Nový foťák do 9 tisíc (děti + video)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 10. 1. 2018 21:25

Ganec: mám životaschopný návrh: na ten flickr jsem dal odhadem pár desítek fotografií z Nikkora 10-24, o kterých si myslím, že jsou slušně prokreslené. Ukaž svoje fotky z mZuiko 9-18, no a pokud budou prokreslené lépe, rád uznám, že jsem zbytečně vyhodil peníze za dražší Nikor 10-24. Na zelenožlutých flekách opravdu nemá smysl nic posuzovat, protože zelenožluté fleky nějak nefotím. Ty jo?

Já vím i jak fotí Nikkor 10-24 na půl metru a jak na desítky či stovky metrů, takže žluté fleky, které vznikly jakousi transformací nejspíš ze vzdálenosti asi tak půl metru, mně tak nějak nepříjdou k ničemu dobré.
Close-up fotím většinou jiným sklem, než ultraširokáčem, nicméně nelíbí se ti jak jsem fotil mZuikem 9-18, takže když tvrdíš, že ty bys to s ním zvládl lépe, tak už to KONEČNĚ ukaž. Tady už fakt nic jiného nejde dělat, než aby Ganec předvedl to, co tvrdí. Já ti věřím, že mZuiko 9-18 znáš, víč jak s ním fotit a že tě ke Tvému tvrzení opravňuje série superostrých fotek, které jsi udělal. Takže prosím, pódium je celé Tvé.....
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 1. 2018 22:36

ForeignerOnEarth píše:Ukaž svoje fotky z mZuiko 9-18
Prečo by som ti mal ZASE niečo ukazovať?
(veď vieš, že 9-18 nemám => teda správaš sa ako macocha, čo v rozprávke posielala Marušku v decembri po jahody :-S )
Veď už som ti raz dokázal, že si sa mýlil ;-)
(u použitia CDAF na kráčajúceho človeka)

Vari neveríš tomu, že 20-megapixelový snímač produkuje viac detailov ako 16-megapixelový?
=> veď to je nielenže logické, ale poskytol som ti aj laboratórny dôkaz
Alebo neveríš tomu, že high-res shot zlepšuje nielen detaily, ale aj DR a farby?
=> veď to bolo vidno už aj na tom tvojom high-res shote (aj napriek tomu, že nebol dokonalý)

-- 10. 1. 2018 22:39 --

antoninn píše:Pavlíne, a třeba tohle ti připadá jako relevantní, vážné a rozumné argumenty?
pak díky menším rozměrům má celkově CSC velkou výhodu při reportážním fotografování, že člověk může více splynout s ostatními a být méně nápadným, díky čemuž vznikají přirozenější snímky.

To jako pár centimetrů velikosti způsobí, že budu mít lepší fotky?
Nielen kvôli tým pár centimetrom, ale aj kvôli možnosti pohodlne fotiť aj bez hľadáčika:
Keď si niekto prikladá foťák k tvári, tak hneď vyzerá podozrivejšie a prestáva byť nenápadný.

-- 10. 1. 2018 22:44 --

Mimochodom, tá fotka z olympiády 2008 (čo si priložil) je ešte z čias, keď bezzrkadlovky ešte neexistovali ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod antoninn 10. 1. 2018 22:48

Prečo by som ti mal ZASE niečo ukazovať?

Kdys naposledy něco ukázal? Vnímáš ten rozdíl? FoE popisuje svoje praktické zkušenosti, ty jenom papouškuješ nějaké informace z internetu.

high-res shot zlepšuje nielen detaily, ale aj DR a farby?

Ganče, necpi sem pořád ten high-res sh*t, když ho je možné prakticky zatím použít jen na omezenou množinu fotografií a ne univerzálně.

ale aj kvôli možnosti pohodlne fotiť aj bez hľadáčika:

a když mám výklopný displej tak co? to můžu fotit i ze země a spoušť mačkat nohou...

Mimochodom, tá fotka z olympiády 2008 (čo si priložil) je ešte z čias, keď bezzrkadlovky ešte neexistovali

To máš jedno, v té doopravdy profi oblasti je to pořád stejný...

-- 10. 1. 2018 23:12 --

Jo a církví Uctívačů grafu myslím konkrétně tohle:
Obrázek
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 1. 2018 06:29

Kks, akoby si na DSLR nemohol fotit cez displej ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 11. 1. 2018 07:36

Ja Vám neviem, je to len môj názor, ale najviac nemám rád zbabelcov čo sa ma pokúsia fotiť na tajňáša tak aby som o tom nevedel.
To už mám radšej novinára čo si priloží foťák k oku a dá mi pripadne aj gestikuláciou jasne najavo že ma fotí. Mám možnosť súhlasiť - nesúhlasiť, ozvať sa...
Kdežto keď si všimnem ako niekto cvaká v dnešnej dobe na tajňáša, najradšej by som mu rozkopal čuňu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 1. 2018 07:42

Ja sa v street foto nevyznam, ale sledujem Rudolfa Baranovica ktory postuje nejake fotky na FB neustale a nemam z nich dojem, ze by ich fotil v tajnosti.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 11. 1. 2018 07:46

Ani chlapi čo poznám a majú olympus nefotia street na tajňáša.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 11. 1. 2018 07:52

Fotenie na tajnasa nie je len o foteni. To dost napoveda aj o povahe cloveka. No a na G mi to presne aj pasuje.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 1. 2018 07:58

NJ, prax z fotenia vrabca v krovi aplikuje aj na streetfoto. Ale inak fotit to inak nez "na tajnaka" by som tiez nedokazal. Skusal som to raz, ale citil som sa divne, takze som sa na cele streetfoto vyprdol :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 11. 1. 2018 08:50

Ono to chce s tými ľudmi nadviazať aspoň očný kontakt, vedieť posúdiť situáciu a aspoň akú takú empatiu a kopu slušnej drzosti.
Nie každý na to má. Osobne preto street nedám, nemám na to.

Ale sorry za OT
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 11. 1. 2018 09:09

Tak Ganec nezaostrenymi fotkami pomaly kracajuceho chodca, dokazal, ze sa FoE mylil. No a pamatam si, ze sa vykrucal, ako hento a tamto a ze to bol zamer. Tak ja neviem .. asi by sme to mali vytiahnut a znovu to rozobrat, lebo neprestane klamat a tarat.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 11. 1. 2018 09:21

bob222 píše:Ja Vám neviem, je to len môj názor, ale najviac nemám rád zbabelcov čo sa ma pokúsia fotiť na tajňáša tak aby som o tom nevedel.
To už mám radšej novinára čo si priloží foťák k oku a dá mi pripadne aj gestikuláciou jasne najavo že ma fotí. Mám možnosť súhlasiť - nesúhlasiť, ozvať sa...
Kdežto keď si všimnem ako niekto cvaká v dnešnej dobe na tajňáša, najradšej by som mu rozkopal čuňu.

Souhlasím s tebou Bobe, také to tak mám, lidé kteří jsou foceni na ulici, by to měli vědět
a souhlasit s tím. A námitka, že se už fotografovaný objekt bude tvářit jinak neobstojí...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 11. 1. 2018 09:45

Ganec:

abychom si to zrekapitulovali:
1. Ty tady dlouhodobě rozvíjíš teorie o tom, že MFT se dotáhlo na full frame, tudíž APS-C je vlastně překonaný nesmysl, protože zaostává jak proti FF, tak proti MFT.
2. Já logicky z vlastní praxe nesouhlasím a argumentuji POUZE tím, co 12 let používám a fotkami, které dělám, a tvrdím, že Nikon DX je pro mě optimální fototechnika a že MFT by mně přineslo jednoznačné zhoršení v tom, co já osobně preferuji. A říkám, že bych u MFT nepořídil nic srovnatelného s Nikon D7200 + Nikkor 10-24/3.5-4.5 + Nikkor 16-80/2.8-4 + Sigma 18-35/1.8 + Nikkor 85/1.8 + Nikkor 70-200/2.8 s vlastnostmi, které na tom oceňuji, což je ergonomie používání, obrazový výsledek, možnosti zpracovat RAW podle svého, cena, za kterou jsem to já pořídil, použitelnost pro žánry, ve kterých já fotím atd.
3. Ty mně argumentuješ tím, že mZuiko 9-18 stojí polovinu a má lepší obrazový výsledek.
Je neuvěřitelná drzost, že to můžeš tvrdit, když ten objektiv nevlastníš a nemůžeš z něj ukázat žádnou fotku. Já si nepořizuji objektivy proto, abych se kochal zelenožlutými fleky na DxOMark, já si pořizuji objektivy na focení. A mZuiko 9-18 jsem zkoušel a nadšený jsem z něj nebyl. Máš možnost mně ukázat, co s ním dokážeš Ty. Jaký jiný argument chceš vytahovat, pokud chci používat objektiv na fotografie. Fotografie! Nikoliv zelenožluté fleky!! Tenhle pán s mZuikem 9-18 aspoň chvíli fotografovalk a jeho zhodnocení a obrázky se moc neliší od toho, co si myslím já:
https://www.thephoblographer.com/2013/0 ... ur-thirds/
Jsou tam ukázky z krajů.
Nejenže srovnáváš 15mm eq. a 18 mm eq, ale na krajích těch 18mm eq je to ještě navíc docela bláto.
Já skutečně preferuji jakš takš slušně prokreslené kraje na širším 15mm eq obrázku oproti blátu na užším 18mm eq kraji. O výrazné geometrické deformaci ani nemluvě. Čímž rozhodně nehaním tento objektiv všem těm, kdo za jeho cenu považují toto malé lehké sklo za výbornou součást fotovýbavy pro jejich účely, opakuji pro jejich účely a preference. Ale pokud mně yhovují vlastnosti Nikkora 10-24, tak mZuikem 9-18 se to opravdu nahradit nedá. A důvody jsou 4 základní:
a) pouze 18 mm eq - tenhle důvod úplně stačí
b) nevyhovuje mně úbytek kresby do krajů v krajině
c) nevyhovuje mně RAW ze snímače, na kterém se tohle sklo používá, protože ten RAW nejde zpracovat tak, jako RAW z dnešního DX
d) nevyhovuje mně světelnost f/4.5-5.6 na menším snímači, nevyhovuje mně tedy absolutní velikost díry v objektivu 9-18 - jak píše
http://www.clarkvision.com/articles/doe ... ze.matter/
a já taky už asi 10 let:
"The key to light collection is the lens aperture diameter."
Připomínám, že lens aperture diameter v absolutních hodnotách v milimetrech, aby bylo úplně jasno.
V tomhle čísle je totiž všechno.

Stačí 3 informace:
1. Šířka záběru (úhel záběru či výřez skutečnosti, jak kdo chce)
2. Průměr díry v milimetrech
3. Cílový formát obrázku

A tím je dáno všechno, tím je dána kvalita, hloubka, ostrosti všechno. Tohle se už dá jen zkazit technologií, ale při srovnatelně kvalitní výrobě je výsledek úplně identický.
Někdy to vyrobit ale dnes nejde. Když máš třeba na full frame 46 MPx, f=14mm a F2.8, tak výrobně zvládneš nějakou kvalitu. Máš široký záběr 14mm eq, a díru 14mm /2.8 = 5 mm.
Zkus udělat na MFT při ohnisku f= 7mm díru 5 mm. To fakt nedáš, to by nebyl objektiv, ale čarodějnická koule. A ještě s tím kresli na 46 MPx MFT snímač.
Naposledy upravil ForeignerOnEarth dne 11. 1. 2018 10:02, celkově upraveno 1
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 11. 1. 2018 09:58

Tak ono tie fotky sem daval niekto z fora, co nim foti a tiez to bolo vidno, tie kraje. Objektiv je super, ked chces nahradit kompakt, pretoze zoberies OMD10, tento objektivik, nejake pevne sklo a popripade nieco ako 14-150, alebo 12-50 a k tomu 70-300. A parada. Akurat cele to stoji znacne peniaze (nove ani nehovorim :D). Ovsem treba davat pozor, na blizko sa brutalne prejavuje field curvature. Az tak, ze som najprv myslel, ze je objektiv rozbity :)
Ale ak clovek chce slusne fotit a nie cvakat, a ma napr. EM1, tak treba brat 7-18/f2.8 .. ale stale plati, ze cim sirokejsie chce clovek fotit kvalitne, tym vacsi snimac je potrebny.
A k tomu, ze Ganec dokaze porovnavat 18mm vs 15mm, tak to snad nie je potrebny komentar, to ako keby porovnaval teleobjektiv 300eq s nejakou 50kou.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 11. 1. 2018 10:15

Itokar: přesně tak, já nezatracuji vůbec nic, protože mně taky na spoustu věcí vyhovuje Nikkor 55-300/4.5-5.6 jen proto, že je do kapsy, a rozumím tomu, když někdo napíše, že je to čínský rozvrzaný plastový šmejd. Jenže jsem si ho jako takový pořídil a používám ho tak, aby mně to vyhovovalo. Třeba tady je nejspíš Itálie, Elba a Korzika v jediném záběru:
https://www.flickr.com/photos/66935569@ ... 052802985/
(no a díly tomu objektivu se 3 lidi hodinu hádali jestli jo nebo ne, kdybych ho neměl....)
Nebo tady náhle překvapil prokreslením:
https://www.flickr.com/photos/66935569@ ... 052802985/
A taky mám rád tyhle spláclé krajiny na 450mm eq:
https://www.flickr.com/photos/66935569@ ... 052802985/
https://www.flickr.com/photos/66935569@ ... 052802985/

... takže plasťáček, který jsem koupil od Oehlingu jako nějaký mimořádný dovoz (potopená zásilka nebo co) za pouhé 4000 Kč nový, se rozhodně vyplatil.
Ale nejsem pako, abych tvrdil, že nahradí třeba Canon EF 400/5.6L na full frame, protože f/5.6 je jako f/5.6.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků