jaký foťák do 15k

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod czab 10. 12. 2017 13:59

Zdravím, strýc mě požádal abych vybral foťák do 15000 pro jeho manželku. Jde hlavně o rodinné focení na výletech. Prostě univerzál.
Chce, abych vybral zrcadlovku, ale myslím že bude lepší si poradit od lidí, co tomu rozumí, takže katogerie není pevná.
Co by jste tedy doporučili??
czab
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chodec80 10. 12. 2017 14:08

Pokud teta fotí, ať si vybere něco sama. Pokud nefotí, tak jí zrcadlovkou jistě udelá strýc ohromnou radost (ironie).
Já bych doporučil lepší kompakt (Sony RX100?).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 11. 12. 2017 10:01

Kašlat na zrcadlovku, už není rok 2005, kdy mezi mobilem, kompaktem a zrcadlem byly propastný rozdíly. Zrcadlovka je (zbytečně) objemná věc, šance, že to skončí někde ve skříni místo na výletech je vysoká, nechť to dneska kupují ti, co to mají skutečně oddůvodněné.
Vybral bych buď kompakt nebo CSC (Fuji X-A3 + 16-50).
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 11. 12. 2017 10:19

Zalezi co jak velkeho chce sebou tahat, ale pro rodinu, to spis neco mensiho, takze bezzrcadlovka.
Volil bych bud Canon M100 nebo Sony A600. Oboji je kolem 15 tisic.

Pokud chce neco opravdu do kapsy tak Sony RX100 III.
- Celkem dobra kvalita fotek pri 1 palcovem snimaci.
- Velmi male telo
- Nema opticky hledacek
- 20 megapixel
- stabilizace na objektivu pouze

Neco s lepsi kvalitou, ale o zase o neco vetsi tak Panasonic Lumix DMC-GX80
- lehce vetsi telo
- o neco lepsi kvalita fotek pri horsim svetle
- ma EVF, takze pri velmi slunecnem pocasi, jde stale pohodove fotit
- ma 4k video
- 16 megapixel
- stabilizace na snimaci (muze byt nekdy lehce horsi nez na objektivu).

Nejlepsi obrazova kvalita do 16 tisic
Canon M100
- dobra obrazova kvalita na tridu
- dotykovy displej
- velky vyber skel pripadne, pres redukci na EF, ktera stoji od 3rd party par stovek pripadne
- nema EVF hledacek, takze pri ostrem slunci jde hure videt na displej
- nema 4K
- 24 megapixel
- stabilizace na objektivu pouze

Sony A6000
- ultra rychle ostreni
- 10 FPS
- lepsi full HD video nez Canon M100
- EVF, takze super pri foceni na slunci
- Lehce lepsi kvalita fotek nez M100 (ale rozdil pro amatera zanedbatelny)
- Nema 4K a nema dotykovy displej
- 24 megapixel
- stabilizace na objektivu pouze


Ja bych tu tisicovku nesetril a pokud chci kvalitu, tak Canon nebo Sony mirroless.
Pokud chcy neco co vleze vzdy do kapsy tak Sony R100 III, ale je tam trosku pomalejsi ostreni oproto vsem fotakum co jsem tady uvedl.

Vsechny fotaky navic umi tocit dobre video. U Nikon zrcadlovky(a vseobecne u Nikonu bohuzel, pokud nepocitam D850 ci D500 :D) do 15 tisic nedostanec dobre ustreni u videa.
Canon zrcadlovka do 15 tisic zaostava ve vsem oproti Canon M100/Sony A600.

Leda me napadlo Canon EOS 200D pokud chce mermomoci zrcadlovku, ktery ma ted cashback akci 1400 zpet, takze by se dostal na cenu kolem 15 tisic. Ale ma zastaraly ostrici modul pokud fotis pres hledacek. Video na urovni M100, porad jen full hd a ne moc ostre. Rychlose serioveho snimani 5obr. s. a ma vyklopny displej, coz se muze hodit pro rodinne foceni a toceni videa. Hlavne pripadne nekupovat versi s objektive 18-55 DCIII, ale 18-55 IS STM (je stabilizovany a rychleji a tiseji ostri).


Na ceny se podivej na Heureka.
Naposledy upravil Devil007cz dne 11. 12. 2017 10:33, celkově upraveno 1
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 12. 2017 10:29

Tiez by som hlasoval skor za kompakt - nieco ako Canon G7xII/RX100III
Pripadne ak chce mat moznost robit zaujimavejsie fotky, tak vypredajovy Olympus E-PL7 kit a neskor nejake zaujimave objektivy (napr. set PL7 + 14-42 + 45/1.8 sa v SR vojde do 550€, 14tis KC)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 11. 12. 2017 11:28

Za mě RX100III. Pokud o tom paní něco ví, udělá si názor sama. Pokud o tom nic neví, nikdo ji neobhájí, že je super s sebou tahat brašnu se zrcadlovkou. Bude chtít něco mobilního a s minimem požadavků na vědomosti. Třeba LX100 je taky fajn foťák, ale už je spíš pro pokročilé, bezzrcadlovka se základním objektivem nebude zásadně lepší, za to se nevejde do kapsy. No a zrcadlovku, tu si musí člověk vybrat a zvolit sám a musí vědět proč... A musí na to přijít sám.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 11. 12. 2017 11:34

Súhlas s predrečníkmi, s tou zrkadlovkou by som si to sakra premyslel. Ak to vyslovene nechce tá pani, tak to bude len krám čo sa jej bude povaľovať na polici.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fryw 11. 12. 2017 13:39

Sony SLT a68. Zrcadlovka, která se dá sehnat za 13000 a má prvky, které jsou k nalezení u jiných značek až u vyšších, dražších řad - stavový displej, micro adjustment, dva rolery. Také možnost koupit kvalitní minoltí skla za pár korun je výrazné +.
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 11. 12. 2017 13:55

To neni spatna volba az na ten tragicky displej, ktery je maly a ma male rozliseni. Trochu archaicke na dnesni dobu.

Velikost displeje: 2,7 "
Rozlišení displeje: 460k

Nicmene v Megapixelu je ted v akci s 50 1.8 objektivem a setakem za 16 tisic, coz neni spatna nabidka.
Stale myslim, ze budou mit lepsi RX100 III pokud nehodlaji prikupovat skla.
Naposledy upravil Devil007cz dne 11. 12. 2017 14:25, celkově upraveno 1
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 11. 12. 2017 13:56

A hlavně neočekávej zrovna relevantní rady, zeptat se "jaký foťák?" bez jakýhokoliv upřesnění je jako se zeptat "jaký auto?", přičemž dostaneš tip na všechno od tříkolky po tank.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fryw 15. 12. 2017 01:48

Devil007cz píše:To neni spatna volba az na ten tragicky displej, ktery je maly a ma male rozliseni. Trochu archaicke na dnesni dobu.

Velikost displeje: 2,7 "
Rozlišení displeje: 460k

Nicmene v Megapixelu je ted v akci s 50 1.8 objektivem a setakem za 16 tisic, coz neni spatna nabidka.
Stale myslim, ze budou mit lepsi RX100 III pokud nehodlaji prikupovat skla.

Už je tam ta 50 1.8 a to je zase o kus dál než RX 100. Samozřejmě, ergonomie, rychlost ostření...to jsou "argumenty" pro, i kdyby mělo zůstat u toho setu 18-55 (který je relativně slušný a hlavně malý a lehký) a té 50. Pokud se časem natrefí na bazarový beercan 70-210 f4 tak je to sestava pro "rekreační" fotografování až až.
Ten displej je špatný, ovšem ne nepoužitelný. Docela to kompenzuje hledáček, který je perfektní na kontrolu fotky za jakýchkoliv podmínek. Já šel touto cestou a spokojenost. No, dokážu si představit že bych využil i tu RX100, ale to by bylo rouhání, ještě něco dokupovat, na to jaký jsem "fotograf".
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MgX 21. 12. 2017 11:08

Už je asi koupeno, ale přemýšlel jsem přesně tak, jak píšou lidé nade mnou. Zrcadlovku jsem kdysi měl - analogovou a nakonec člověk vždycky zvažoval, zda ji brát nebo ne. V dnešní době je velkou otázkou, zda vůbec foťák kupovat a nekoupit raději nějaký fotomobil, který člověk má neustále při sobě. A teď... jde nakombinovat fotomobil a k tomu někdy zrcadlovka, jo když už chci něco extra fotit a chci aby to vypadalo. Jenže - vyplatí se na pár bliknutí zrcadlovka? Pro mě ne.

Fotomobil OK, ale přeci jen na pokročilém kompaktu si pocitově „udělám víc“, když tedy chci. Já nakonec i po různých doporučeních a své vlastní zkušenosti obyčejného fotoblikače skončil u Sony RX II/III, proti Canon G7X MarkII. Canon mě zaujal víc. Jednak se o něco lépe držel již v základu, u Sony nutno dolepit grip, jednak má pro mě dost dobrou věc - dotykový displej, což, pokud jsem správně studoval, Sony nemá. Canon také nabídne větší optický rozsah zoomu. Sony je možná o chlup rychlejší při ostření - nejsem si jistý. Canon bývá také hodně doporučován v testech při základním automatickém režimu pro totálního laika. Sony umí delší výdrž na aku, nicméně já stejně potřebuji dva, takže jeden bych přikoupil tak jako tak. Sony má velké plus v hledáčku... Canon jede jen na displej.

Jinak je velice zajímavé, jak u některých e-shopů jsou u Sony vypsány veškeré možnosti, kdežto u Canonu jsou tyto proškrtnuty. Sám ale jako nový majitel vím, že je foťák normálně nabízí, takže ten popis je zavádějící. Pokud následně někdo zvolí porovnání, domnívá se, že Sony umí víc, než Canon, což není zcela pravda.

Nechci nikoho ovlivňovat - každý má své potřeby, nicméně jít vždy cestou zrcadlovek není úplně super. Stejně tak se nemusí vyplatit koupě bezzrcadlovky. Někdo nikdy nepřikoupí žádný objektiv a přeci jen pokročilý kompakt může být ještě trochu více „do kapsy“.

Canon mám skutečně chvíli, takže na nějaké větší hodnocení, zvláště od mě, jako naprostého fotografického embrya je brzo. Z druhé strany mohu říct, že proti Panasonicu Lumix LX2, který jsem doposud využíval, je to pokrok. I když pominu výslednou kvalitu fotografií, což je jistě nejdůležitější parametr pro pořizování nového fotoaparátu, tak ten HW se softwarem prostě umí víc a lépe si poradí s čímkoliv. Velkým plusem je definovatelný kroužek kolem objektivu. Přispívá k lepšímu rozložení jednotlivých ovládacích funkcí.

Nakonec jsem ho v předvánočním boji sehnal v akci za výrazně méně než většinou uváděných 16500,-. K tomu ještě byl Canon zimní cashback 800,-.

Šťastnou ruku při výběru všem!
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 21. 12. 2017 13:58

Tak at slouzi dobre ;)
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MgX 22. 12. 2017 09:02

Jestli to bylo na mě, tak děkuji. Laik nikdy neví, zda vybral dobře. Ono se dá většinou jít i jinou cestou.

Kupříkladu tady se radí daleko častěji pokročilé kompakty od Sony, než mnou vybraný Canon. Obyčejný uživatel však mnohdy může ocenit drobnosti, které profesionál nechce a nevyhledává. Už jen delší rozsah zoomu, nebo dotykový displej, mohou být pro jednoho plusem, zatímco druhý je poplive.

Škoda, že ani Sony ani Canon ve zmíněných modelech nedal 4K video. Rozhodování by bylo snazší.
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků