upgrade z D3100

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod letr1 16. 10. 2017 18:39

lidi, chtěl bych se zeptat, jaký DSLR koupit, focení mám jen jako sezóní koníček( tomu odpovídá i můj rozpočet), současně mám už nějaký ten pátek D3100, a chtěl bych udělat změnu, kvalita snímků mi nikdy nestačila, ale dokázal jsem si s tím poradit, teď chci již lepší.

Věnuji se hlavně low light fotkám, a z 80% fotím jen noční oblohu, hvězdy, snažím se i o milky way, ale zatím bez velkého úspěchu a těch 20% věnuji lesům a landscape, miluji fotky typu dark forest či hvězdy nad horami atd..

chtěl bych se tedy zeptat co bych měl koupit, vybavení a nakonec objektiv ( používám teď obyč 18-50 z balení d3100 a je to takový nic moc základ, chtěl bych používat větší zorné pole)

co jsem se letmo díval tak

nikon D3400 nezni jako špatná volba, jenže bych ji nedokázal využít na 100% v tom co chci

D5300 zní skvěle, ale zase si nejsem jist.

canon 77D jsem chtěl kupovat, protože je to prý entry-level do astrophotography, ale chci znát názory

pentax ks2

a nakonec Pentax k3 II což je ale dražši volba a moc se mi nechce dávat tolik.

doporučili by jste mi co bych měl koupit ? na značce mi nezáleží, chci jen čisté, kvalitní fotky, bez šumu, plánuji koupit max jeden objektiv navíc a mít dohromady tedy jen 2. Uprava v programech není problém, mám rád když jsou fotky trošku fantasy( dark forest atd)

díky
letr1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 16. 10. 2017 19:03

Já bych se nejdřív ujistil, že mám vyřešenou techniku focení a následného zpracování, potom teprve bych řešil techniku fotografickou.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod letr1 16. 10. 2017 19:06

ono s tou D3100 nic moc extra nevykouzlím
letr1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 16. 10. 2017 19:22

Ani bych neřekl. Fotit Mléčnou dráhu - to je řehole, kde foťák je až ve třetím sledu. Důležitější je vyjet někam daleko od civilizace, jasné nebe k tomu. Potom je potřeba aspoň průměrný stativ a padesát dvacetisekundových fotek k tomu. Pokud má člověk světelnou širočinu, nebo Sigmu 18-35, má celé snažení o dost jednodušší, nicméně pořád je potřeba přijet domů, sednout za počítač a zpracovávat, skládat, ladit... D3100 má sice "jenom" 12bitový RAW, ale použitelná je úplně bez problémů.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vormen 17. 10. 2017 09:03

měl jsem D3100, D5100 a D7200 a musím říct, že přechod na D5100 byla hodně výrazná změna. Takže za mě určitě nový tělo, klidně i D3300,jinak zmíněná D3400 bude obrazově hodně velkým zlepšením.
vormen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 17. 10. 2017 11:24

Melancholický Trol píše:to je řehole, kde foťák je až ve třetím sledu


V dnešní době toto platí o snad každém fotožánru.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod letr1 17. 10. 2017 12:24

co jsem tak četl mezi 3400 a D5300/5500 není skoro žádný rozdíl v kvalitě fotografií, což bych se divil, ale chtěl bych znát názor na toto tvrzení. Dále mě hrozně moc zaujal pentax k70, vypadá skvěle jen všichni tvrdí, že objektivy od nich jsou jedny z nejhorších pokud to není limited, které ale stojí desítky tisíc. A nakonec canon, ten prý představil v poslední době jedny z nejlepších objektivů v levnějši třídě, nevím co je na tom pravdy.. ale jestli by to bylo tak, vybral bycch nejdříve slušný objektiv jako můj primarni a k tomu až vybíral tělo.
letr1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 17. 10. 2017 12:31

budget řešení na krajinu by bylo D3400 a nový nikkor 10-20mm f/4,5-5,6 jestli na d3400 chybí něco zásadního na astrofoto netuším obrazově by měl být rozdíl žádný, nebo minimální.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 17. 10. 2017 13:35

D3400 a D5300 se liší snad jen AF jednotkou. Nižší řada v čase dotahuje tu vyšší, to je politika Nikonu v 3 a 5 řadách. Zlepšují se, ale v některých parametrech zůstávají pořád na místě (malý hledáček, špatná ergonomie s jedním tragicky umístěným Fn tlačítkem a jedním rollerem atd.).
Ono neuděláš velkou chybu s žádným aparátem, co se tady zmínil, tím spíš místo obrazové kvality bych řešil ovládání a ergonomii. Vzít to do ruky, pokusit se nastavit to nejdůležitější nejsnažší cestou atd.
Já jsem teď přešel z D5300 na X-E2s a ačkoliv jsem si podle číselných parametrů pohoršil v obrazové kvalitě v mnoha parametrech, skvělý ovládání a kompaktní balení to více než kompenzuje. Foťák není jen kvalita výstupu, který máš navíc nejvíc ve vlastních rukách. Ergonomie je jednou daná.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod letr1 17. 10. 2017 18:48

je mi to jasné, s tou ergonomií, moc jsem si zvykl na d3100, fotil jsem s tím cokoliv a nikdy jsem neměl problém s uchycením, je mi velice příjemný i v ovládání ale to je tím, že jsem v ruce měl jen tenhle a potom 3209 jinak nikdy žádnou jinou zrcadlovku... jinak samozřejmě že chci fotit vše ale chci hlavně tělo + objektiv, ze kterého dostanu fascinující výsledky za tmy, low light, západ či východ slunce, to je můj cíl a zaměření... celkem přemýšlím, že si seženu buď novou d3400 + seťák + 10-20mm a nebo koupím použitý set d5500 a k tomu někde sehnat použitý 10-20 objektiv, nebo nejaký 18-24 ale ty ceny jsou na mě vysoké
letr1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 10. 2017 20:23

V nižších cenových kategoriích je těžký sehnat objektiv, který bude dobrý na všechno.

Dobré širokáče na noční blohu a mléčnou dráhu jsou Samyangy 10/2,8 (pro APS-C), 14/2,8 (FF) a 12/2 (APS-C bezzrcadlovky). Ceny jsou u bazarových kusů 6-8 tisíc. Všechny jsou velice ostré od nejnižší clony, mají minimální coma a jemné manuální zaostřování, snadno najdeš ideální polohu pro zaostření na hvězdy. Bohužel ale tato sklíčka nejsou první volbou pro krajiny se sluncem v záběru kvůli horším antireflexním povrchům a nepříliš estetické hvězdičce. Na to zase lépe poslouží širokoúhlé Tokiny za cenu vyšší laterální chromatické aberace a nižší ostrosti. Lepší a skla typu Nikkor 20/1,8G jsou asi mimo tvůj zájem.

Výběr těla je na tobě. Samyangy seženeš na DX Nikony a na APS-C bezzrcadlovky. Cenově to vyjde podobně a poměrně levně, pokud nakupuješ přes bazar. SonyA6000, Fujifilm X-T10, D3300 a D5200 a novější. U Nikonů může vadit absence předsklopení zrcátka, je tam jen volba zpoždění závěrky, což by na rozumným stativu se širokáči mělo vyhovovat.

Jinak ale platí, co psal Melancholický trol. Nejlepší výsledky máš ze skládání expozic.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod letr1 18. 10. 2017 07:25

chápu, že k dobrým výsledkům se dostanu skládáním, hodně jsem si s tím skládáním fotek hrál a někdy z toho vylezl okouzlující vysledek, jenže pro mne to stále bylo málo. A co tak ten Pentax K70 ? řekněme se sigmou 10-20 nebo 12-24? tělo je odolné, což by se mi hodilo, chodím do hor, pojedu teď fotit alpy, příští rok to vidím na Rumunsko, Maďarsko nebo Slovinsko a kvalita fotek s tím taky nebude špatná ne ? asi ne taková jako d5500 ale je to ve stejné cenové kategorii s tím, že dostanu odolné tělo, co si o tom myslíte ?
letr1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 18. 10. 2017 10:11

Odolný foťák je každý, se kterým se nezachází jako se zemědělským náčiním, což je ovšem ne vždy dobrá rada. Ale proč Pentax, tedy proto, že disponuje pixelšiftem, tedy čtyřnásobnou expozozicí s posunem čipu o vždy o jeden pixel a následným složením, což kromě eliminace nedostatků Bazera ještě zvyšuje rozlišovací schopnost a částečně může nahradit právě to skládání snímků. A také disponuje posunem čipu podle vestavěného GPS při dlouhých expozicích noční oblohy, což zase zvyšuje množství zachycených hvězd. Ne že by se v případě nutnosti nedaly zmnožit v PS, ale občas se může najít někdo, kdo to pozná. :-)
Nu, a na krajinu, jak už tu bylo poznamnáno, jsou výborné (i když MF) i ty Samyangy, kde jeho schopnost nahradit AF otáčením ostřícího kroužku při namačknuté spoušti také může pomoct. A na jeho ergonomii si jistě stěžovat nebudeš. :-D Jinak je to všechno na tvé vůli.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Psycho vlk Wolf 18. 10. 2017 10:29

Melancholický Trol píše:Ani bych neřekl. Fotit Mléčnou dráhu - to je řehole, kde foťák je až ve třetím sledu. Důležitější je vyjet někam daleko od civilizace, jasné nebe k tomu. Potom je potřeba aspoň průměrný stativ a padesát dvacetisekundových fotek k tomu. Pokud má člověk světelnou širočinu, nebo Sigmu 18-35, má celé snažení o dost jednodušší, nicméně pořád je potřeba přijet domů, sednout za počítač a zpracovávat, skládat, ladit... D3100 má sice "jenom" 12bitový RAW, ale použitelná je úplně bez problémů.


20 sekundová fotka noční oblohy? Už nad 10 sekund je vidět pohyb hvězd. Takže by musel mít paralaktická montáž (nebo jak se tomu nadává), aby vyrovnal pohyb hvězd u tak dlouhé expozice.
Psycho vlk Wolf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 18. 10. 2017 10:48

Záleží na úhlu záběru.
Melancholický Trol
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků