Profi foťák na focení akcí, eventů

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod soowa 27. 5. 2017 10:07

Autofocus. V silnějším protisvětle a horších podmínkách (večer v restauraci, kde je šero) často tápe nebo se úplně netrefí.
soowa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cortez123 27. 5. 2017 20:31

Díky za tohle info. To je právě to, co mě momentálně kromě širšího ohniska, vyššího ISO, větší DOF a AFC limituje u Olyho. A zrovna to ostření se ukazuje na akcích jako klíčové.. a Sony A7Rii je už mimo.

Když to trochu posunu a vzal bych D750, tak je velký kvalitativní rozdíl u klasických zoomu 24-70 a 70-200 při světelností 2.8 a 4, dá se třeba rozumně spokojit s horší variantou, nebo je to ztráta peněz a je nutný vzít 2.8? A je u Nikonu verze bez a se stabilizaci jako u Canonu? A hlavně, existuje dobrá a rychle ostřicí alternativa od Tamtomu nebo někoho, nebo nemá smysl jít mimo Nikon?

Díky.

Edit: už jsem.nasel, že Nikon nedělá F4. Takze platí spíš otázka, jestli vzít některý z nich bez stabilizace a nebo jestli přímo objektiv třetí strany.
Naposledy upravil cortez123 dne 27. 5. 2017 20:58, celkově upraveno 1
cortez123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ondrasheq 27. 5. 2017 20:40

cortez123 píše:Možnost C) Canon 5d3 ... Ale je to velká kráva, straší lidi, musel by být z bazaru, a na cestování bych musel mít kompakt (a pak by hrozilo, že to nebudu tahat nikam..)


Nj, u perfektního foťáku se musí sáhnout až k těm nejblbějším výmluvám proč jej nekoupit :oboze :D
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cortez123 27. 5. 2017 21:09

Nj, u perfektního foťáku se musí sáhnout až k těm nejblbějším výmluvám proč jej nekoupit :oboze :D


Hmotnost 950g, cena o 20 tis víc než zbylý možnosti. Strašení lidí se vztahovalo k původnímu výběru, z nichž šlo o jedinou velkou zrcadlovku. Ale jinak máš pravdu, šlo o ty nejblbější výmluvy. :tleskani
cortez123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 5. 2017 21:17

U Nikonu samozřejmě AF-S 70-200/4 VR je. Stojí cca 40 tisíc, bazar od cca 27 v poslední době. Kolem 25 tisíc je také první verze AF-S 70-200/2,8 VR, což je pořád supr sklo, jen trochu slabší v rozích proti novějším typům. Tamron 70-200/2,8 VC USD nebo ještě novější G2 verze jsou zdatnou konkurencí posledních dvou verzí Nikkorů 70-200/2,8 VR. F/2,8 vs 4 je především otázkou tvého stylu.

Nikkor 24-70/2,8 je imho na svatby lepší než Tamron 24-70/2,8 VC a to hlavně kvůli bokehu. bazarový stojí stejně jako nový Tamron.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 27. 5. 2017 21:49

Mě by ještě zajímal názor Gance :)

cortez: Ale počítej, že i s D750 se tyhle světelné zoomy pronesou (navíc s bleskem). Já být tebou, rozhodoval bych se podle nabídky předpokládaných objektivů. U širokoúhlých zoomů je klasika Canon 16-35, Nikon má poměrně drahou (a těžkou) 14-24. F4 už mě přijde málo. Nikon má fajn 1.8 pevné širokáče, to je výhoda, ale musel by si jít cestou pevných skel. Co se týče barev Nikonu, souhlasím, i když se to dá řešit. Zvlášť ta pleťovka je důležitá. Já mám na to v Ligtroomu vlastní preset, takže s tím nakonec žiju celkem v pohodě.
Ale ani Fuji mě tedy nepřijde jako špatná varianta, ale je to samozřejmě pořád APS-C.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 5. 2017 22:11

Tak ona pleťovka je v Nikon jpegu např u D750 moc pěkná, ale když ji hodnotím po konverzi v LR, už je to jiná písnička. LR si dobře rozumí s Canon rawy, ale barvy z Nikonů mají různý nádechy, špatně kontrast, posun ve WB, to vše samozřejmě podle podmínek, ale nejvíc se to podepisuje na pleťovkách. Když se vyvolává např v Capture one, je Nikon pleťovka už v defaultu výborná a to platí dokonce i pro takový foťáky jako D7000, který byl LR ještě o hodně horší než nové Nikony. Portréty z něho jsem vždycky dělal v Nikon Capture NX2, protože v LR jsem brečel, že mi to nejde nastavit koukatelně, Capture one výstup je jiný, ale také už defaultně velmi estetický. ...Nedávno tu šel test default jpegů z různých značek a u amatérských hodnotitelů vyhrál Nikon pleťovku na plný čáře. Takže kde je pravda?
...Krom toho, např Fuji je brán jako etalon skvělých barev, ale já ho mám a mám i D750 a jednou nafotí lépe Fuji jindy zase Nikon. Fuji k tomu trpí zelenými nádechy na sněhu i pleťovkách, Nikon ne. Mojí sestře na něm vadí také červeň na pleťovkách v určitých situacích. Ještě víc jí vadí pleťovky Olympusu, které jsou silně do červena. Takže tradovanou "pravdu o špatných Nikon pleťovkách" považuju za báchorku z roku raz dva. Realita je mnohem složitější.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cortez123 27. 5. 2017 22:28

Dolgor: Díky za odpověď. Ten 70-200 s f4 jsem přehlídl, skončil jsem u nedohledání 24-70 f4.

Teď jsem na Makofoto proletěl ještě test 24-120 f4, ale to na akce asi nebude zrovna ideální volba. Je fakt, že zatím jsem se bez ekvivalentu 70-200 obešel, takže by to asi chtělo univerzální světelný zoom (24-70/2.8), k tomu zoom/pevný širokáč (např. sigma 20/f1.4) a 85/1.8 nebo 135mm/1.8 na portréty/podium/konverzující lidi..

Jestli se vyjádří Ganec, tak to tu můžu zavřít.. :)
cortez123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 27. 5. 2017 22:45

Dolgor: pro mě je pleťovka u D750 hnusná už v jpegu, fakt jí nedávám. Už jsme si tady o tom psali, ale Lightroom má podle mě na D750 profil docela dobrý (tedy odpovídající originálu) a za tím si stojím. Takový poměrně typický příklad:
https://www.dpreview.com/sample-galleri ... 2612695237
Vybledlý narůžovělý "humus" :) Hodnocení je to samozřejmě subjektivní.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 5. 2017 23:02

24-120 VR mám a je to dobrý objektiv. Ostrost na plnou díru je na eventy naprosto dostatečná, má nerušivý bokeh, rychle a přesně ostří (rychleji než pevný skla od Nikonu) a stabilizace je velmi účinná. Samozřejmě světelnost není nic extra, ale separace od pozadí je i přesto na FX těle výrazně lepší než s 12-40 na Olympusu. Kvůli estetice je ale podle mne lepší používat pevný skla. Pak to ale chce mít raději dvě těla, nejde pořád přehazovat skla. Já nejraději fotím s Nikkory 35/1,8 ED a 85/1,8 G, oba jsou výborný, ostří na 100 %, jsou dostupný, malý a lehký.

hoax, a já zase nemůžu rozdýchat barvy v LR. Nevyhovuje mi prakticky žádnej LR preset a jasně vidím rozdíly mezi ooc jpeg a tím, co považuje LR za jeho emulaci. Hodocení hezký/škaredý je určitě do značný míry subjektivní, ale ta přesnost v LR tam není. Barevný vidění mám podle testů 100%, tak snad sám sobě nelžu. LR používám rád a chtěl bych, aby fungoval 100%, ale nejde mi ty jeho chyby nevidět.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 27. 5. 2017 23:38

Dolgor:
viewtopic.php?f=212&t=1244653&p=11169657#p11169657
Koukni na to. U C1 jde pleťovka víc do žlutozelena, vidět dobře např. u 3224. A koukni u všech na oblohu, to samé, C1 je mimo víc než LR. Je na tom podle mě jasně vidět, že profil LR je přesnější než C1. Jestli máš stopro barevný vidění, tak to musíš vidět :)
Co se týče Canon/Nikon v LR, píšu to pořád, je to u všech podobné, nikdy to nesedí na stopro.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 5. 2017 00:26

hoax, já si to pamatuju a i teď jsem se podíval, ale není to úplně moje zkušenost. Když si mám u sebe vybrat, co se mi víc líbí (LR profily vs ooc jpeg standard), je to Nikon jpeg v převážné většině případů. Před třemi týdny jsem měnil comp za nový. Na starým mi při procházení fotek v LR vždycky postál embeded jpeg, který se pak převedl podle nastavenýho LR profilu. Měl jsem tak možnost vidět tisíce fotek před a po konverzi a celkový pocit mám zkrátka takovýhle. Izolovaný případy můžou říkat něco jiného, ale moje dlouhodobá zkušenost je takováhle.
Dnes jsem nafotil pár set předsvatebních fotek svým přátelům, zatím jsem to jen tak narychlo prošel, ooc jpegy se mi zdají v pohodě z Nikona i z Fujiny.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cortez123 29. 5. 2017 20:55

Dolgor: můžeš prosím upřesnit, jak to máš s tou kombinací Nikon + Fuji? Který typ s jakými objektivy? Nevídím to poprvé, že si někteří pořizují FF a k tomu na cestování a jako záložní foťák Fuji. Díky.
cortez123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 5. 2017 21:39

Nikon D750 + 20, 35, 85/1,8G, 105VRmicro, 24-120/4VR a Sigmu 180/3,5 macro HSM.
Fuji mám jen X-E1 (dnes už hlavně záložní) a X-T10 + 18-55/2,8-4 a 35/1,4.

Fuji beru na kolo, na malý výlety, do města, pracovní cesty, kde nevím, jestli bude co fotit, nebo nechci poutat pozornost, fotím s ním doma atd.
Na vážnější focení nebo cestování jako trek na těžko v horách beru Nikon, je lepší.

-- 29. 5. 2017 22:48 --

Teď jsem třeba fotil nějaký upomínkový fotky pro kamaráda před svatbou a kombinoval jsem Nikon + pevný skla s X-T10 a 35/1,4kou. Sám stěží poznám, která fotka je z čeho.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cortez123 29. 5. 2017 22:07

Díky za podrobnej popis. To není úplně super vizitka pro Nikon. Na druhou stranu počítám, že chleba se láme ve chvíli, kdy je málo světla, a tam pak už Nikon Fuji přejede :)
cortez123
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků