Sony Cyber-Shot DSC RX-100, RX100II, RX100III? Nebo jiný?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod IvanGS 21. 5. 2014 11:16

Mám odolný kompakt Nikon pro outdoorové dovolené, ale rád bych ho doplnil něčím kvalitnějším, ale stále kompaktním, aby to neobtěžovalo při nošení v kapse či na krku. Nejsem profesionál ani umělec, ale mám rád pěkné fotky, občas experimentuji s nastavením, hledám vhodné scény, nefotím všechno bez rozmyslu. Pěkné fotky občas vytisknu a dám na zeď nebo do alba. Foťák si chci nechat dlouho a chci, aby i za 5 let pořizoval kvalitní snímky, rád bych se vešel do 15-18000,-. Dal jsem si tedy zadání "nejkvalitnější kompakt za tyto peníze" a vyšla mi modelová řada Sony Cyber-Shot DSC-RX100. Ptám se tedy - bez ohledu na cenový rozdíl, vyplatí se RX100II oproti RX100? Externí blesk ani výklopný displej často nepotřebuji (ale občas mne štve, že ho nemám), jde mi o celkovou kvalitu.
Úplně stejně se zeptám na rozdíl mezi RX100II a RX100III, který zatím není v prodeji - vyplatí se počkat?
Nebo doporučíte jiný, ještě lepší foťák za podobnou cenu?
Děkuji.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 21. 5. 2014 13:46

RX100 se da uz sehnat za slusnou cenu, nevim jestli tech par rozdilu oproti RX100 II stoji za ty prachy navic. RX100 III nevim kdyz bude na trhu a ta cena uz bude nad 20K to uz bych asi nedal...na druhou stranu jestli se rad hrajes s nastavenim najdou se i jine profikompakty, ktere nabidnou pekny vystup, spoustu nastaveni a vychytavek, namatkove: olympus XZ-2. Panasonic LX7, Canon G16 a usetris i nake prachy. Ona ta kvalita podle mne i za 5 let bude porad stejne dobra jako ted, tedy pokud dobre vyberes na zaklade tvych priorit, takze je na tobe jestli potrebujes vetsi zoom (nikon 7800), rychly fotak (LX7 nebo XZ-2), vyklopny displej, hledacek...vyber je podle mne bohaty jen kazdemu chybi neco jineho tak je na tobe cemu das prednost. Treba jestli fotis macro zrovna RX100 neni moc vhodny (viz.recenze) jinak ale nabidne solidni detail, relativne vysoky dyn.rozsah a nizky sum na vyssi citlivosti. Pokud jsou ale rozmery to hlavne, tak rada RX100 ma rozhodne nejlepsi pomer velikost/vykon a v pripade RX100 i cena.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sakini 21. 5. 2014 14:20

RX100 III ještě nemá českou cenu, ale lidi od Sony ji odhadují na cca 25 tisíc, což bude zřejmě adekvátní ale stejně trochu moc. Ale i nejstarší verze má hodně co nabídnout a je pěkně kapesní. Pokud nepotřebuješ sáňky a výklopný displej, tak o tolik nabušenější RX100 MII není a jednička naprosto vyhoví za míň peněz. Další profikompakty jsou většinou rozměrnější, a na výkon RX100 nedosáhnou - pokud nepotřebuješ dobré makro, v kterém opravdu neboduje, tak ti jinak ve všem vyhoví nejlíp z kapesních zařízení.
Sakini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 21. 5. 2014 14:42

Mno jestli je to adekvatni to teda nevim, RX100 II zacinala nekde kolem 20K ale to je pro jinou diskuzi. S ostatnim souhlas, bez makra je to to nejlepsi co za ty prachy koupis...na RX100 II bych se asi vykaslal mne osobne ten displej a trochu lepsi snimac za ty prachy nestoji
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 21. 5. 2014 15:03

Kultus - takovou rešerši jsem dělal a vím, že G16 nebo LX7 jsou levnější. Mají ale horší displej a menší snímač, navíc G16 váží skoro 40 deka a pro mne už postrádá kouzlo kompaktu. Každý z nich je v něčem výborný, ale podle mých priorit zatím vede řada RX100, pokud bych uvažoval o něčem jiném, muselo by to být lepší:-).
Sakini - souhlasím, že RX100 je výborný, ale RX100II není jen o sáňkách a výklopném displeji - má i Wi-Fi, NFC a ten o 40% efektivnější BSI čip, co zmiňuješ (přiznám se, že tomu nerozumím, ale četl jsem odborný popis a dávalo to logiku). Ano, cena je jinde, ale půjde to do firemních nákladů, které smrsknou rozdíl na cca 2000,- a to jsem ochoten akceptovat za předpokladu, že RX100II bude dělat opravdu o něco lepší fotky, což nevím.
Máš pravdu, RX100III bude zpočátku mimo zamýšlený limit, jen pokud by se ukázalo, že je jaksi "zázračně" lepší, pak bych o něm snad uvažoval (podle ceny, odhady jsou 20-25 tisíc). Tak mne zajímaly vaše odhady, pod papírovými parametry si neumím moc představit.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 21. 5. 2014 15:12

zázračně lepší by měl být objektiv - světelnost na dlouhém konci
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 5. 2014 15:13

Pokud jsi fakt rozhodnu tý některou z RX100, tak být tebou vydržím a počkám na Mk III, pokud to nebude zázračný rozdíl, tak minimálně ušetříš na těch starších modelech.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 21. 5. 2014 19:42

Mikeczcz - to je pochopitelně rozumem vedená úvaha, také mne napadla. A nebýt toho, že jedu v půlce června do Le Mans na 24-hodinový automobilový závod, udělal bych to tak. A třeba to tak udělám, pokud má reign pravdu s výrazně lepším objektivem, možná bude dobré počkat. Jen se bojím, že se dostanu do čekacího kolotoče, nové modely se objevují často a jsou stále vylepšovány:-). Je opravdu šance, že objektiv bude o tolik lepší?
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sakini 21. 5. 2014 20:48

Tak ony ty oficiální marketingové údaje znějí působivě, ale ve skutečnosti není II o tolik lepší - měl jsem možnost obě verze srovnat a myslím že by většina lidí měla problém poznat rozdíl na stejném nastavení. A Wifi - no tak pokud o to někomu jde a je to pro něho důležité na focení (mobil jako dálkové ovládání s náhledem), tak to může být pádný argument, ale pokud to má být využité jen na přetáhnutí fotek a sdílení na net, tak to zrovna moc fotoargument nebude a je na každém jak je to pro něj důležité.
Trojka to je jiná - objektiv je zcela nový, širší na začátku, světelnější na konci. Celé je to jen o pár gramů těžší a dva milimetry větší proti dvojce, má stejný procesor jako řada A7, mělo by být výrazně lepší zpracování obrazu a ještě lepší ISO výkon, taky ostření je prý o dost rychlejší díky výkonnému procesoru, minimální ostřící vzdálenost na dlouhém konci je skoro poloviční, a ten hledáček je hodně silný argument - je to ten stejný jako v A6000, jen uzpůsobený na složení do těla, a ve spojení s výkonem procesoru se dá očekávat opravdu vysoká zobrazovací frekvence a nulový lag. Proto si myslím že i nad dvacet tisíc ta cena bude adekvátní, tohle všechno se vejde do kapsy a výstupem to zamávne všechny amatérské zrcadlovky, to jaká ta cena bude pro koho stravitelná nechám na vlastním úsudku. Mluvil jsem o tom s člověkem od Sony a sami jsou na to docela natěšení. Já osobně bych na trojku počkal, ale zatím ani není ofiko česká cena a nemusí se do obchodu dostat včas, do té půlky června.
Naposledy upravil Sakini dne 21. 5. 2014 22:14, celkově upraveno 1
Sakini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 5. 2014 21:01

Jako to je o tom, pokud teď nemáš čím fotit a chceš si dovézt dobré fotky, tak je asi nejlepší to koupit. Ale stejně bych vydržel do poslední chvilky, price dropy můžou začít ještě před uvedením nového modelu.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 21. 5. 2014 22:43

Mike - fotit čím mám
Sakini - díky za cenný názor. Počkám na reference a nástřel reálné ceny "trojky".
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 23. 5. 2014 09:21

Nepřišel jsem na to jak upravit příspěvek, tak vložím nový. Navíc s možná stupidními dotazy, prosím o shovívavost, ale naposledy jsem víc fotil před mnoha lety. Jde o obecné věci, ale souvisí s modelovou řadou RX100:
- Zoom - RX100III má menší rozsah zoomu než II, co k tomu výrobce vedlo? Lze větší zoom plnohodnotně nahradit větším rozlišením a výřezem?
- Hloubka ostrosti - rád si s ní hraju, s menším zoomem se ale zvětšuje, lze ji u RX100II/III manuálně ovlivnit nastavením clony? RX100III ještě není na trhu, ale pokud ano, lze clonu u stávajících modelů nastavit nějak jednoduše nebo složitým proklikáváním v menu? Kdysi dávno byl přímo na objektivu clonový kroužek, tam to bylo opravdu jednoduché...
- Hledáček - RX100III má vyskakovací hledáček. Já do něj naposledy koukal před 20 lety, to zase nebyly displeje :-)) , tak se zeptám - lze pomocí hledáčku docílit lepších fotek? Je to i pro amatéra přednost?
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepl 23. 5. 2014 10:05

Nejspíše k tomu výrobce vedla snaha pořešit nepříliš dobrou světelnost (4,9) na konci tele rozsahu u RX100 I a II. Rovněž zkrácení rozsahu je daní za rozšíření počátečního ohniska (nyní 24, dříve 28 mm). Je nutno upozornit, že ona lákavá světelnost 2,8 nastává někde tuším v 1. třetině rozsahu - což je trochu horší, na papíře ale 1,8-2,8 vypadá hodně dobře.
Obecně se hloubka ostrosti skutečně dá ovlivnit nastavením clony - avšak u kategorie kompaktů to jde vzhledem k menšímu čipu hůře než u fotoaparátů s čipem větším či dokonce u FF. Nicméně tento 1palcový senzor v kombinaci se zlepšenou světelností je na tom zase dost lépe, než typické kompakty se senzorem malým. Nemám ani jedno RX, myslím si ale, že lze docílit takového nastavení, aby se clona ovládala prstencem kolem objektivu.
Jestli lze zoom plnohodnotně nahradit výřezem? Na to není jednoznačná odpověď - a byla by podle mně dost dlouhá. I když - 20M rozlišení u RX tomu značně nahrává. Hodně záleží ale na tom, jak kvalitní bude objektiv.
A poslední dotaz - zase je poněkud nešikovně postaven. Fotky nemusí být lepší - mohu je ale např. v prudkém slunci pořídit s menší námahou (když mi slunce pere na display) nebo dokonce bych nemusel na dislayi vidět skoro nic - a pak je přítomnost hledáčku zárukou, že tu fotku pořídím. Nehledě na to, že tento elektronický hledáček umožňuje zobrazení např. živého histogramu a tedy než zmáčknu spoušť už vím, zda budu či nebudu podexponováno, přeexponováno. A je toho mnohem více na mnohem delší stať.
pepl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 5. 2014 10:07

začnu odzadu-hledaček: vědomě jsem kvůli rozměrům opustil komfort zrcadlovky a žiju bez hledáčku, nicméně (a nevím jestli je to jenom síla zvyku nebo něco jako fotografický zákon) kompozice na displeji mně zdaleka nebaví tak, jako v hledáčku. K tomu ovládání - je to malá krabička, tudíž se určitě kompromisům nevyhne, ale na druhou stranu je 99% ovládání otázkou zvyku a rutiny.
Co se odstupu od pozadí týká, tak nový objektiv s f2,8 na konci bude na tom určitě lépe, než stávající na mkII. Schválně nepíšu o hloubce ostrosti, protože ta je nezávislá na ohnisku, jde pouze o subjektivní vjem, kdy změna perspektivy činí pozadí hůře čitelným (to se tady probíralo hodně krát včetně důkazů, chtěl jsem tě ušetřit případného mučení :-) ). Myslím, že nový model RX100 splní všechna očekávání a většinu z nich i překoná, HO bych se nebál když vím jaké výsledky jsou dosažitelné s mojí Fuji s menším snímačem.
Naposledy upravil reign dne 23. 5. 2014 10:08, celkově upraveno 1
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepl 23. 5. 2014 10:08

Napsal jsem to špatně - světelnost 2,8 skutečně nastává v průběhu rozsahu objektivu poměrně brzy a to je pro uživatele nelákavá skutečnost.
pepl
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků