Kvalitní kompakt náhrada za DSLR na cesty

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luckyghost 3. 9. 2017 12:10

Po koupi FF Nikon D750 mi zůstal Nikon D90 s objektivy 18-105mm a pevná 35. Uvažuji, že nemá smysl držet záložní tělo a prodám jej i s objektivy. Chtěl bych ale nějaký pokročilý kompakt na dovolené, kam sebou nebudu tahat drahou D750 a riskovat krádež někde na letišti či hotelu.

Ideálně aby to mělo světelnou optiku o rozsahu min cca 28 - 70 a velký snímač pro bezproblémové ISO cca 1600 a ukládání do raw. Uvažuji o bazaru a cena aby nepřekročila prodej jeté D90 s objektivem.

Díky za rady, v kompaktech se neorientuju.
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 3. 9. 2017 12:25

S hledáčkem Panasonic LX100, bez hledáčku LX15. Pak ještě Sony RX100, od verze mkIII má i hledáček, ale šílený. Velmi slušný je i Canon G7X mark II, ale na širokém konci je na krajinu nepoužitelný. Pokud bys upustil od zoomu tak výborný je Ricoh GR - tloušťka 16mm (!) APS-C a eq 28mm jej na krajinu přímo pasují.

Ale s cenou bude asi problém u všech.

Edit : možná ještě zjistit z internetu nebo raději fyzicky jak je na tom se zkreslením Canon G9X - začíná na 28mm což by nemuselo být tak špatné jako hrubě nezvládnutých 24mm u G7X. A stojí kolem desítky.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 3. 9. 2017 19:06

Reign to dobre shrnul.

Jen upresneni - GR ma tloustku 35mm.

https://farm9.staticflickr.com/8099/865 ... 0ae3_h.jpg

Jinak stejne kategorie jako Ricoh GR jsou i Nikon Coolpix A a Fuji X70. Vse s pevnym ohniskem a APS-C cipem a moznostmi kropu, predsadek apod.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 4. 9. 2017 09:16

Tiež by som sa vzdal zoomu a vzal ricoh GR. Minule bol u nás na bazoši za 250 ale niekto mi ho vyfúkol pred nosom.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 4. 9. 2017 09:24

Toto nechápu, vždyť to náhradní, levné a dejme tomu postradatelné řešení máš v té D90.
Nač prodávat (i staré) zrcadlo a místo něj kupovat kompakt? Ať koupíš cokoliv, bude to krok zpět v IQ i ergonomii.
ondrasheq
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 9. 2017 09:26

To jsem se dobře upsal, kde jsem to vzal, nevíte někdo?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 9. 2017 10:31

Ondra : přečti si zadání, chce něco malého. Navíc třeba ten Ricoh GR tu D90 překoná levou zadní, nemluvě o světelnosti f 2,8.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 4. 9. 2017 11:36

Reign: přečti si zadání, chce optiku v rozsahu aspoň 28-70, ne Ricoh GR s pevným sklem :)
ondrasheq
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 9. 2017 13:43

Ondra: přečti si můj první příspěvek :mrgreen:
reign píše:Pokud bys upustil od zoomu tak výborný je Ricoh GR
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 4. 9. 2017 15:06

V tom případě můj doplň o "pokud bys opustil od něčeho malého" :D
Já bych vzal GX80+12-32, když je teda D90 moc velká (D750 není?).
ondrasheq
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 9. 2017 15:13

To bude drahý, ale to sklo je výzva třeba v setu s něčím levnějším ála GF nebo GM - blbý jenom je, že profikompakt to přečůrá expozičně minimálně o 100% (výkon snímače+světelnost objektivu), obrazově zase bude lepší ten 12-32.

edit: takto by se vlastně dalo složit i něco levného kolem Fujinonu 16-50 - ty bezhledáčkové Fujiny jsou celkem levné a pořád je to mnohem menší než zrcadlovka a s APS-C snímačem.

https://www.megapixel.cz/fujifilm-x-a10 ... AsQAvD_BwE

bazar
https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=482152
https://www.paladix.cz/bazar/index.php? ... &wq=&uid=0
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 4. 9. 2017 16:19

Tak jsem si to vše prohlédnul. Vzpoměl jsem si na kompakt kterej mě kdysi zaujal. Byl to Canon G1X. Jenže i v bazaru jsem nad prodejní cenou D90. Pokud by mi stačilo pevné sklo, tak mám k D90 pevnou 35mm f1,8

Jinak mi šlo hlavně o to, že D90 s 18-105 je velká a tahat se s ní někde na dovolené, při večerní promenádě u moře není moc pohodlné. Proto ten kompakt. Tady by ale byla zase alternativa s tou pevnou 35. Je lehká a maličká.
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 5. 9. 2017 16:07

neviem kolko ratas ze dostanes za predaj D90 + skla, ale najlacnejsie krpate cvakatka do RAW s APS-C (resp. s m4/3) su asi tieto

https://www.prolaika.sk/e-shop/sony-alp ... 6188.xhtml
https://www.prolaika.sk/e-shop/canon-eo ... 7579.xhtml
https://www.prolaika.sk/e-shop/panasoni ... 1456.xhtml

alebo nieco z bazaru teda.

-- 5. 9. 2017 17:10 --

pozeram bazos.sk a D90 ide cca od 130 do 170euro za telo...
Pentax K-1 + IRIX 15/2,4 Fireflay + Pentax FA31/1,8 Limited + Pentax FA43/1,9 Limited + Pentax FA77 /1,8 Limited + Pentax FA135/2,8
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 5. 9. 2017 16:28

Za kompletní sestavu může dostat cca 10k a to je buď na nový Canon G9X nebo pak něco z bazaru. Bral bych asi ten Canon, je to fakt malinký a s výborným výstupem, vleze se do kapsy.

Lennyl : to jsou slušné nabídky, hlavně ten Canon za 300€ je lákadlo. Sony by mně nechali chladným díky nepoužitelnému seťáku.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 5. 9. 2017 19:55

pozrel som sa na ten Canon G9 X Mark II, recenzii je na nete kvantum.

musim povedat, ze ten kompakt je naozaj malicky, tunak v recenzii to dobre vidno, to je super.
https://www.zive.sk/clanok/125349/test- ... kym-cipom/

pozrel som dalsiu recenziu, ze reku 1" snimac musi fajn fotit, ale tie fotky su dost akvarel...ratam ze JPGy z fotaku
https://www.fotoguru.cz/canon-g9-x-mark-ii-recenze/

a tu su ukazky v plnom rozliseni uz v dost dobrej kvalite, hlavne vystup z RAWu
https://www.digimanie.cz/recenze-canon- ... rec/6964-8

a nedalo mi to, pohladal som cvaky u mna na disku z môjho mobilu Samsung S7 (1/2.5" snimac, 12MPx, f1,7, 26mm ohnisko, 1.4 µm pixel size) a teda neviem, ale ten 1" snimac v Canone ma uz tak nenadchol

JPG z mobilu na blizko, podla mna super obraz
Obrázek
Obrázek
JPG z mobilu za dobrého svetla, detailov to ma stale dost, patlanie este nie je take vyrazne podla mna, doostrovanie je ale prehnane (neviem ho znizit)
Obrázek
JPG z mobilu pri slabsom svetle uz zacina jemne patlat obraz
Obrázek
a teraz "seriozne" porovnanie JPG z mobilu vs RAW vytiahnuty z DNG v Adobe LR CC2015
pekne svetlo:
Obrázek
nocna snimka:
Obrázek
a mizerne svetlo vecer v izbe:
Obrázek

tak neviem kde maju súdruhovia rezervy s tym 1" snimacom v Canone, cakal som trosku viac,hmm
...alebo nie je daky kompakt napr. s 1" snimacom a nema napraskanych 20MPx ?
...a mozno zadavatelovi to bude aj tak jedno na cvaky z dovolenky :)

PS: samozrejme nemam ziadne ambície porovnavat mobil (iba pevne ohnisko a ziadny opticky zoom, neda sa menit clona, na "bokeh" treba ist uplne blizko atd.) a kompakt, len som to sem hodil na ukazku.
Pentax K-1 + IRIX 15/2,4 Fireflay + Pentax FA31/1,8 Limited + Pentax FA43/1,9 Limited + Pentax FA77 /1,8 Limited + Pentax FA135/2,8
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qq_sk 5. 9. 2017 22:35

je to celkom vyzva to zadania (navyse finacne dost limitujuce), ako roky isli skusal som na podobny ucel vselico:
Panasonic LX3
Panasonic G3 + 20/1.7
Pentax Ricoh GR
Canon EOS-M + 22/2.0
Panasonic GX-80 + 12-32 (+35-100)
Aktualne pouzivam striedavo podla motivu/zameru posledne 2 kombinacie, a planujem este zopar rokov, na format A3+ v pohode, pri ISO do 1600 vratane. Canon EOS-M z RAWu cez firemny DPP (zadarmo) nema vyrazny problem ani s ISO 3200, ale to uz nedavam na taky velky format.
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 13. 9. 2017 18:07

Tak jsem nakonec udal D90 i s objektivem. Ještě prodám pevnou 35 a lehce připlatím a pořídím nový G7 X mark II a nebo G1 X mark II. Ještě si o víkendu až budu mít čas projdu recenze a pořízené fotky. Určitě to bude lepší volba, než se na dovolených tahat se zrcadlovkou.
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 14. 9. 2017 21:22

no jak myslíš
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 15. 9. 2017 23:19

Tak jsem si projel nějaké fotky a vyhrál u mě Canon PowerShot G1 X Mark II. Možná psychologicky díky velkému čipu a nižšímu rozlišení, ale jsem stará škola a dám mu přednost před novějším, světelnějším G7 X s 1" čipem. Ještě si postesknu, že Nikon snad rezignoval na kvalitní kompakty a místo toho se zahazuje jen s ulatrazooooomama (vzpomínám na začátek tisíciletí, kdy Nikon s Coolpix 5400 válcoval všechny a vládl kompaktům). Tak alespoň nechám trochu vydělat konkurenci a pořídím Canona. Nebyl jsem nikdy zásadový a pořád razím heslo zrcadlo Nikon, kompakt Canon :-)
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 16. 9. 2017 06:46

ghost: a kam řadíš "stará školo" Sigmu a Pentax? To jenom pro pořádek :mrgreen:..
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 16. 9. 2017 07:39

Tak nějak nevím jak to myslíš. Já to beru jen v porovnání velikost čipu vs. rozlišení.

Pokud myslíš ten Pentax Ricoh GR tak určitě to bude dobrá volba pro "starou školu", spíš ještě z doby analogové, ale na rodinné dovolené jej diskvalifikuje pevné sklo. Sigmu nevím jakou myslíš.

Vzpoměl jsem si na porovnání na webu dpreview a G1 X bude výstupem uspokojivý.
https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 8713553406
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod matozony 16. 9. 2017 09:09

Olympus pen a predáš nakoniec aj tu d750tku. :-))
matozony
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 16. 9. 2017 09:29

Opíjet se takto poránu je pro gentlemana nepřípustné.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 16. 9. 2017 11:18

ghost: to nic, po tom nepátrej a neřeš to :mrgreen: . Jo a na
všechny ty rady zde se vyprdni a pořiď si takový foťák, co se
tobě líbí a bude ti vyhovovat, to je důležité...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 19. 9. 2017 18:28

Děkuji všem za rady. Sice jsem nakonec pořídil podle sebe, ale i tak jsem si rozšířil obzory mezi kompakty a vybírání jsem si užil.

Dnes mi G1X dorazila. Ještě jsem ji netestnul. Už je tma a tak jsem se jen prohrabal v menu a nabíjím akumulátor. Zatím mě štve, že se nedá hrabat v nastavení jpg, tedy úplně povypínat redukci šumu aj. Včera jsem koukal na web DxOMark a parametry čipu G1X lehce překoná moji první DSLR Nikon D70 se kterou jsem byl až do roku 2012 moc spokojený, tak věřím, že G1X nezklame. Zpracování a vzhled je na jedničku s *. Není to žádný drobek, což asi nakonec rozhodlo v souboji s G7X, protože ten mi přišel už moc mrňavý..

Tak a teď mám s vybíráním nových foťáků snad na 10 let klid.
Přílohy
DSC_4034.jpg
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 9. 2017 00:13

Tak hlavně G7X na širokém konci *****, nebýt toho, je to téměř dokonalý kompakt.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 9. 2017 00:45

Až to budeš testovat, tak zkus na různá ohniska vyfotit něco vzdáleného, aby byl celý obraz v hloubce ostrosti. No a pak zkontrolovat jestli objektiv někde není decentrovaný, tzn. jestli na nějakém ohnisku není třeba krajní třetina obrazu silně neostrá. Kompakty s tímto mají často problém, byl to jeden z důvodů proč jsem G1X vracel.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 20. 9. 2017 16:37

Tak jsem to zkoušel a objektiv bude v pořádku.

Nevím jestli by někdo měl zájem o recenzi, ale jestli je toto top kompakt, tak si nedovedu představit fotit ničím z nižšíh řad. Holt už jsem zmlsanej z DSLR. Tu moji nespokojenost, ale hlavně způsobili inženýři v Canonu. Předpokládal jsem, že jpg. bude použitelnej, napočítal bych asi 10 úplně zbytečných funkcí a fičur, které nikdy nepoužju a naopak mi zcela nepochopitelně chybí možnost zasáhnout do nastavení jpg. Nesmyslně, když fotím do raw + jpg, tak nemohu nastavit redukci šumu ani na minimum (zůstává na střed) a když fotím do jpg, tak ji sice dám na minimum, ale stejně žehlí zbytečně dost, jepg je přeostřený a přesaturovaný. Toto mě zklamalo nejvíce.
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 21. 9. 2017 10:49

Tak jestli jsi to koupil přes net, tak to můžeš do 2 týdnů vrátit, pokud ti to nevyhovuje. Otázka je, co Tě uspokojí. Já bych si vybral RX100III nebo možná ještě raději LX100. Pokud oželíš kratší zoom...

teď jsem si tak všiml, že v DatArtu mají Pan GF7 + 12-32 stříbrno-černej za 8500... za polovinu ceny toho PowerShitu G1X II.... jsou podobně velký, objektiv je ve prospěch Canonu co se týče rozsahu a světelnosti, snímač je zase lepší v GF7... jo a pro Tebe by mohl být prospěšnej i fakt, že GF7 + 12-32 váží o 200g méně než tvá více než půlkilová G1X II (chtěl jsi něco, s čím ti nebude vadit se tahat na dovolené celý den). I kdybys tahal s sebou GF7 + Pan 12-32/3.5-5.6 + Pan 25/1.7, tak to furt bude vážit míň a vejdeš se do 13500 komplet.
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 21. 9. 2017 11:46

Pre toto
(chtěl jsi něco, s čím ti nebude vadit se tahat na dovolené celý den)
som sa vzdal aj Fuji x100S (ktora bola inac fajn) a kupil Sony RX100III. Je to velkost/hmotnost, ktoru som ochotny so sebou tahat cely den a zaroven nelutovat, ked fotak nepouzijem ani raz za den.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 21. 9. 2017 12:18

Ja bych to vyreklamoval, jestli te to stve ted, bude te to stvat pozdeji jeste vic.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 21. 9. 2017 14:08

No, Canon jpeg je prostě úžasný. To jsem takhle kámošovi poradil G16 a taky je nucenej fotit do rawu, jpeg hnus bez detailů, raw slušný.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 21. 9. 2017 15:10

cport: Vyreklamovat jpeg Canonu?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 21. 9. 2017 21:07

Reklamovat není co, vrátit bez udání důvodu do 2 týdnů od prodeje, samosebou pokud možno v původním balení a stavu.
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 21. 9. 2017 22:48

Já si jej nechám. Hmotnost mě nevadí. Zpracování je fakt festovní a na 1. Když jsem si s ním hrál první den a hned se přiřítil můj 18 měsíční syn prozkoumat co to mám nového za hračku, tak jsem ani neměl strach mu jej chvíli nechat. Ovládání je díky 3 otočným voličům a spoustě tlačítek také dobré. Fotím zejména na prioritu clony a na předním prstenci objektivu mám korekci expozice (manuálně takřka neostřím), druhej prstenec nastavuje clonu a zadní otočný volič mění ISO. Tak mi to vyhovuje. Chybí mi už snad jen tlačítko pro nastavenení průběžného a single ostření, ale to už jsem zmlsanej z DSLR. Pokud nastavím jen jpg a minimální redukci šumu, tak se i ten jpg celkem dá. RAW je dobrej, ikdyž mám podezření, že to ukládá už také doostřené a dosaturované rawy. Šum z raw do 1600 v pohodě. Prostě tělo resp. HW za 1 a SW tak za 4.

Celkově mi to ale přijde, jakoby tělo udělali profíci z Canonu a sw vymýšlel nějaký nový manažer, co nemá o focení ani páru. Hlavně ať je tam wifi (nikdy nevyužiju), dálkové ovládání přez smartphone (nepotřebuju), detekce mrkání, nějaké rozpoznávání tváří co si zapamatuje ksichty třeba dětí a ty pak prioritně ostří a k nim přiřazuje věk či co (to snad někdo vážně ve foťáku chce?). No ale už jsme jaksi zapoměli na obrazové profily, tedy nastavení ostrosti, barevnosti, vypnutí redkce šumu aj. Tohle snad musí v tak pokročilém kompaktu být. A ještě potrestáme ty, co chtějí fotit jpg + raw (s tím že z rawu vytáhnou jen fotky co za to stojí a zbytek nechají v jpg) a nastavíme napevno pro jpg střední redukci šumu, tak aby museli z raw "vyvolávat" vše. Možná nutí lidi kupovat zrcadlovky (ty od Canonu jsou na tom snad lépe).

Na vážné focení mám úžasnou D750 a G1X je prostě rodinej foťák na sekání tun fotek na které se stejně nikdo už ani nekouká, protože ani nemám čas je na externím disku roztřídit.
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 22. 9. 2017 05:04

Lucky: a proč sekáš "tuny fotek", na které se nikdo nebude dívat?
Není lepší fotit s rozvahou, méně, ale aby ty fotky stálo za to upravit
a dalo se na ně dívat?... :mrgreen:
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 22. 9. 2017 17:39

Na to focení s rozvahou mám D750. Ty tuny fotek z dovolené je myšleno zejména neustále nadávající manželka - "Ty vůbec nefotíš, vyfoť tohle, vyfoť malého, vyfoť tamto..." . No a nebo když dostane foťák do ruky, tak je schopna nasekat za procházku klidně 200 fotek našich psů a malého. No a ruku na srdce, jak často se koukáte na fotky dovolených u moře.
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 22. 9. 2017 18:14

Lucky: nemám nic proti focení potomků, máme pět vnuček
a také je sem tam fotím. Ale ruku na srdce, není lepší méně
a pořádně, nežli více a naprd ? Ale co, jestli někdo nacvaká
200 fotek, nebo 20 je vlastně jedno, nic to nestojí. Hlavně
ať je synek zdravý, žena spokojená a psík poslouchá :-) ...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 22. 9. 2017 22:53

Já ji to říkám pořád. Já na fotku čekám, sleduju v objektivu a leckdy se mi stane, že pes, nebo syn ke mě přiběhne už moc blízko a já čekal tak dlouho až jsem nic nevyfotil. Oproti mě moje žena ve stejný okamžik dokáže v sériovém snímání nafotit 10 snímků a z toho většina bude špatně nakomponovaná. Na začátku je třeba hlavní motiv daleko a malý a ke konci už má různě "odříznuté" ruce, nohy a hlavu.

Jako se vším, správná cesta je asi někde uprostřed.

Dnes jsme byli na delší procházce celá rodina a já vzal G1X a zkoušel. Bylo pod mrakem a při zaclonění kreslí parádně. Dnes se mi většina fotek líbila. Sice komponovat přez displej je velkej nezvyk, makro se AF absolutně nechytá, musím manuálně. Štve mě, že neukazuje v režimu A vypočítanej čas dokud nemám namáčknuto. Prostě to není žádnej reportážní akční foťák. Zdaleka to ovládáním a výstupem nemá na tu D90, ale bude to dobré. Musím si vychytat kolik clonit a celkově se s tím foťákem sžít. Zrcadlovka bude nějakou dobu v brašně. Jo a ještě další nezvyk je po 150 snímcích nabíjet akumulátor (no dost jsem si hrál v menu).
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 9. 2017 08:24

No, to jsi měl napsat, že budeš fotit běžící potomstvo a psa, na to jsi vybral z uvažovaných nejslabší kus, no co už.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 23. 9. 2017 19:24

Tím Canonem nemám v plánu fotit akční snímky, běžící psy ani syna. Na to mám zrcadlovku. Nikde jsem to nepsal. Psal jsem, že G1X není žádnej reportážní akční foťák. Ta debata o množství fotek se už vedla v obecnější rovině.
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 29. 9. 2017 23:12

Ctěl bych to důstojně zakončit.

Nafotil jsem s G1X celkem dost fotek a můžu říci, že mě baví mnohem víc než D750 (pochopitelně je to něco nového a trochu výzva). Fotím do RAW+JPG přičemž běžné fotky do ISO 400 stačí JPG a povedené fotky, nebo na vyší ISO si tahám JPG sám z RAW. Z RAW je použitelné i ISO 6400, osobně mi odbarvený šum nevadí, jinak do 800 je to jen s minimálním šumem.

Objektiv potřebuje zejména na blízko a detaily v celém rozsahu o 1 EV přiclonit, f2,0 je mazanice. Na akční focení to nejde, ale jako rodinný foťák paráda. Dále heslovitě - start okamžitý, ostření rychlé i ve tmě bez přisvícení, překvapivě výkonný blesk, zbytečně softwarově omezený, spousta funkčních tlačítek a ovladačů, výběr ostřícího bodu dotykem je fajn, akumulátor měl mít větší výdrž, ergonomie mohla být lepší, zpracování a použité materiály absolutně špičkové, na stabilizátor je spoleh, už jsem zaznamenal moaré, ostrost při zaclonění o 1 EV od minima je špičková, automatika vyvažuje bílou občas do chladna. Jako kompakt je to docela těžítko, ale proti D750 s 24-70 má pořád o kilo a čtvrt méně.

Na závěr ještě jednu fotku obou miláčků pohromadě.
Přílohy
DSC_4036.jpg
Luckyghost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 30. 9. 2017 07:00

Luckyghost
díky za informace a zpětnou vazbu. Hodně lidí tady na fórech chce poradit, ale o své poznatky s vybraným foťákem už se málokdo podělí.
Tvá zpětná vazba je velmi informativní, osobní zkušenosti s danou věcí se vždycky cení.
Ať jsi s G1X spokojený a dobře ti slouží.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 1. 10. 2017 10:20

Mně těší ta spokojenost se zpracováním - přesně ten dojem solidního kousku jsem měl z Canonu S95, škoda, že to není standart.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 2. 10. 2017 07:06

Dneska jsem se dočetl, že údajný nástupce - G1X MkIII - má mít APS-C snímač (teda nejspíš crop 1,6x) a prý objektiv 24-70/f2,8-5,6 (35mm eq.). A mě teda vrtá hlavou, jestli je ta světelnost už přepočtená na 35mm, nebo skutečná.
Pokud je na 35mm přepočtena i ta clona, tak OK, potom by měl objektiv světelnost cca f1,8-3,5 a to už by šlo. Pokud je to ale skutečná hodnota, pak je to v přepočtu na 35mm 24-70/f4,5-9.
G1X II má objektiv (35mm eq.) 24-120/f3,8-7,5 (crop 1.92x), tedy při znatelně delším zoomu lepší světelnost... no uvidíme. Pokud by to sklo bylo skutečně 24-70/f4,5-9 (35mm eq.), pak by to zachránily jedině kompaktní rozměry, aby to nebyl dle mého názoru krok zpět.

G7X (II) má 24-100/f4,9-7,6 (crop 2,72x)
LX100 - 24-75/f3,8-6,2 (crop 2,2x)
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 10. 2017 09:56

Clonové číslo sa nikdy neprepočítava, aspoň som sa s tým ešte nestretol. Ono sa to totiž vzťahuje na rozmazanie a nie na expozičné parametre ako vieme. Ale to už sa tu premlelo asi 1000x. ;)
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 2. 10. 2017 10:21

Bobe, přesně si říkám to samé. Ale potom by ten objektiv byl teda docela zklamání. Na APS-C f2,8 na širokým konci v poho, ale f5,6 na 70mm ??? To nevím čím by chtěli zaujmout. Pokud to tak bude, trochu to vypadá, jestli akorát nenaroubovali existující objektiv EF-M 15-45/f3,5-6,3 napevno na tělo EOS M5 a hotovo, máme nový model 8-)
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 10. 2017 11:11

Ono ak tam chcú APSC, tak fyzika nepustí a zoom na toto bude mať skrátka rozmery aké bude mať, to sa nedá okecať.
Preto modely kompaktov s APSC majú väčšinou pevné sklo. No a nakoľko väčšinou sú všade požiadavky doširoka (takú 35-70 EQ by podľa mňa malú zmákli), kde nie je kam ustúpiť, tak dopadá ako dopadá (viď koncept nikon DL - neverím že to zastavili len kvôli zemetraseniu).
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 2. 10. 2017 11:49

Ono ale Canon APS-C není o moc větší než to co je v G1X. Pokud bude ten objektiv kompaktní a opticky slušnej, bude to stát za úvahu, jinak to bude pouze krátký zoom s mizernou světelností na "dlouhém" konci.
Přílohy
sensor-size-comparison-diagram.png
sensor-size-comparison-diagram.png (34.92 ) Zobrazeno 1078 krát
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 2. 10. 2017 12:29

A při představě, že to bude potřebovat stejně přiclonit jako mark II se dostáváme někam k f8 na 70mm. Ta světelnost by fakt byla úlet. Osobně bych v tom viděl velkej krok zpět. To APS-C snímač nikdy nevyváží.
Luckyghost
Návštěvník