Kompakt na dovolenou za 8-10 tisíc s vyšší světelností

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MrPierc 28. 7. 2016 20:17

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s výběrem kompaktního fotoaparátu. Určen na výlety, ale aby fotil i v menším šeru.
Přecházím ze starého Canonu A3100 IS a chtěl bych již něco více. O zrcadlovce neuvažuji kvůli rozměrům, ale chtěl bych i na kompaktu velkou možnost manuálního nastavení.

Nevím, jak to dnes je na trhu a možná budu chtít vše v jednom, tak mě případně vyveďte z omylu.
Moc se mi líbí Nikon Coolpix S9900, ale prý má horší světelnost = splňuje asi vše, co uvádím, ale bojím se té světelnosti.

Požadavky:

1) Větší světelnost (alespoň 1.8? poraďte), aby fotil i v šeru.
2) Vyklápěcí LCD displej i pro selfie.
3) GPS.
4) Wi-Fi (propojení s TV nebo záloha přes vzduch do PC).
5) 1080p 30 fps, video se stereo zvukem.
6) Rychlé ostření.
7) Pěkné fotky :-)
8 ) Závit na selfie tyč.
9) Možnost manuálního nastavení.
10) Grip na uchycení.
11) Hledáček (ale to chci asi moc).

*Jako bonus by bylo pěkné, kdyby uměl ukládat i do RAW.

Otázka č.1: Umí tyto kompakty s vystřelovacím ukrytým bleskem vystřelovat automaticky ten blesk při zmáčknutí spouště nebo se musí vždy manuálně vyndat? Přijde mi to dosti nepraktické.


Otázka č.2: Umí tyto kompakty i rozostření pozadí za objektem zájmu, který chci vyfotit (asi v manuálním režimu)?


Děkuji za rady a pomoc.
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 29. 7. 2016 06:32

Uf, kompakt za 8-10,000 kč se světelností 1,8 s hledáčkem, výklopným displejem, rychlým AF, GPS,
Wi-Fi a gripem ? Obávám se, že nic takového neexistuje. Buď slevíš na požadavcích, a nebo si
sáhneš hlouběji do kapsy. Asi se budeš muset poohlédnout po nějakých systémových kompaktech
a nebo bezzrcadlovkách . . .
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 29. 7. 2016 06:51

Najbližšie je sony rx100. Ale aj tej kopa tvojich požiadaviek chýba.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janfran 29. 7. 2016 18:27

Fuji X30...taky asi nesplní všechno, ale to zkrátka nic v téhle kategorii. Oproti RX100 má horší snímač, ale zase hledáček a líp se s ním rozmaže pozadí při zazoomování.

To rozmazaný pozadí závisí na velikosti focenýho objektu - u makra není problém, u detailu obličeje v zásadě taky ne, na půl postavy už je potřeba, aby bylo pozadí vzdálenější, a za celou postavou už se toho rozmazání dosahuje hodně těžko - takové mám alespoň zkušenosti s Fuji X10, což je předchůdce X30 se stejným objektivem.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 29. 7. 2016 19:36

X30 se už dá koupit jenom na Slovensku, ale je fakt, že ten hledáček stojí za úvahu, táta ji má a je to luxus.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MrPierc 30. 7. 2016 06:19

Děkuji za rady.

Chci moc a tak osekávám požadavky.

Požadavky 2.0:

1) Větší světelnost (alespoň 1.8? poraďte), aby fotil i v šeru.
2) Vyklápěcí LCD displej i pro selfie (aby šlo otočit lcd k objektu focení).
5) 1080p 30 fps, video se stereo zvukem.
6) Rychlé ostření.
7) Pěkné fotky :-)
8 ) Závit na selfie tyč.
9) Možnost manuálního nastavení.
10) Nechci výměnný objektiv (ale když nebude na výběr, tak se s tím smířím). Upřednostňoval bych tu kompaktnost...

Příjemné bonusy (ale není tolik důležité):
* Grip na uchycení.
** Hledáček (tohle je asi nej přání).
*** RAW.

Ten Fuji X30 vypadá poc pěkně, ale budu objednávat jen z ČR. Děkuji.

-- 30. 7. 2016 07:57 --

Hledal jsem a musel upustit od ceny 8-10 tisíc. Líbí se mi Canon PowerShot G7 X. Stojí sice 13,5 tisíce, ale splňuje papírově vše. Dokonce má, výklopné LCD, bokeh režim, Wi-Fi a dotykovou obrazovku.

1) Co vy na to, hodí se na focení na výlety a pro někdy šeré podnebí či selfie?

2) Nebude vadit širokoúhlý objektiv?

"S 4,2× optickým zoomem (24–100 mm) je ideální pro širokoúhlé snímky i přiblížení k objektům. Pořizujte úžasné portréty s nádhernou perspektivou a rozmazaným pozadím s nízkým clonovým číslem při plném zoomu."

3)
Má prý ale katastrofální výdrž baterie a nelze dobíjet přes powerbanku.

4) Konkurenti?
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrPierc 30. 7. 2016 07:54

Má cenu vůbec honba za tou světelností – je to velký rozdíl? Protože původní ropčet už je o 4000 Kč výš a přesto nejsem spokojený.
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 30. 7. 2016 09:39

U světelnosti nekoukej jenom na tu nejnižší hodnotu, ale i na nejvyšší, která bude platit při maximálním zoomu - např. RX100 má F1,8-4,9, zatímco G7x F1,8-2,8. Takže při nejširším záběru - "bez zoomu" jsou na tom oba stejně dobře, zatímco po zazoomování už je G7x výrazně lepší.

To, čeho chceš dosáhnout dobrou světelností - lepších fotek v šeru a rozmazaného pozadí - můžeš zároveň dosáhnout i zvětšením snímače. Takže kdybys koupil nějaký kompakt s výměnnými objektivy (CSC), které mají čip velikosti 4/3 nebo APS-C, tak na tom budeš i s jejich základními objektivy s horší světelností velmi podobně, jako s RX100 nebo G7x, které mají světelnost lepší, ale zase menší snímač. Ztratíš tim ale kompaktnost, protože ten základní objektiv bude z těla vyčuhovat.

Je tu i řada dalších věcí, které ovlivňují focení v šeru - rychlost a spolehlivost ostření, "chytrost" automatiky při nastavení expozice a barev, účinnost stabilizace (i ten hledáček pomůže k pevnějšímu držení)...a pak samozřejmě z velké části záleží na tobě, jak dobře se naučíš foťák využívat.

Ke G7x: podívej se na tuhle recenzi: http://www.digimanie.cz/recenze-canon-p ... ko/6173-10
Výdrž G7x udávají přes 300 fotek, náhradní baterka bude stát pár stovek...
Širokoúhlý objektiv nevadí, naopak je to v zásadě výhoda. Pochopitelně není široký úhel záběru vhodný zdaleka pro všechny fotky, ale od toho je tam zoom, abys ho mohl změnit.

Konkurenti - Sony RX 100 II, RX100 III, Canon G1X II...ale to už jsme s cenou ještě výš.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MrPierc 30. 7. 2016 21:27

A co říkáte na Nikon Coolpix S9900. Bude mít dobré fotky?
Také jsem našel Panasonic Lumix DMC-TZ55 = co vy na to. Mě se docela líbí-
Naposledy upravil MrPierc dne 30. 7. 2016 22:22, celkově upraveno 1
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 30. 7. 2016 22:02

Asi jako tvuj dosavadní Canon, někdy lepší, někdy horší. Video bude lepší, ostření taky nejspíš rychlejší. Ve špatném světle se ale ani nepřiblíží těm, o nichž byla řeč výše. Obrazová kvalita je v podstatě jak z mobilu, s bonusem v podobě mnohonásobnýho zoomu.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MrPierc 30. 7. 2016 22:23

Aha, děkuji. A ten Lumix DMC-TZ55? Ten má, ale také špatnou světelnost.

Takže doporučujete G7X? Ta světelnost a pořizování snímků v noci je super dle recenze i fotek!
Má tento kompakt i možnost dlouhé doby expozice (focení rozmazané vody)? V recenzi tam o tom píšou, ale chci se ujistit.
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 31. 7. 2016 08:43

Ano, TZ55 je něco jako S9900.

G7X dlouhý čas opravdu umožňuje. Problém může být ve špatné automatické volbě citlivosti (ISO), což je v recenzi také popsáno. Je tedy potřeba naučit se tento parametr nastavovat, což není nic složitého, jen je na to nutné myslet. Pro focení převážně na automatiku bych spíš doporučil RX100.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MrPierc 31. 7. 2016 14:08

Přečetl jsem si hodně o G7X a vypadá to, že to je vítěz:

Dle mého klady:
+ Větší světelnost a fotí velmi dobře v šeru (f/1,8 až f/2,8).
+ Vyklápěcí LCD displej i pro selfie.
+ 1080p 60 fps, video se stereo zvukem a velmi dobrá stabilizace.
+ Rychlé ostření + možnost ostření dotykem přes LCD obrazovku.
+ Dotykový displej.
+ Pěkné fotky v šeru, ve dne i v noci.
+ Závit na selfie tyč téměř u středu.
+ Možnost manuálního nastavení.
+ Ovládání fotoaparátu pomocí smartphonu.
+ Připojení pomocí Wi-Fi a NFC.
+ Bokeh.
+ Dlouhý čas.
+ RAW.
+ Focení panningu, snímky s rozmazaným pozadím.
+ Prstenec kolem objektivu.



Dle mého nevýhody:
– Nemá GPS, ale lze GPS přes mobilní telefon (po připojení ke kompatibilnímu smartphonu).
– Slabá baterie, ale lze vyřešit koupí další baterky.
– Nelze dobíjet přímo přes powerbanku, ale lze dobíjet powerbankou přes tento USB adaptér s nabíječkou.
http://www.aliexpress.com/item/Conenset-1-x-1250mah-NB-13L-NB13L-Battery-Charger-for-Canon-PowerShot-G7-X/32452348857.html?s=p&spm=2114.01010208.6.1.FLCzYo
Nebo cestovní nabíječka do auta =
https://www.patro.cz/produkt/1076879948-nabijecka-t6-power-canon-nb-13l-230v-12v-1a?gclid=CjwKEAjwoPG8BRCSi5uu6d6N5WcSJABHzD8FR0pmzDu6uVRGbfva5HP72w5Hh_TUrgPz2uXKMcMb9RoCurXw_wcB

– Sice vysoká cena, ale nahradí kompakt i kameru (pro mne amatéra).


Jsem tím kompaktem nadšen (zatím jen papírově :-) ). Sice stojí o 3500 Kč víc, než jsem měl limit, ale má téměř vše, co jsem chtěl. Nahradí mi kompakt i kameru.

Děkuji za předešlé rady, pomoc i vysvětlení!

Doporučili byste mi nějaký obal na tento kompakt, kam by se vešla náhradní baterka, popřípadě powerbanka? Nechci kupovat originální obal za 700 Kč, kam se vejde pouze kompakt.
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub.kubaaa 8. 8. 2016 18:55

Jen chci napsat neco k te GPS, nedavno jsem si poridil take Canona s GPS (6D) a take jsem si myslel jak to bude supr vec, jenze neni. Kdyz ji zapnu tak bezi i kdyz fotak vypnu, takze se musi stale vypinat aby celou noc nezrala baterku a i normalne to je sileny zrout baterie, tak ji mam povetsinou stejne vyplou, zas tak supr vec to opravdu neni.

A k te G7X, tu si pred par mesici poridil tata jako nahradu za G9 tusim, ktera po hromade let doslouzula a je to sympaticky fotak. Fotky z toho lezou pekne, je opravdu maly. Jako nevyhodu vidim ten vyskakovaci blesk a nutnost pouzivani a tim i zamatlavani toho dotykoveho displeje, ale to je spis ze jsem zvykly na zrcadlovku, ktera se snadneji ovlada kolecky.
jakub.kubaaa
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků