Zrcadlovku nebo bezzrcadlovku

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod azrael3 10. 8. 2017 09:29

Almik: tak já foťák chci na focení zvířat v zoo nebo focení psů občas bych to vzal i do lesa, takže vyloženě nějakou střelu typu canon 7D nepotřebuji.
azrael3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PavlinaH 10. 8. 2017 21:10

To co píše reign o srovnání obrazové kvality 4/3 vs. APS C Nikon, Canon není pravda. Dneska už nemám čas ti to tady vysvětlovat, ale zkusím zítra.
Předně by sis měl osobně vyzkoušet, jak se fotí s CSC a jak se fotí s DSLR. Pokud jsi začátečník, tak je určitě lepší volba jít do CSC, tedy do bezrcadlovky. Protože jsou jednodušší na ovládání, snadněji se s nimi fotí. Budeš mít určitě méně odpadu. Nejlépe, kdyby sis třeba přes víkend půjčil od nějakých kamarádů foťáky a porovnal si to.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 8. 2017 21:49

By mně zajímalo dokazování marginálního rozdílu kvality snímače s plochou o 50% menší. Taky ta ergonomie ve prospěch bezzrcátek.
Ale úplně souhlasím s nutností vyzkoušet vytipované sestavy a nafotit si vzorky na vlastní kartu.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 10. 8. 2017 22:59

Pokud jsi začátečník, tak je určitě lepší volba jít do CSC, tedy do bezrcadlovky. Protože jsou jednodušší na ovládání, snadněji se s nimi fotí.

To by mě zajímalo, co je to to "jednodušší ovládání" a "snadnější focení"?
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 8. 2017 06:13

Je to situacia od situacie. Niektore veci su s CSC jednoduchsie, pretoze EVF proste dokaze zobrazit informacie ake OVF nedokaze, takze napriklad manualne ostrenie, pripadne zobrazovanie prepalov a podobne skutocne zaciatocnikovi dokaze pomoct. Na druhej strane, so zrkadlovkou (7D) som exponoval lepsie nez s CSC (E-M1), pretoze pri urcovani spravnej expozicie mi EVF nepomoze (je nepresny) a expozimeter na 7D asi pracuje lepsie, tazko povedat (ono udajne IBIS trochu komplikuje meranie expozicie, ale ako velmi netusim). V kazdom pripade, vacsina fotiet ktore cvaknem Olympusom su lahko podexponovane a Ganec ma zvycajne rovnaky problem, akurat to nevidi a tvrdi, ze je to spravne.

Co sa ovladania tyka, je to otazne a asi zalezi ako to maju jednotlive znacky implementovane. Take 7D sa mi ovladalo lepsie nez Olympus jednak kvoli tlacidlam so zdvojenou funkciou a jednak kvoli joysticku. To je ale profi trieda. Ak by som siel do nizsej triedy ako je napriklad 80D, tak by mi to bolo viacmenej jedno. Na kazdom z tych sposobov je nieco lepsie a nieco horsie. V low-coste sa asi CSC ovlada lepsie nez low-cost zrkadlovky.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Almik 11. 8. 2017 07:07

Přesně, pokud se pohybujem v low-cost sféře, souhlasím s PavlinaH a šel bych do CSC, reign poukazuje myslím hlavně na rozdíl v obrazové kvalitě - pokud vezmu současné APS-C a m4/3 proti sobě, tak především Nikon má ty snímače fakt povedené, ale všechno ostatní je už otázkou priorit, v něčem je lepší D-SLR (kontinuální ostření, pohodlnější držení, výdrž baterie), v jiném zase m4/3 CSC (celkově video, zpravidla víc možností customizace (Olympus je v tomto ohledu vyčerpávající), patlací displej, detekce xichtů, živý náhled, menší a lehčí, pohodlné manuální ostření,...) ...v případě Olympusu může být pro někoho přínosem i celkem povedená appka na ovládání přes mobil, v tomto ohledu se může jít třeba Nikon zahrabat.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 11. 8. 2017 07:37

Tak nějak mi přijde jako protimluv uznat, že se zrcadlovka lépe drží, ale lépe se ovládá bezzrcátko. To chce fakt vzít do ruky jedno i druhé bezprostředně po sobě - a ve stejném cenovém limitu. Souhlasím pouze s argumentem videa, taky jsem psal o Panasonicu. Ale výhody EVF? Jakože v hledáčku zrcadlovky nejsou informace? A argument s pohodlným manuálním ostřením nevychází náhodou z faktu, že světelná pevná skla jsou na bezzrcátka zhusta drahá jak kráva a nezbývá než nasazovat stará manuální skla přes adaptér? Z nouze ctnost pánové, tak se tomu říká.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 8. 2017 08:10

Vyhoda EVF aspon u mna je v tom, ze mi zobrauzje histogram, ale este lepsia varianta je, ze mi rovno zobrazuje prepal, pripadne silne podexponovane oblasti. Top iste robil aj Canon, ale az po exponovani. S Olympusom hned vidim, kde ten prepal bude a ako bude a to moze byt uzitocne. Ina podstatna informacia ktoru zrkadlovka nedokaze zobrazit tam myslim nie je. Aspon pre mna.

Co sa tyka tych manualnych skiel, stare skla sa podla mna kupuju hlavne kvoli odlisnemu a specifickemu vystupu, bokehu. Aspon to by bol moj dovod. Nikdy by som si nieco take nekupil na seriozne fotenie. Kazdy to ma nejak inak, ale toto su vyhody pre mna.

Kvoli EVF je ale pre mna CSC uplne k nicomu pri foteni pohybu. Nie dakujem, radsej knihu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Almik 11. 8. 2017 08:17

já mám třeba na E-M10 supr ostrej a kompaktní Samyang fisheye 7,5mm/f3,5 za krásných 7000 a je to fakt zábava s tím fotit. Jinak mi nepřijde jako protimluv vidět rozdíl v pojmu "pohodlný úchop" a "celkově příjemnější/pohodlnější ovládání", každej na to máme jinej názor, já fotím s obojím, někdy i souběžně a nemůžu říct, že by D-SLR oproti CSC bylo celkově horší či lepší, pominu-li obrazovou kvalitu. Prostě je to jiné.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 11. 8. 2017 08:40

Bavíme se pořád v teoretické rovině, nebo už máš sestavy za stejné peníze k porovnání?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 11. 8. 2017 10:49

Jestli to je na mě, tak Ti teď moc nerozumím. V prvé řadě jde o cenu. Pak jde o to co se s tím má nejvíc fotit. Oboje víme, poradil jsem D300 + 16-85 pro začátek, za 15000 je to univerzální celkem schopná sestava. Dále jsem nikde nesouhlasil s tím, že současné m4/3 se obrazově vyrovnají současným APS-C snímačům. Když vezmu starý dobrý Nikon D300 a vedle toho fotím s E-M10, tak z E-M10 leze srovnatelný nebo i kvalitnější výstup. Když ale vezmu třeba D7200, nebo třeba Pentax K-3, tak na ty se m4/3 nechytá, především co se týče DR. Jiná věc je celkový dojem z práce s foťákem, nebo já nevím jak to mám nazvat. Zase, záleží co každej fotí, pokud hodláš držet foťák v jedné ruce několik hodin v kuse (např. svatba), tak nic menšího než E-M1 s gripem nebrat. Pokud chceš fotit přírodu, krajinky, chceš to nosit na krku a nechceš aby tě bolelo za krkem, často fotíš z podhledu nebo nadhledu přes displej, a/nebo máš manuální skla, nefotíš často rychlej pohyb a/nebo za mizernýho světla, nevyžaduješ obří kapacitu baterie, tak pak ti m4/3 může stačit. Nebo já nevím reign, asi nerozumím o co jde. Prostě jsem o pár příspěvků výše souhlasil s názorem, že bych (především pro začátečníka) CSC vůbec nezatracoval, že to má oproti D-SLR svoje výhody. Toť vše.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 8. 2017 11:10

Pod Almikov nazor sa podpisujem. S ludmi ako on by ma bavilo diskutovat :-)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Almik 11. 8. 2017 11:29

azrael3: mimochodem na focení psů a že nevyžaduješ žádnou střelu, to si trochu odporuje, své by ti o tom mohl napsat Petr Luňák, ten fotí pejsky často.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 11. 8. 2017 11:36

No, mně jde spíše to, že v podstatě v jakémkoliv limitu lze vždy výhodněji koupit zrcadlovku, v tomto případě lze proti Nikonu D300 se seťákem postavit zřejmě pouze Olympus omd 10 a teda nevím. Nebo PEN bez hledáčku. A kvality seťáku Olyho...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 8. 2017 11:47

Ale beries jazdenu DSLR vs nove CSC ?

Nemam to nejak porovnane, ale ak si vezmem fakt lacne DSLR, neovladaju sa moc dobre. Take E-M10 uz je v pohode, ma dva rollery a par cudlikov na tele.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků