Sony Alpha SLT-A77II nebo standardní zrcadlovku?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 21. 10. 2014 17:25

Jinak co se týká reality a EVF tak po této stránce mne milé překvapila slt A58 s oled hledáčkem - chvílemi jsem zapominal, že to není optický hledáček a odpovídal i výsledné fotce.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 21. 10. 2014 18:06

cport píše:V zrcadlovky obraz v hledacku odpovida skutecnosti kompozicne, nikoliv treba vyvazenim bile.
U "lepsich" tel si udelas nahled hloubky ostrosti, prip. udelas nahled hotove fotky na zadnim displeji, ne v hledacku.

V hledacku zrcadlovky muzes videt i zmeny nastaveni expozice, vodovahu i dalsi veci ...


Co znamená "U "lepších" tel..."? Nemělo být v poslední větě "bezzrcadlovky"?

FotoABC - chápu dobře, že pro nastavení WB, popř. jiných věcí, používáš zkušenosti a po vyhodnocení scény očima nastavíš to, co prostě funguje? Tedy stejně jako v mnohých dalších činnostech? A že elektroničtí pomocníci amatérovi pomohou, ale mohou samozřejmě lhát? Znamená to tedy, že začátečník udělá lepší fotku bezzrcadlovkou ale profesionál s dlouholetými zkušenostmi zrcadlovkou? Může v tom pomoci i věrné zobrazení v optickém hledáčku?
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 21. 10. 2014 18:15

Kto foti do raw, nerieši vyváženie bielej v hladacku, je jedno v akom.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 21. 10. 2014 18:39

IvanGS píše:
cport píše:V zrcadlovky obraz v hledacku odpovida skutecnosti kompozicne, nikoliv treba vyvazenim bile.
U "lepsich" tel si udelas nahled hloubky ostrosti, prip. udelas nahled hotove fotky na zadnim displeji, ne v hledacku.

V hledacku zrcadlovky muzes videt i zmeny nastaveni expozice, vodovahu i dalsi veci ...


Co znamená "U "lepších" tel..."? Nemělo být v poslední větě "bezzrcadlovky"?

FotoABC - chápu dobře, že pro nastavení WB, popř. jiných věcí, používáš zkušenosti a po vyhodnocení scény očima nastavíš to, co prostě funguje? Tedy stejně jako v mnohých dalších činnostech? A že elektroničtí pomocníci amatérovi pomohou, ale mohou samozřejmě lhát? Znamená to tedy, že začátečník udělá lepší fotku bezzrcadlovkou ale profesionál s dlouholetými zkušenostmi zrcadlovkou? Může v tom pomoci i věrné zobrazení v optickém hledáčku?


Abych nemusel reagovat na to, co mam s ocima, tak reaguji jen na tebe ...

ne, v posledni vete nemelo byt bezzrcadlovky. I v hledacku zrcadlovek najdes tyhle a dalsi veci. V bezzrcadlovkach to je lip graficky zpracovane, tech informaci tam zrejme bude vic ...

Pro nastaveni WB se pak uz clovek ridi citem, popr. foti RAW + JPG a nema problem. Myslim, ze z hlediska foceni je temer jedno, jestli ty sve informace cerpas z elektronickeho nebo normalniho hledacku - az na nejake limitni situace. Nekdy muze pomoct opticky hledacek (ja na nej nedam dopustit), nekdy jindy treba zase elektronicky ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 10. 2014 18:54

Názorné porovnanie hľadáčikov podľa Sony:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 10. 2014 20:17

Ganec:

pokiaľ som si všimol tak existuje niekoľko možností:
- systémom "pokus-omyl" - nafotíš, pozrieš na displeji, skoriguješ, nafotíš znova
- Puntíkov bracketing - odfotí vždy 3 zábery s rôznou expozíciou a vyberie ten najlepší
- RAW postprocessing - .. proste sa expozícia doladí pri PC


Prosím piš o tom, co znáš, a nevymýšlej si jak se fotí se zrcadlovkami. Píšeš opravdu nesmysly, žádný pokus omyl ani dolaďování expozice z RAWu. Ale napíšu to IvanoviGS, tak si to můžeš přečíst.

-- 21. 10. 2014 20:59 --

Zrcadlovka:

Ivane, ona kvalitní zrcadlovka OPRAVDU není tak nedomyšlený foťák, aby musela bezzrcadlovka zachraňovat její problémy s expozicí, vyvážením bílé, zaostřením, ....

Takže mohu mluvit za foťáky Nikon D300 a Nikon D7100:

1. oba seřízené foťáky zaostří autofokusem tak spolehlivě, že jsem za 7 let NIKDY nepotřeboval nahrazovat ostření přes Live View. Ruční ostření přibližováním a vzdalováním foťáku využiju pouze na "close up-makro"
Ostření přes Live View nemám rád proto, že přes zrcátko ostří objektivy hladce, zatímco přes Live View cukají dopředu dozadu a několikrát jsem kupodivu zjistil, že D300 a D7100 prostě mně kontrastem přes Live View nezaostřily líp, než standardně detekcí fáze. Vím, že se píše, že teoreticky je ostření kontrastem přesnější, ale v praxi mně to kupodivu nefunguje, takže jsem rád, že tenhle ergonomicky pitomý způsob nepotřebuju a jediné, k čemu chci Live View, je focení od země.

2. Expozice:
Sice nemám elektronický hledáček, ale mám zadní LCD displej, který je barevně a expozičně vždy přesnější, než EVF hledáček.
Takže mám 10 let na desítkách tisíc fotek zkušenost s pohledem optický hledáček - Live View - zkalibrovaný monitor - papír.
Místopřísežně prohlašuju, že D300 a s téměř se nevyskytujícími nepatrnými výhradami i D7100 exponuje tak spolehlivě, že bych vůbec nic nezískal tím, kdybych - jak píše Ganec - kontroloval expozici na LCD nebo v EVF hledáčku. Jde totiž o to, že ani ten LCD displej v terénu neukazuje to, jestli je expozice úplně ideální. PROTOŽE D300 a D7100 exponují skvěle, musel by LCD displej být stejně přesný jako zkalibrovaný EIZO monitor, aby mohl D300 a D7100 zpřesňovat. No a to tak není. Po dlouholetých zkušenostech prostě vím, že na LCD displeji opravdu nevidím, jak kvalitní data v RAWu jsou a spolehnout se na D300 a D7100 je lepší nápad.
Pokud budu korigovat podle displeje, budu dělat spíše expoziční chyby!!!
Na LCD displeji nevidím, zda ty stíny budou průhledné a rekonstruovatelné a nepoznám, jaká bude v RAWu kvalita modré oblohy těsně pod přepalem.
I prostředí hraje roli.

3. WB:
Tam už je úplně pitomost se řídit podle EVF nebo LCD. To jako někdo kouká do hledáčku a šteluje přitom WB???? To by mě fakt nebavilo, překáželo by mně to při focení a stejně by to nebylo ono. Když to odložím na dobu kdy sedím u PC, tak je to pohodlné, správné a nechám AutoWB a ty fotky z JPEGu z foťáku jsou normálně použitelné a mám k tomu RAW a všechno, co se mně nelíbí, tak si předělám z RAWu. Prostě si mohu vybrat JPEG z foťáku nebo RAW. Stejně si skoro každou zajímavější fotku vytáhnu z RAWu, protože si s tím třeba malinko někam pohnu, doostřím lepším algoritmem, ....

Takže závěr: to, co umožňuje EVF nebo LCD v terénu, není prakticky žádný přínos proti automatice D300 a D7100.

Chci v optickém hledáčku vidět CO fotím, ne nějakou automatizovanou estetiku foťáku. Prostě dva stupně: automatika foťáku a pak zpracováí na PC v RAW konvertoru. Nic mezi tím nepovažuji za přínos.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 10. 2014 21:43

FotoABC: uvedomuješ si čo si práve napísal?
1) Nikony majú nezvládnutý LiveView
2) nevieš používať histogram
2 a 3) potvrdil si práve moju "možnosť tri"

Suma sumárum: zrkadlovku je nepohodlné nastaviť úplne správne už počas fotenia. Preto sa to nerobieva.
(preto je u nich fotenie {aj} do RAW najpoužívanejšie, kdežto ja som už takmer od RAW-u upustil)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 21. 10. 2014 22:19

Gance: u zrcadlovek a bezzrcadlovek si clovek u foceni nastavuje stejny pocet parametru. Nevidim duvod, proc by neco melo byt na zrcadlech komplikovanejsi. Kolik parametru si nastavujes pri foceni a jakym zpusobem to delas?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antoninn 21. 10. 2014 22:37

Proč by Ganec něco nastavoval, když to jeho bezzrc vše zvládne sama - to bylo jasně vidět na té bledé slečně, co určitě neměla zaostřeno na oči. Předpokádám, že UI ve foťáku jasně vyhodnotila, co je nejdůležitější objekt na fotce a žádný fotograf jí do toho přeci nemá co kecat...
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 21. 10. 2014 22:41

Ganec.ty ses vazne trouba... Ze umis stisknout spoust na beznosorohovi jeste neznamena ze vis jak fotit. Ja tyhle komenty na telo nemam moc rad, ale ty ses vazne unikat.
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 10. 2014 23:05

Já jsem pouze napsal, že zrcadlovky jsou ergonomicky a systémem ostření vyladěné na focení přes hledáček, a tudíž ergonomie focení přes Live View je s nimi podstatně horší, než přirozené použití a že ostření přes Live View je také z principu méně šikovné. No a protože Live View nutně nepotřebuji, tak ho rád nepoužívám. To, co jsem napsal, je všeobecně známá vlastnost zrcadlovek a nikoliv objev nějaké závady Nikonu.
Pokud napíšu, že desktop PC je lepší ovládat myší, než chtít 24'' dotykový monitor, tak tím také neříkám, že jsem právě odhalil, že EIZO nemá zvládnutou dotykovou technologii.

Histogram jsem na fotoaparátu používal už v době, kdy jsi ani netušil, že fotoaparát něco takového má. Schválně, měl jsi v roce 2004 na fotoaparátu histogram? A proto také vím, že histogram prosím pěkně neukazuje rezervu v RAWu. A především histogram mně ukáže třeba to, že mám expozici úplně blbě, ale opravdu mně histogram spolehlivě neřekne, zda by nebyla expozice o 1/6 EV plus mínus lepší.
Jinak když se koukám na LCD displej, tak tam mám místo zaostření, mapu přepalů v R, G, B zvlášť i histogram, zase zvlášť R, G, B.
Ale především se na tohle všechno opravdu nedívám po každé expozici, jak tady Ganec už dlouhou dobu tvrdí, že majitelé zrcadlovek musí, Ale dívám se na to pouze v situacích, kdy to má smysl a to třeba po první a sedmdesáté fotce ze stopadesáti. Prostě zhruba stejně často jako většina dlouholetých majitelů zrcadlovek. A kdybych koukal do EVF, tak mě tak akorát budou dřív bolet oči, že by mně to pomohlo k lepší expozici, to ani náhodou.
Nemám s expozicí problém, no a pokud v postprocesu jinak prohnu tonální křivku, protože se mně to tak víc líbí, tak to prosím pěkně je principiálně něco jiného, než změna expozice. To se s úpravou expozice opravdu nedá zaměnit a nahradit.

S bezzrcátkem (Nikon 1) provádím WB úplně stejně a optický nebo elektronický hledáček má na způsob WB pro mě zcela nulový vliv.
Pokud někdy Budu v budoucnu mít bezzrcátko jako hlavní foťák, tak mně to v oblasti WB nepřinese vůbec lautr žádnou výhodu.

Pokud si představím, že budu muset mít v budoucnu bezzrcátko, což se dost snadno může stát, že mě výrobci k tomu proti mé vůli donutí, tak si budu vybírat:
1. Největší bezzrcátko, jaké se vyrábí
2. Bezzrcátko s ergonomií nejvíce se blížící zrcadlovce
3. Bezzrcátko, které má nejlepší detekci fáze na snímači pokud jednou bude detekce fáze na snímači konkurovat detekci fáze na samostatných senzorech
4. Bezzrcátko se snímačem velikosti APS-C, což je pro mě ideální kompromis z mnoha směrů
....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 21. 10. 2014 23:50

Už jsem to sice jednou dával, ale neškodí opakování -
"Because white balance adjustment is also effected through selective gain compensation of the RGB sensors, exposure level should be set to an approximately correct value prior to commencing the white balance adjustment.
If exposure time is altered, or other changes to gain and offset are required after white balance correction has been set, it is advisable to repeat the white balance-setting step, as all of these factors interact with one another. While it is always preferable to initially acquire images with proper color balance, some degree of correction is possible after acquisition by application of post-processing operations through image editing software. These procedures are not a substitute for proper in-camera white balancing and must be used judiciously in order to avoid unacceptable changes in specimen rendition."
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 10. 2014 07:33

cport: nastavujem toho málo .. a keď už, tak zvyčajne stačí korekcia expozície potočením rollera
Nepíšem že u zrkadloviek je to zložitejšie, ale že je to nepohodlné (keďže sa nedá hneď skontrolovať vplyv týchto nastavení)

FotoABC: že sú zrkadlovky vhodnejšie na fotenie cez hľadáčik sa nehádam; vlastne som inými slovami napísal to isté.

No implementácia LiveView v zrkadlovkách Nikonu je podľa recenzií naozaj najhoršia: už si nepamätám detaily, ale viem naisto že nemajú focus-peaking, dotykové ovládanie, najpomalšie zaostrujú, zobrazenie farieb na LCD nie je správne, ...

Nikde netvrdím že sa zrkadlovkár vždy musí na výsledný záber pozrieť.
Naopak: keďže mu to je nepohodlné, tak to nerobí až tak často (teda skôr prehliadne prípadné problémy).
Skrátka pri fotení cez LiveView mám navyše aj väčšiu istotu správnych záberov.

-- 22. 10. 2014 07:35 --

Grimjaur píše:Ze umis stisknout spoust na beznosorohovi jeste neznamena ze vis jak fotit.
Ty to vari vieš lepšie?
No schválne: v článku Fotenie s amatérkou som spomenul zopár vecí na ktoré si pri fotení treba dať pozor.
Zabudol som na jednu podstatnú vec. Vieš ktorú?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 22. 10. 2014 07:49

Ganec píše:Ty to vari vieš lepšie?


No a máš to :D
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 22. 10. 2014 08:13

FotoABC - díky, tohle jsou zajímavé věci. Ačkoliv jsem OPRAVDU nemyslel, že zrcadlovky jsou nedomyšlené (už vůbec ne v ostření), tak myšlenka, kterou jsem zmínil ("Zkušený fotograf vyfotí lépe zrcadlovkou, začátečník bezzrcadlovkou"), není z mé hlavy a chtěl jsem si vše ujasnit. Ne že by mi bylo jasné vše, na dnešek jsem nemohl spát, tak jsem se to snažil pochopit ve 2 ráno, ale nakonec se to jakž takž podařilo. Jako součást Tvé práce zmiňuješ RAW a PC, já se chci zatím naučit pracovat s FOŤÁKEM, pochopit všechny zákonitosti, chci podvědomě reagovat na situaci, ovládat foťák a využívat jeho možností. A až pak chci položit třešničku na dort v PC. Celý život létám letadlem, jezdím na motorkách apod., musím přitom řešit spoustu věcí zcela podvědomě a zároveň správně, protože i malá chybka může být fatální. Možná jsem tím ovlivněn i u zvládnutí focení, nevím, jestli je to správná cesta, ale tak to cítím.
Podle Tvého posledního příspěvku, pokud koupím A77II, splním i většinu Tvých hypotetických podmínek přechodu na bezzrcátko - velký foťák s výbornou ergonomií a snímačem APS-C... :-)
Díky i ostatním, vážím si všech názorů a všechny mohou pomoci, pokud dobře odhadnu jejich "váhu".
Je fakt, že kdysi dávno se expozice odhadovala a když jsme koupili expozimetr, byl to zázrak (z té doby, cca 1965, jsem našel fotku, na které stojím v přírodě jako 5-letý mrňous a u kolen mám na řemeni óbrovskou Flexaretu). Předtím i později jsme expozici odhadovali a opravdu nepovedených fotek bylo jen pár a lehce se to dalo doladit v komoře (to byly ty úpravy "na PC"). Když jsem pak měl poslední kinofilm, Olympus IS-1000, ten měl myslím expozimetr vestavěný ale stejně jsem ho bral orientačně expozičně vyloženě mizernou fotku nepamatuji. A dnes jsme zase o kus dál (nevím, jestli se dá srovnávat digi s filmem), je ale dobře, že lidský faktor je tu stále a zřejmě u zrcadlovek i bezzrcadlovek v podobné míře, i když práce může být malinko rozdílná.
IvanGS
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků