Koupě foťáku - bezzrcadlo?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Signature 11. 10. 2017 19:10

Zdravím,

rád bych si pořídil nějaký stroj na focení a potřeboval bych od Vás poradit. Upřímně nejsem přes focení žádný master, ale začal jsem se o to v poslední době zajímat a rád bych tedy vyzkoušel něco víc "profi". Dosud jsem používal jen mobil a GoPro. Bohužel ani jedna z těchto možností mi nepřinesla to, co chci.
Telefon(iPhone) - udělá za světla celkem hezkou fotku a lze si manuálně nastavovat některé hodnoty. Bohužel za šera mi moc užitku nepřinesl. Navíc hledám něco, kde se ukáže jak fotím já a né telefon.
GoPro - fotky neřeším, používal jsem kameru jen na videa. Nicméně, tím, že se nedostávám do extrémně outdoorových situací, potřebuji něco, co mi dá daleko lepší kvalitu za stejnou cenu.

Požadavek:
Rád cestuji, takže nejlépe něco, co by mi neutrhlo hlavu. Tudíž bezzrcadlovku?
Možnost nastavit ISO, expoziční čas, clonu atp.
Plánuji fotit krajinu, výlety, rodinu. A rád točím videa, takže něco s APS-C nebo full frame a co největší snímkovou frekvenci.
Cenová bilance je kolem 15-20 tisíc. Nemám problém trošku přitlačit, když by to opravdu stálo za to.

Jak jsem psal, nejsem žádný pan fotograf, takže netuším zda potřebuji tělo a 2 objektivy, nebo nějaký set.
Kladu si otázky typu: "jakou světelnost?", "jak dobře funguje stabilizace obrazu?", "maximální potřebné ISO?"
Nechám si tedy ve všem poradit, abych nekoupil první foťák, který uvidím a nebyl zklamaný, že je to sh*t.

Děkuji.
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod STigre 11. 10. 2017 20:17

No, full frame bezzrcátka vyrábí jen Sony a Leica, nejlevnější tělo ff Sony stojí kolem 25-ti tisíc, objektivy ranec, tak bych spíš do výběru zařadil i formát mFT (m4/3) - tedy Olympus a Panasonic. Nikon už/ještě bezzrcátka nevyrábí, Canon má ASP-C, ale na ně zatím skoro žádné objektivy, Fujifilm má několik typů ASP-C, ale objektivů relativně málo a hodně drahé (ovšem kvalitní), na Olympus a Panasonic je objektivů už skoro stovka (ale některé cenově taky dost drahé) - nicméně na Olympus už pár profesionálních fotografů přírody kvůli váze výbavy přešlo, takže kvalita je zřejmě dostatečná i pro profi - mohla by být i pro Tebe :-). Objektivy pro mFT máš tady: http://hennigarts.com/micro-four-thirds-objektive.html
Na video je zase asi nejlepší Panasonic.

-- 11. 10. 2017 21:21 --
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 10. 2017 21:11

Co vím, tak na Olympus (mFT) přešli hlavně fotografové divoké zvěře, je tam výhoda podstatně menšího a lehčího teleobjektivu. Na focení krajin a portrétů je mFT spíš nevýhoda.

S nastavenou cenou můžeš pořídit maximálně APS-C. Tam je na výběr buď Fuji (X-T20) nebo Sony (A6000). Vybírej podle objektivů. Fuji má výhodu povedeného seťáku 18-55 2,8-4, ostatní skla jsou hodně drahá, ty s velkou světelností za 25 tisíc jedno. Sony má výhodu, že na něj dělá objektivy s autofocusem i Sigma, takže se dá Sony zasklít podstatně levněji. Horší je to se základním zoomem. Buď je k dispozici kvalitou nic moc seťák 18-55 f3,5-5,6, ale je levný a velmi kompaktní. No a nebo lepší volbou je 18-105 s konstantní světelností F4 a větším zoomem. Ale kvůli většímu zoomu je rozměrnější a ne tak ostrý do krajů jako Fuji 18-55mm. Sony 18-105 je dělán i na video - má navíc posuvný ovladač, kterým umožňuje plynulé zoomování.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 11. 10. 2017 22:35

Flor, ohledně focení krajin, u OMD 1 MKI, bych to neřekl, aleu MKII je to na krajinu dost dobrý stroj, doporučuju se podívat na fotky Marka Ondráčka. Podle mě nepíšeš z vlastní zkušenosti. Já ted fakt divou zvěř, až na metalové koncerty nefotím, a nemůžu si naříkat. A to mám doma furt klasické zrcadla. Takže sorryjako, tady nesouhlasím, a to se nebavím o sklech, kde pro mFT mluví víc faktorů, nejen cena. Stran Fuji, nějak jsem těmhle foťákům na chuť nepřišel a asi ani nepřijdu. Jinak na tohle téma se tady už nakecalo, tak je dobré projet diskuze a vyhnout se Gancovi. Hodně zdaru
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 10. 2017 23:28

Tak o tom nepochybuji, že se s mFT dají pěkně fotit krajiny, koneckonců dřív jsem fotil kompaktem. Ale oproti APS-C nevidím žádnou výhodu mFT na focení krajin. APS-C je větší čip, takže o něco lepší dynamický rozsah, míň šumu na noční focení. No a pak na mFT není taková nabídka širokoúhlých objektivů (bez rybího zkreslení).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 10. 2017 04:24

S tím rozpočtem to je tak na Panasonic GX80 + 12-32 :-)

Jinak na M43 jsou tři širokoúhlé zoomy plus další manuální skla. Začíná to ale v přepočtu na 14 až 16. APSC tohle opravdu může mít lepší.

Asi to ale nebude problém signature, podle toho co psal :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Almik 12. 10. 2017 06:23

Já bych pouvažoval nad X-T20 + 18-55/2,8-4, je to nad rámec a není to úplně kapesní, ale pokud chceš velkej snímač + rozumnej objektiv, malé a lehké sestavy nedocílíš. Sony A6000 není špatná volba, ale nevím co bych na něj doporučil za sklo. m4/3 Panasonicy umí pěkně video, ale f2,8 zoomy jsou drahé a levnější zoom ti za špatnýho světla zázraky nevykouzlí. Být tebou, úplně bych se nebránil kompaktům s 1" snímačem, takovej Panasonic LX15 má světelnost f1.4-2,8, má slušný video a spolehlivě a rychle ostří. Navíc to strčíš do kapsy. Nebo Panasonic LX100 - starší a s menším rozlišením, ale povedenej.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 12. 10. 2017 07:05

Budem trochu spiatočník, hoc sám majiteľ bezzrcátka. Ak je rozpočet totál obmedzený, tak staršia zrkadlovka v dobrom stave je najlacnejšie riešenie, hlavne čo sa týka dostupných starších prime skiel.
A mladému človeku nie je problém odvliecť o niečo ťažší batoh.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 12. 10. 2017 07:20

Signature píše:Rád cestuji, takže nejlépe něco, co by mi neutrhlo hlavu. Tudíž bezzrcadlovku?


Další, co se nechal nachytat reklamou výrobců bezzrcadlovek :oops: Ve skutečnosti když si vezmu APS-C zrcadlovku a bezzrcadlovku se záklaďákem ve zhruba tebou dané cenové relaci, tak rozdíl hmotnosti je minimální, například jen 15 gramů ve prospěch bezzrcátka (to jsem porovnával, tuším, Sony A6300 vs. Nikon D5600). A to ti hlavu opravdu neutrhne. A když si vezmeš, že bezzrcátka žerou mnohem více baterii (musí mít při focení pořád zapnutý displej / EVF), takže k nim vesměs potřebuješ brát radši ještě baterii náhradní, tak se lehce s bezzrcátkem + potřebná náhradní baterie klidně dostaneš nad váhu odpovídající zrcadlovky.

To už by zrcadlovky spíš diskvalifikoval požadavek na časté a dobré video, které se u nich musí točit pouze přes displej a v autofocusu [při videu] zrcadlovky oproti bezzrcátkům také většinou ztrácí. Canon už dělá zrcadlovky s fázovým ostřením na čipu a s STM objektivy dělanými na video, tam by autofocus měl být v pohodě, ale z hlavy nevím, jestli by ses vešel do stanovené ceny.

Signature píše:Cenová bilance je kolem 15-20 tisíc. Nemám problém trošku přitlačit, když by to opravdu stálo za to.


V tom případě bych o FF vůbec neuvažoval.

Signature píše:Bohužel za šera mi moc užitku nepřinesl.


Pokud ti jde o výkon za šera, tak bych o m4/3 taky úplně neuvažoval, to tam má kvůli malému čipu handicap - malý čip je důvod, proč za šera fotí mobil blbě, i když, pochopitelně u m4/3 je ten rozdíl oproti APS-C menší.

Signature píše:Nechám si tedy ve všem poradit, abych nekoupil první foťák, který uvidím a nebyl zklamaný, že je to sh*t.


Podle mě pokud koupíš APS-C zrcadlovku / bezzrcadlovku v dané cenové relaci, tak to ***** nebude. Spíš ti nemusí sednout daná značka / systém, nebo kombinace video / foto parametrů, ale to takhle od stolu nevyřešíme. Nejlépe zajít do nějakého velkého obchodu a různé systémy si vyzkoušet, který ti sedne do ruky,

P.S.:

Signature píše:Navíc hledám něco, kde se ukáže jak fotím já a né telefon.


Tak s tímhle opatrně :D Naopak, právě ve chvíli, kdy máš k dispozici jen horší/omezenou techniku se ukáže, jaký jsi fotograf, jakou máš fotografickou kreativitu a zda dokážeš i s omezenými prostředky pořídit zajímavé fotky. Koneckonců jsou fotografové, kteří naopak schválně fotí třeba jen iPhonem, například tenhle: https://iphonephotographyschool.com/jason-peterson/
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 12. 10. 2017 07:38

Focení za špatného světla chce světelnější objektiv a tudíž prašule navíc. Vem Panasonic LX100 - snímač něco mezi 1" a m4/3, zato světelnost 1,8-2,8. Tzn lepší kombinace než APS-C se seťákem.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 12. 10. 2017 07:39

Děkuji všem za odpověď.

Trošku jsem pročítal starší témata a po troše googlení mi vyšly víceméně 3 možnosti.

1. Panasonic GX80 + 12-32mm, případně potom dokoupit pevné sklo 25 s f/1.7 (17k + objektiv)
2. Panasonic LX100 + leica objektiv 24-75mm f/1.7-2.8 (17k)
3. Olympus E-M10 Mark II + 14-42mm II R f/3.5 (15k)

Upřímně nevím, který bych vybral. Podle parametrů jsou na tom těla téměř stejně. Olympus mě zaujal tím, že na fullHD umí 120 snímků/s.
Bohužel netuším, jak je který objektiv kvalitní a tudíž nedokážu usoudit, zda koupit/nekoupit. Objektivy jsou momentálně trošku mimo mojí ligu a tak se znovu odvolávám na Vás a prosím o rozseknutí.

To Lemming:
Nachytat jsem se nenechal, čistě jsem uvažoval na základě selského rozumu. A právě proto sem píšu, abych si nechal poradit. Proto tam je ten otazník. ;-)
To, že někdo fotí iPhonem je hezké, ale já ho mám a prostě mě to nebaví. A myslím, že foťák, kde si můžu dát plný manuál je lepší možnost.
Každopádně oceňuju radu, jít si to vyzkoušet do obchodu. Neber to jako útočný komentář, ale přišlo mi to, jak když vypíchneš z kontextu 1 větu a pak mi naservíruješ, jak jsem hloupý.

PS: Berte prosím v potaz, že jsem začátečník a o kvalitě fotky mám pravděpodobně jiné limity než vy.

Howgh
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 12. 10. 2017 07:59

"staršia zrkadlovka v dobrom stave" - bobe, on chce točit video, v tom mu starší zrcadlovka moc dobře neposlouží.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 12. 10. 2017 08:06

Signature: Opticky nejlepší je seťák Panasonicu 12-32, žel ho zabíjí světelnost. V odkazu máš srovnání snímačů GX80 a LX100 - patrně téměř totožné, ten v LX100 je ale navíc multiaspect (při změně poměru stran 16:9, 3:2 a 4:3 se nemění úhel záběru). Rozdíl světelnosti znamená, že když budeš mít na LX100 ISO 200, tak na GX80 už ISO 800. Tudíž za špatných světelných podmínek je to rozdíl přímo obrovský.

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare ... __1087_981

Jinak seťák Olympusu nič moč, navíc Panasonic obecně umí o dost lepší video. Olýk má o něco lepší výkon snímače na vyšší ISO (cca 1/2EV oproti LX100), ale světelnost objektivu to nevykompenzuje ani omylem.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Signature 12. 10. 2017 08:21

Koukám, že jsme se všichni chytli toho šera.
Abych to uvedl na pravou míru. Nemám v plánu vylézat ven převážně v noci či navečer a bombit ISO na max. Počítejme tedy s tím, že většina fotek bude vznikat za normálního světla.

Jediné, co mě trošku straší je to, že u LX100 nelze vyměnit objektiv. Do budoucna bych toho mohl litovat.
GX80 je pro mě zatím favorit, ale nechám si to vymluvit, když bude důvod.
Olympus tedy ee?
Signature
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 12. 10. 2017 08:23

OMD-E-M10 II není špatná volba, spolu s Pan. GX80. Základní seťák Olympus 14-42 R (ten neskládací) bych nechtěl, měl jsem ho, za moc nestojí. Ten skládací Oly není prý o moc lepší. To raději skládací Panasonic 12-32 kterej je lehkej, malej, ostrej a ostří potichu. Ale všechno to jsou tmavý skla, v horším světle ti pomůže možná stabilizace, ale jen při statických scénách, na focení čehokoli v pohybu za horšího světla prostě potřebuješ světelné sklo a/nebo snímač s dobrým výkonem na vysoké ISO. Pokud by ti nevadilo fotit s pevnými skly, dobře poslouží i m4/3. Skla jako 20/1.7, 25/1.7, 45/1.8, 15/1.7 jsou super, malá lehká a nejsou drahá (no 15.1.7 už vlastně úplně laciná není). Ale pokud chceš slušnej zoom a přitom dobrý výsledky v horším světle, fakt bych si šel vzít do ruky tu X-T20... anebo vezmi LX100 a budeš méně řešit, zda se s tím tahat nebo nechat doma. Pak se ti třeba nebude stávat, že ti uteče pěknej záběr jen kvůli tomu, že se ti s tím foťákem nechtělo tahat. Pokud seš začátečník, tak stejně pořádně nevíš, jakej pevnej objektiv by se ti vyplatilo koupit, na to dojde člověk většinou až časem, od základního zoomu se přeorientuješ na pevný skla. Ale není to hned. Pokud tě to chytne a vzrostou tvoje nároky, LX100 si necháš jako zápisník do kapsy a pořídíš si něco velkýho těžkýho nekompromisního :-)
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků