Upgrade z Nikon D80

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod VencaD 3. 1. 2018 19:25

MartasHubenak píše:Cena super, jen se mi nechce věřit,že ma12500 cvaku. Pokud ano tak s ní původní majitel musel dělat psí kusy :)
Trochu se i bojím velikosti raw při 36 Mpx. Přijde mi to hrozně moc.

mno už je prodanej... ;-) cena byla velmi dobrá, počtu snímků nelze moc věřit, spíše je důležitý stav, už je to jak s autama. Stáčí se, stáčí se :-|
Tady šlo hlavně o to, že to bylo u Škody a tam máš prostě i na použitý zboží záruku, to samé je bazar Megapixelu. Osobně jsem tam na bazaru nakupoval vícekrát a dvakrát řešil reklamaci, pokaždé zboží v pohodě.
Jinak k tomu rozlišení, 36Mpx se neboj, vysoké rozlišení je spíše výhoda, pořád budu raději když budu mít hodně Mpx na práci s fotkou, než abych řešil každej px. Osobně kdybych nemusel řešit peníze hned bych si pořídil D850 místo D750 co mám teď. A rozlišení by byl jeden z hlavních důvodů.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 4. 1. 2018 00:24

Pěkně se to tu rozjelo. Chtěl bych přidat i svojí špetku poznatků.

Můj posun u Nikona byl D70 -> D90 -> D750

D70 jsem měl tuším 8 let a přechod na D90 nebyl pro mě takovým posunem. Asi jsem si za ty roky na barvy a expoziční automatiku D70 zvykl natolik, že se mi prostě fotky z D90 nelíbily. Jednoznačnej přínos pro mě byl v šumu. D90 se u mě ohřála 4 roky a loni jsem přešel na D750. Za sebe můžu říci, že mám tak na 10 let vystaráno (pokud vydrží). Dost dobře si nedovedu představit co by museli nabídnout nástupci abych přešel. Držení těla na jedničku, podobné mé milované D70 (né jak prťavá D90). K ovládání nemám připomínek. Šum z raw ve tmě není při ISO 6400 absolutně problém. Obrazově perfektní.

Teď co může při přechodu z DX zklamat.
Osobně mě občas limituje pokrytí AF body. Mám nastaveno také na 11, ale v určitých situacích jako třeba při focení na plnou díru a při AF -C, kdy nelze přenášet, mi prostě mrzí namačkání hromady bodů kolem středu. Takže až za 10 let bude nějaký ff nástupce se stejným pokrytím AF jako D500, přecházím hned.

Naopak co potěšilo.
Mimo celkové kvality D750 mi při přechodu na FX velmi potěšil "BOOOST" dvou objektivů. Jedná se o pevnou 50 f/1,8, která byla na 12 mpx DX těle na plnou díru velmi slabá a druhý je již dlouho neprodávaný 70-300, který se v roce 2005 prodával pod 5000 Kč. Já moc s teleobjektivem nefotím a na D70 i D90 to byla celkem mazanice, ale jakmile jsem jej, spíše ze zvědavosti, nasadil na D750, tak jsem mile užasnul. Krom logické pomalosti ostření jsem obrazově velmi spokojený a pro to moje občasné focení s tele ta komická kombinace těla za 50 000 a objektivu za 5000 plně vyhovuje.

Na D750 točím Nikor 50 f/1,8 a Tamron 24-70 f/2,8. Ta pevná 50 skoro na tom těle pro mě nemá moc smysl. Ostré jsou na f/2,8 úplně stejně a nemám moc potřebu fotit na f/1,8. Jediný důvod proč si jí nechávám je velikost. Mám to ohnisko rád pro reportážní focení a FF tělo s kvalitním základním zomem je obrovské a těžké.

No a tou velikostí to zakončím paradoxem.
Mimo rozměrů D750 + 24-70 jsem o tu sestavu začal mít logicky větší strach a tak jsem si koupil bazarovej kompakt Canon G1X a najednou zjišťuji, že skoro 90% fotek nacvakám s ním. D750 zůstala pro situace na kterých opravdu záleží a kdy potřebuji rychlý přístroj. No a jinak zůstala pro manželku do studia a já si spojeně fotím s kompaktem ;-)
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 4. 1. 2018 09:52

Luckyghost: s tím AF-C a překompozicí - dříve jsem používal dlouho back-button focus (ostření není svázáno se spouští), ale po čase jsem to otočil - ostřím normálně namáčknutím/držením spouště, AF-C 3D, no a když potřebuju zaostřený objekt dostat mimo rámec ostřících bodů. mám na předním horním Fn tlačítku AF/AE Lock. Je to asi konečný řešení, vyhovuje mi to nejvíc. Jinak na širší pokrytí bodů v hledáčku bych si taky rád a rychle zvykl :-) širší pokrytí AF bodů u D-SLR by vyřešilo nějaký polopropustný zrcátko a fázový body přímo na snímači (něco jako SLT Sony), je to ale něco za něco, určitě je ale otázka času, kdy to někdo vymyslí tak, aby těch kompromisů bylo co nejméně.
Jinak mimochodem, když už jsme u těch Fn tlačítek - co tam máte vy ostatní? Já mám na tom zadním vedle displeje blokaci blesku, na tom předním dole v gripu (u pravýho prsteníčku) mám blokaci zábleskové expozice. No a červené tlačítko pro videosekvence obsluhuje Auto ISO.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 4. 1. 2018 11:02

Almik: bylo oznámeno FX bezzrcátko, které to ostření na čipu určitě bude mít, otázka je, co udělá Nikon s F-mount systémem. Můj odhad je, že ty jejich nové FX bezzrcátka budou mít nový, univerzální mount, který zkrátí registrovanou vzdálenost bajonet-čip, ale zároveň ke každému foťáku přibalí "rouru" s kontaktama, která bude fungovat jako převodník nového mountu na F-mount a po jeho nasazení bude ten foťák vypadat jako třeba Sigma SD Quattro a dodrží se původní registrovaná vzdálenost F-mountu = budou fungovat všechny Nikon skla od 50tých let a u AF-S a AF-D skel by měl fungovat (pravděpodobně) hybridní AF po celé ploše FX políčka. Otázka je, co bude s podporou AF-D skel, které potřebují hřídelku. Úplně si myslím, že F-mount zaříznout nemůžou.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 4. 1. 2018 11:21

Já to mám podobně, ale to blokování ostření mám klasicky pod tlačítkem AF-L.
Takže mám vypnutou expozici bez zaostření a pravým palcem v případě přenosu mimo rámec bodů mačkám tlačítko AF-L při namáčknuté spoušti. Jinak střídám jen z 90% AF-C S a 10% AF-S S. Budu muste zkusit dát 3D šanci. Bylo to pro mě velké lákadlo při nákupu D750, ale nějak mě zkraje nenadchlo přesností a pak jsem mu už šanci nedal, stejně jak té skupině 4 bodů.

Jinak mám na spodním předním funkčním bodové měření expozice, na vrchním předním zobrazit/skrýt mřížku v hledáčku. Na červeném pro video (video jsem zatím netočil žádné) jsem zjistil že mám OFF a ještě jsem ho vlastně ani nezmáčknul :-) No a a na OK u křížového voliče mám při fotografování RESET, při přehrávání 1:1.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod El Vigo 4. 1. 2018 23:35

jak mám co nejlépe využívat ostřící modul při komponování na Nikonu D600 ? prý tam je hafo problémů s nepřesností, fotím výhradně na střední bod + překompozice + AF-S
El Vigo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 6. 1. 2018 14:01

Tak kamarádi,
Finální výběr v mém rozpočtu padl na D610 (pouze tělo), nebo D7100 (plus 35mm). Budu převážně fotit pevnou padesátkou v interiéru při lehce horším světle (ISO 1600-3200, f 1,8, 1/100) občas ho vezmu ven (opět nejčastěji s 50 mm nebo na zahradu s dětmi s levným setovym objektivem)

Na D750 nebo D800 už nemám rozpočet, tak je ve výběru nakonec nemám a D700 už je na můj vkus za cca 15000 celkem veterán (i když famózní).

Občas někdo nadává na AA filtr a moc nevím, co si pod tím představit.
Co myslíte, měl bych kvůli lepší hloubce ostrosti na portréty a možnosti lepšího foceni ve špatném světle přejít na fullframe? (S 50mm, 85mm)?
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 6. 1. 2018 17:13

To musíš vědět sám, hlavně už to rozštípni :) Osobně bych byl pro.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 1. 2018 17:46

Kdybych mel vybirat mezi D610 a D7100, ani vterinu bych nevahal :)

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 6. 1. 2018 19:08

To ti verím. A vybral by si si Olympus, pretože tak je to správne a tak to ma byt...povedal Pavlin.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 6. 1. 2018 19:10

Okej, pořídím D610 :-) bude to změna. Stoprocentně k lepšímu od mé D80 :))
Díky všem za rady a názory, moc mi to pomohlo.
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 6. 1. 2018 20:30

Ještě se zeptám, riskli byste nákup na ebay přes kachashop?
Je to nové zboží s roční zárukou u prodejce přes ebay. (Je to firma z Hongkongu se sklady v irsku, Anglii a Německu) Osobně bych to zkusil, protože stejně u bazarového zboží záruku člověk nemá.
Cena nové 610 je tam nižší než u bazarovych kousků tady. Má přes 99% kladných hodnocení.
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 1. 2018 21:43

Ja podobnym sposobom nakupujem z eglobalcentral a doteraz mam len pozitivne skusenosti. Na druhej strane, reklamaciu by som cez nich uz riesit nechcel.

Takze ja osobne by som do toho siel, ale ber to skor ako informaciu, nez odporucanie :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 10. 1. 2018 22:13

Všem děkuju za rady. Nakonec jsem dal na první rady a pořídil D700 v super stavu (tělo jako nové, 9000 cvaknutí, 2x CF karta, tři baterie, 6x čištění snímače a kompletní balení)
Zatím jsem z něho unešený, obrazově je to nebe a dudy proti D80 a opravdu na ISO 3200 vidím na RAW zhruba stejné množství šumu jako na D80 při 400.
Teď ještě pořídím nejaký levný základní zoom a myslím, že si na dlouho vystačím :)
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 10. 1. 2018 22:52

No super. Koukej po AF Nikkoru 28-80G - poznáš ho tak, že je to už G objektiv (nemá clonový kroužek), ale AF má stále přes hřídelku. Malé, lehké, přitom opticky hodně dobré sklo. S 50mm a 85mm to budeš mít super set.

http://imaging.nikon.com/lineup/lens/zoom/normalzoom/af_zoom28-80mmf_33-56g/index.htm

-- 10. 1. 2018 22:56 --

28-80G taky parádně zvládá protisvětlo.
Přílohy
28-80.JPG
28-80G
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků