Zrcadlovka

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Koksík 16. 11. 2016 20:14

Ahoj potřeboval bych poradit s výberem zrcadlovky. Co se týče zkusenosti s focením jsem amatér. Fotil jsem s zrcadlovkou od Canonu mám za sebou kurz foceni a teď uvažuji o koupi vlastního fotoaparátu. Rozpočet by byl 13 000 Kč a představa byla taková že bych chtěl nějakej komplet jako tělo + objektiv. Co se týče focení celkem dost cestuju takže by měl bejt na foceni krajiny nebo památek.
Koksík
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 11. 2016 23:29

No jestli to chceš foťák hlavně na cestování, zrcadlo není zrovna ideální - je zbytečně velký a je docela opruz ho pořád tahat, člověk zbytečně poutá pozornost. Kompakt udělá stejnou či lepší službu než zrcadlovka se seťákem (objektiv typu 18-55). Můžeš kouknout na moje fotky z Lisabonu - http://blog.flor.cz/36-pohledu-na-lisabon/ - jestli ti stačí taková kvalita. Fotil jsem Samsungem EX1, což už je docela obstarožní kompakt. Nové kompakty s jednopalcovými čipy jsou na tom kvalitou obrazu o dost líp.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koksík 17. 11. 2016 12:57

Jak jsem zmínil fotil jsem s zrcadlovkou od canonu a musím uznat ze mě to dostalo a dal bych přednost zrcadlovce a ještě mě napadá fotili jsme polární záři a nvm zda by byl kompakt dobry na takové foceni tím chci říct že v budoucnu bych chtěl opět ject fotit záři a to je taky jeden z důvodů.
Koksík
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2016 15:53

Na fotenie polárnej žiary potrebuješ len foťák, ktorý dokáže fotiť s dlhým expozičným časom. Vhodný je aj režim "Bulb".
To by mali zvládať snáď všetky zrkadlovky, bezzrkadlovky aj profikompakty.

Za 13000 sa dajú kúpiť len tie najnižšie zrkadlovky s lacnými základnými sklami.
Tieto mávajú zvyčajne aj zbytočne okresané niektoré funkcie (no bulb by asi mali mať).
Ak sa pre nejakú rozhodneš, v prvom rade si daj pozor aby si si kúpil set so stabilizáciou: Canon aj Nikon ju v tele nemajú (Pentax áno) a aby ponúkli kokurencieschopnú cenu (voči bezzrakdlovkám?), bývajú predávané aj so starými seťákmi, ktoré túto stabilizáciu nemusia mať.

Za tú cenu sa ale dá kúpiť aj niekoľko bezzrkadloviek. Síce tiež z tých nižších, ale aspoň nebývajú tak okresané.
Našťastie tam také chytáky so starými/nekvalitnými sklami nie sú, keďže bezzrakadlovky sú novší systém.

Napríklad táto sada: Olympus PEN E-PL6 + 14-42 mm II R + blesk + 40-150 mm R černý + 8GB karta + brašna 110 + utěrka!
- za 12 290 Kč nielenže obsahuje 2 objektívy a všetko potrebné pre začiatočníka bez foťáku
- obsahuje ale aj funkcionalitu Live-bulb (toto majú asi len Olympusy), ktorá sa akurát tebe môže hodiť:
Pri fotení dlhým časom sa vtedy priebežne zobrazuje výsledný záber na displeji a možno sa rozhodnúť kedykoľvek skončiť s expozíciou (inak treba expozičný čas nastaviť)

PS: nad E-PL6 som voľakedy rozmýšľal aj ja, ale nakoniec som si kúpil (drahší) E-P5 (kvôli 5-smerovej stabilizácii a ovládaniu)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standavfr 17. 11. 2016 17:13

Nikon má objektivy se stabilizací označené VR,u Canonu ber set s objektivem EF-S STM.Tyto seťáky už nabízí slušnou obrazovou kvalitu.To co ti tlačí Ganec je bez hledáčku,dá se koupit EVF,ale optický to nenahradí.Obecně se dá říct,že čipy Nikonu mají lepší dynamický rozsah,Canon zase u levnějších modelů nabízí některé fce navíc a pro mě lepší ovládání.U Canonu se vyhni základnímu eos 1300d.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 17. 11. 2016 17:40

Koksik: asi takto, jestli to má být konečná investice bez dalšího navýšení tak se fakt zařiď podle toho, co píše Flor. Jinak - pokud dokupíš další objektivy - je zrcadlovka skvělá věc. Na focení památek a i krajinek se hooodně užije širokáč a tam ti kompakt opravdu nemusí vždy stačit, v tomto má nepřekonatelnou nabídku Canon se svým sklem 10-18/3,5-5,6 STM - levný a kvalitní zároveň. Ono se ale blbě na začátku odhaduje, co ti bude vyhovovat a tak, tím kompaktem do začátku nic nezkazíš.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 17. 11. 2016 17:47

Takže scenár sa opakuje...

Ganec - páľ do *****. K téme nemáš čo povedať.

Koksík - vrele Ti odporúčam úplne ignorovať čo píše nefotograf Ganec.
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Koksík 17. 11. 2016 17:52

No rozhodně mám v planu dokoupit ještě nějaké objektivy. Teďka jsem koukal po Nikon D5300 a Nikon D3400 zatím vůbec nevím co a pravě by se šikla rada ze něco takového je fajn a ze bych mel jít do toho.
Koksík
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pavelmeli 17. 11. 2016 18:18

Koksík >>> návštěvník Ganec (bylo správně připomenuto, že je to nefotograf), zbytečně upozorňuje na výhody stabilazace, která je v případě použií dlouhých expozicí (bulb na stativu) nepotřebná. Stejně tak i v případě focení krajiny a památek, kdy se předpokládá dostatek světla. Stabilizace je taktéž neúčinná v horším osvětlení při focení pohybu (vyjma paningu). Mám sice výbavu od Canonu, ale v uvedené cenové hladině, taktéž doporučím rozšířenější Nikon, popřípadě Pentax.
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 17. 11. 2016 19:08

Snimac bude jednoznacne lepsi v Nikone, ale u Canonu vidim vyhodu v lacnych STM objektivoch. Za babku sa daju zohnat 50mm f1.8 STM, 24mm f2.8 STM, 55-250 STM a spomenuty 10-18 STM. Posledne dva mamu plastocy bajonet, ale obrazova kvalita je viac nez slusna a aj ostrenie je velmi rychle a nehlucne. Okrem toho si spominal, ze sa Ti s Canonom fotilo dobre.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod standavfr 17. 11. 2016 19:46

Canon má teď navíc cashback.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2016 21:40

O zľavách som akurát čítal: http://www.dslrbodies.com/newsviews/nik ... y-one.html

V skratke: nielen Nikon má problémy s predajnosťou, aj Canon musí manipulovať motivovať ku kúpe. Kvôli slabšej predajnosti zrkadloviek ku najvyššiemu modelu ponúka nielen tlačiareň zadarmo, ale ešte aj nejakú zľavu (mail-in rebate). Táto zľava zbytočne "navyšuje" cenu (inak by museli zlacnieť globálne) a v praxi si ju mnohí nevyzdvihnú, keďže prepadne.

pavelmeli je pravda, že niekedy stabilizáciu netreba.
No ale o to viac chýba vtedy, keď je najviac treba: v zhoršených svetelných podmienkach!
(foťák so stabilizáciou vtedy môže podávať väčší výkon ako foťák s lepším snímačom)
Ver tomu, že sa mi vyplatila aj s F/1.8 svetelným sklom.
Navyše: rozmazať záber pohybom sa dá aj za dobrého svetla, ktoré si popísal (automatika rada zvyšuje clonu a tým predlžuje čas, keď si myslí, že to foťák zvládne, čo ale amatér nemusí udržať)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standavfr 17. 11. 2016 21:46

Tohle nepotřebuje další komentář.Zrcadlovku si málokdo kupuje,aby fotil na automat,priorita clony ti asi nic neříká,to je AV režim,někdy si to vyzkoušej.Ještě nás zasvěť do tajemství cashbacku u olympusu.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2016 22:32

Je vidno, že si tu nováčik, inak by si prioritu clony nespomínal:
Úplne prvý RAW, čo som tu pred 7 rokmi priložil, bol z Canonu a fotený na priorite clony.
(tiež som ako prvé na zrkadlovke prepol JPG na RAW a prepol z "Auto" na prioritu clony)
Napriek hodnote ISO 125, ktorú foťák zvolil, bol výsledný záber máznutý - čo som predtým nevnímal a dozvedel sa až tu.
(či už sklopením zrkadla, uzávierkou, alebo foťák zvolil príliš krátky čas, sa už nedozviem)
Aj to je jeden z dôvodov, prečo preferujem Olympusy: u nich taký problém s rozmazaním za normálnych podmienok nenastáva.
(vďaka absencii zrkadla, elektronickej prvej lamele uzávierky a vďaka stabilizácii)

Máš pravdu, že aj Olympus má tiež cashback. No tuším len na 2 telá a niekoľko drahších objektívov. Nie na všetko.
Veď napríklad terajšia cena, za ktorú sa vypredáva ten DZ kit s E-PL6, je nižšia ako voľakedy stálo samotné telo...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 17. 11. 2016 23:27

Parada .. tak najprv tento neandertalec, ktory ani nevie preco sa mu rozmazala fotka na priorite clony napise, ze do 13tisic su zrkadlovky len s lacnymi setakmi, aby nasledne odporucil lowendovy olympus s tymi najlowendovatejsimi lacnymi sklami (samozrejme, Olympusie "lacne").

Ked pytajuci sa povie, ze chce fotit polarnu ziaru, tak od Ganca dostane doporucenie, ze ma kupovat skla/telo so stabilizaciou.

Ako vyhodu Olympusu spomenie elektronicku prvu lamelu, ktora len riesi nieco, co vobec zrkadlovky riesit nepotrebuju.

Podla Ganca Olympus nema problem s rozmazanim za normalnych podmienok. Poznam len 2 fotaky, ktore mi dokazu zahadne rozmazat fotku a oba su ciste nahodou Olympusy /ak zapnem stabilizaciu/. Je to zrejmy dosledok miniaturiacie tela. Dost ma to mrzi, lebo inak ked na to nahodim pridavny grip, tak je to celkom fajn fotacik. Az teda na neprakticke menu a blbe zapinanie /OMD10/.

Uz minule som ti, Gance, pisal, ze v kazdom jednom vlakne doporucujes to iste .. Olympus. Byt moderator, tak zvazujem, ze ti zakazem dalej v tychto slusnych vlaknach prispievat. Si ako neodbytny podomovy predavac.

Inak k teme, Canon musel vydat tu 10-18/3,5-5,6 STM asi omylom. Pomer cena/vykon je super.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků