Nikon vs Canon: Dynamicky rozsah

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 11. 2015 17:04

Zdravim,

uvedomujem si, ze je to trochu hlupa tema, no sam si mam dilemu ktoru neviem vyriesit a snad su tu ludia ktori riesili podobny problem, alebo maju ine skusenosti ktore mi mozu pomoct. Aktualne vlastnim EOS 60D ktory som si kupil kvoli telu a jeho ergonomii. Ruke mi sedi ovela lepsie nez konkurencna D7000/7100. Tiez sa mi paci vyklopny displej v ktorom vidim vyuzitie. Som amater a chcem fotit najme krajinu a chystam sa na fotky s dlhou expoziciou. V oboch pripadoch by som zrejme dokazal vyuzit vacsi dynamicky rozsah. Ked som kupoval 60D, vedel som, ze Nikon je na moj ucel vhodnejsi, no nevedel som, ze Canon je na tom az tak zle. Ten rozdiel je priepastny a to aj v pripade porovnania uplneho low-costu od Nikonu vs absolutnej spicky od Canonu. Aspon to ukazuje teoria. Sam ale neviem posudit, ci je ten rozdiel tak tragicky aj v praxi. Okrem toho viem, ze pre Canon existuje aj Magic Lantern ktory udajne podporuje funkciu Dual ISO ktora tento problem riesi. Je to trochu krkolomne, ale mohlo by to fungovat. Ako zaciatocnik by som mal najme fotit a neriesit techniku, no Canon je zatial poisteny proti kradezi a poskodeniu co jeho cenu navysuje pre pripad, ze by som sa rozhodol ho predat a zobrat nieco od Nikonu. Okrem toho by som nerad kupil nejaky objektiv pre Canon a nasledne na nom prerobil pri predaji. Takze by som sa rad definitivne rozhodol, no neviem ako z toho von. Mate nejaky tip ? Je to s Canonom fakt tak zle ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vormen 9. 11. 2015 17:36

nejlepší bude, když se podíváš na netu do galerií a porovnáš fotky. pokud uznáš, že fotky z canonu jsou ok, tak to neřeš. rozdíl tam ale samozřejmě je, akorát záleží na tom jestli to má pro tebe až takový smysl, abys musel měnit systém.
vormen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 9. 11. 2015 18:01

Uplne nerozumim, v cem je problem. Canona mas, asi s nim i fotis, tak bys mel vedet nejlip, jestli te v dynamickem rozsahu omezuje nebo ne. A podle toho se rozhodnout.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 11. 2015 18:31

No, klamal by som, ak by som tvrdil, ze ma fotak doteraz obmedzoval. Ako som povedal, som amater, venujem sa tomu asi dva mesiace a problem ktory riesim vychadza skor z teorie, nez z praxe. Chcem sa vyhnut tomu, ze ras dospejem do bodu ked si uvedomim, ze s Canonom to dalej nejde (aj ked mi v niektorych aspektoch vyhovuje viac ako konkurencia) a prechod na inu zostavu by bol ovela bolestnejsi ako teraz. Prave preto som sa chcel opytat skusenejsich, ci je to skutocne tak velke obmedzenie ako na papieri.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 11. 2015 18:59

https://youtu.be/KJi6ERWQuD8?t=11m51s

Tady mas praxi. Snad si dokazes odvodit sam, jestli to ma pro tve ucely smysl resit nebo ne. Nicmene rozdil je to obrovsky a plati rovnez pro APS-C modely.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 11. 2015 19:52

Rozdiel je obrovsky, no vyuziva sa skor v specifickych situaciach, pri vyraznych upravach fotiek (a samozrejme to aj tak vyuzijes len ak fotis do RAWu a vies fotky spracovavat)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 11. 2015 20:17

Tak krajinářská fotografie je zrovna ten případ, kde je dynamický rozsah klíčová výhoda. Na fotkách krajin se často prosvětlují stíny, aby se fotka přiblížila tomu, jak krajinu vnímá lidské oko. A při tomto se projeví výhoda většího dynamického rozsahu snímače, v prosvětlených stínech je víc detailů a detaily nejsou tak zašumněné.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 9. 11. 2015 20:57

ach jaj..
som canon pozitív a ten "obrovský rozdiel" tam nie je.. je tam rozdiel a zaleží aj na schopnostiach fotografa..

porovnávať fotky na webe.. no tak to ti dá veľmi veľa.. hlavne že vieš okom posúdiť dynamický rozsah scény (fotky, ktorú porovnávaš) a špecifické podmienky.. vieše aké prechodové (cpl,...) filtre a iné barličky boli použité.. atď..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 11. 2015 21:19

Vytiahnut z tienov sa da podobne aj z Canonu, no rozdiel tam fakt je - najma v tom, ako rastie farebny sum a neskor sa prida aj riadkovanie. Samozrejme, nie su to bezne situacie, ale ten rozdiel dost vyrazny - cca 2Ev v prospech Nikonu/Sony. S modelmi 5Ds, 750D/760D sa ten rozdiel mierne znizil, odstup bol kedysi vacsi (cez 3Ev).

PS: keby mi to tak silno vadilo, tak ten moj Canon uz davno nepouzivam, no fotenie je aj o niecom inom...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 11. 2015 22:06

No mne prave pride, ze ten rozdiel sa zvacsil. Vychadzam sice len z udajov Snapsortu, ale podla nich to bolo 60d vs D90 cca 11.5 vs 12.5 a D7200 je uz na hodnote 14.6, co je skutocne velky rozdiel. Novsie zariadenia od Canonu su na tom podla Snapsortu prakticky rovnako a jediny stroj ktorych sa dostal k hodnote 12ev bol 6d.

Ten screen hore je inak v pohode, ale zaujimalo by ma ako by to vyzeralo napriklad v pripade, ze by na scene bolo este slnko.

S tymto niekto skusnost nemate ?
http://www.magiclantern.fm/forum/?topic=7139.0
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 11. 2015 22:32

....tak hlavne se divame na fotky o rozmerech kolik...400x300 pixelu? :D
Tohle vytahnu z archaicke D700 s naprostym prehledem taky, Dusane ;) Ale protoze vedle ni fotim i s D5300, tak moc dobre vim, jak dramaticky rozdil muze byt, o moznostech D810 ani nemluve. Samozrejme je rec o zakladnim iso.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 11. 2015 22:41

Taky bych řekl, že rozdíl se zvětšuje. Sony (Nikon) snímače neustále vylepšuje, Canon přešlapuje na místě. Podle tohoto srovnání je rozdíl skoro neuvěřitelný (jde tedy o fullframe) -http://www.sonyalpharumors.com/first-a7rii-vs-5dsr-comparison-sony-outperforms-the-canon-and-is-nothing-short-of-incredible/

Obrázek

Rozhodoval bych se podle toho, jak moc na fotkách vytahuješ stíny.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 11. 2015 23:37

ML pouzivaju u nas vsetci kameramani - na 5D2 aj 6D
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 11. 2015 23:43

No ja som o nom tiez povodne cital v suvislosti s videom a Dual ISO je nieco co som objavil dnes. Ohlasy na to su slusne. Je to trochu krkolomne, ale zjavne to funguje.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DUDISKO 10. 11. 2015 08:02

PL
Reagoval som na "obrovský " ..stačilo väčší.. :-)
Tak to vyzeralo moc dramaticky..
Aj keď to porovnanie 5ds a7r je tak trochu dramatické ;-)

P. S. Nekupi niekto 6d A nejaké sklíčka :-) :-) :-)
DUDISKO
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků