Náhrada za Panasonic FZ7

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Multi2000 20. 7. 2017 06:44

Uvažuji o koupi nového foťáku. Kdysi jsem fotil klasickou zrcadlovkou Pentax MZ 7 na kinofilm, se kterým jsem byl spokojen. S příchodem digitálů, jsem Pentax odložil a už je několik let uložen ve skříni. Byl těžký a s dobou už jsem nechtěl vyvolávat klasické fotky, které mimo jiné mají dodnes stále něco do sebe.
Pak jsem fotil Panasonicem FZ7 nebo mobilem Nokia 920 a LG G3. Fotky ze všech 3 uvedených zařízení byly vždy +- stejně (ne)kvalitní. Panasonic FZ7 jsem v té době kupoval na základě mnoha recenzí, kdy tento foťák vynášeli pomalu do nebes. Já s ním po celou dobu nějak extra spokojen nebyl a nejsem. Nyní spíš fotím jen mobilem, který udělá skoro stejně (ne)kvalitní foto a navíc se mobil vejde do kapsy. Panasonic se do "kapsy" nevešel a fotky také za moc nestály, zejména při zhoršených světelných podmínkách.
Existuje nějaký foťák, co opravdu dělá velmi pěkné fotky a není moc velký? Priorita je co nejlepší kvalita fotek. Nějaké wifi, ovládání přes mobil a další zbytečnosti vůbec nepotřebuji a nevyužiji. Videa také nebudu natáčet. Jsem "fotograf" amatér.
Foťák využívám vesměs jen na dovolené, při výletech nebo nějakých rodinných oslavách. Většinou nefotím nic v pohybu a ani nepotřebuji nic extra přibližovat. Preferuji hlavně kvalitu fotek.
Doporučil by mi někdo nějaký osvědčený foťák, který by splňoval mé nároky?
Pokukuji po zrcadlovce Nikon D3400, která ale nesplňuje nároky na velikost. Radši bych něco menšího, co by se kvalitou fotek velmi přiblížilo Nikonu.
Optimální cena by měla být do 10 000 Kč (vím je to asi scifi).
Multi2000
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 20. 7. 2017 07:26

Ak netrváš na veľkom zoooome, tak dobrú službu odvedú kompakty s takzvaným 1" čipom. (takzvane lebo to nie je skutočne jeden palec, ale sú o dosť väčšie ako pidičipy v lacných kompaktoch)
Takže klasika sony RX100 (I až V - podľa hloubky kapsy)
Canon G9, G7, G5
Panasonic LX 100
Je to ľahko nositeľné a výsledky z toho lezú slušné. Do 10000 vlezie RX 100 v prvej verzii a asi aj ten G9 (ceny nesledujem).
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reign 20. 7. 2017 07:35

Sám mám Canon G7XmkII (kvůli velikosti) ale pokud není velikost úplně to nej, tak bych doporučil jednoznačně Panasonic LX100 - výborná ergonomie plus slušný hledáček. Navíc (platí i pro Canon G7X) světelnost objektivu více než dobře kompenzuje velikost snímače - ve výsledku má člověk při expozici cca 100% náskok oproti zrcadlovce se setovým objektivem. Panasonic má oproti mému Canonu i o dost kvalitnější objektiv - na mé rodinné foto nemá význam, na krajinky už to roli hraje.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 20. 7. 2017 15:09

Multi: když už jsi "odkojen" filmovým Pentaxem, tak se zkus podívat
po relativně malé zrcadlovce Pentax Ks2, která ti oproti Nikonu D3400
nabídne voděodolnost, větší hranolový hledáček, dva rollery atd...
Cena je samozřejmě vyšší, než těch tvých scifi 10.000 :mrgreen: ...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 21. 7. 2017 20:39

Sony RX 100 I/II.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Multi2000 25. 7. 2017 12:37

Opustil jsem kritérium "velikost -vejde se do kapsy". Z uvedeného důvodu je mi tak jedno, jak velký foťák bude.
Zúžil jsem výběr na:
Nikon D3400 černý + 18-55mm AF-P VR za cca 14 500
PENTAX K-50 + 18-55 mm WR za cca 14 500
SONY Alpha SLT-A68 + 18-55 mm II v akci za 10 500

Původně jsem chtěl Nikon, ale je to masovka a v testech, co jsem našel na netu je o malý chlup horší než Pentax a Sony.
Pentax jsem preferoval, ale pak jsem objevil akci, kdy je Sony za 10500 Kč.
Koupím asi Sony Alpha SLT-A68K.

Je to dobrá volba?
Multi2000
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 25. 7. 2017 13:07

Za tie prachy skvelé, ale rátaj s tým, že pri seťáku sa nekončí. Zrkadlovka (resp. SLT) je mandel na peniaze...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Multi2000 25. 7. 2017 14:36

Mou první zrcadlovku na kinofilm Pentax MZ7 jsem měl také se setovým objektivem a byl jsem spokojen. V době koupě uvedeného foťáku "bohužel" už nastupovala éra digitálů, tak asi ani nebyl důvod, jiné objektivy kupovat, protože jsem vlastně foťák odložil do skříně a fotil digitálem.

Jsem fotograf amatér, který bude fotit hlavně rodinu a místa, kam se s rodinou podíváme. Myslím, že se prozatím spokojím, se setovým objektivem. Když ne, tak mohu časem své priority přehodnotit a koupit případně jiný novější foťák. Cena Alphy 68 s objektivem je většinou v rozmezí 19 -21 000. Cena 10 500 je tak asi suprová. Mám tedy případně rezervu skoro 9000 na nákup nějakého lepšího objektivu. Jak píši výše, zatím o tom ale neuvažuji.
Multi2000
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 25. 7. 2017 15:13

V každom prípade výborné Minolta objektívy s bajonetom A, ktoré Vám komplet pasujú a túto alfičku sú za dobré ceny. 50/1,7 sa dá zohnať okolo 50 euro, lacná je aj 35/1,8, po bazároch je toho hafo. Rovnako aj ak by ste chceli niečo dlhšie.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reign 25. 7. 2017 16:04

Měl jsem SLT A55 a později A58 - v obou případech naprosto mizerné ostření, nejhorší ze všech foťáků co mi prošly rukama. Naopak za výborný AF byla chválená SLT A77, Jak je na tom SLT A68 nevím ale rozhodně bych nejdříve zapátral na těch internetech. Jinak souhlas - stará skla od Minolty jsou bonbónek za málo peněz a i těch pár pevných skel co Sony dělá na A bajonet má výbornou kvalitu a velmi nízkou cenu, typicky Sony SAL 85/2,8 (a ještě je to prťavý).
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 25. 7. 2017 18:00

ak dobre viem tak a68 ma ostrenie prebrate zo Sony a77 ll, ktoru som mal a pokrytie aj ostrenie bolo skvele.
Z minolta skiel este stoji urcite za pozornoat a "beercan" Minolta AF 70-210/4 , da sa zohnat za nejakych 100 eur.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 25. 7. 2017 18:40

Multi: prodávám Pentax K50 se seťákem, má nafoceno jen kolem 3100 snímků
a je v perfektním stavu. Kdyby jsi náhodou měl zájem, tak ti ho nechám za 8000...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 7. 2017 19:51

Jestli je v A68 AF modul z SLT A7mkII tak není co řešit, za 10k je to fantastická nabídka a u konkurence bys musel sáhnout tak o dvě patra výš - alespoň co se AF týká.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 25. 7. 2017 20:49

Já mám obavu, že A68 měla AF z A77, ne z mk.II a to teda zas takový terno nebylo, nebyl to špatnej AF, ale na zadek bych z něj nepadnul, to A77II měl AF jak z jinýho kosmíru...
edit: Tak kecám, u 68 by to bylo krapet kách mít AF ze 77 (holt jsem si to popletl s 65, tam bych ho čekal - holt bych měl víc spát, aby se mi nepletli čísla :D )
Naposledy upravil BigglesO27 dne 26. 7. 2017 01:06, celkově upraveno 2
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 25. 7. 2017 21:09

Multi2000
za tu cenu je to celkem dobrá koupě

Ale má to pár věcí, které by mi vadily:
- polopropustné zrcátko ti ubere 1/3 světla, oproti klasickým zrcadlovkám nebo bezzrcadlovkám
- plastový bajonet (foťáku i seťáku)
- starší verze 24 mpx snímače (vyšší šum oproti novější generaci)
- nic moc rozlišení elektr. hledáčku
- silně komprimovaný RAW

kde to člověk koupí za deset a půl?
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků