Canon EOS 100D vs csc fotoaparat

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Alešak 4. 12. 2016 09:30

Ta K-50ka je dobrou volbou na portréty. Dostaneš se do rozpočtu tělo+ Pentax 50mm F1,8. Seťáky nebrat.
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 4. 12. 2016 09:48

Takže se to pokusím shrnout, vlákno se zvrhlo a je tady hodně bludů a zbytečných nejasností..

1) na portrétování bude vhodný jak ten Olympus tak i Canon. Nejdůležitější je ale zvolený objektiv. S těmi setovými, které se dodávají s foťákem se portréty dají taky vyfotit, ale člověk nemá pak možnost dostatečně rozostřit pozadí.

K Olympusu bych doporučil tento: https://www.megapixel.cz/olympus-m-zuik ... 4518-cerny
K Canonu tento: https://www.megapixel.cz/canon-ef-50mm-f-1-8-stm

Canon tedy vyjde dost levněji a vlezeš se do rozpočtu i s tím portrétním objektivem. Na druhou stranu, takový objektiv se nehodí pro všechny účely..je už dost dlouhý (něco jako když na svém kompaktu zazoomuješ skoro na maximum). Takže třeba v malých interiérech vyfotíš akorát detail obličeje a ne třeba celou postavu. Proto je dobré mít k tomu foťáku alespoň ještě po ruce ten setový objektiv (18-55mm), který se pak hodí i na ty ostatní typy fotek (skupina lidí v místnosti, krajina, atd.)

2) absence hledáčku u PENu je dost problém. Ne že by přes displej nešlo fotit, taky tak občas fotím, ale hledáček umožňuje mnohem komfortnější focení a hlavně se díky focení přes hledáček snadněji komponuje a soustředí na objekt zájmu (tedy portrétovaného člověka). Stejně tak je to jednodušší ve slunečném počasí, kdy se na displeji velmi špatně kontroluje třeba výraz foceného člověka. Na PEN se sice dá pořídit nasazovací hledáček, ale to je v praxi úplně nahovno.

3) z pohledu možností rozostření pozadí je na tom Olympus trochu hůře než Canon. V praxi to ale zas tak velký rozdíl není - pokud se použijou objektivy které jsem odkazoval, tak to na portréty stačí.

4) Canon vyjde v téhle ceně sice výhodněji, ale hlavně u těch levných sestav hrozí, že foťák nebude v kombinaci s objektivem ostřit přesně. Při focení portrétů s výše uvedenými objektivy je hloubka ostrosti v řádu třeba centimetru. Když foťák zaostří kousek vedle, už nebude ostré oko ale třeba ucho. Což je velmi častý problém a levné zrcadlovky jako zmíněný Canon bohužel neumožňují chybné ostření seřídit v menu přístroje. Bezzrcadlovky těmito problémy obvykle netrpí.

I přes všechny okolnosti bych se v tomto případě přiklonil více k tomu Canonu v kombinaci s tou portrétní padesátkou. Určitě ale pozor na to jakou budeš kupovat, důležité je vzít tu novou verzi s označením STM. Ta starší byla horší a šíleně nepřesná.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standavfr 4. 12. 2016 09:59

Možná bych ještě zvážil eos700d,má výklopný displej,větší aku,nabízí o něco lepší komfort ovládání než 100d.Obrazová kvalita je stejná.Jestli není skladnost důležítá tak by to mohla být správná volba.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 12. 2016 10:20

remaxik: za spomínaných 17 tisíc sa predáva Olympus PEN E-PL7 + blesk FL-LM1 + 45 mm + odrazná deska + kniha
(je to presne to čo potrebuješ: v cene je aj odrazná doska aj príručka "Jak na to")

Alebo sa dá kúpiť osobitne tá 45-ka + starší model so seťákom: Olympus PEN E-PL6 + 14-42 mm II R + blesk FL-LM1

Ďalšia možnosť - kde by si za tú cenu dostal dokonca až 3 objektívy - je Olympus PEN E-PL6 + 14-42 mm II R + blesk + 40-150 mm R černý + 8GB karta + brašna 110 + utěrka! + Sigma 60mm f/2,8 DN Art pro micro 4/3 černý
(tá Sigma je síce menej svetelná, ale dlhšia, takže tiež dokáže pekne rozmazať pozadie, len treba fotiť z väčšej diaľky)

Osobne by som ale poradil ešte si trošku prilatiť a za 19990 kúpiť set:
Olympus PEN E-PL7 + 14-42 mm f/3,5-5,6 EZ + blesk FL-LM1 + 45 mm + odrazná deska + kniha
Len ten samotný seťák stojí 9 890 Kč, teda priplatiť si zaň sa opatí (ak by ho nebolo treba, tak ho ľahko predáš).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 4. 12. 2016 10:37

Pentax K-50 má možnost úpravy mikroadjustment, lepší hledáček-hranol s optického skla, dva rolery,
ale nemá výklopný displej.
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 12. 2016 13:44

Potvrzeno : Ganec je čistý zaslepenec - jediný foťák který je schopen nabídnout je PEN - s mizerným seťákem a bez hledáčku! Přitom jeho stáj m4/3 čítá i mnohem zajímavější kousky od Panasonicu.
Dadajax : Canon 100D má samozřejmě live view takže bych se špatného ostření nebál. Jinak jsem taky spíše pro 700D, ten rozdíl ergonomie je dost zásadní.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antoninn 4. 12. 2016 15:14

Pro lepší představu jak fotí ta zmiňovaná kombinace Canon EOS 700D + Canon EF 50mm f/1.8 STM
https://explorecams.com/photos/pair/canon-eos-700d=canon-ef-50mm-f-1-8-stm

Možná je pro tebe taky řešení si podobným způsobem na internetu prohlídnout fotky z jiných kombinací foťáků a objektivů. Pak získáš lepší představu, co se dá s danou kombinací vyfotit v praxi, bez toho planého teoretizování, co najdeš tady od některých.

Jinak ten 700D ti doporučují proto, že je oproti 100D větší a líp se drží v ruce, tohle je taky jedno z důležitých hledisek, když je foťák příliš malý, držíš ho jak prase cvičku a není to úplně pohodlné. Samozřejmě se ale najdou lidi, kteří tvrdí, že prsty, křečovitě zkroucené okolo malého foťáku, jsou pro focení to nejlepší.
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 4. 12. 2016 17:08

A co Nikon D5300? Plus objektiv/y za dobrou cenu z Paladixu?(18-105+ pevna padesatka)
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirekeqx 4. 12. 2016 17:23

Při vší úctě k diskutujícími :-)
vem přítelkyni do fotoobchodu, ať si v ruce podrží a vyzkouší ovládání vytipovaných aparátů...... Ne vždy vše "sedne" do ruky. Pro mne jsou CSC-ka skoro nepoužitelné, neboť mám medvědí tlapu, a výhoda CSC - malé rozměry - se obrátila v nevýhodu. Alespoň pro mne ....
Jinak zcela obecně, přeji šťastnou ruku při výběru SYSTÉMU, neb tělem to teprve začíná .....
Mirek
Mirekeqx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 12. 2016 17:39

Pentax rozhodně není špatnou volbou, ergonomií i funkcemi patří spíš do střední třídy, od té ho dělí snad jen chybějící stavový displej. A klidně i se seťákem. :-)
Canon bych preferoval (k vůli spec. objektivům) spíš při důrazu na natáčení videa.

Jinak jak už výše - do fotoobchodu, ať si v ruce podrží a vyzkouší ovládání vytipovaných aparátů. Nebrat ale rady prodavačů, ti (až na výjimky) mají za úkol prodat to, co je nejvhodnější pro ně, nikoliv pro zákazníka. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod remaxik 4. 12. 2016 17:59

Objevil jsem jeste tuto kombinaci na alze https://m.alza.cz/canon-eos-100d-body-e ... 93.htm?o=4 . Co na ni rikate?
Duncall->Aklcatel OT DB->Phillips Savy->5110->3310->M35i-> GD35->S M55->SE k500i->Rokr E1->V360->T230->2610->5610 XM->6234->K750i->KP500->5800->Sam. Jet->6300->S Wave->HTC Desire S
remaxik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 12. 2016 18:07

Že tento model Canonu je ten nejnižší lowend mezi zrcadlovkami. A jako dárek? Ne, že by to nefotilo (a dobře), ale možná tak dvanáctiletému klukovi za vysvědčení.... :-)
(Jinak se omlouvám, ale chápu že když je málo peněz, hledá se nejlevnější řešení.)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 4. 12. 2016 19:17

Souhlasím s Puntíkem. Před rokem a půl jsme s kámošem kupovali zároveň zrcadlovky. Já ká 50ku
a on 100D. Já s Pentaxem fotím stále a k plné spokojenosti, a kamarád Canon po třech měsících
prodal s tím, že je to šit. Špatný hledáček, špatná ergonomie, zoufalé ovládání atd. Ale fotilo to,
a byl příjemně malý a lehký, to byly jediné plusové body. Tož tak...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standavfr 4. 12. 2016 19:31

Hledáček je v této ceně u všech víceméně stejný,ovládání přes dotykový displej v pohodě,nejpoužívanější funkce dobře dostupné,mám ho rok,po třech měšících bych se nedvážil dělat takové závěry.Mám malé ruce,takže rozměry mi nevadí.Tím nechci schazovat Pentax,měl jsem ho v hledáčku také,bohužel je jeho obrazová kvalita se seťákem horší než 100d.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 12. 2016 20:31

standavfr píše:Možná bych ještě zvážil eos700d,má výklopný displej,větší aku,nabízí o něco lepší komfort ovládání než 100d.Obrazová kvalita je stejná.
Toto je zaujímavé doznanie: nestáva sa často, že človek odporúča radšej iný foťák ako vlastní sám ;-)
(hlavne keď ten "jeho" je najväčší kandidát)
Už predtým som čítal sťažnosti na ergonómiu 100D .. ale to boli väčšinou ľudia, ktorý mali aj vyššie modely.
(u nich je to potom normálne, že lowendové modely sa im nedržia dobre)
To je fakt tá 100D na tom tak zle?

Ten výklopný displej má fakt niečo do seba.
Dnes som zas po určitej dobe chvíľku fotil bráchovou FF zrkadlovkou a neskutočne mi chýbal.
(nechcelo sa mi "drepovať" pri fotkách z nižších uhlov a ani ma len nenapadlo u zrkadlovky prepínať na LiveView kvôli foteniu z vyšších uhlov {lebo u nich je také zaostrovanie pomalšie}, tak som také zábery radšej ani nefotil)

PS: ešte som chcel napísať, že k výhodám E-PL7 patrí lepšia stabilizácia a úplne vyklopiteľný displej, vhodný aj na selfie.
PS2: ku Olympusom sa v prípade "požiadavky na lepší úchop" dajú dokúpiť gripy, no mne osobne doteraz žiaden nechýbal
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků