Nikon D5100 + setovy objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm 1:3.5-5

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod freem1 12. 7. 2017 07:12

Dobrý deň.

Prosím Vás stále sa neviem rozhodnúť, či si mám kúpiť Nikon D5100 + setovy objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G VR.
Chcel by som to na fotenie najmä dvoch ludi (ja+priatelka) na dovolenkách, v prírode, turistike a sem tam nejaký ten portrét.
Doteraz som používal Sony Cyber-shot DSC-S600 alebo Smartfón.

Bude vhodná zostava na dané fotenie? - alebo mám ísť do kompaktu napr. Panasonic Lumix DMC-TZ25?

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.
freem1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 7. 2017 07:44

Je to dobrý foťák. Obrazová kvalita je navzdory věku stále na současné úrovni do ISO 3200, ale i 6400 je v pohodě, AF na statické foto naprosto dostatečný a velice přesný (alespoň u našeho kusu v práci), výklopný displej lze otočit dopředu a pořizovat selfie v live-view modu... Samozřejmě je to DSLR a chce to věnovat trochu času učení se ovládání. Jediný bod, kde bych zaváhal s koupí, je velikost. Se seťákem ten fotoaparát není velký ani těžký, ale s nějakým bezzrcátkem bys na tom v tomhle ohledu byl lépe. Např Fujifilm X-T10 s 18-55/2,8-4 nebo kvůli ceně 16-50/3,5-5,6 je velice šikovná varianta, se kterou tě možná bude bavit focení víc. Na podobnou cenu jako u nového/výprodejového Nikonu se ale dostaneš jen v bazaru.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 12. 7. 2017 08:33

Ak ide o Tvoj výber, tak D5100 aj so seťákom zakope TZ-25 obrazovo do zeme, ten rozdiel v kvalite je obrovský.
Keby si k tomu ešte vzal bazárovú 35/1,8, tak si zrazu v úplne inej lige.

Ale ak to chceš so seťákom a dosť, tak by som možno na Tvojom mieste radšej uvažoval aj nad takým sony RX 100 alebo Canonom GX. (Veľký, takzvaný 1 palcový čip - nemá jeden palec ale je väčší ako v bežných kompaktoch) Nebude problém to nosiť na výlety a dovolenky, nezaberie to miesto a výstupy z toho lezú veľmi slušné.

(Prípadne ako radí Dolgor)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freem1 12. 7. 2017 08:57

Všetky foťáky čo ste napísali sú drahšie - chcel by som niečo do ceny 200€.
freem1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 12. 7. 2017 09:25

Za dve kilečká je každá rada drahá. To bude problém nájsť aj tú 5100 so seťákom v slušnom stave.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freem1 12. 7. 2017 09:53

Mám v ponuke cez bazar Nikon D5100 + setovy objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G VR spolu za 200€.
Neviem do coho teda ist, ci zrkadlovka alebo bezzrkadlovka - co poviete na tento Olympus OM-D E-M10?
freem1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 7. 2017 09:54

Namiesto zrkadla skus radsej ten Canon G9x, alebo este lepsie napr. Panasonic GF7 - ma vyklopny dotykovy displej, taky fajn na dovolenkove selfie a nezatazi tasku tak ako D5100 - novy je za 299 ak je akcia, bazarovy najdes mozno aj za tych 200 :)

E-M10 by bol urcite lepsi na dovolenky ako D5100, da sa tiez dobre zohnat
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 12. 7. 2017 16:03

Jen nevím, jestli EM10 MkI koupí za 200 éček i se sklem. Zatím se drží i na Paladixu kolem 7000 Kč tělo a 9000 tělo+seťák.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vormen 14. 7. 2017 06:19

já jsem měl postupně D3100/5100 a 7200 a teď jsem přešel na om-d m10 mk ii a poradil bych právě tohle bezzrzadlo. oproti zrcadlovce můžeš nosit foťák vždy s sebou, zrcadlovku musíš vyloženě tahat :-) fotit s tím je mnohem větší zábava, v hledáčku hned vidíš výsledek ještě před vyfocením, odpadá tak neustálá kontrola na displeji po vyfocení a následné korekce = minimum odpadu a následné práce se tříděním a mazáním. Oproti D5100 ovládání na úrovni top zrcadlovek, tj. dva otočné voliče, 3 programovatelná tlačítka... velice dobrý jpeg přímo z foťáku s možností nastavit kvalitu s min. kompresí. Ostření je překvapivě velice rychlé, přesné a to i při slabém osvětlení, toho jsem se po přechodu z D7200 bál nejvíc, ale zbytečně, navíc odpadá problém s nastavením BF/FF a doladěním ostření, což D5100 neumožňuje. Tak a abych jenom nechváli, teď i negativa. Na prvním místě rozhodně baterka. U zrcadlovky jsem tohle nikdy neřešil, tam vydržela velice dlouho a nikdy jsem nemusel mít strach, že se vybije. U Olympusu je výdrž asi třetinová, takže náhradní baterka je vyloženě nutnost, nebo dobíjet každý večer. Druhá věc, která je oproti zrcadlovce podstatně horší, je focení pohybu. AF bohužel nedokáže bleskově přeostřovat a počet neostrých snímků je veliký. Jinak s prodlevou spouště problém není, ta se dá dokonce nastavit v menu. Takže když to shrnu, pokud nebudeš fotit převážně sport, tak bych se do zrcadlovky nehrnul, sice bys byl ze začátku nadšenej, ale za rok už by ležela ve skříni a na výletech bys fotil jen telefonem, protože zrcadlovka = samostatné zavazadlo navíc vždy s sebou. Bezzrcadlo, dle objektivu, můžeš mít v taštičce přes rameno, kde máš mobil, peněženku, klíče a můžeš ji mít naprosto vždy s sebou, focení je zábavnější.
vormen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 14. 7. 2017 12:55

Vormene, dobrý příspěvek.
Líbí se mi hlavně to upozornění na SOOC kvalitu.Stejně totiž většina začátečníků bude používat SOOC JPG namísto upravování RAWu. A ty má nejen Olympus opravdu super.
Posílal jsem teď z Tater domů JPG přímo z D5300 a to je v porovnání s tím docela hrůza - WB trefí tak v polovině případů, pravidelně přepálená zelená (přírodní scenérie vypadají až jedovatě).
Uvažuju o podobném přechodu, ale nemůžu se k němu pořád rozhoupat, asi počkám na mk iii.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 7. 2017 13:07

To se mi nezdá. D5100 má ooc jpegy dobrý a všechny novější Nikony jsou imho taky dobrý. Jestli tam nebude problém s nastavením nebo obsluhou - měření, režim WB atd. Ale taky to může být individuální. Nejsem vůbec fanda Olympus výstupu. Mám raději Fuji a Nikon, kde je to tak 50/50 podle podmínek. Z našeho OMD E-M10 foto preferuju jen zřídka.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 14. 7. 2017 13:19

Přiznám se, používám Auto WB, protože SOOC používám málo a nebaví mě to v terénu řešit (resp. nejsem to schopný řešit dost rychle). V polovině případů WB za denního světla nastavuje (středně až výrazně) chladnější. Připadá mi, že i mobil (Huawei P9) WB trefuje líp.
Výstupy z Fuji se mi taky líbí.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 7. 2017 14:08

Nikony mají dva režimy AWB - běžný a s uchováním teplejších barev. Používám ten druhý. Imho tady hraje roli preference barevných profilů. Mně připadají standardní jpegy ze všech dnešních foťáků použitelné, jak jsou, ale žádný se nevyrovná dobře upravené fotce z rawu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 14. 7. 2017 14:59

> Nikony mají dva režimy AWB - běžný a s uchováním teplejších barev.

Na D5300 nemám, škoda, zní to dobře.
Se závěrem souhlasím, přestože se mi ty Nikoní líbí asi nejmíň (SD preset "standard" + auto WB).
A díky za info.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rammstein 14. 7. 2017 19:44

vormen píše:v hledáčku hned vidíš výsledek ještě před vyfocením, odpadá tak neustálá kontrola na displeji po vyfocení a následné korekce = minimum odpadu a následné práce se tříděním a mazáním.
AF bohužel nedokáže bleskově přeostřovat a počet neostrých snímků je veliký.

Tak si vyber jak ten zázrak vlastně funguje oproti té zastaralé zrcadlovce, kterou jsi musel tahat.
rammstein
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků