Fotoparát cca 10 000Kč

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 07:05

na pohyb je jednoznačně lepší optickej hledáček, byť malej, než EVF. Ano, třeba EVF u E-M10 je velmi kvalitní, ale pohyb nestíhá, hlavně za horšího světla, F X-E2 na tom byla stejně, možná hůř.
Jinak face detection na OM-D funguje velmi dobře, většinou najde přesně oko.
Jinak u bezzrcadel se mi libí spolehlivost kontrastního AF, s fotoaparáty, které jsem zmiňoval jsem neměl problém ani za horšího světla, naproti tomu u DSLR jsem měl dost často problém s FF a BF, ale to už je holt daň za samostatný senzor AF. Nicméně když to funguje je rozhodně AF DSLR lepší a to nemyslím jen AF-C :-)
MF je samozřejmě již z principu lepší na bezzrcadle s EVF. Nicméně osobně bych nechtěl fotoaparát bez hledáčku, když bezzrcadlo tak s hledáčkem a tam mě nejblíže rozpočtu napadá snad jen Panasonic G5, nicméně jestliže by bylo v plánu fotit jen do JPEG tak bych ho rozhodně nebral, JPEG nestojí za nic.
Každopádně návrh s D5100 je po stránce obrazové kvality v dané ceně nejlepší volba, hlavně když vemu v potaz, že uživatel chce fotit krajiny.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 07:16

Je pravdou, že to 16-mego z D5100 má dodnes svoje kvality. Skrátka ten čip sa podaril...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 07:25

Ganec píše:Ja osobne by som dnes už nešiel do foťáku:
- bez dotykového displeja: strašne to zjednodušuje fotenie
(poznámka: foťák s veľkým gripom znemožňuje pri fotení používať dotykový displej)
- bez použiteľného face detection: fotenie ľudí je bez neho utrpenie
- bez pancake skiel: inak foťák nie je skladný a nevojde do vrecka
(poznámka: neexistuje nič lepšie na fotenie v miestnostiach ako svetelný pancake + LiveView)
- s príliš veľkým snímačom: geometricky k tomu totižto narastá veľkosť objektívov
- s optickým hľadáčikom: nevidno v ňom preview a tak častejšie vznikajú expozičné chyby, nedá sa s ním presne manuálne zaostriť (v LiveView je zväčšenie, alebo peaking), ...

:-)


Ganče, nezlob se na mě, každý máme svůj způsob focení, ale myslíš, že nejlepší způsob focení jsou natažené ruce a opatlaný displej?
Myslíš, že když nasadíš velký teleobjektiv na foťák bez gripu bude se ti dobře fotit? Ještě k tomu přes dotykový displej.
Face detection je určitě dobrá věc, nicméně rozhodně se nedá říci, že by bez něj nešli fotit lidé?
právě, že na focení v místnosti je nejlepší optický hledáček, který nešumí a nemusí překreslovat ! Navíc tě neruší okolí a soustředíš se pouze na kompozici.
Přesná expozice a MF je jistě výhoda LV, nicméně mnohem lepší je vidět scénu tak jak je, jak jí vnímám já a né foťák, expoziční chyba je zejména věc zručnosti fotografa a jeho znalosti přístroje.
K poznámce o příliš velkém snímači se nemá asi ani cenu vyjadřovat.
Takže ano když mám EVF tak je jednodušší MF, přes displej to není žádný bigbít protože ti do něj pere světlo a moc toho nevidíš! osobně si i pro toto kupuju lupu na displej.

-- 2. 9. 2014 07:26 --

bob222 píše:Je pravdou, že to 16-mego z D5100 má dodnes svoje kvality. Skrátka ten čip sa podaril...

rozhodně, hlavně DR bude oproti m4/3 hodně znát...
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 2. 9. 2014 07:27

VencaD píše:... naproti tomu u DSLR jsem měl dost často problém s FF a BF, ale to už je holt daň za samostatný senzor AF. Nicméně když to funguje je rozhodně AF DSLR lepší a to nemyslím jen AF-C :-)


Docela by mne zajímalo co to je u DSLR daň za samostatný senzor. Spíš mám za to, že hodnocení případných FF a BF je vždy kombinace konkrétního DF+ konkrétního objektivu, případně konkrétní značky. Když to funguje?????
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 07:34

daní za samotný senzor je právě častý FF a BF, jak bylo napsáno... je to věc vzájemného sladění, tzn. je větší pravděpodobnost že mi to nebudedu správně ostřit, vše má své odchylky a když se odchylky sejdou... v případě kontrastního ti to většinou vždy ostří tak jak má.

-- 2. 9. 2014 07:36 --

nicméně je jasné, že když objektiv a tělo sednou, nebo se řádně seřídí, problém s FF a BF není... myslím, že o tomto toho bylo napsáno již hodně :-)
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 2. 9. 2014 08:02

No tak nevím jak u které značky, ale dá se předpokládat, že většinou jsou problémy u výrobců třetích stran. A mnohem větší riziko, než případnou daň senzoru, z hlediska ostření vidím v 90% nepochopení funkčnosti AF, nastavení a případné vzájemné kombinaci algoritmu, pixlů a procesoru. Tím nepopírám možnost případného FF, BF. Dost asi napoví možnost FT u některých DF.
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 2. 9. 2014 09:00

taky jsem par let vozil zrcadlo na kole, jak v riditkove brasne, tak na hrbete v batohu (a k tomu dalsi "nezbytnosti" jidlo, piti, stativ, dalsi objektivy,..). je fakt, ze turisticke jizdy (lesem, terenem), zadna divocina. v te ridi-brasne jsem se o ni trochu bal (narazy), ale nikdy se ji nic nestalo, funguje dodnes..
VencaD: trochu OT, jako prakticky uzivatel - jak jsi byl spokojeny s ostrenim toho tamy 17-50/2.8 (rychlost, spolehlivost, jaka to byla verze?), dlouhou dobu si pohravam s myslenkou vymenit z nej stavajici zakladak (sigma 17-70 bez OS), ale prave na to ostreni jsem moc chvalu necetl - pomalost, nespolehlivost (mozna ale jen moc ctu, ty recenze casto pisou totalni geekove)
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milav 2. 9. 2014 09:30

Ohledně Sigmy 17-70 (já mám s OS) - měl jsem Tamyho 17-50/2.8 a po počátečním otestování jsem ho ve 14 denní lhůtě vracel a bral právě Sigmu - Tamron byl podstatně pomalejší,hlučnější a na mé Sony A35 hlavně v nižším osvětlení bylo zaostření sázkou do loterie (občas něco zaostřil správně). Se Sigmou za poslední 3 roky jsem neměl jediný problém, navíc ostří rychle a tiše. Nejlépe, když si Tamyho na chvíli půjčíš, není nad vlastní zkušenost.
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 09:40

Ja som mal tamron 17-50 na D5000 a bol perfektný. Ale ako som pozeral okolo seba, tak som asi mal štastie na fakt dobrý kus, lebo neblbol ani AF.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 2. 9. 2014 10:09

Všichni děláme stále stejné, ale pro člověka strašně přirozené chyby. Snažíme se o objektivní hodnocení a děsivě do toho promítáme vlastní osobnosti. Předpokládáme, že člověk, kterému něco doporučujeme, má stejné potřeby, dojmy a priority jako my sami a odlišný způsob fotografování považujeme za nesmyslný a chybný.

Zkusím vypsat časté fauly, které tady od nás zaznívají:

Ganec a všichni odpůrci optických hledáčků neustále opakují, že majitelé optických hledáčků mají problém se správnou expozicí, protože ji nevidí hned v EVF nebo na LCD. Faktem je, že obrovské množství fotografů s DSLR to trápí nesrovnatelně méně, než Gance, který si jen představuje, že by ho to trápilo, kdyby měl DSLR. Prostě existují DLSR s velmi přesným a spolehlivým měřením expozice a na ty případy, kdy je potřeba tu korekci expozice udělat, si už člověk rychle zvykne a zná je dopředu, podíváš se očima na scénu a víš, že budeš korigovat expozici ještě dřív, než zapneš foťák. nepotřebuješ to vidět v EVF nebo na Live View, protože jseš člověk a adaptuješ se a učiš se. Není třeba předpokládat, že je člověk vždy neschopný blbec, za kterého musí přístroj všechno udělat. Kromě toho asi všichni zrcadlovkáři známe co získáme a ztratíme, když místo do hledáčku koukáme na displej. Kupodivu to není přesnější expozice. Nevnímám žádný praktický přínos k expozici, když koukám během focení na displej. Teoreticky bych podle Gance měl, ale chápu, že nemůže vědět, že praxe je prostě jiná. Stejně se podle jasu displeje neorientuji ani u bezzrcátek (taky s jedním fotím), protože tahle informace prostě na place trošku kecá. Přepaly taky lžou, protože v RAWu často nejsou. Takže vím, kdy mám kouknout na histogram a stejně vím dopředu, co tam uvidím.

No a z opačné strany: my zase bezzrcátkařům s oblibou říkáme, že nějaký ten PEN s dlouhým světelným teleobjektivem je vážně lahůdka. A všichni majitelé těch 70-200/2.8 a podobných skel litujeme majitele maých bezzrcátek bez EVF, že je to ergonomicky vážně jen na tu palačinku do dětských rukou. Ale oni prostě nefotí, co my, pořádný tele by si stejně nekoupili, nemají tuhle potřebu, nevadí jim to. Kdyžtam mají teleobjektiv s f/6.3 na konci, k tomu m4/3 formát a fotku na Web z toho taky vyšvihnou bez šumu. Jo, na A3 to vážně není, v rozlišení 16 MPx při F6.3 na ISO 3200 s ekvivalentem 600mm je to rozpatlané bláto, ale jim to nevadí, protože to prostě nepotřebují, na těch 1600 pixelů na šířku je to stále ještě paráda.

Oni nedokáží pochopit, jak můžeme fotit aniž bychom na LCD stále sledovali náhled expozice, my nedokážeme pochopit, jak fotí s tím tmavým piditeleobjektivem na menší snímač v natažených rukou před sebou.

Proč donekonečna omílat FF/BF člověku, který tyhle potíže s DSLR a svými objektivy jednoduše nemá?
Proč donekonečna omílat špatné AF-C pro člověka, který fotí jen nepohyblivé věci?

Existuje jediná rada: seznam se s jinými možnostmi za asistence toho, pro kterého jsou ty možnosti přirozené, a zůstaň sám sebou.
"Hezký, ale nechci." Moje zkušenosti, moje preference a dojmy jsou nesrovnatelně důležitější, než jakákoliv čísla na papíře a teoretické závěry.

Především mám dělat takové fotky, které ne mě dělají na place ten správný dojem. Někdo (třeba já) ten správný dojem mám pouze v hledáčku, kdy mám odstíněné okolí a vidím barvy a jas a kontrast vlastníma očima. Obraz v televizi na mě na place dojem udělat asi nemůže, je to moc umělé a pokud je to na LCD a ne v hledáčku, tak ještě odtažité. Někdo zase potřebuje vidět hotovou fotku, protože to, co vidí v EVF, považuje za hotovou fotku - hotová fotka je pro něj JPEG vypadlý z foťáku a monitor nemá lépe zkalibroaný, než EVF v hledáčku. Pro mě to, co vidím na LCD či v EVF není hotová fotka ani náhodou, protože hotová fotka je to, co vidím na papíře poté, co zpracuji RAW tak, že se blíží subjektivnímu dojmu na place mnohem víc, než to, co padá z foťáku jako JPEG.
Proč se hádat, který postup je správně a komu doporučeníhodný. Každý má nárok na to být jednoduchý nebo naopak komplikovaný a my ho nesuďme.
Není nic jako typický amatér.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 2. 9. 2014 11:46

VencaD píše:
bob222 píše:Je pravdou, že to 16-mego z D5100 má dodnes svoje kvality. Skrátka ten čip sa podaril...

rozhodně, hlavně DR bude oproti m4/3 hodně znát...


Jo,jo, DR je oproti m4/3 hodně znát :D

dpreview.jpg
zdroj - dpreview.com
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2014 12:02

rodri, dpreview měří DR v jpegu. Použitelný DR v rawu je u D5100 o něco vyšší, minimálně na nízké citlivosti. Viz DxOMark. ...Pak jde samozřejmě o to, jestli člověk upravuje. Já například ano, proto větší rezervu ocením. Pamatuju si přechod z CCD v D80 na CMOS v D7000, ač D80ka byla celkem ok, D7000 mi dává úplně jiné možnosti, prakticky skončily problémy se scénami s vysokým DR (přepaly vs hluboké stíny).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 12:05

Rodri nezabudni, že väčšina majiteľov DSLR tu na fóre stále pozná len parametre starého 12 megového čipu a okolo toho sa točí.
Viď šumiace ISO 400, biedny DR a podobne. ;-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 2. 9. 2014 12:08

rodri: http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/ ... ___829_793 ... anzto nejvyssi dynamicky rozsah je zpravidal na nejnizsim ISO. Zkus do toho tveho odkazu vyse u Olympusu navolit ISO 80 a uvidis ten rozdil.

... ale vazne. Je jasne, ze obrazova kvalita bude prakticky vzdy o fous lepsi u vetsich cipu. Ale presto, obrazova kvalita soucasnych high-end m4/3 je uz vyborna. Pokud nekdo nepotrebuje vylozene pracovat s hloubkou ostrosti, tak mu bude stacit. Je to o kompromisech, neexistuje jediny univerzalni system.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2014 12:12

Já jsem lepší senzory u Olýků z posledních dvou let zaznamenal a považuju to za naprosto zásadní pokrok, protože starý 12Mpixelový liveMOS byl o třídu horší než CCD v D80ce (teda aspoň v mých rukách).
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků