Kompakt co se vyrovna zrcadlovce

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 11. 2014 20:09

Mipal píše:Dokážu s výše zmíněným kompaktem e-pm2 zachytit fotku bez rozmazání?
Presne tak isto ako so zrkadlovkou.
Záleží to potom už len od situácie, objektívu a tvojich zručností.

Inak pri fotení ľudí svetelnejšími sklami (a napríklad tie od Sigmy sú pomerne lacné) má E-PM2 zopár výhod (vďaka face detection, presnejšiemu kontrastnému ostreniu, stabilizácii, ...).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 11. 2014 20:12

Kdo neumí pracovat s přirozeným světlem, těžko bude umět pracovat ještě s bleskem. Ale budiž, nenapsal jsem to úplně dobře.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 11. 2014 22:10

Líbí se mi, když se na fotce s bleskem nepozná, že je blesk použitý. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 11. 2014 22:45

Tak tak
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mipal 21. 11. 2014 12:50

1) Jeste jedna laicka otazka, dokazu s kompaktem co ma objektiv 18-55mm zachytit dite , spise zaostrit tak aby byl zbytek jakoby rozmazany , nevim jak to spravne formulovat, darilo se mi to s Nikonem D5200 celkem snado a takove fotky se libi :-) I kdzy jak jsem psal vyse objektvi se 150mm vypada hodne lakave a prave ten nikon mel 55mm a zdalo se mi porad ze bych chtel vic priblizovat ..

2) Co rikate na Sony Alpha A3000 ?

Jinak uz se mi to nejak rysuje a do finale zatim postupuji Olympusy E-PM2 , E-PL5

Je tady jeste jina znacka kterou zbytecne prehlizim ? Pripada mi ze Olympus v dane kategorii co chci, mi dava nejvice , hodne muziky za malo penez...
Amater s Nikon D5300 18-55mm VR II
Mipal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 11. 2014 13:25

Když na ten olympus nasadis 75/1.8, tak se ti pozadí rozmaže. Při použití seťáku spíš těžko. Teda ne že by to nešlo, když topozadí bude dost daleko.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mipal 21. 11. 2014 13:31

Lotrandor píše:Když na ten olympus nasadis 75/1.8, .



Prosim uved priklad, nevim co znamena 75/1.8 ? :hm
Amater s Nikon D5300 18-55mm VR II
Mipal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 21. 11. 2014 13:44

znamená to objektiv Olympus M.Zuiko 75 mm f1.8, ale ten hádám kupovat hned asi nebudeš, rozumnější variantou na portréty by byl cenově výhodnější Olympus M.Zuiko 45 mm f1.8... jinak alternativ je celkem dost, Sony NEX 3000, bych ale nebral, kvalita výstupu ze snímače je celkem slušná, ale vše ostatní na tomto aparátu uz zas tak dobré není, hlavně hledáček je dost bída...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 11. 2014 13:45

http://objektivy.heureka.cz/olympus-75m ... oCVMjw_wcB

Obecně platí, delší ohnisko a hodně otevřená clona (malé číslo za f, f/1.8) "zaručí" větší rozmazání pozadí. Odborníci prominou :).

Seťák, který má nejdelší konec 55 a tam nejmenší clonu f/5.6 ti zajistí rozmazané pozadí když budeš mít v záběru hlavu, kousek ramen a dotyčný bude stát 10 metrů od pozadí. Patrně ale bude stále poznat, co v tom pozadí vlastně je.

fungovat by mohlo i něco dostupnějšího

http://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko ... 4518-cerny

-- 21. 11. 2014 13:45 --

Skulivert mě předběhl :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mipal 21. 11. 2014 14:54

Chlopi, dávat mi tady objektivy za 20 tacu i za 8 nemá cenu, vzhledem k ceně co můžu do foťáku dat dejme tomu už i těch 10... Vim, že chci nemožné, takže mi je těžko pomoci... Nikon mel 55mm ten základní objektiv a byl jsem nadmíru spokojen, ale nevím jakou clonu f?
E-LP2 s zoom kitem2 objektivy s 45mm a 150mm by mi asi vyhovila i cena do 11 bych to sehnal... Ale pořád nevím zda se s kvalitou fotek včetně "rozmazání pozad" ddostanu na ten Nikon 5200D..
Pokud ne není už lepší koupit toho nikona? Je údržba či samocisteni lepší u kompaktu než u zrcadlovky ne?
To ještě bude boj, díky za trpělivost :)
Mipal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 11. 2014 15:10

Mipal píše:.. objektiv 18-55mm zachytit dite , spise zaostrit tak aby byl zbytek jakoby rozmazany , nevim jak to spravne formulovat
Ako som už napísal: čo sa dá so zrkadlovkou, dá sa aj s bezzrkadlovkou.
Je to preto lebo používajú tak isto veľký (alebo podobný) snímač a špecifikácie ich objektívov môžu byť podobné.

Olympusy a Panasonicy majú tento snímač o trošku menší (má to svoje výhody) ako ostatní výrobcovia bezzrkadloviek (ak nerátam Nikon 1 a Pentax Q, tie sú ešte citeľne menšie), preto je u nich rozmazanie pozadia trošku slabšie. No zrejme by si to nerozoznal a úplne by ti to stačilo.

Mimochodom: ja fotím v poslednej dobe len svetelnými sklami.
Častokrát je potom "prílišné rozmazávanie" až na škodu: nerozmazáva sa totižto len pozadie, ale aj to čo by som chcel aby bolo ostré, napríklad keď je na zábere viacej osôb.
Alebo v prípade záberov príliš z blízka (kedy sa rozmazanie pozadia tiež zväčšuje), keď je pri portréte jedno oko ostré, no druhé už nie :-(

-- 21. 11. 2014 15:16 --

Mipal píše:Je tady jeste jina znacka kterou zbytecne prehlizim ?
Samsung, má sklá za celkom dobré ceny a celkom dobrý snímač

-- 21. 11. 2014 15:18 --

Na portréty s lepšie rozmazaným pozadím ako zo seťáku by sa u m4/3 (Olympusov a Panasonicov) dala použiť napríklad Sigma 60 mm F/2.8, ktorá stojí 4 tisícky a čosi...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 11. 2014 15:43

MIpal: pokud jdeš z kompaktu, bude prakticky každá z uvedených variant znamenat zlepšení kvality. Jde spíš o to, co ti víc vyhovuje. Ten olík je menší, líp se nosí. Ten Nikon má lepší autofocus modul a lépe se ti bude ostřit na pohyblivé "cíle". Otázka asi zní jinak, kolik fotek ti uteče protože foťák nemáš u sebe, nejsi ochoten se s ním tahat. Kolik fotek, kde se výhoda lepšího AF uplatní, za ro k vyfotíš. Já osobně nevěřím na to, že fotky které "potkám" jsou kdovíco a nemohu bez nich žít a upřednosťnuji lepší nářadí když se za fotkou vydám. Máš to taky tak? Nebo ti to konvenuje? Pokud ano, Vezmi Nikon. Pokud chceš dělat momentky a větší foťák by ležel ve skříni, ber Olíka.

Pokud jde o rozsah zoomů, tak oba dva mají se základním objektivem (18-55 nebo 14-42) podobné rozsahy. Olympus je trošku užší na začátku - neudělá tak široký záběr (ale je to o milimetr. Tvůj původní foťák začínal tuším na 24mm přepočtených , takže byl blíž tomu Nikonu. Širší skla se uplatní spíš na přírodu, ale není to samozřejmě podmínkou (jen je složitější ten záběr účelně vyplnit, aby vznikla pěkná fotka, což je u té přírody zpravidla lépe realizovatelné).

Z těchto dvou ti nepatrně více rozostří pozadí ten Nikon. Ale u obou to bude spíš taková ochutnávka co by šlo. Proto jsem linkoval ta pevná skla. Ceny jsou u obou výrobců podobné, i když Nikon bude asi trochu levnější. Nejde to ale říct paušálně.

-- 21. 11. 2014 15:44 --

A rada na závěr, budu asi někoho opakovat, ale dojdi si to vzít někde do ruky a nech si to ukázat. nekupuj, rozmysli se doma a pak se rozhodni. Prodavači totiž vnucují to, kde mají vyšší rabat a ty si to chceš jen vyzkoušet, ne se nechat ulovit :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skulivert 21. 11. 2014 15:58

Hádám, že základ u toho Nikonu byl objektiv AF-S Nikkor 18-55mm F3,5-5,6G VR, tzn. EQ 27-83, což je to samé co nabízí v základu třeba Olympus... takže pokud jsi byl spokojený u Nikonu, budeš pravděpodobně i u Olympusu... pokud bys chtěl více rozostřené pozadí, pak to chce f2.8 a méně... a oba zde zmíněné objektivy, Sigma 60 mm f2.8 a m.zuiko 45 mm f1.8, kreslí výborně a jsou cenově dostupné a v bazarech se dají sehnat i levněji... jinak menší rada k zamyšlení, pokud plánuješ zrcadlovku nebo kompakt s výměnnými objektivy, tak počítej i s jejich dokupováním, dřív nebo později ti základ přestane stačit...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mipal 22. 11. 2014 00:09

diky uz se mi to rysuje , tedy dostavam se k tomu co vlastne chci...
Nikon je opravdu vetsi krava pro me delat si momentky a profi nejsem ...
Takze mirim ke kompaktum...

Jeste dalsi dotaz doporucite dokoupit nejake filtry ? Laicky receno co tu napr.tekouci vodu tak peken rozmazanou, ci nebe udelaji peknejsi apod...
Amater s Nikon D5300 18-55mm VR II
Mipal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 22. 11. 2014 08:32

Ganec píše:
Mipal píše:e-pm2 .. akorát škoda, že nemá zabudovaný blesk
Odkedy mám PEN(y), tak blesk neriešim: už nie je nutný.
FYI: lepší foťák som si kúpil práve preto, aby som nemusel používať blesk.


No tak teda takuto kolosalnu hovadinu som uz davno nepocul. To, ze TY NEVIES pouzivat blesk, neznamena, ze blesk nie je nutny.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků