Fotoaparát do hor

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Aillas 13. 7. 2016 11:28

Ahoj,
chtěl bych poprosit o pomoc při výběru fotoaparátu, který bude sloužit především na focení krajiny a momentek z výletů (hory, ferraty apod.). Časem samozřejmě nelze vyloučit i jiné použití (focení dětí, oslav, ...), takže pokud by to zvládal v základu nebo po dokoupení patřičného objektivu, bylo by to plus.
Moje představa je následující:
- vzhledem k zamýšlenému použití by to zřejmě chtělo ohnisko 24mm, ale možná i širší
- preferuji malé rozměry a nízkou hmotnost a kloním se tedy spíše ke kompaktu či CSC než zrcadlovce
- určitá odolnost proti povětrnostním vlivům by nebyla na škodu
- ocenil bych výklopný displej na nějaké to selfie se ženou, ale není to podmínkou, vyřešit se to dá i jinak
- cenou bych se rád vešel do 15 tisíc, ale v případě potřeby připlatím
- s focením velké zkušenosti nemám, takže by bylo fajn, kdyby foťák uměl fotit dobře i na automatiku. Jsem ale připravený se učit :-)

Víc mě teď nenapadá, ale pokud budou potřeba další informace, tak se je pokusím doplnit. Předem děkuji za veškeré postřehy.
Aillas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kubajs84 13. 7. 2016 12:34

Co třeba http://www.megapixel.cz/sony-alpha-a6000-16-50-mm
S tou odolností to je horší, tu si výrobci obvykle nechávají dobře zaplatit. Pak by mohla být ještě problém výdrž na baterie, ta nebývá u bezzrcadlovek bůhvíjak velká.
Jinak by to mohl řešit odolný kompakt, ale netuším jak na tom jsou v současnosti s obrazovou kvalitou.
Kubajs84
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 13. 7. 2016 13:17

Čau Alias,
ty tvoje požadavky se dají splnit jen z části, pokud budeš žádat odolnost na počasí
a drsnější zacházení (čemuž se v horách nedá zcela vyhnout) a akceptovatelnou
velikost, tak sáhni po kompaktu Olympus TG-4. Má sice prťavý snímač obrazová
kvalita na dokumentaci v horách postačí, ale nic víc. Na focení aktivních dětí a rodinných
akcí už to moc není, ale záleží jaký obrazový výstup jsi ochoten akceptovat. Pokud raději
ten obr. výstup, ale ne již tu odolnost, tak sáhni třeba po skvělém kompaktu Lumix LX100,
který má 4/3 snímač, výborný světelný objektiv s ohniskem 24-75mm který pokryje většinu
potřeb v horách i interiéru. Už to sice velikostí není vyloženě do kapsy, ale na druhou
strnu se lépe drží a ovládá. Cena asi 18,000 kč není zrovna lidová, ale stojí za to :-).
Možná se dá ještě někde koupit za 11 tisíc Fuji X 30 s podobnými parametry, ale to by jsi
musel pohledat. Je také dobrý, měl jsem ho na zkoušku. No a v bezzrcadlovkách ti nedokážu . bez podjatosti poradit. Ale pokud by ses chtěl ve fotografování posunout dál
a učit se, tak na trhu je dobrá, kompaktní,sněhu,dešti mrazu vzdorná zrcadlovka Pentax
K-S2 za cenu kolem 18,000kč se seťákem. A tady již dosáhneš vynikajících výsledku, jak
v krajině, tak v interiérech.
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 13. 7. 2016 15:03

Na horách i ferratách jsem toho nafotil dost a pokud člověk nefotí vyloženě za nějakého hnusného počasí (to se toho stejně moc vyfotit nedá), tak to s přehledem zvládne foťák se standardní odolností. Spíš je důležité pořídit si foťák s filtrovým závitem a mít nasazený UV filtr pro ochranu objektivu.

Vzhledem ke kvalitě obrazu je Panasonic LX100 i Sony a6000 výborná volba. Výklopný display má jen Sony, ale na selfie to není, dá se to řešit spárováním s mobilem. Výhodou Sony je větší snímací čip a možnost výměny objektivů, s objektivem 16-50mm je Sony jen o něco málo větší než kompakt LX100.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aillas 13. 7. 2016 15:11

Prvořadá je především obrazová kvalita a pokud možno velký dynamický rozsah. Odolnost by byla příjemný bonus, ale je mi jasné, že se to v této cenové hladině moc nenosí. Teď používám Fuji F200EXR a chtěl bych se posunout dál, takže o TG-4 jsem neuvažoval.
Aillas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 13. 7. 2016 15:37

S dynamický rozsahem a šumem je na tom líp Sony http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/ ... ___981_942
Setový objektiv 16-50 ale není žádný zázrak.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 7. 2016 16:23

K APSC Sony Alfám se dá sehnat bazarový 18-55/3,5-5,6, který sloužil jako seťák u prvních NEXů a je opticky celkem solidní.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Aillas 15. 7. 2016 18:11

Všem děkuji za rady. Nakonec jsem se rozhodl trochu šetřit a pořídil jsem Panasonic GF7 za 10 tisíc. Není o moc větší než Sony RX100, má výklopný displej, velký čip a slušný objektiv s širokým ohniskem. Snad to tedy bude ok :-)
Aillas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dunde.e 5. 2. 2017 16:51

Podělím se o vlastní zkušenost. Cca 1rok mám Canon G7X a plně vyhovuje na focení v horách (předtím jsem fotil zrcadlovkou D3100 se seťákem 18-55, jiné foťáky neznám, takže mé postřehy berte s rezervou). U G7X jsem měl největší strach z nízké výdrže baterie, ale nakonec se ukázalo, že pokud se vypnou defaultně nastavené zbytečnosti (neustále ostření i bez namáčknuté spouště atd), tak vydrží na jednu baterii okolo 150-200 fotek + 5min videa. Pořídil jsem si z číny navíc dvě náhradní baterie (originál jsou neskutečně drahé), takže je to zcela bez problémů. Mimochodem doporučuji vždy mít sebou alespoň jednu náhradní baterii u jakéhokoliv fotoaparátu....člověk se pak nemusí bát fotit a točit, protože baterka se většinou vybije náhle.

Kvalita fotek je srovnatelná se zrcadlovkou D3100 se setovým objektivem, díky vyššímu rozlišení má G7X možná i lepší kresbu, má vyšší rozsah zoomu, video je velmi dobré, mnohem lepší jak u D3100 (tam to byla nouze). Má velký čip a dobrou světelnost, takže se dá i občas pohrát s hloubkou ostrosti. Výklopný a dotykový displej jsem si myslel že nevyužiji, ale nakonec tyto vlastnosti občas rád používám. Při výběru jsem váhal mezi FUJI X30 a nějakou SONY 100 (nevím už přesné označení), ale nakonec jsem se zejména kvůli rozměrům rozhodl pro G7X, který se vejde i do náprsní kapsy. Mě se G7X osvědčil a nahradil jsem tím D3100.

Pokud bych měl napsat nevýhody, tak je to absence hledáčku, při focení na displeji nejdou vidět všechny detaily tak jasně jako u zrcadlovek v hledáčku, takže občas fotím lidi, když zrovna zývají apod, ale na druhou stranu hledáček u tak malého foťáku je asi nereálný. Dále je nevýhoda nemožnost použití polarizačních filtrů (opět daň za kompaktnost), je ale fakt, že fotky zatím vždy byly dobré i bez filtrů a co si budeme nalhávat polarizační filtr umí někdy fotky i dost zkazit.
Krátký konec objektivu (min ohnisko = oddáleno) je hodně nízká hodnota, což bylo při koupi také bráno jako velké plus. V reálu ale i tak někdy v horách nestačí (řeším focením více fotek na panorama). Na druhou stranu, fotky při max oddálení už jsou trochu zdeformované (rybí oko), takže tato výhoda (nízké ohnisko) je taková né zcela potřebná výhoda :-) Široko záběry většinou úmyslně trochu přibližuji, abych eliminoval nepřirozenost rybího oka.
Dále se mi nedaří při focení série fotek pro panorama zamknout expozici....myslím, že by to mělo jít, ale zatím se mi to nepodařilo...asi to dělám špatně. Nyní to řeším tím, že exponuji před každou fotkou ve stejném směru.
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 5. 2. 2017 18:03

Vdaka za postrehy. Preco pri panorame nepozijes manualny rezim ?
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dunde.e 5. 2. 2017 22:04

:-) síla zvyku, takže mne to nenapadlo použít. Byl jsem zvyklý u D3100 fotit jen na režim Av (priorita clony, ISO, korekce expozice).Volil jsem ISO, clonu a korekci expozice, ale čas závěrky jsem již nechal na foťáku. Plný manuál jsem u D3100 použil je párkrát při nočních expozicích, jinak jsem ho za běžného dne nepoužíval protože bych jeden z parametrů stejně volil podle indikace foťáku,nebo až podle výsledku fotky (který je mnohdy znám až u PC), tak proč to nenechat udělat foťák za mne. Pokud jsem chtěl protáhnout čas (focení vody) tak jsem záměrně použil vysokou clonu, pokud jsem chtěl použít co nejkratší čas, tak jsem záměrně stáhl clonu a případně zvyšoval ISO, zasahovat přímo do času závěrky jsem nepotřeboval, takže jsem se Manuálu jinak vyhýbal. Na zamknutí expozice měl nikon jedno tlačítko, které uzamklo i ostření (to se dalo nastavit).

Nicméně není důvod manuální režim u G7X na panorama nepoužít a odteď jej začnu na panorama používat. Hodnoty času si mohu odečíst z namáčknutí v režimu Av a pak to bude OK. Canon má pro kontrolu expozce před pořízením fotky myslím jen live histogram (o jiné indikaci nevím), který není úplně jednoznačný, přijde mi že v tom live histogramu se vždy neukáží přeexponování nebo nedoexponování pokud je takové plochy na fotce málo, ty se ukáží až po pořízení fotky (přepaly a podexpozice se na fotce vyznačí - mapy se zvýrazněným ohraničením).

Jinak zkušenost s focením krajiny se sněhem u D3100 i G7X. Nezesvětlovat expozici na +EV jak by se mohlo zdát správně, to je chyba, na což jsem přišel až po zkažením několika fotek. Při korekci na +EV se světlá místa na sněhu snadno dostanou mimo dynamický rozsah snímače a světlé místa jsou už jen slité bílé mapy. Lepší je nechat 0EV nebo klidně jít do -EV (cca -1/3 až -1/2 = ztmavit). Žádný foťák totiž nemá nekonečný dynamický rozsah, a proto je vhodné scénu ztmavit, aby světlé místa nebyly mimo rozsah snímače, na sněhu je lepší obětovat tmavá místa. Fotku lze případně zesvětlit doma na PC a pokud se využije i nějaký softwarový HDR, pak má ta "zdánlivě" bílá i slušnou dynamiku...například jsou vidět stopy na sněhu, které jinak zanikají.

A ať nejsem uplně OT, tak ještě doplním, že do hor i na feraty nosím foťák v malé přídavné kapse (připínací brašnička) na bederním pásu od krosny. Kapsu jsem koupil nějakou noname, podmínkou bylo, aby se dala rozepínat a zapínat jednou rukou. Na pásku je v oblasti slepého střeva a toto umístění mi vyhovuje, nepřekáží a foťák je v bezpečí a po ruce. Zrcadlovku jsem musel nosit na krku a přidržovat rukou ať neklimbá do všech stran (pokud jsem zrovna fotil) nebo jsem ji schovával manželce do baťohu, což extrémně zdržovalo a člověk si rozmýšlel zda zastavit kvůli focení nebo ne....to byl i důvod proč jsem přešel na kompakt, ten mám stále po ruce a nestává se, že manželka leze někde po žebříku, rád bych ji vyfotil ale foťák je u ní v batohu :-)
Naposledy upravil dunde.e dne 5. 2. 2017 22:17, celkově upraveno 1
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 5. 2. 2017 22:07

Rozhodne velkoformat nebo teda s omezenima stredoformat.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 6. 2. 2017 00:54

http://www.digineff.cz/clanek/fotografi ... t-na-snehu
http://www.digineff.cz/clanek/fotografi ... rou-oblohu

Těch pramenů jsou všude spousty. Ale asi není nad vlastní zkušenost. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dunde.e 6. 2. 2017 06:09

DSC_0615_zm.JPG
Dolomity - Přepálená fotka
Dívám se, že fotky na odkazech jsou focené fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III, což ji jiná liga a předpokládám, že bude mít mnohem lepší dynamický rozsah snímače, než můj lowend D3100.

Díval jsem se zpětně na ty svoje fotky, které jsem přepálil a jednu fotku jsem nahrál pro ilustraci. Fotil jsem je D3100 (už si nepamatuji zda jsem měl polarizační filtr) a korekci použil +1EV (zesvětlil), protože mi přišli na displeji tmavé. 90% fotek bylo s +1EV vcelku OK, ale některé byly přepálené a bohúžel se jednalo o velké plochy. Měl jsem jen JPG formát, RAW jsem nepoužíval, takže to už nešlo moc zachraňovat. S histogramem (u D3100 až po vyfocení) jsem nepracoval, takže jsem chybu odhalil až doma. U G7X si to občas kontroluji :-) .

Nevím proč se tak stalo, fotil jsem v nadmořské výšce 3000m, tak je možné, že roli mohlo sehrát i silnější UV (UV filtr jsem neměl), Měření expozice bylo "maticové maření". Jiné fotky, které jsem nechal na 0EV po zesvětlení vždy vypadaly dobře. U G7X proto fotím sníh také raději na 0EV (popř i -1/3EV) a zatím vždy OK.

Edit:
Když zimní fotku přeexponuji - přepalené plochy jsou většinou velké a hodně vadí
Když zimní fotku nedoexponuji - černá místa jsou většinou malá a tolik nevadí.
Z toho důvodu neriskuji a držím se raději bezpečně o bílého limitu.
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 6. 2. 2017 13:07

to dunde.e: Canon EOS 5D Mark III má oproti Nikonu D3100 DR větší jen nepatrně. Prakticky jsou na tom stejně. Ale každý foťák má trochu jinak nastavené vyhodnocování změřeného světla. Tak, kde jedem přeexponuje, druhý je ok a třetí podexponuje. Liší se to model od modelu a je potřeba svůj přístroj poznat. To samé platí pro RAW. Jednomu vyhovuje zachraňovat přepaly, jinému vytahovat stíny.
Jinak ta fotka z Dolomit mi nepřipadá tak světlá, aby bylo potřeba volit +1EV. Neznám ten foťák, ale já bych u svého Canonu 70D volil max. +1/3EV a kontroloval histogram. RAW je samozřejmost, min. RAW + JPEG.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků