Náhrada D90,když po něm zůstalo příslušenství?Nebo opustit?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lrotrekl 17. 7. 2016 09:32

Včera jsem utopil D90 se seťákem 18-105. Šlo to do moře, takže jakákoliv snaha o záchranu se mi jeví jako zbytečná a jsem rád, že to přežila paměťovka. Takže buď si jej nechám na mechanické díly nebo prodám (bajonet přežil i na skle i na těle)

Zůstaly mě po ní další dva objektivy s ostřícími motorky (35/1,8 a sigma 10-20/4-5,6) a jeden bez motoru (nikkor 80-200/2,8).

Mám to na focení rodinných fotek a zrcadlovku jsem volil kvůli sportu dětí (indoor).

Zvažuji varianty co dál:
a) koupit bazarovou D90 na kteoru jsem zvyklý, s cca 20kexp. a 18-105 se dá koupit za 10 - 12 tKč
b) koupit něco novjějšího
b1) líbí se mi řada 5000 kvůli výklopnému displeji, může se hodit, ale nemá motor = tele prodat a najít nějaké s motorem,
b2) něco ze 7000 řady, má smysl jít do 7000, která se dá za nízký peníz bazarová pořídíit nebo sáhnout po novější ale dražší 7100 nebo 7200
c) opustit Nikkon a vybavení rozprodat a sáhnout po nějaké 3/4. Ale tam jsem mimo úplně. Co to bude znamenat pro obrazovou kvalitu, výhoda budou rozměry a skladnost. Co dál budou plusy a mínusy.

Ke kterému řešení by se kdo přiklonil a proč?
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 7. 2016 10:07

Pokud výbava jinak vyhovuje, koupit bazarový D7100. Je to nejjednodušší a nejlevnější řešení.
Pokud chceš zmenšit tašku s foťákem, pak má smysl přechod na nějakou bezzrcadlovku. Kvalita obrazu bude alespoň o trochu vyšší než u D90 prakticky u všech dnešních cropových bezzrcátek.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod n3pi 17. 7. 2016 18:09

Zvážit finanční možnosti mezi A a B2 a zhodnotit pak bazarovou nabídku, osobně se ale kloním k B2.
I když pře dvěma měsíci jsem viděl nabídku D90tky s 20k a 16-85 a větším příslušenstvím za 10 tisíc, což je vlastně tělo zdarma při běžné bazarové ceně toho skla.
Jinak bazarové 18-105 ze setů jsou od 3 do 4 tisíc.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lrotrekl 17. 7. 2016 20:12

Najít tu D90 s tímto sklem, tak neváhám a mám rozhodnuto... Ty 18-105 jsem tak našel, ale s tím počkám, jestli se mě nepovede koupit i s tělem nějakou lepší "náhradu".
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 17. 7. 2016 20:55

Tady je za 12,2 z prahy se závěrkou pod 10k
http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=429284
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lrotrekl 17. 7. 2016 21:18

Jojo, viděl jsem jej, ale zatím jsem ještě na místě činu (tedy smrti předchozího) a začnu to řešit po návratu domů.
Ten objektiv sem viděl i za 6k, a za nějakých 14-16 D7100 a to už mě ty dva tisíce navíc nahlodávájí, jestli se nehnout dál...
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 17. 7. 2016 21:24

No tak kvalitativně se rozhodně posuneš dál, proto jsem se klonil i k te tvé variantě B2 :-)
Za 6k tam byl myslím jeden kus, co má v háji stabilizaci, jinak bežná prodejní je 8-8,5.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lrotrekl 17. 7. 2016 21:30

Nezkoumal jsem to nějak podrobně, jsem na ostrově a internet je tu takový jaký je tak jsem si jen chtěl trošku polepšit náladu po té co jsem D90 důkladně umyl :)
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 7. 2016 22:41

Snad tě uklidní představa, že D7xxx řada je utěsněná a když padne do mořské vody (ale ne na moc dlouho a hluboko), opláchneš ji ve dřezu a pojede dál. Samozřejmě záleží i na objektivu, do 18-105VR nateče hned, 16-85VR by chvíli vydržel. Mluvím o krátkém ponoření, polití a stříkání, potápění a vyšší tlak v hloubce to nepřežije.

Co se týče bezzrcadlovek. Jako nikonista doporučuju Fujifilm kvlůli velmi snadné adaptaci na velmi podobnou a intuitivní filozofii ovládání. Ideálně X-T1 (bazarový po 20 tisíc a během září určitě začnou slevy na nové kvůli X-T2). Základní zoom 18-55/2,8-4 na kvalitu, 18-135WR na ostrovní akce s potápěním. Samyang 12/2 (6-7 tis bazar) manuální širokáč, 35/1,4 (10 tis bazar) místo 35/1,8. Jen to tele 80-200/2,8 se dá nahradit poněkud dráž. Buď se spokojíš s méně světelným zoomem, nebo hodně připlatíš za 50-140/2,8.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 18. 7. 2016 12:33

U bezzcradlovek (snad s výjimkou SONY?) je jen jeden drobný zádrhel, na který se po přechodu z DSLR dá poměrně dost těžko zvykat - a to je lag mezi stisknutím spouště a vyfocením. To mě štvalo tak, že jsem na CSC zanevřel. Dalším problémem (to se zrovna Fuji s průhledovým hledáčkem netýká) je hledáček. Elektronické sice mají některé výhody (líp se tím vidí ve tmě, jsou větší jak ty optické, hned je vidět expozice), ale nedá se to srovnat s optickým. A ještě drobnou poznámku s 4/3 - kdo nemá problém s velkou HO, tak mu menší čip nebude moc vadit. Kdo je naopak fanda do bokehu, tak musí docela přitlačit na finance, aby dosáhl téhož, co na APS-C těle. A to může dost vadit.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 18. 7. 2016 19:20

Jaka je maximalni investice?
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lrotrekl 18. 7. 2016 20:37

Není maximální investice, je to zatím čuchání, orientačně 15-20k, ale není to 100% dogma.

-- 18. 7. 2016 21:46 --

Vierzbowski píše:U bezzcradlovek (snad s výjimkou SONY?) je jen jeden drobný zádrhel, na který se po přechodu z DSLR dá poměrně dost těžko zvykat - a to je lag mezi stisknutím spouště a vyfocením.

Toto je těžký bod pro to zůstat u zrcadlovky
Vierzbowski píše:Elektronické sice mají některé výhody (líp se tím vidí ve tmě, jsou větší jak ty optické, hned je vidět expozice), ale nedá se to srovnat s optickým.

3/4 jsem v ruce ještě žádnou neměl, toto mě celkem překvapuje, myslel jsem, že hledáček bude optika, toto je vlastně EVF jen s výměnným objektivem. Jak píšeš má své plus i mínus, asi to není úplně srovnatelné, ale měl jsem Panasonic FZ20 a i přes to, že se svou krátkozrakostí musel u D90 pořídit dioprickou čočku navíc zatím co u EVF to potřeba není tak to sklo a optika je mi bližší
Vierzbowski píše:A ještě drobnou poznámku s 4/3 - kdo nemá problém s velkou HO, tak mu menší čip nebude moc vadit. Kdo je naopak fanda do bokehu, tak musí docela přitlačit na finance, aby dosáhl téhož, co na APS-C těle. A to může dost vadit.

Toto je taky pro zrcátko..
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 7. 2016 21:07

lrotrekl píše:.. toto je vlastně EVF jen s výměnným objektivem .. ale měl jsem Panasonic FZ20
Od tých čias sa "trošku" vylepšili ;-)
- už nemajú 114,000 pixels => ale napr. 2,360,000 bodov
- zväčšili sa rozmerovo (to tu už zaznelo)
- určite sa im zlepšila aj kvalita farieb (niektoré majú OLED)
- skrátila sa im odozva (EVF lag) až na 1/250s => pre predstavu: moja E-P5 (z roku 2013) mala ešte 32ms lag (teda 8x dlhší)
- od E-M10 II je u Olympusov možná aj simulácia OVF (ak by to niekomu chýbalo)

Vierzbowski píše:U bezzcradlovek .. je jen jeden drobný zádrhel .. a to je lag mezi stisknutím spouště a vyfocením. To mě štvalo tak, že jsem na CSC zanevřel.
Zaujímavé: mňa štve presne ten istý lag .. ale práve u zrkadloviek
(hlavne u DSLR zostáv do 20 tisíc - keďže mávajú pomalé objektívy a dlhšie im trvá sklopenie zrkadla - kde by si pravdepodobne aj ty bol rovnako nespokojný, keďže si mal najvyšší APS-C model)

No možno je to aj tým, že nefotím na AF-C, ale na AF-S:
- v ktorom ostrili Panasonicy a Olmpusy (systém m4/3) najrýchlejšie už v časoch Olympusu E-P3
- a kde sa naplno prejaví pomalosť zastaralých DSLR objektívov...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 21. 7. 2016 10:06

Nejlevnejsi reseni je koupe tela. Mozna by ovsem nebylo spatne zajit na prodejnu kde maji velkou nabidku tel a objektivu snad vsech znacek . Proste si to osahat a podivat se i do jinych hledacku. Dnes je to zase nekde jinde.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 27. 7. 2016 10:02

Pár dní zpátky jsem viděl někde na netu D300s jako nová, jen s pár tis. cykly závěrky a byla kolem 10 - jen už si nevzpomenu, kde jsem ji viděl :roll: . Pokud není prioritou video, ale spíše kvalitní zpracování a mít radši vyšší řadu, byť starý model, šel bych klidně do D300s. D5k řady nemaj ani motor, ani horní LCD ani dvojrollerové ovládání, takže tímto směrem bych já osobně nešel.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků