Sony Alpha A5100, Lumix DMC-LX100 nebo Lumix DMC-FZ1000?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pcnatko 11. 6. 2017 21:42

Dobrý den,
fotím z 90% rodinku na dovolených a výletech, kde se situace rychle mění. Jednou dítě běhá, jednou sedí trochu dál a mně se nechce popojít, Jednou si chci vyfotit vodopád a hlavně když už fotím dítě nebo manželku, tak bych rád využil hloubku ostrosti a trochu rozmazal pozadí. Chtěl jsem něco co umí fakt pěkné fotky, pročetl desítky recenzí, projel stovky fotek na Flitru a vybral Sony A5100. Vybral jsem ho hlavně kvůli velkému snímači, který by měl zaručit ostré foto, ale kámen úrazu je, že on dělá fotky nádherné pouze, když máte čas si jej připravit dané situaci. Téměř kvůli každému nastavení musíte do menu apod. Moc mu nepřidává setový objektív, který to s hloubkou ostrosti a nízkou clonou moc neumí, tak jej asi budu prodávat (mám jej měsíc).
A teď přijde prosba o radu:
Poohlížím se po Kompaktu Panasonic Lumix DMC-LX100

Kde: Mě zaujal světelný objektiv 1.7 – 2.8, ale nevím kolik je to v přepočtu na APS-C co mám v SONY, když tento má snímač 4/3. Dále mě zaujalo, že má hodně manuálních přepínačů a manuální kolečka na objektivu, tak lze rychle reagovat na danou situaci změnou času, clony apod. Dále makro lze fotit od 3cm, zatímco v nynějším Alpha 5100 od 30cm

Naopak mi chybí: Je plně manuální a nemá žádné scénické režimy ani automatiku. Když jej vezme manželka nebo dítě, nebude s ním umět. Dále by mohl mít zabudovaný blesk, i když v recenzích uvádějí, že si pěkně poradí i s vyšším ISO. Nižší rozlišení (12Mpx) snad tady není na škodu, alespoň jsou pixely větší.

Další můj kandidát je ultrazoom Panasonic Lumix DMC-FZ1000
Klady pro mně: Velké přiblíženi (proti předchozím), takže když dítě bude pobíhat po hřišti, jezdit na kole apod. nemusím za ním tolik běhat. Něhledě na to, že dítě se nerado fotí a pozovat nebude. Když jej budu fotit z většího odstupu, tak si to nevšimne a bude se chovat přirozeně :-) Má mnoho manuálních koleček, tlačítek a nastavitelných tlačítek (mnoho proti Alphě) a rychlá změna režimu kompozice je tak lehčí. Rovněž má i automatické režimy pro zbytek rodiny, kteří chtějí jenom zmáčknout a nepřemýšlet.

Má proti ostatním pouze 1 palcový sníímač.

Vím že každý je z jiného soudku , jeden je bezzrcadlovka, další kompakt a další ultrazoom, ale chci se zeptat. Je opravdu takový rozdíl v kvalitě snímků s různou velikosti snímačů? Když je na APS-C setový objektív 16mm-50mm se světelnosti kolem 3,5-5,6 a na ultrazoomu, který má "pouze" 1 palcový snímač je světelnější objektív, dává pořád ten menší snímač okem postřehnutelný negativní rozdíl ve snímku?

Obadva mají navíc proti Alphě hledáček, který také není k zahození. Tento víkend hodně svítilo a často jsem si po něm posteskl :-(

Shrnu jenom na konec:
Fotím rodinku, (sport, portréty), rád si přiblížím, a mám rád rozmazané pozadí (nebavme se teď o kompozici, vím, že lépe rozmažu vzdálenější pozadí apod.). Neřeším velikost aparátu, foto prohlížím na PC, základní úpravy v lightroomu udělat umím, ale rád bych "vyfoť a kochej se" :-), na úpravy moc času nemám. Povedené vybrané foto si nechávame tisknout do fotoknihy, takže velikosti 10*15 až A4. Nemám ambice na umělecké foto. Video pro mně není tolik důležité a už vůbec ne 4K.

Který z nich by jste brali pro tyto účely? Nebo doporučíte jiný? Ideálně je kolem 14 tis (Kč), tato jsou přes rozpočet, proto budu hledat spíše v inzerátech cca rok staré.
Naposledy upravil pcnatko dne 11. 6. 2017 23:13, celkově upraveno 1
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 11. 6. 2017 22:54

A to kde si sa dočítal, že lx 100 nemá automatiku?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pcnatko 11. 6. 2017 23:05

zmínil se o tom nějaký recenzent na youtube - nevzpomenu si na odkaz. Těch recenzí jsem viděl spoustu, ale všude vychvalovali pouze manuální kroužky na objektivu, o automatice nikdo nemluvil.

Jdu hledat manuál, jestli to tam je.

EDIT: A jo, automatiku má. Jeho režimy A (Av), Auto, M, P, S (Tv),
Tak to jsem jenom já nepochopil manuál. Myslel jsem, že když jsou režimy navoleny manuálně (kolečkem ISO, Kroužkem clona apod), takže jsou nastaveny "na tvrdo" (mechanicky) a že je automatika nebude umět přenastavit. Moje chyba
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 12. 6. 2017 06:27

Panák má dokonca aj iA režim, ktorý sa spúšťa jedným čudlom a to je blbuvzdorné auto komplet.
Inak nie je to celkom 4/3 čip, nevyužíva celú jeho plochu. Plošne je to porovnateľné s tými "1 palcami".
Pokiaľ ide o kvalitu obrazu, tak sony alpha sundá všetkých Tvojich kandidátov bez rozbehu. Problém je hlavne v sklách, kedy si treba dobre premyslieť čo potrebuješ, lebo seťák je naozaj len na rozbeh. Ale zasa je tu super ponuka 3 pevných sigiem (19+30+60), kde to je o veľa muzike za málo peňazí. Len lepšie zoomy na sony stoja raketu a podľa mňa zo skúsenosti sú na dlhšie fotenie s malinkým telom fakt nemotorné.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 12. 6. 2017 07:10

No, ony ani objektivy pro m4/3 nejsou žádná laciná láce. Maximálně tak seťáky 12-32 a 45-150. Světelnější skla stojí tolik co tělo bezzrcadlovky. :-(
Pokud člověk nehodlá utrácet za skla a nechce dělat polo/profi fotky, tak si vystačí klidně i s UZ.
A Sony taky nejsou best of. Kazí jim to vyšší šum.

Co jsem zatím měla možnost posoudit, tak na fotky je best of FUJIFILM (jen ta skla jsou docela drahá) a na video Panasonic.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 12. 6. 2017 07:22

Jestli uz mas A5100 (mam jej taky), tak bych se k nemu snazil najit vhodny objektiv. Bude to levnejsi, nez to cele menit, a i o prechodu na mensi snimac bych mel dost pochybnosti. Pravda objektivy na E mount nejsou uplne levne, nicmene z toho co mi uz proslo rukama (Zeiss 24/1.8, Sony 50/1.8, Sigma 30/2.8) bych jednoznacne doporucoval vyzkouset tu Sigmu. Je to relativne levny objektiv, ale je krasne (az neuveritelne) ostry uz od plne diry. Navic zcela bez problemu ostri (coz se na A5100 nedalo rici o tom 24/1.8, tam jsem mival spoustu fotek nezaostrenych). Udajne je vyborna i Sigma 60/2.8, ale tu jsem nemel (a Sony 50/1.8 mi moc dobry neprisel). Osobne jsem fanda spise pevnych skel, dnes pokud bych chtel stavet na A5100, tak bych si koupil obe sigmy 30 a 60, a je vystarano. Mi ta A5100 prijde v teto konfiguraci jako vynikajici zaklad.
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 12. 6. 2017 07:27

Pozri šum na nových sony A6XXX, nie na SLT ktoré máš Ty, tam je to fakt slabšie.
Pokiaľ ide o ceny, olouš má lacný seťák 14-42 v sete za hubičku (u panáka a olympusu sa oplatí brať seťáky v spolu s telom, vyjdu sakra lacnejšie. Lacný je aj 12-50, ale ten je poslabší obrazovo, keď tak na makro a video.
Ale určite sa oplatí dohľadať set panáka s 12-60. Výborné univerzálne sklo. Pozor, sú dve verzie. Jedna normál 3,5-5,6 sveteľnosť, druhá 2,8-4 je skvelá, stojí ale raketoplán.
Fuji je skvelá imidžovka, ak chceš fotiť rovno do jpg tak určite dobrá voľba, ale cena skiel je fakt niečo, na čo si treba dať pozor. Zaujímavý set s 18-55/2,8-4 už ale stojí cez limit s akýmkoľvek telom. Okrem toho kvôli rýchlosti AF má význam brať len posledné generácie tiel, čo stojí majland.
Cena základu je problém, kvôli ktorému bezzrcátka zatiaľ nevíťazia. Lew end je zosekaný spravidla bez hľadáčika a každé ďalšie sklo je investícia, ktorú treba premyslieť.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pcnatko 12. 6. 2017 09:46

To Hlava
Děkuji za doporučení. Ty Sigmy vypadají pěkně, ale nechtěl bych se úplně vzdát alespoň nějaké korekce v ohnisku (zoom). Fotím z 90% rodinku a hlavně dítě, které nikdy nesedí, tak nějaké přiblížení uvítám. Netvrdím ovšem, z to musí být v rozsahu 17-400.

Co se týče výměny za jiný aparát, tak by nemusela být dražší, než dokupovat sklo. Prodám Sony, za podobný peníz s nějakým doplatkem koupím jiný. Tady bych musel dále investovat do skel, což bych se už dostal přes dvacet tisíc, nemluvě o tom, že bych už na výlety musel nosit brašnu se skly a ty měnit dle situace. A to se mi právě nechce :-(. Navíc s pevným sklem bych musel občas stoupnou do potoka apod. abych měl pěknou kompozici. S objektivem s nějakým rozsahem si to pouze přiblížím. Nemám žádné umělecké ambice, jenom chci pěkné fotky rodinky :-)

možná kdybych uměl dopasovat nějaký světlejší objektiv v rozumném rozsahu a ten setový prodat. A Nebo se sžít s tím co mám a naučit se s tím fotit.

Vše co potřebuji má v podstatě ten ultra zoom GZ1000, ale hodně zde diskutujících na fóru právě ultrazoomy zatracuje, tak z něj mám obavy, co do kvality fotek. Kdyby měl větší snímač.......tož otázka, jestli velikost snímačů udělá takový rozdíl.
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 12. 6. 2017 13:01

V téhle situaci doporučuju RX100, je to malé a fotí to skvěle.
Ultrazoomy jsou špatné.
Výběr aparátu je vždycky něco za něco, to je to první s čím je potřeba se srovnat.

Navíc s pevným sklem bych musel občas stoupnou do potoka apod. abych měl pěknou kompozici. S objektivem s nějakým rozsahem si to pouze přiblížím.


:-D ultrazoom místo holinek, magic pill na dobrou kompozici
Teď vážně, co se tak vlastně fotí kompaktem na 400mm?
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pcnatko 12. 6. 2017 15:16

Já netvrdím, že musím mít rozsah až do 400mm, jenom jsem nechtěl pevné sklo. Ne všude mužů vstoupit, i kdybych holinky měl (fotbal, plavání apod), když bych chtěl detailnější snímek. Kdyby to ale mělo být za cenu velkého šumu, tak si tam raději doplavu :-)

Ten RX100 vypadá zajímavě, teprve procházím recenze. Čím více ale čtu recenze na různé aparáty a porovnávám pořízené snímky, tím méně jsem přesvědčený, že chci svůj Sony Alpha a5100 vyměnit. Možná si na něj pokusím zvyknout (vadí mi, zdlouhavé lezení do menu )
Udělal jsem s ním asi 250 fotek a líbí se mi tak 8 :-( Zbytek není ostrý nebo není ostrý tam, kde bych to chtěl já, tak je to možná rukama. :-)

Nicméně, děkuji za"odrazení" od ultrazoomu, pokud je ve srovnání kvality takový rozdíl.
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 12. 6. 2017 20:14

To může být i zčásti i tím 16-50, který to sráží kvalitou kresby tak na úroveň RX100, možná ještě níž. Zkus nejdřiv nějakou Sigmu (asi tu 30 F2.8) a zoom 18-55 (bazar za 2,5t) a pak budeš mít jasněji. Na fotbal a pod. tele 55-210 (tuším) od Sony. Nasadíš podle toho co půjdeš fotit.
Cenově to vyjde jak FZ1000, ale fotky lepší, modifikovatelné dle potřeby.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 13. 6. 2017 16:15

Jojo, z doslechu je vlastne 55-200 velmi chvaleny.
Pak tedy "idealni" kombinace Sigma 30/2.8 + Sony 55-200?
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pcnatko 13. 6. 2017 18:46

Sice je to přesně to, co jsem nechtěl (tahat s sebou brašnu abych měnil objektivy), a navíc, je to další investice pár tisíc za objektivy, ale asi mate pravdu, že tak dosáhnu nejlepších fotek :-(
Uvidím, za kolik prodám ten setový a uvidím. Jak říkám, je to foto pouze do rodinného alba, proto by to nemělo překročit určitý rozpočet. Už jenom alpha nebyla levna investice.
S tím 50-200 udělám portrét? Do interiéru se ale už asi moc nehodí, že ne. Jsem přemýšlel, koupit jeden z nich a další s odstupem.
Škoda, že nedělají nějaké slušné kompakty se zoomem kolem s ohniskem kolem 24-150mm s APS-C snímačem a kolem 16 tisíc kč ideálně :-(. To bych měl problém vyřešeny :-)
pcnatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 13. 6. 2017 19:43

Podívej ještě na Lumix GX80, mě teď hodně nadchnul a uvažuju o přechodu z APS-C.
Rozdíl v dyn. rozsahu je oproti APS-C celkem malý a nižší rozlišení teď vnímám paradoxně jako výhodu - menší nároky na kvalitu skla.

> Škoda, že nedělají nějaké slušné kompakty se zoomem kolem s ohniskem kolem 24-150mm s APS-C snímačem a kolem 16 tisíc

Tak to je CSC od Fuji nebo Sony s příslušným sklem.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků