První systém - mirrorless nebo kompaktní zrcadlovka

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod JindraPompo 9. 1. 2018 15:57

Ahoj všichni,

rád bych Vás požádal o radu jaký foťák si vybrat na základě mých požadavků. Jsem začátečník, dodnes jsem fotil převážně mobilem s prachbídnými možnostmi nastavení, o digitálních fotoaparátech mám něco načtené, tak snad nebudu úplně mimo. Moje požadavky jsou:

- Rozumně velký přístroj, buďto menší zrcadlovka (APS-C), nebo mirrorless system (micro 4/3) - nemá jít o profi přístroj, spíš na různé výlety, kdy ocením když se foťák vejde (s odpovídajícím objektivem) do kapsy od bundy nebo do batohu společně s pár lahváči...
- výměnné objektivy (a dostatečné portfolio dostupných kompatibilních objektivů)
- hledáček (i elektronický)
- rozumné (vzhledem k ceně, viz níže) výstupy za horších světelných podmínek
- účinná stabilizace
- RAW výstup
- rozumnou ergonomii a intuitivnost ovládání (např. zámek expozice na HW tlačítku), plně i částečně manuální režimy
- slušný AF
- dostatečně rychlý a funkční AF
- dostupné příslušenství (akumulátory, brašny, stativy...)
- rozumná odezva, použitelné sekvenční focení
- blesk

Co chci s foťákem dělat:
Samozřejmě se naučit pořádně fotit - krajinky, street foto, detaily za různých podmínek, později snad i širokoúhlé fotky (s odpovídajícím objektivem). Mám do začátku v plánu 1 objektiv s pevným ohniskem pod 50mm full-frame equivalent, druhý nějaký univerzálnější zoom (může být třeba i setový).

Co od foťáku nepotřebuju:
Kvalitní video, portréty, překomplikované menu plné pokročilých voleb...

Nice to have (ale za tu cenu to úplně neočekávám):
Wi-Fi

Cenu si představuji okolo 4, max 5 tisíc za tělo, případně do 6 se setovým objektivem. Vzhledem k praktičnosti bych asi preferoval mirrorless před zrcadlovkou. Co se mi hodně líbí (funkcemi i designem) je třeba Olympus OM-D E-M10 (klidně v první generaci).

Klidně prosím připomínkujte mé požadavky (pokud vám přijdou nerozumné), z některých budu asi ochoten slevit nebo naopak jejich seznam rozšířit. Pokud už tu takové téma je, omlouvám se, ale nenašel jsem ho.

-- 9. 1. 2018 17:04 --

Vzhledem ke komplikacím s editací původního postu je AF zmíněn 2x, nepovedlo se mi jeden z řádků opět odebrat. Omlouvám se

-- 9. 1. 2018 17:06 --

PS: Zmíněná cena je za second-hand aparát.
JindraPompo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 9. 1. 2018 16:21

Cenu si si nastavil, predbežne máš aj výber, v tej cene asi OK. Čo ešte riešiť?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JindraPompo 9. 1. 2018 16:51

Rád bych věděl, jaké mám za tu cenu a s danými parametry alternativy, jaké mají plusy, mínusy apod..
JindraPompo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 9. 1. 2018 17:40

Za tu cenu těch alternativ moc nemáš. Odpověděl sis sám. E-M10 1.gen mám a jsem za tu cenu spokojenej, jestli to seženeš i s nějakým seťákem/objektivem do 6k, nevím, třeba jo. Nevím co bych k tomu dodal. Snad jen že tvůj cenový strop je dost nízko.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 9. 1. 2018 19:59

Keby si potlačil rozpočet aspoň na M10II. Prípadne omrknút modely G od panáka. Bývajú občas bazárové kúsky za slušné ceny.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 10. 1. 2018 15:46

Rozpocet hodne maly - D90 + 35mm f/1.8 DX by za to ale byt mohla...
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků