Velký čip a 4K video - kříženec FZ1000 a G1X MkII

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Miichaell 1. 10. 2017 22:47

V současné době mám tedy 2 přístroje

1) Panasonic Lumix FZ1000
2) Canon G1X Mark II

Co a jak fotím - nejsem člověk, co by vyrážel na fotovýpravy. Focení a točení mě baví, ale spíše dokumentuji na dovolených, výletech apod. a k tomu si občas vyfotím něco "pro sebe". Samozřejmě se z "dokumentačních" foto na památku snažím vytvořit něco víc, jinak bych fotil mobilem. Proto ta FZ1000. Nepočítaje RX10 od Sony, nic tak univerzálního není. Teď po prázdninách jsem koupil G1X MkII. FZ1000 je opravdu spíše dokumentační, s G1X jsem si mohl s fotkami vyhrát. FZ má sice více nastavení a všemožných featurek, ale velký čip G1X v kombinaci s parádní světelností dělají fotky "jako ze zrcadlovky". Hlavně si jde hrát s hloubkou ostrosti a bokeh je moc pěkný (narozdíl od FZ1000, tam je bokeh divný). Celkem mi i stačil 5x zoom, i když občas bych si klidně "sáhnul" kousek dál, pokud by to šlo. Ovšem hodně jsem si zvykl na 4K video a zpomalené fHD u Panasonicu. Pouze fHD 30FPS u G1X je prostě málo, foťák budu mít klidně i 10 let, takže 4K nyní vidím jako nutnost. Tedy moje požadavky:

a) Velký čip - otázka je, nakolik velký bude rozdíl mezi 1" a třeba m4/3. Nebo musím sáhnout až po APS-C? Měl jsem Olympus PEN E-PL6 a hloubka ostrosti a bokeh byly i se seťákem jinde než na FZ1000. Ovšem G1X je zase úplně někde jinde.
b) Slušná světelnost - pěkné fotky prostě dělá hloubka ostrosti. Nepotřebuji ani tak fotit za tmy a za šera, ale chci mít rozmazané pozadí, když je třeba. U FZ1000 se to do ohniska cca 100mm moc neděje (pochopitelně). U Canonu je mírně mázlé (spíše rozostřené) už na nejširším ohnisku a na potrétní 50 je to už moc pěkné.
c) Alespoň 5x zoom - zjistil jsem, že po nejdelším ohnisku G1X sahám často. Zároveň jsem ale málokdy potřeboval více. Těch 400mm u FZ1000 je zároveň hodně i málo (na ptáky a zvířata obecně je to málo s ne moc přesvědčivou kvalitou, na plno jiných věcí je to zase zbytečné)
d) 4K video a zpomalené video - dokážu žít bez toho zpomaleného, ale po tom, co jsem viděl 4K videa z FZ1000 vím, že je chci v přístroji mít.
e) Výklopný displej
e) dotykový displej - VOLITELNĚ - G1X ho má a je to super na ostření i jiné věci, nutné to ale není.

Foťák budu kupovat použitý, na cenu nových strojů tedy nehledím. Na velikosti moc nezáleží, i když pokud to bude menší jak FZ1000, vadit mi to nebude. Nepotřebuji, resp. nechci měnit objektivy. Chci celou dovolenou mít jeden objektiv - nevím ale o tom, že by se něco s mými požadavky dělalo bez výměnného skla, ale nechci řešení "2 a více skel" - zažil jsem to s PENem a už nikdy víc. Maximálně si někdy možná v budoucnu koupit něco pevného širokoúhlého na krajiny, toť vše.

Co jsem se díval, líbil se mi Panasonic G7. Objektiv 14-140mm by byl ideální, stačilo by ale i něco jiného s 5x zoomem (pokud něco takového je). V diskuzích ale lidi spíše doporučovali FZ1000, že je o polovinu levnější a výsledky často bude mít i lepší (lepší světelnost vykompenzuje rozdíl ve velikosti snímače). Tak nevím. Pak mě napadl již zmíněný Sony RX10, ten má F2,8 v celém rozsahu, ale stále "jen" 1", tak nevím, jak velký posun by to byl od FZ1000. V ostaních značkách se nevyznám vůbec, takže budu rád za každou radu :) Moje otázka tedy je - vyplatí se mi prodat oba přístroje a koupit něco jiného, nebo holt oželet to či ono a zůstat u jednoho z nich? Díky moc předem :)
Miichaell
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 2. 10. 2017 13:04

pokud ti jde o hloubku ostrosti, tak:

1" snímač - crop 2,7x (světelnost 2,8 je z pohledu DOF v přepočtu na fullframe cca f7,6)
m4/3 - crop 2x
G1X (II) - crop 1,92x
Canon APS-C - 1,6x

Panasonic dělá i 12-60mm/f3,5-5,6 a je prý opticky povedenej. Otázka je, zda bys ocenil širší ohnisko na úkor kratšího zoomu. Pak je na m4/3 i Leica 12-60/2,8-4, ale ta už je neúměrně drahá. Sony RX10 II ti asi z těch širokorozsahových zoomů nejlépe rozmaže pozadí, v ničem jiným by sis ale oproti FZ1000 nejspíš nepomohl. Budeš moct fotit na nižší ISO a s trochu rozmazanějším pozadím. Na m4/3 existuje i sklo 12-100/4 IS PRO a je skvělý po všech stránkách, měl jsem ho chvíli, ale je drahý (35000) a těžký (560g), takže pokud cena není překážkou, řešení by se našlo. Ale s vestavěným objektivem asi fakt pouze RX10 II. První verze RX10 neumí 4K, novější RX10 (III a IV) už mají na delším konci taky f/4, takže to by sis moc nepomoh, měl bys kvalitnější video a asi trochu lepší výkon na vyšší ISO oproti tomu co máš.... no, na jednom se shodnem - laciný řešení neexistuje :-)
Pokud uvažuješ nad m4/3 Panasonicem, tak než G7, pokud točíš rád videa, ber raději G80.
Naposledy upravil Almik dne 2. 10. 2017 19:33, celkově upraveno 1
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miichaell 2. 10. 2017 16:35

Díval jsem se na recenze RX10 II - tu bych měl šanci sehnat, pokud bych prodal oba stroje. Oproti FZ1000 si nepomůžu o nic, bokeh je prakticky stejně divný (asi dáno orhniskovým rozsahem). RX100 má jen cca 3x zoom (podle verze) a novější verze se 4K videem jsou celkem drahé (třeba v porovnání s tou G7). G80 je už opravdu drahá, stejně tak ten PRO objektiv - to bych si koupil možná někdy v budoucnu, až budu pravidelně vydělávat, teď jsem ještě rok student :) Mít ten G1X 4K video, tak je dokonalý. Díval jsem se na Panasonic LX15, tam bych se dostal clonově na úroveň G1X II, ale zase to má jen 3x zoom. Zkrátka chci něco, co neexistuje :D Co Nikon nebo jiné značky? Tam nic není? Já se trochu orientuji jen v Panasonicu, Olympusu a trošku v Sony - všechny, co se týče kompaktů, s výměnou optikou vůbec.
Miichaell
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grimjaur 2. 10. 2017 16:38

Potvrzuji slova Almika stran povedeného skla 12-60/3,5-5,6, a taky je lepší G80 před G7 právě kvůli 5 osé stabilizaci a spolupráci s tímto a dalšími skly, kde navíc ještě využije optickou stabilizaci, podobně jako u Oly. Navíc absence AA filtru, plus větší odolnost těla proti nepřízni počasí.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miichaell 2. 10. 2017 17:42

Je i jiná alternativa k té G80? Ta je fakt pekelně drahá, bazarová mě vyjde jen tělo stejně jako G7 včetně zmiňovaného objektivu 12-60 (ten rozsah by mi stačil, je to stejné, co má G1X II, tedy ideál). G7 neumí duální stabilizaci?
Miichaell
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grimjaur 2. 10. 2017 20:00

Nemůže umět duální stabilizaci, protože na senzoru žádnou nemá! Takže, pokud použiješ sklo bez stabilu máš 5aixs stabil na senzoru. Při použití skle s optickým stabilem, které jsou zahrnuty do seznamu spolupracujících skel dostaneš ještě silnější variantu. Jinak G80 mi nepřijde vůbec drahá v setu s 12-60 se dá pořídit za nějakých 24 litrů. Jit do beznosorožce s takovými pořadavky znamená prostě rozbít čuníka a počítat, že u toho se to nezastaví.
https://www.youtube.com/watch?v=Ytac9nyQIoo turistické video z jednoho hradu
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 2. 10. 2017 20:21

Ne, G7 neumí duální stabilizaci. Jinak přes video jsou tu jiní experti, v tom se já moc neorientuju. G7 je za svou cenu slušnej stroj, vo tom žádná. S 12-60kou za 18500, jako jo. Pokud se spokojíš se stabilizací pouze v objektivu, tak bych se toho nebál. Expozičně budeš fotit na cca dvojnásobné hodnoty ISO díky horší světelnosti objektivu, no větší snímač ti ale zase dovolí víc. V bokehu si nepolepšíš, bude to cca na stejno s tím co máš. To bys musel mít světelnější sklo (drahé, s velkým rozsahem defakto není). Sony alpha 6300 se zoomem 16-70/4 nebo 18-105/4 stojí taky okolo 45-50k... řadu a7 ani nezmiňuju kvůli ceně... Canon má sice DualPixel, ale musel bys mimo jiné zapomenout na 4K.... ještě mě napadlo, nevím jak jsou na tom s videem Fujiny, X-T20 už 4K papírově umí, navíc k tomu za pár tisíc v setu dostaneš supr seťák 18-55/2,8-4 (dohromady za 31k), no zas to nemá takovej zoom jakej bys chtěl, ale polepšil by sis asi v nejvíce oblastech. Ale jak jsem pochopil, tak 30k je už mimo rámec.... no, nech si to rozležet :-)
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miichaell 2. 10. 2017 21:33

Díval jsem se na tu G80 a ta dvojitá stabilizace je fakt super. Na Canonu se mi při hodně štěstí povedlo udržet nějakou tu třetinku, na FZ1000 cca 1/6, tady to jde do vteřin, což je úžasný. Když jsem ale viděl fotky s 12-60, nepřišlo mi, že by FZ1000 fotila hůř, přišlo mi to stejný (nezabijte mě za toto prohlášení, ale fakt mi to tak přišlo). A video, co je zde v odkazu mi přišlo šílený :D Ale možná to bude tím, že točím úplně jiným stylem, převážně staticky a když pohybuji foťákem, tak jen v jedné ose a pomalu. I tak se mi zdálo, že foťák ten pohyb moc nedává (to stejné dělal Olympus PEN E-PL6) a "ujíždí" mu řádky (nevím, jak se tomu odborně říká), třeba jde o kompresi na youtube, nevím. Asi počkám, co vyleze z G1X MkIII, pokud bude a zatím si nechám FZ1000. Je nějaká stránka, kde by byl přehled skel pro m4/3? Ať třeba vím, na co mám šetřit :)
Miichaell
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grimjaur 2. 10. 2017 21:59

Komprese na youtube je dost mimo, výstup je perfektní to je realita mimo schopnost současné trubky. Bohužel je nejpopulárnější. Psal jsem že to je turistické video (tedy jen foták do ruky bez dalšícho věcí, klipy a další věci točím na plný manuál, včt ostření. https://www.youtube.com/watch?v=CZSRJZJTqhk Tohle se nepoužívá pro efekt na okoločumící, ale pro to aby se lépe pracovalo. ND a přechodové filtry, externí aku, světla, mikráky, audiorekordér atp musí mít své pracovní místo.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků