Nový foťák do 9 tisíc (děti + video)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod airmt 17. 12. 2017 11:01

Čaute, v rodině vybírají foťák a potřebovali by poradit, který foťák by byl vhodný do cca 9 tisíc na focení (novorozené dítě + nějaké výlety, dovolené) a občasné video. Žádné vysoké nároky, jen běžné rodinné focení. Máte nějaký tip do téhle ceny? Chtěli koupit kompakt, ale to už je dnes mimo...

Uvažoval jsem o E-PL7 z Prolaiky s tím elektro zoomem EZ 14-42 (není to top kvalita, ale za 299 Eur celkem dobrý). Nevím ale jestli to do Vánoc doručí. Případně ještě Canon 1300D se záklaďákem a nebo Sony A5000 s tím objektivem 16-50. Nepředpokládám v budoucnu koupi dalších objektivů, ale možná že si nějaký pořídí. Z 1" kompaktů tu je v téhle ceně asi jen starý RX100, u kterého nevím jak by stíhal ostření na děti.

Můžete poradit, případně doporučit nějaký jiný vhodný model?

-- 17. 12. 2017 11:42 --

Ještě přidávám Panasonic GF7 + 12-32
https://www.megapixel.cz/panasonic-lumi ... rny?v=3250

a Canon G9X II
https://www.prolaika.sk/e-shop/canon-po ... 4940.xhtml
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PavlinaH 17. 12. 2017 12:00

Pokud se většina nafocených snímků nebude upravovat, tak Panasonic a Sony bych vyřadila. Např. Panas má oproti Olympusu horší AWB zejména za umělého osvětlení. Táhne pleťovku do růžové až tmavě fialové, což obnáší více práce v Rawu. Pokud už máte doma Olympus, tak je ideální pořídit znovu Olympus. Protože pokud fotíš jednu akci dvěma rozdílnými značkami, tak vždy je to pak ve výsledku poznat. Olympus má AWB velmi přesné a pleťovku velmi dobrou. Ze seťáků je ten 12 – 32 určitě nejlepší volbou. Zde je o něm pěkná recenze na digimanii, kde získal ocenění:
https://www.digimanie.cz/recenze-panaso ... a-ois/5870
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 17. 12. 2017 12:29

Bezzrcátko/dslr se seťákem je k ničemu, bral bych ten Canon G9X mkII, rychlý je dost a dotykové ovládání které nám tak leze na nervy je pro lidi zvyklé fotit max. mobilem naopak jasné plus.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 17. 12. 2017 12:49

Pavlina: není to pro mě, foťák bude pár set km daleko. Fotit se bude určitě hlavně do jpg. Prohlížet nejvíce na počítači nebo tabletu, možná si ale asi něco i vytisknou. Olympus + 12-32 se nevejde do ceny a myslím, že elektrický zoom by pro ně nevadil, obzvlášť když to bude i na video. Druhá možnost je ten GF7, který bude asi mít lepší video a asi i AF při videu, i když zase horší stabilizaci. Barvama bych se taky klonil spíše k Olympusu než k Panasonicu, ale vyloženě špatný nebude. Grip asi lepší na Olympusu.

Reign: ten Canon nemá zase o tolik světelnější objektiv + definitivně tam nedáš do budoucna nic jiného. Nevím jak je na tom s gripem (žádné výstupky tam nejsou) a nemá taky výklopný displej, který by se na to focení děti hodil. U G7X II to je jiná, ale ten je cenově už přes limit.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 17. 12. 2017 12:58

Lepší světelnost má sice jenom na krátkém konci, ale zrovna to se hodí v interiéru. Že se nenasadí nic jiného - to sice ne, ale to ani na drtivou většinu foťáků koupených se seťákem.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 18. 12. 2017 07:20

A co Sony RX100 Mk I, II?
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 18. 12. 2017 08:24

Sony RX100 bych bral raději, než G9X II. Sony má kvalitnější objektiv s delším dosahem, lepší výdrž baterie a je levnější, ovládání je tlačítkové vs. komplet dotykové.

Pár kousků RX100 mám v okolí, kolega ho má jako pracovní, mám ho raději než svůj pracovní Canon G7X MkI, kterej je sice papírově lepší, ale občas nepřesně zaostřuje. S RX100 se mi stává mnohem méně často, že by zaostřil nepřesně. Třeba detaily zblízka raději fotím mobilem než G7X :-)
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 18. 12. 2017 10:23

mkII znamená alespoň v případě G7X mnohem lepší ostření a i při srovnání Sony RX100 a Canonu G9X Šurkala jednoznačně uznal lepší AF Canonu. Jak jsou na tom ve srovnání objektivy nevím,po tom jsem nepátral.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 18. 12. 2017 17:47

Canon 1300D ma tragicky rychlost ostreni na video. O tom ani neuvazuj.
EPL-7 bude mit trosku horsi kvalitu pri horsich podminkach, treba foceni doma, alejinak dobra volba. Tam je lepsi neco s APS-C snimacem.

Kdyz bylo black Friday, tak se dalo poridit Sony A5100 za 9990KC v Alze. Coz mi prijde nejlepsi volba. Pockla bych na vyprodeje po vanocich jeslti se to neobjevi treba znovu.

Jinak bych bral asi ten Olympus neo nejaky Panasonic s 4/3 snimacem. RX100 az do verze IV nejsou moc rychle na rychle ostreni deti pri videu pokud se pohybujou. Az RX100V ma phase ostreni na snimaci.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 18. 12. 2017 21:06

Díky za všechny tipy, ještě zvažujou Nikon D3400. Ale asi bych to viděl na nějaký z těch kompaktů (G9XII, RX100 I) nebo základních CSC.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 18. 12. 2017 21:55

Nikon na video nebrat.

Tohle by nebylo špatné, ale je to 11990, ale stále levnější než Nikon se základním stabilizovaným (označení VR) objektivem a mnohem lépe a rychleji ostří. Víc ostřících bodů (mnohonásobně). Nicméně jde ostřit i pomocí prstu na displeji.A má to také selfie displej.

https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparat ... 0mm+PZ+OSS

RX100 I není zrovna rychlík co se týká ostření u videa.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PavlinaH 18. 12. 2017 22:41

Přesně jak říkáš, že s kompakty tam už do budoucna definitivně nic nedají. Pokud jsou hodně zaměření na video, šla bych do Panasonicu. Pokud prioritně fotí, tak E PL7 se seťákem za ty peníze je jistě na začátek dobrou volbou.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 19. 12. 2017 09:20

Ale zminene Olympusy/Panasonic maji jen 16 megapixelu blizko te cene (tudiz mensi moznosti pri crop fotografie) a horsi obrazovy vystup pri horsich svetelnych podminkach nez Sony A5100. Pritom maji podobnou cenu. Sony ma 24 megapixelu a lepsi obrazovy vystup.

Tady je porovnani obrazoveho vystupu pro EPL-7, Sony a5100, Sony RX100 II, Nikon D3400.

https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 7682014954

Staci hybat ctvrcem po obrazu pro porovnani obrazoveho vystupu. Ci prepnuti do JPEG pro vystup bez uprav RAW.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 19. 12. 2017 11:36

Cena je jedna věc, druhá je že 16 MPx fakt není málo, furt jsem tu honbu za pixlemi nepobral. mFT je menší senzor, takže těch 16 nebo 20 je nad hlavu. Sony má super čipy, výstup taky, líbí se mi ostření, ale s funkcema (např dotykáč, stabil...) SONY rádo šetří a nabídka skel mě osobně neuspokojuje. Každý mámo žnost si vybrat jestli menší čip a bohatou nabídku skel a příslušenství, nebo APS-C a FF to je prostě realita. V případě SONY bych raději volil FF, to má podle mě smysl. Každý máme prostě jiné preference.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 19. 12. 2017 11:48

Ano, ale 16 megapixelu pri 4:3 formatu, takze po orezu na bezny 3:2 (treba na papirove foto) at nebo dokonce 16:9 tech megapixelu zbyde kolik - 12? a pokud chci jeste nejaky crop fotky, tak jsem nekde na 8-10.

U Sony mas rovnou 24 na formatu 3:2. nehjaky crop a mas 2x tolik co 4/3 format. Realita.

Dotykac mi nechybi, nemel jsem ho ani na Canonu a proste ho nepostradam. Stabilizace v tele je super, ale to ma byt fotak pro deti a na video bez dalsich investici do skel. Takze staci u Sony stabilizovany objektiv, ktery prece jen bude o neco ucinejsi nez stabilizace v tele ;)

Nevim, proc vubec rozjizdis debatu smerem na fulframe, kdyz se tady bavime uplne o jinem zadani.
Devil007cz
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků