto clonou uz se projevuje difrakce takce vic clonit ani nema moc smysl.
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 1. 2018 22:44

tome384, proč tu korekci z principu nepotřebuje Sony RX100 mkI a Fuji X10? Spíše jde o kompromis a ne že to nejde udělat.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom384 27. 1. 2018 23:56

Tak na to s velmi rad odpovim. Urcite to jde udelat, ale ma to jeden hacek. Na tu korekci je potreba vice optickych clenu v objektivu. Byly by v zasade mozne tri scenare.

1) Zvetsit objektiv aby se to tam veslo. Pak bych si ale uz LX100 nekoupil, byl by moc velkej.
2) Snizit svetelnost. Pak by pro me nebyl zajimavy protoze by se nelisil od ostatnich kompaktu.
3) Pouzit lepsi a drazsi materialy. Tady jen spekuluju, ale myslim ze by cena rostla exponencialne.

Obecne mam za to, ze SW korekce geometrickeho zkresleni je dobra vec ktera umoznuje delat mensi a svetelnejsi objektivy.
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 28. 1. 2018 07:40

Podle mně je problém v tom, že výrobce za každou cenu tlačí počáteční ohnisko 24mm. Úplně zbytečně, stejně ve výsledku stojí za houby.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 28. 1. 2018 08:34

To je pravda.

Ale nedivím se, protože kdyby objektiv začínal na 28, KAŽDÝ recenzent by to dal do nevýhod.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom384 28. 1. 2018 11:45

Tak to je zas vec nazoru. Ja bych zacinat na 28mm nechtel. Pro me by byl ideal 18-50, tak jak to planoval Nikon v jedne verzi sveho kompaktu (DL? uz si nevzpominam).
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 28. 1. 2018 18:33

No jo, ale to je ale docela specialita :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 30. 1. 2018 12:53

Petr Luňák píše:
Devil007cz píše:Ja nevim proc je tady duvod zhazovat ty lidi co jezdi na takove obrovske akce. Rozhodne to tak pusobi Petre.

Takze donest fotku pobihajiciho fotbaloveho hrace, ktera vznikla drzenim spouste pri 10fps+, je neco, co si zaslouzi snad obdiv? To myslis vazne? Co jak ma doopravdy byt nebo nebyt? Ono je to snad jinak, nez jak popisuji? Ale jdi ty.

Ano, jedine spravny nazor je ten tvuj. Vic k tomu nemam co dodat.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod El Vigo 2. 2. 2018 04:25

Petr Luňák volil Zemana ALE
El Vigo
Návštěvník