Koupě foťáku - bezzrcadlo?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 12. 10. 2017 08:34

Signature píše: Počítejme tedy s tím, že většina fotek bude vznikat za normálního světla.

Pokud jsi ochoten udělat si z koníčka koně, tak potom GX80 kvůli možnosti rozšíření vozového parku, jako povinnost bych viděl Panáka 25/1,7 do interéru. Pro koupi Olympusu nevidím jediný důvod, seťáky má lepší Panasonic (viz Almík) a GX80 je menší.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 12. 10. 2017 08:45

Metafora s koňmi se mi moc líbí. 10/10.
Rozhodnu se tedy mezi LX100 a GX80, ale asi jste mě přesvědčili na ten kompakt.
Ostatně, za ty peníze je to na začátek asi nejlepší volba.

Díky všem za vyjádřené názory a rady. Především tedy reign a Almik.
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 12. 10. 2017 08:55

Není zač. Ani s jedním neuděláš chybu :-)
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 12. 10. 2017 09:09

Almik píše:"staršia zrkadlovka v dobrom stave" - bobe, on chce točit video, v tom mu starší zrcadlovka moc dobře neposlouží.


Jo, ja ako video antitalent som tie video požiadavky nejako neregistroval, nevnímal. Ale našťastie už má tazatel jasno, tak nech mu to dobre fotí... 8-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 12. 10. 2017 09:37

Podívej se na Fuji X-T20 nebo nově přicházející Fuji X-E3. Jsou to kompaktní, skvěle fotící stroje s kompletním arzenálem APS-C skel. Do začátku ti stačí výtečný 18-55 f/2,8-4 ze setu, dál uvidíš.
Mají jedinečnou ergonomii (žádné PASM módy, ale přímé nastavování clony na objektivu, času na horním dialu, ISA na rolleru, pokud jsou vychýlené z auto módu - skvělé a návykové) a nejspíš nejhezčí SOOC JPG vůbec.
m4/3 jsou proti tomu strojky na šum, nemající střední třídu skel (buď bídné základní zoomy šero-tma nebo PRO řada a nic mezi tím). GX80 má navíc zastaralý EVF a ještě v poměru 16:9 kvůli videu.
Sony bych pustil z hlavy úplně, skla na APS-C nejsou a ta co jsou nestojí za nic.

Z hlediska ceny se na to dá koukat ze dvou stran:
- "zatím mi stačí toto a pak se uvidí"
- "nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci"
Téměř vždycky je výhodnější ta druhá cesta.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 10. 2017 10:55

Nic proti XT 20 nebo XE3, určitě jsou to dobré stroje. A ten základní objektiv je opravdu dobrej.

Ale tvrzení, že m43 je strojek na šum je výrazně přehnané. Skoro až ... :-)

S těmi objektivy je to pravda spíš u Olyho.

Panasonic má ty seťáky výrazně lepší - 12-32, 14-140 i 12-60 ve dvou verzích jsou více než adekvátní nástroje.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ondrasheq 12. 10. 2017 11:15

m43 je oproti X-Trans II nebo III vždy jen strojek na šum.

Tady např. X-E2 vs Sony A7:
http://admiringlight.com/blog/sony-a7-vs-fujifilm-x-e2-raw-noise-performance/
Jak by podobné srovnání dopadlo s m43 lze snadno domyslet.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 12. 10. 2017 11:17

Signature píše:Nachytat jsem se nenechal, čistě jsem uvažoval na základě selského rozumu.


O tom, že ti zrcadlovka "utrhne hlavu" jsi psal bez otazníku :) Ale možná jsem na tyhle pověry prostě jen alergický vzhledem ke lživým reklamám...

Signature píše:Každopádně oceňuju radu, jít si to vyzkoušet do obchodu. Neber to jako útočný komentář, ale přišlo mi to, jak když vypíchneš z kontextu 1 větu a pak mi naservíruješ, jak jsem hloupý.


V pohodě, neberu. Pokud vypíchnutím myslíš to o fotografovi/foťáku, tak to bylo v "P.S.:", protože mi bylo jasné, jak to myslíš.

Jinak by bylo dobré si ujasnit, jak moc potřebuješ širokoúhlé fotky (když nepíšeš, že by v tomto iPhone nevyhovoval, tak asi moc ne (?)) a jak moc potřebuješ objekty "přitahovat", třeba na dovolené vyfotit něco vzdálenějšího. Z toho pak zhruba vyjde potřebný rozsah ohnisek. Koukám, že ty objektivy cos vybral většinou moc velký zoom nemají.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PavlinaH 12. 10. 2017 11:39

ondrasheq: strojek na šum? Při posuzování množství šumu děláš jistě tu samou chybu, co většina fotografů. A to je to, že nezohledňuješ hloubku ostrosti. Hodnotíš tak rozdílný výstup v neprospěch M43. Pokud budeme hodnotit výstup při stejné hloubce ostrosti, tak M43 je na tom skutečně ne že hůře, ale lépe, než většina APS - C modelů. Ale je pravda, že Fujifilm má nejméně šumu, pokud budeme porovnávat APS C snímače. Oproti M43 je na tom lépe jen < 0,5 EV. Bohužel však za cenu odšumu v Rawu, čímž je pro mně osobně Fuji nezajímavá.
A co se týká objektivů, tak M43 má velmi široký výběr od průměrných skel, po špičkové velmi ostré skla.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 12. 10. 2017 11:45

PavlinaH píše:Pokud budeme hodnotit výstup při stejné hloubce ostrosti, tak M43 je na tom skutečně ne že hůře, ale lépe, než většina APS - C modelů.


A proč by na tom měla být lépe? m43 na tom bude (při potřebě stejné HO) zhruba ekvivalentně jako APS-C, plus / minus schopnosti daného výrobce a hlavně generace/stáří čipu.

PavlinaH píše:ondrasheq: strojek na šum? Při posuzování množství šumu děláš jistě tu samou chybu, co většina fotografů. A to je to, že nezohledňuješ hloubku ostrosti.


Tahle úvaha platí pouze pokud potřebuješ stejně velkou HO. Pokud si můžeš dovolit menší HO, než jakou má za daných podmínek m43, tak opravdu má větší čip menší šum.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 12. 10. 2017 11:47

ondrasheq píše:m43 je oproti X-Trans II nebo III vždy jen strojek na šum.

Tady např. X-E2 vs Sony A7:
http://admiringlight.com/blog/sony-a7-vs-fujifilm-x-e2-raw-noise-performance/
Jak by podobné srovnání dopadlo s m43 lze snadno domyslet.


no a X-Trans je zas strojek na svoje specifické vady, např. voskovou pokožku. Konec konců je to vidět i na té tvé ukázce, že Fuji řeší problémy s X-trans silnou redukcí barevného šumu (a to i v RAWu, nelze to nijak vypnout). V obraze chybí barevné detaily a celkově je tam míň barev.

Jak jsem psal, Sony má obrovskou výhodu Sigma objektivů za super ceny. Fuji světelná skla jsou pěkná, ale jen pro toho, kdo může utratit přes dvacet tisíc za jedno sklo. Co si vzpomínám, tak si sám naříkal, kde na to brát ;-)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 10. 2017 12:07

Bazary jsou vždycky levnější možnost. A co tak sleduji poslední dobou, tak bazarových prémiových Fuji skel za zajímavé ceny přibývá (Paladix). Ať už je za nárustem bazarových Fuji skel jakýkoliv důvod, tak je to fajn. To co stojí v shopu 25-29k Kč, tak je možno sehnat za poloviční cenu s troškou štěstí a diplomatického umu vyjednávání s prodejcem.
No a co se těch debat ohledně vlastností snímačů týče... nebylo by lepší spíše své postřehy prezentovat vlastními fotkami či pracemi? Zdálo by se mi to i solidnější, možná na úrovni.
Ale o tom to focení (obecně) asi není, že?
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 12. 10. 2017 12:29

> Jak jsem psal, Sony má obrovskou výhodu Sigma objektivů za super ceny. Fuji světelná skla jsou pěkná, ale jen pro toho, kdo může utratit přes dvacet tisíc za jedno sklo. Co si vzpomínám, tak si sám naříkal, kde na to brát ;-)

Přesně tak. To je totiž názor toho, kdo nepátrá a svoje usuzování odvozuje jen podle nabídky někde na Megapixelu. Od té doby se dost změnilo. Je potřeba přihlédnout k tomuto:
- všechna jejich skla jsou APS-C - takže jsou menší a lehčí - pro Nikon bych koupil 35/1.8 a tím s DX skončil
- 1.4 a 1.2 pevná skla nejsou nijak dražší než u kohokoliv jiného
- jsou kvalitní, jak po stránce optické, tak zpracování
- za směšnou cenu se lze v setech dostat ke kvalitnímu 18-55 nebo 23/2
- s cenou se lze dostat až o polovinu dolů nákupem z druhé ruky - na Paladixu a Fuji FB bazaru lze sehnat cokoliv, stačí vyčkávat

Skla od Sigmy nebo Tamronu nechybí, pokryté už je vše.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PavlinaH 12. 10. 2017 12:35

lemming: platí, že pokud se bavíme o stejné HO, tak M43 má opravdu méně šumu, než většina APS C. S M43 můžeš fotit již od f 0,95, což je po přepočtu na FF, f 1,9. APS C má nejsvětelnější sklo ve světelnosti f 1,2, což je po přepočtu na FF, f 1,8.

Sigmy jsou skvělé a ceny velmi zajímavé. Sony bych určitě vzala v potaz při výběru. Oproti Fuji má řadu výhod. Ale samozřejmě, každý systém má své mouchy a tak je na každém, co mu nejlépe sedí.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 10. 2017 12:39

Fuji má f/1,4 případně f/1,2 řadu v cenách 15-25 tisíc a f/2 řadu lehce nad 10 tisíc. V bazarech jsme na 75-50 % nových cen. Např výborný 35/1,4 bývá za 8-10 tisíc.

Není úplně jednoduché porovnávat objektivy mezi systémy, ekvivalence v parametrech často neodráží praktickou užitnou hodnotu, která plyne z charakteru obrazu, bokehu, hvězdiček od světelných zdrojů atd. Mně se daleko víc líbí, jak fotí Fujinon 35/1,4 než Zuika 17 a 25/1,8, která jsou jen mírně levnější a nad nimi pak trčí až obrovské a drahé f/1,2.

Nicméně když odečteme cenu vstupu do systému - čili nákup těla - tak se žádný mirrorrless systém nevyrovná Nikonu FX s jeho f/1,8 řadou. 35/1,8G a 85/1,8G jsou bazarové po 10 tisících a obraz včetně bokehu je prostě estetičtější než Fujinony 23 a 56, což jsou jedny z nejlepších APS-C skel napříč systémy.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků