Zrcadlo vs. bezzrcadlo vs. kompakt

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pepl 2. 6. 2016 10:02

On Ganec není analytik; zjistil by si, jak to v těchhle prostorách chodí a stativ by nenavrhoval. Je profesí tester a tady v praxi každého testuje, jak dlouho bude snášet jeho rady, než jej pošle někam ..... ;-)
Ale k věci: poté, co jsme se konečně Dušane dozvěděli, že Ti asi bude 24 mm (přepočtených) na začátku stačit, tak bych Ti asi poradil Canon G1X marka II. Ohnisko 24-120 mm, světelnost slušná, objektiv je stabilizovaný, fotí slušně, není to rychlík, což Ti nevadí, hledáček bych řekl ne vždycky v těch prostorách budeš potřebovat - tam kde se Ti neleskne display se fotit "na Japonce" dá nehledě na to, že když jsou to prostory se spoustou lidí, máš takto kontrolu kdy Ti kdo leze do záběru. Když budeš hledáček potřebovat, nasadíš externí? A co mi třeba vadilo na Fuji x20 s pevným displayem bylo to, že při focení ve Versailles nad hlavama lidí jsem neviděl, kam přesně objektiv míří. Tady u G1X II je naklápěcí jak potřebuješ. Musíš mít jen 2 náhradní baterky, protože prý je to žrout ......
pepl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 2. 6. 2016 10:06

Dušan: pokud potřebuješ širokoúhlý objektiv a vysokou světelnost, pak prostě platí pravidlo: "Kup si na to co největší snímač, co peněženka dovolí."
U malých snímačů je pro širokoúhlost a světelnost současně fyzikální problém, který je možné překonat pouze za cenu vysokých nákladů, takže pak platíš především za to, že to vůbec jde. U malých snímačů narůstá rozpor mezi skutečnou ohniskovou vzdáleností a mezi nutnou délkou objektivu. Tento rozpor se musí řešit větší optickou mohutností a větším počtem rozptylek, což je velmi drahé udělat tak, aby optické chyby a nepřesnosti byly vůbec únosné. Například pro full frame f=14mm a f/2.8 udělat jde, zatímco pro m4/3 objektiv f=7mm a f/1.4 (ekvivalentní šum a kvalita obrazu i hloubka ostrosti) je nejspíš pod 100 000 Kč neřešitelné.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ricci7 2. 6. 2016 10:38

Interiéry se nefotí na tak nízké clony. Chce mít hlavně dobře nasvícené a používat alespoň externí blesky, pokud to má stát za to.
Ricci7
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 2. 6. 2016 10:59

"Interiéry se nefotí na tak nízké clony." Já jsem reagoval pouze na požadavek kombinace širokoúhlého objektivu s vysokou světelností. Nehodnotil jsem smysluplnost tohoto požadavku pro nějaký konkrétní účel.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 6. 2016 11:40

Ricci7 píše:Interiéry se nefotí na tak nízké clony. Chce mít hlavně dobře nasvícené a používat alespoň externí blesky, pokud to má stát za to.


Tak ja zrovna interiery fotim vic na nizke clony, nez na clony vysoke. Ne vzdy je pozadavek mit vse ostre. Stejne tak je nesmysl pridavat do mistnosti svetlo pomoci vice blesku, pokud ma fotka reprezentovat realitu a ne byti reklamni "pohadkou". Takovehle "obecne pravdy" jsou k smichu.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ricci7 2. 6. 2016 12:13

Nic jsem nezobecňoval. Je jasné, že záleží, pro jaké účely fotíš. Převážně se však interiéry fotí na vyšší clony.
Ricci7
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 2. 6. 2016 13:32

Není to tak dávno, co jsem tady vybíral něco podobného.
Skončil jsem u SONY A5100 + SONY 10-18/4 (ekv. 15-27)
Celý mě to nový vyšlo na 25 bez DPH i s 16GB kartou.

Ten objektiv má sice f4, nicméně jsem z něj naprosto nadšen.
Fotky z toho padají neskutečně dobré a ostré, a to fotím běžně v místech, kde toho světla teda moc není. Resp. bývá tam pološero, nicméně spoustu toho zachrání asi i optická stabilizace ... a taky "poměrně velký" snímač. Osobně bych tedy dnes (na základě předchozích zkušeností s pidisnímači) do 1" nešel. Naprosto famózní je ten široký konec objektivu - stoupnu si metr před rozváděč (což bývá skříň tak 2000x800 mm), cvak, a mám ho tam zabranej celej. A obraz není ani nijak pokřivený, resp. v Zoneru to přes profil objektivu lze z RAW krásně dokorigovat. V minulosti jsem míval z takovýhodle prolýzání strašně moc fotek nepoužitelných, s toudle kombinací jsou snad všechny vždycky bez problémů (a případné chybky se dají doma krásně doupravit v RAW). Mimochodem všechno vždycky fotím na plnou díru.

Jediná nevýhoda u dané kobinace je, že ten objektiv je poměrně velký a nejde tak fotit s integrvaným bleskem té A5100 (přes půl obrazu je pak stín od objektivu; čili až A5100 doslouží, tak si jen koupit něco se sáňkama pro externí blesk).
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod CA.. 2. 6. 2016 15:55

Víc hlav víc ví, Dusane! :-)

Za tu cenu a s požadavky na váhu jsi ideální čekatel na Nikon DL 1850. Malý čip i při f 1,8 zajistí dostatečnou HO, stabilizátor a světelnst dost dožene chybějící výkon ISO malého čipu a v závislosti na tom, jak velké ořezy můžeš pro své použití dělat, nabízí s ořezem ze 20Mpx i víc, než těch 50. A ekv.18 určitě oceníš pro celkové záběry interiérů.
CA..
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 6. 2016 16:08

Vzhladom k cene a tomu, ze mu staci EQ 27mm postaci aj lacny G7x :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dusan 2. 6. 2016 17:03

ForeignerOnEarth píše:Dušan: pokud potřebuješ širokoúhlý objektiv a vysokou světelnost, pak prostě platí pravidlo: "Kup si na to co největší snímač, co peněženka dovolí."
U malých snímačů je pro širokoúhlost a světelnost současně fyzikální problém, který je možné překonat pouze za cenu vysokých nákladů, takže pak platíš především za to, že to vůbec jde. U malých snímačů narůstá rozpor mezi skutečnou ohniskovou vzdáleností a mezi nutnou délkou objektivu. Tento rozpor se musí řešit větší optickou mohutností a větším počtem rozptylek, což je velmi drahé udělat tak, aby optické chyby a nepřesnosti byly vůbec únosné. Například pro full frame f=14mm a f/2.8 udělat jde, zatímco pro m4/3 objektiv f=7mm a f/1.4 (ekvivalentní šum a kvalita obrazu i hloubka ostrosti) je nejspíš pod 100 000 Kč neřešitelné.


Chapu, ze u tech prcku je ledacos technicky problem. Zajimave ovsem je, ze zatimco kompakty s 1" chipy maji zhusta svetelnost treba 1.8, tak bezzrcadlovky s vetsim chipem zacinaji u zakladnich skel takrka vyhradne na svetelnostech kolem 3.5.

Ricci7 píše:Interiéry se nefotí na tak nízké clony. Chce mít hlavně dobře nasvícené a používat alespoň externí blesky, pokud to má stát za to.


Coz ovsem plati pouze pokud clovek vlastni ten interier kde foti. Tezko se tahle rada uplatni nekde v muzeu, kde cloveka s jakymkoliv bleskem nerkuli svetlem samozrejme okamzite vyhodi.

Ondrej Bobek píše:Vzhladom k cene a tomu, ze mu staci EQ 27mm postaci aj lacny G7x :)


Pravdepodobne stacil, akorat ze nema hledacek, tim cela diskuse zacala. Tedy G7x Mark II, ktera je podle testu o dost lepsi nez jednicka.
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 2. 6. 2016 17:10

Dusan:
On je trošku rozdíl, když u kompaktu si můžeš optimalizovat umístění snímač - optické členy pro jednu jedinou kombinaci a když máš vytvořit systém s výměnnými objektivy. Pak přibudou takové drobnosti jako že poslední člen by neměl příliš moc koukat z bajonetu ven, aby se nepoškrábal třeba o ten bajonet na foťáku když to tam člověk strká nedbale a podobně, ale hlavně ten bajonet zase musí být univerzální pro cokoliv.

-- 2. 6. 2016 18:35 --

Dusan:
tohle je třeba 15mm ekvivalentní ohnisko a skutečně se nedá říci, že by se mně to tam vešlo tak, jak bych býval chtěl:
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7028.jpg
Další 15mm ekvivalent:
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7166.jpg - ISO 1600 už trochu šumí
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7039.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7047.jpg
Ekvivalent 27mm je v takových prostorách skoro tunel:
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7157.jpg

Tady je vidět ten problém:
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7140.jpg
- chceš, aby to nešumělo, chceš, aby to kreslilo, chceš, aby to bylo živé a jasné a chceš toho mít nejvíc v hloubce ostrosti:
F2.8 na Sigmě 18-35/1.8 kreslí parádně, ale celé v DOF to samozřejmě není ani náhodou.
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7140.jpg
ISO 3200, F2, 1/40 s.:
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7115.jpg
Anebo když tady nechceš mít přepaly:
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_7156.jpg

No, je to boj.... :-D

Naproti tomu venku dá technickou kvalitu každej blbec:
http://www.tomx.eu/Fotky/Sychrov/DSC_6973.jpg
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PavlinaH 2. 6. 2016 18:36

Dušane, na interiéry, pokud chceš fotit bez nějakých blesků budeš často potřebovat stativ. V tomto je Olympus skvělý, protože s 5 - osou stabilizací udržíš v ruce 1/5s. Kolik udržíš s objektivy Nikonu? 1/40s? Pro stejnou hloubku ostrosti však musíš s APS C více clonit, než se 4/3 snímačem. Takže s Olympusem máš obrovskou výhodu, protože ti odpadá tahání stativu. Vyloženě interiéry nefotím, jen občas. A v pohodě si vystačím 12 - 40 f 2,8 a mám krásné ostré snímky bez šumu. Zdaleka to není jen o velikosti snímače a ceně.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 2. 6. 2016 19:46

Olympus, Olympus, Olympus. Tobě se o něm musí i zdát.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 2. 6. 2016 20:48

"Fotit interiery" neni zadny terminus technicus. Vetsina zadani je opravdu na vyssi clony, kdyz se foti dokumentacne tak urcite, kdyz je mysleno interier typu "vernisaz v mistnosti 35m2 kde je 25 lidi" tak clony F1,4 na APSC a FF zpusobi, ze na zadne fotce nejsou dva lidi ostri, fotit jde jako foti PL, ale to je vytvarnej zamer a je minoritni.

Jedine co je jiste je to, ze Ganec v zivote v interieru nic nefotil. Protoze doporucit 25cm vysoky stativ je v levelu, kdy si sestilety kluk bere do lesa plastovou savli na mamuty.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 2. 6. 2016 21:32

Rád fotím na Nikonu se Samyangem 16mm f/2. Je to velmi dobré, ale dost velké a těžké sklo. Jenže prodává se také 12mm f/2 speciálně pro CSC s APS-C snímačem, recenze jsou celkem dobré a hmotnost relativně malá. Ve spojení se SONY nebo FUJI by to nemuselo být špatné. Olympus bych kvůli menšímu snímači dal raději stranou, i když ani ten nemusí být vyloženě špatnou volbou. Na manuální ostření se dá celkem dobře zvyknout.
houghs
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků