Profi foťák na focení akcí, eventů

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cortez123 25. 5. 2017 11:50

Ahoj,
řeším dilema a hledám argumenty, které by převážily ručičky vah při rozhodování, do čeho jít. Budu rád za rozumné rady k věci. Předem děkuju :)

Řeším foťák na profesionální focení firemních akcí, eventů, často ve špatném světle (99 % bez blesku), ale pak taky na cestování. Momentálně mám Olympus EM5 II s gripy, 12-40/2.8, 17/1.8, 25/1.8, 45/1.8 a 40-150/seťák. Trochu mi vadí, že nejde použít kontinuální AF a schopnosti nad cca ISO 1600 .. pak musím odšumovat a ladit každou fotku v postprocessu. Potřebuji spíše širokoúhlejší záběr, větší hloubku ostrosti, duální slot na karty, výborný světelný reportážní zoom, co bude minimálně na stejné úrovni jako pevná skla od Olyho (protože 12-40 se jim při vyšším ISO nevyrovná), utěsnění proti povětrnostním vlivům atd. Na Olym naopak oceňuji, že se z něj dá udělat hodně skladný schopný foťák (EM5 II + 12-40 + grip) vhodný i na cestování a autentické nenápadné reportážní fotky (lidi před ním neuhýbají). Cenově tak 30-50 tis za tělo. Objektivy dokupovat asi postupně (i tu budu rád za tipy:)

Možnost A) koupit EM1 mark II, ale tím bych vyřešil jen rychlejší ostření a rozlišení

Možnost B) Sony A7 II - možná favorit, FF, stabilizace čipu, menší rozměry (nenápadný, lze cestovat), super dynamic range, největší ale v úvahu přicházejí max. objektivy se světelností /f4, ty 2.8 už jsou mimo.. a obvykle, výběr objektivů s dobrým AF není moc. A nemá duální slot.

Možnost C) Canon 5d3 - asi nejlepší kvalita fotek, největší výběr bazarových objektivů, prostě vše super. Ale je to velká kráva, straší lidi, musel by být z bazaru, a na cestování bych musel mít kompakt (a pak by hrozilo, že to nebudu tahat nikam..)

Možnost D) Fuji X-T2 s gripem - tohle mi přijde jako zajímavá alternativa, má dva sloty, už je prý i rychlý (vč. AF), objektivy jsou o něco levnější než na FF, líbí se mi zpracováním, a velikostí není tak nápadný a použil bych ho i na cestování. Ale působí to na mě trochu jako hipster foťák, do JPEGu nefotím, čip je jen APSC (horší ISO, hloubka ostrosti, dynamic range..) bez stabilizace, Lightroom má prý problém se s zpracováním toho jejich X-Trans, atd.

Co myslíte, že by byla nej volba?
cortez123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 25. 5. 2017 15:58

Co nikon FF a k tomu pevne skla? najeka 1.4 1.8?
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 25. 5. 2017 16:08

Jak píše Chel, vezmi Nikon D750, k tomu nějaká pevná světelná skla, a poprdeli... máš sestavu non plus ultra... Na nějaké kraviny s APS-C se vykašli, je to jen ztráta času a peněz...

Nic lepšího nevymyslíš...
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cortez123 25. 5. 2017 19:40

Na D750 jsem se taky díval, ale trochu mě od Nikonu odrazovalo podání barev a spousta dětských nemocí (610, 750). Při srovnání s 6D nebo 5D3 prohrávaly s mdlýma barvama a horším autofocusem. Ale je pravda, že jinak mi je ta D750 poměrně sympatická. Ale chtěl bych právě primárně zoom, abych nemusel jako teď mít při reportážním focení akcí po kapsách 3 objektivy a střídal ohniska v nejnevhodnější chvíli - proto si slibuju od profi foťáku, že to půjde odfotit i se zoomem, ideálně s hodně širokým začátkem, třeba 16-35.. nemám v tomhle ale s nima zkušenosti. Svým způsobem mě na Olympusu 12-40/2.8 ve srovnání s pevnými skly trochu zklamal, takže bych si rád polepšil a vyvaroval se stresu, že najednou během 5ti sekund potřebuješ širokáč, ale nasazenej je portréťák.
cortez123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 25. 5. 2017 21:34

cortez123 píše:Na D750 jsem se taky díval, ale trochu mě od Nikonu odrazovalo podání barev

Tohle fotograf nikdy nemuze vypustit z huby, to proste nejde ... mrkni se pls jak funguje vyvazeni bile a co se da v photoshopu delat s barvama a pak se tomu za co te karam pousmejes ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 5. 2017 10:32

Tak v tom případě D750 + 24-70 není to malé ani lehké, ale cestovat se s tím dá v pohodě.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 26. 5. 2017 11:55

Když se dívám na požadavky - řeším foťák na profesionální focení firemních akcí, eventů, často ve špatném světle (99 % bez blesku), ale pak taky na cestování....... tak to se dá řešit lecčím, FF není rozhodně jediná možnost, stejně jako jí není zrcadlovka. Bohužel cokoliv ze segmentu zrcadlovek bude rozměrově větší, než.... :-)

Nicméně, pokud přistoupíme k rozumnému kompromisu, tak ze zrcadlovek bych to viděl na - https://www.vkfoto.cz/pentax-k-70-telo- ... da-50-1-8/ , k tomu https://www.vkfoto.cz/sigma-17-70-mm-f- ... -odecteme/ a ještě klasiku https://www.vkfoto.cz/pentax-smc-da-50-mm-f-1-8/

Do FF bych ho tlačil jen kdyby to nebylo za jeho peníze a vůbec bych mu nerozmlouval jeho prioritu, tedy tu Sony A7II. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 5. 2017 13:13

Já bych ještě jednou zvážil blesk tam je to najednou všechno jednodušší.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cortez123 26. 5. 2017 14:14

chel píše:
cortez123 píše:Na D750 jsem se taky díval, ale trochu mě od Nikonu odrazovalo podání barev

Tohle fotograf nikdy nemuze vypustit z huby, to proste nejde ... mrkni se pls jak funguje vyvazeni bile a co se da v photoshopu delat s barvama a pak se tomu za co te karam pousmejes ;)


Používám Lightroom, odfoceno už něco málo mám, s WB samozřejmě pracuju. Přesto stačí chvíle na google a vypadne dost odkazů na fotografy, kteří vypustili z huby, že třeba tělová barva leze z Canonu hezčí než přísně neutrální (a v případě D810 prý až nazelenalá) Nikon - z akce je třeba 1000 fotek (samozřejmě spoustu odpadu, protože jdu na limitu Olyho), pak ladím bílou u výběru dvou stovek fotek - protože efektová světla. Takže čím vyrovnanější barvy, tím méně práce a tím méně musím řešit presety. Trochu se ukazuje, že každý obhajuje to svoje (což je pochopitelný, máte s tím vždy nejvíc zkušeností :) Jen mně jde skutečně primárně o reportáž, kde si nehraju s jednou fotkou k nějaké fotografické dokonalosti. Klienty zajímá, "aby měli z akce pěkné fotky" - proto potřebuju primárně světelnost a ideálně FF (bokeh, slabé světlo) a ne obří kanón s bleskem, který bude spíš obtěžovat (ačkoli někteří jsou zase samozřejmě vysazení na velkej foťák a díví se, když je fotím krabičkou od mýdla, aby se pak divili, jaktože to vylezlo z tak malé krabičky). Jinak počítám, že v součtu půjde bohužel klidně o 80-100 tis bez DPH. Kloním se k novému tělu a pokud to je rozumné, tak k bazar objektivům. Nebyl by to první nákup na paladixu..

Jinak díky za dosavadní odpovědi. Sony A7II byl favorit, ale racionálně mě zrazuje menší výběr (i bazarových) objektivů a jeden slot na karty..

Přes to všechno mi přijde ten D750 jako dobrá možnost.. teď jen, jak s objektivy - potřebuju hodně široké ohnisko (méně než 24mm, to často nestačí), k tomu 35 nebo 50 (klidně Sigmu ART) a pak něco dlouhého - portréty, lidi na podiu, jen nevím, jestli 85 stačí (90mm mi bylo někdy málo), nebo jestli něco z toho pokrýt zoomem a mít ho i na ty cesty.
cortez123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod T-Lama 26. 5. 2017 14:23

Twl, to jsou úvahy. :roll:

Blesk výrazně pomáhá, když ho člověk umí použít. Ono k tomu dělat "hezké fotky" (v blbě nasvícenym prostoru) jen dobrá světelnost obvykle nestačí.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 26. 5. 2017 14:24

Jedinej "opravdovej" problém je ten jeden slot - skel je relativně dostatek (na pokrytí nutného) a v případě redukcí už tuplem (A7II).
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 26. 5. 2017 19:22

Sel bych do Sony.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2017 05:26

Sony se na to podle mne nehodí, neviděl jsem ho u žádného fotografa fotícího naše akce. Vidím u nich Canon 5d nebo Nikon 750 nebo 810, dost z nich má olítaný Nikon D3 nebo D4 nebo ekvivalent od Canonu. Vesměs jde i ostření za špatného světla a schopnost fotit na vyšší ISO, blesk nemusi být na některých akcích povolen, jinde nevadí. Mezi objektivy vidím asi nejčastěji 24-70/2.8 a 70-200/2.8.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod soowa 27. 5. 2017 08:40

Sony a7ii je fajn foťák - mám ho - ale kdybych s ním měl fotit report/akce, asi bych byl hodně nervózní (já ho mám na cesty, portrét, krajinu, street - reportáž nefotím). Ten autofocus prostě není na tenhle styl focení - afc je problém, horší světlo je problém. Myslím, že bys byl zklamaný... Výrazně lepší autofocus by měl mít a7Rii, ale ten je cenově mimo tvůj budget.
soowa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metatron 27. 5. 2017 09:59

ako myslis, ze horsie svetlo je problem ? myslis AF alebo sum?
metatron
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků