Upgrade z Nikon D80

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 12. 2017 21:58

D700 je pravem moderni legenda. Na vysoke iso se muze i dnes smele merit s nejnovejsimi FF tely, zaostava pouze v dynamickem rozsahu. Z hlediska ergonomie dokonce dnesni Nikony predci, manualni prepinac mereni expozice, manualni prepinac rezimu ostreni, presne a spolehlive ostreni, s gripem 8fps, robustni odolna konstrukce. Chtel jsem ji prodat, ale rozmyslel jsem si to. Sekunduje mi tak k D610.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 11. 12. 2017 10:18

Martas: Rozlišení bych vůbec neřešil. Stále se s tím dají pořizovat rozumné velkoformátové tisky. A s D700 fotím i landscape/přírodu - přehodím ho na stativu na výšku a nacvakám panoráma, které má ve výsledku třeba 50 Mpx (třeba 6 snímků vedle sebe, každý bracketovaný +/- 1EV). Jeden příklad za všechny přikládám, foceno s D700 + 18-35G, originál rozměr je cca 6000x2300px, takže by sis s tím už doma slušně oblepil obývák.
Přílohy
knehyne.jpg
Kněhyně - západ slunce nad Beskydami
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 12. 12. 2017 15:08

Ano, s tím souhlasím :) i rozlišení jsem mluvil spíš z opačného hlediska. Víc než 15 mpx bych nechtěl.

-- 12. 12. 2017 16:08 --

Ano, s tím souhlasím :) i rozlišení jsem mluvil spíš z opačného hlediska. Víc než 15 mpx bych nechtěl.
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tex086 12. 12. 2017 17:18

Ahoj, asi Tě trochu zviklám, ale není mi moc jasný, proč se bojíš vyššího rozlišení, zkus si udělat výřez z 10M čipu (D80) či 12M (D700) a 24M čipu:) Uvědom si, že D700 je generačně téměř totožný s tvou D80, tzn. v bazaru ho dostaneš už většinou řádně jetý. Ano, je to FF, ale to je zřejmě jeho jediná výhoda, jinou nevidím. Za ty peníze máš novou nebo skoro novou D7100,7200 se zárukou. Když se zeptáš kohokoli kdo šel na 24M čip, každý ti řekne, že níž by už nešel, on i ten PL si místo D700 pořídil D610 proč asi:) Budeš mít např. třeba kvalitní video, taky se leckdy hodí. Pokud však vysloveně trváš na FF, pak ano, za ty prachy je jenom D700. Přeji dobré světlo:)
tex086
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 12. 12. 2017 20:12

Díky za názor. Do D700 bych šel hlavně kvůli kvalitě fotek při vyšším ISO. Nevím přesně jak je na tom 7100 v přímém srovnání, ale určitě to nebude špatné. Já se víc než 15MPX bojím hlavně z důvodu, že nemám žádná drahá skla, která by vykreslila takovýto počet pixelů. Z 90% fotím domácí foto a portréty, tudíž velké výřezy jsem snad nikdy nedělal. Samozřemě s dobrým sklem je vyšší počet pixelů velká výhodam, jen to pro mne není stěžejní kritérium.

Hodím ještě otázku do placu - nakupovali jste někdy tělo fotoaparátu na EBAY? Momentálně (díky silné koruně) se to dá od němců nebo anglánů koupit o pár tisíc výhodněji.
Díky
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 12. 2017 20:49

Rozlišení bych se taky nebál, ale tady jde spíš o DX vs FX za rozumnou cenu. Podle mne až na fce spojené s liveview a videem je D700 srovnatelný nebo lepší foťák než D7100. Minimálně tedy, když je tématem portrét. Na krajinu nebo makro bych to viděl jinak, tam se vyšší rozlišení a o něco vyšší DR na nízkých citlivostech hodí. ...Nejlevnější následující FX je D600, což by bylo už okolo 20 tisíc. S takovým přisypáváním bychom se ale brzo dostali k D800 nebo D750.

...ještě k rozlišení. Mám D750 - FX s 24Mpixely a i moje nejslabší pevný sklo Nikkor 50/1,8 AF-D je na něm při zaclonění nad f/2,8 supr ostrý. Moderní G čková pevná skla jsou vynikající i na plnou díru. Není se čeho bát, v nejhorším se to zmenší a bude.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Almik 12. 12. 2017 21:32

Plně se shoduju s názorem Dolgora.

A taky souhlasím s tím názorem, že snad každá D700 z bazaru bude obvykle slušně jetá, sice je stavěná aby něco vydržela, ale... no mrkni na co narazíš a uvidíš, třeba najdeš pěknej zachovalej kus, co někdo měl jako záložní tělo a nebude mít moc nacvakaný... ale moc jich asi není... já bych se aspoň takového nezbavoval.

Jinak co bylo psáno o ergonomii D700... měl jsem dlouho D300, chvíli D700, pak na pár týdnů D7200 a nakonec D750... a je to o zvyku, z mýho pohledu jsou na nových Nikonech zbytečný/špatně promyšlený tlačítka "info" a tlačítko MODE (P/S/A/M) mi občas chybí, místo něj je kruhový volič režímů, ale jinak pohoda.... přepínaní režimů ostření, měření expozice, ISO (auto ISO zapnout/vypnout bez nutnosti lézt do menu), snadné nastavení a aktivace uživatelských módů U1/U2 (u starších Nikonů je z mýho pohledu tohle špatně řešeno)...po čase si nijak nestěžuju. Když jsem vzal prvně D750 do ruky, byl jsme zklamán, ale byl to prostě jen nezvyk. Jako když si pořídíš nový brýle. Maj bejt lepší než ty starý, ale seš z toho chvíli vykolejenej, ale ono si to obvykle sedne a pak by se člověk už nevracel. Co mě spíš na D750 oproti D300 víc prudí, tak že zadní křížovej volič je moc dole a blízko, na D300 byl krásně v dosahu palce, byl větší, měl lepší chod, stejně tak u D700. Docela často přepínám ostřící bod, tak mě tohle prudí asi nejvíc. Jo a D700/D300 měly sice samostatný tl. AF-ON, ale to jsem si namapoval na tl. AF-L/AE-L a nijak mi to nechybí.

Nevím jak moc využíváš funkcí a možností D80, leckomu by možná mohl stačit i Nikon D5500, pokud by tě tlačily love.... má o roller méně, menší hledáček, nemá microadjustment, nemá stavovej displej... ale co já vím, každej to neocení a pokud tě tlačí love..... obrazovej výstup to má dobrej, tam je to na úrovni D7200. Jen taková myšlenka.....

Jo a že D700 je taková pecka, že i v dnešní době se může na vysoké ISO měřit se současnými FF zrcadlovkami, tak to bych úplně netvrdil, mám osobní porovnání. Není to špatný, ale z mýho pohledu D700 měla/má proti současným Nikonům jinou výsadu - barvy. Ano, v RAWu člověk zmůže zázraky, ale z D700 dostat hezký barvy, především pleťovku, bylo obvykle snazší než kdybych to samé vyfotil novějším Nikonem. Taky asi záleží co člověk víc fotí, jestli krajinu nebo portréty.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 12. 12. 2017 22:02

Já apoň na nových Nikonech oceňuju ten hlubší grip. Je mi pohodlnější.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 13. 12. 2017 09:40

Funkce a tlačítka mé D80 využívám myslím tak na 90%. Na těle není žádné tlačítko, které bych občas nemačkal :)) Často měním způsob ostření, měření expozice, na horní display koukám velmi často. Chvíli jsem měl v ruce D3300 a musím říct, že obrazově to vůbec není špatný (určitě lepší než můj starouš), ale než jsem zjistil, jak se mění čas a clona přes jeden roler, tak jsem u toho málem vykvet. Jak jsem již psal, čím víc tlačítek na těle, tím líp. 5000 řada je fajn, o tom žádná, jen se bojím, že mi budou chybět právě zmíněné funkce a pohodlí. Velký foťák mi vůbec nevadí, spíš naopak, protože mám velké ruce. Pravda je, že je problém najít nevylítanej kousek. Na paladixu se občas objeví nějakej do 50 tisíc cvaků, ale téměř vždy tam je nějaké "ale".
Jsem otevřený k návrhům. Tu 5500 bych si musel vzít do ruky a vyzkoušet. Je to asi o zvyku, jak píšete, ale zatím, pokud bych zůstal u DX, se mi víc zamlouvá 7100.
Zvedl bych strop na 15000 korun (tělo), ale to je opavdu maximum, co do toho teď můžu dát.
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 13. 12. 2017 11:28

Pokud nechceš extrémně tahat stíny, D7100 by ti stačila a do 15k ji seženeš. D7200 někdo hodil na paladix za 17500 jsem se teď díval... nebo tam je D700 co má nacvakáno pod 50k za 16900... Podle toho co píšeš by ti nakonec ta D700 seděla asi nejvíc.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 13. 12. 2017 12:08

Tak koukam na paladix a do 15000 jsem se vešel s d300s, d7100, d700, d5600 se setakem. D300s bych asi vyřadil kvůli stáří a u té d700 se toho taky malinko bojím. Za každou cenu asi ff nepotřebuju. Samozřejmě by to byl skok dopředu, jen bych rád aby mi ten foťák zase pěkných pár let sloužil :)
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tex086 13. 12. 2017 16:54

no, jak to tak vidím, skončíš asi u tý D7100 jako já:) Toho vysokýho ISO se bát nemusíš, kde D80 končí na ISO 400, tam D7100 v pohodě dá ISO 1600, je to opravdu jiná generace. Řadě D5xxx a D3xxx bych se asi fakt vyhnul i když obrazově to bude vícemémě totožné, to ovládání je opruz a mě osobně nejvíc vadí ten hledáček (pentaprisma vs pentamirror).
tex086
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 13. 12. 2017 19:11

Martas: na paladixu je ted docela vyber, napr. https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=492278 s komplet balenim a 25k cvaku.
Jeste je moznost, jak uz nekdo zminil, D600 kolem 18-20 tisic. Tahle rada trpela hazenim oleje ze zaverky na cip a Nikon to do dneska zdarma vymenuje. D610 uz by mely byt v pohode.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 13. 12. 2017 19:16

Asi to tak vypadá. Koukal jsem asi na deset srovnávacích videí na YouTube a četl pár článků. Pravda je,že co se týče ISO se mi ó trochu víc zamlouvala d700, na ff se asi lépe pracuje s hloubkou ostrosti. Ale zase u 7100 se mi libi větší dynamický rozsah o víc než 1ev a třeba bych začal i natáčet videa dcerky jinak než na mobil :) zatím to mám celkem nerozhodně a trochu vede 7100, o malý vlásek. :roll:

-- 13. 12. 2017 20:17 --

PalmTungsten píše:Martas: na paladixu je ted docela vyber, napr. https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=492278 s komplet balenim a 25k cvaku.
Jeste je moznost, jak uz nekdo zminil, D600 kolem 18-20 tisic. Tahle rada trpela hazenim oleje ze zaverky na cip a Nikon to do dneska zdarma vymenuje. D610 uz by mely byt v pohode.


Díky, ano, taky jsem na něj koukal :)
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod El Vigo 20. 12. 2017 23:38

tobe uplne v pohode staci Nikon D3200 a Tamron 17-50 pripadne Nikon D5200 ten umi i pekne video a na makrofoto je otocny displej k nezaplaceni jediny co neumi oproti Sony a Olympus je stabilizace v tele, coz na makrofoto prave ze vadi (pouzivaji se ruzne predsadky, obracene nasazene objektivy apod)

hlavne neposlouchej rady ichtily typu ,,kup si 11 let stary Nikon D700 protoze je nejlepsi a da se sehnat uz pod 20 tisic . . " to uz radsi Nikon D600 s objektivem 50mm 1.8 D Nikkor to by slo za tech 18-20 najit nekde jenze pri koupi dalsich objektivu se pak uz prohnes,

alternativa je Olympus nebo Fuji, jakykoliv Fuji s 18-55 2.8-4 na modni foceni by byl dobre a pouzity od 13ti tisic
El Vigo
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků