Výběr foťáku

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PetrSt505 1. 9. 2017 15:35

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s výběrem foťáku. Jsem úplný začátečník a potřeboval bych něco na focení svého miminka, rodiny a různých výletů. Prostě rodinné album :-) V jednu chvíli jsem uvažoval, že by stačil nějaký lepší mobil, protože i v dnešní době mají výborné parametry jako F1,7 a 20Mpx a hlavně to má člověk vždy při sobě. Každopádně ty špičkové stroje stojí okolo 25000 a to mi přijde zbytečné.
Následně jsem uvažoval o pořízení zrcadlovky Nikon D3300, ale zatím nemám zkušenosti s nastavováním ISO, a světelnosti a rychlosti závěrky a nevím jestli bych dokázal využít potenciál zrcadlovky a hlavně bych nerad různými nastaveními promeškal nějaké momentky našeho miminka. Hlavně i základní objektiv k této zrcadlovce není úplně nejlepší a dělat další investice a dostat se na konečnou částku třeba 25000 mi je opravdu líto.
Začal jsem proto uvažovat o nějakém kompaktu jako Canon G9x Mark II nebo jemu podobné.

Můžete mi prosím poradit, jaký foťák je v mé situaci nejlepší si pořídit. Jestli i ta zrcadlovka se základním objektivem udělá lepší fotky než právě ty kompakty. Cenový limit mám okolo 14000.

Děkuji
PetrSt505
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 9. 2017 16:11

G9X mkII je dobrý kompakt. Pokud chceš jenom fotit případně točit videa a příliš se nebabrat s postprocesem v PC (krom tedy asi nějakého nutného střihu videa), je to ideální stroj, který můžeš mít stále u sebe.
Fotoaparáty s výměnnými objektivy by ti daly větší kreativní svobodu, ale jen v případě, že nakoupíš vhodné objektivy, čili je to za cenu určitého nepohodlí při jejich nošení a vyměňování a zejména výrazně vyšších pořizovacích nákladů. Kvůli velikosti a rchlejšímu se sžití s foťákem než u DSLR bych volil bezzrcátko. Např. Olympus OMD E-M10 v setu s 14-42 a k tomu pevný objektiv 17 nebo 25/1,8. Alternativně Fujifilm X-T10 nebo 20 s 16-55 či lépe 18-55 a k tomu pevný z tria 23/2, 35/2 a 35/1,4. Ale jsi pak už někde na ceně kolem 30 tisíc a víc v případě nového.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrSt505 1. 9. 2017 17:45

Ten Olympus se mi hodně líbí ale už je opravdu cenově někde jinde. Taky jsem ještě uvažoval o Panasonic lumix lx 10,
Panasonic lumix tz 100, canon g7x mark 2, panasonic lumix gm5 ale nejspíš vyberu Sony Cyber-shot RX100 II. Cenově je nejdostupnější a doufám ze fotky udělá slušné. Přeci jen nepotřebuji nic na profi úrovni tak snad neudělám chybu.
PetrSt505
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 2. 9. 2017 05:16

U Sony RX100 mkIII si připlácíš za nepoužitelný hledáček, oproti Canonu G9X žádná reálná výhoda. Poslední mohykán s hledáčkem je Panasonic Lx100 a minimálně ergonomií strčí do kapsy všechny kompakty a i malé bezzrcatka bez hledáčku (dvakrát bez, to už je výstraha). Navíc má výborný výstup a překvapivě dobře zvládá ostření.

-- 2. 9. 2017 06:25 --

Kecám, s hledáčkem je ještě Canon G5X ale má nespolehlivé ostření - střeva z G7X mark I.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ronybert 2. 9. 2017 07:53

Ano Panasonic Lx100 je dobrá volba i proti Olympusu OMD E-M10 mají výhodu v objektivu ,jeho světelnost je daleko lepší než seťák na M10 a při koupi lepšího je pak cena někde jinde
Sony je vynikající na rychlost ostření .
ronybert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrSt505 2. 9. 2017 09:21

O tom panasonicu lx100 už jsem slyšel dříve ze je dobry. Tak asi nad tím začnu ještě uvažovat. Nejlepší by bylo kdybych ještě stihnul nějakou akci ať není za tech 17000
PetrSt505
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 2. 9. 2017 12:59

Hlavní důvod proč NE mobil je ten, že má širokoúhlé ohnisko a deformuje lidi zblízka. Určitě bys nechtěl mít nejdůležitější fotky v životě s deformovanou hlavou svého potomka.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 2. 9. 2017 14:10

Petře, slušný eshop je třeba i panastore a panashop (asi jedna firma) a tam je za 16300.

Edit : můžeš se taky zaregistrovat na německém amazonu a pak můžeš koupit ještě levněji https://www.amazon.de/gp/aw/d/B00ODEXYH ... onic+lx100
Kvůli rozdílné DPH cena sice poskočí na cca 573€ ale to je pořád super. Už nějakou dobu je při nákupu nad 39€ doprava zdarma, akorát při platbě nutno vybrat jako měnu eura, to se o převod postará tvoje banka v kurzu cca 26,60 Kč za 1€ protože Amazon si počítá 28 Kč za éčko a to je blbý. Vyjde tě ve výsledku na 15300 Kč, ale je to poslední kus.

Takže už je pryč, alespoň za tu akční cenu.
reign
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků