Barevnost fotografií z Digilabů

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod xcmaniax 28. 3. 2008 17:17

Dobrý den! Mám dotaz ohledně digilabů. Dnes jsem si odnesl fotografie z Digilabu Kodak na Andělu v Praze. Kvalita je pěkná, jen mě zarazila barevnost-oproti fotce na monitoru mají výrazně větší sytost a myslím, že i teplejší odstín. Jako by se digilab snažil o teplejší barvy např. pleti. Vím, že nemám extra kvalitní monitor (ntb), ale rozdíl je opravdu až moc velký. Neříkám, že to fotkám uškodilo, ale u některých fotek je sytosti a teplého odstínu na můj vkus až moc. A obsluze jsem říka ať fotky nijak neupravují.
Jaký mi můžete poradit nejlepší digilab v Praze, kde když řeknu, tak s barvami neprovedou vůbec nic? Na ceně vůbec nezálěží, formáty 13x18 a výše. Abych mohl porovnat tyto fotografie. Díky
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 28. 3. 2008 17:38

O barvách je to celá věda - výsledek je ten, že každý monior má trochu jiné barevné podání a asi těžko bude mít stejné jako digilab. Pokud nechceš monitor složitě kalibrovat (u noťasu to snad ani nejde) a používat barevné profily, prostě příště udělej fotky pro digilab trochu studenější - a uvidíš, jak ti budou vyhovovat. Za pár pokusů to máš - už tehn první dopadne lépe, než ten "nultý", který tady popisuješ.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xcmaniax 28. 3. 2008 17:49

Já vím, ale tohle půjde asi líp, když budu 100% vědět, že ten digilab do těch barev nedělá žádné zásahy. Všude píší, že obsluha před vyvoláním dělá úpravu barev, kontrastu atd. a přesto, že jsem ho žádal ať to vyvolají jak to je, tak myslím, že s tím ještě něco dělali:o). Ten prodavač se totiž tvářil, že vůbec neví o čem mluvím. Zkusil jsem poslat asi 5 nejvýraznějších fotek do Foto škody, ten tu někdo chválil, a připsal jse poznámku o těch úpravách, tak uvidím jaké to bude porovnání.
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 28. 3. 2008 17:53

Inu, výběr digilabu je stejný problém, jako výběr foťáku. Buď umožnují objednat výrobu pozitivů bez úprav - nebo se s nimi dá domluvit - nebo má člověk známého uvnitř - nebo hledá jiný digilab...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Canon77 28. 3. 2008 19:28

No ono podľa môjho názoru, kodak proste robí takéto fotky! Ešte keď som fotil na kinofilm a dal ho vyvolať do Kodaku, tak som mal farby podobné. . . Skúsil som fuji a bomba! Ale tiež závisí od konkrétneho labu a keď im poviem že bez autokorekcií, tak mi spravia fotku presne akú som chcel. . . :-)
Canon 350D
Canon EF-s 17 - 85 mm/4 - 5,6
Canon EF 100 - 400mm/4,5 - 5,6
Sigma AF 24/1,8
Canon speedlite 430 EX
Canon77
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makofoto 28. 3. 2008 23:14

Kodak žádné fotky nedělá, dělá je vždy konkrétní stroj na konkrétní papíry s konkrétní chemií, osvitem a obsluhou. "Kodaky" používají různé stroje (např. Photo Me, Noritsu, Fuji) a též v nich mohou používat různou chemii a též různé papíry. Takže "Kodak" může dělat klidně na minilabu Fuji, chemii Tetenal a papíru Kodak - množství kombinací je dosti velké. Takže vždy záleží na seřízení daného stroje, ovšem obecně zatím platilo, že minilaby FUJI mají rády studenější barvy a "Fuji-zelenou", minilaby Minolta dělaly také "studenější" fotky a Kodak v teplejších barvách. V poslední době jsou ovšem výsledky hodně podobné, i když Fuji zůstává pořád trochu "studenější".
makofoto
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 8j-j8 29. 3. 2008 15:01

mě přijde že poslední dobou se kodak všude zhoršuje, dřív spoustu fotolabů dělalo na kodak royal, teď je to ten divnej kodak endura.
zkoušel jsem už fotolab fuji ve vladislavově ulici v praze.
tam jsem byl nadmíru spokojen. dřív jsem chodil co celetné do kodaku, ale tam to zrušili a přesunuli někam na anděl.
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xcmaniax 29. 3. 2008 18:31

Tak dnes jsem si vyzvedl pár stejných fotek od FotoŠkody. Tam skutečně žádné úpravy nedělaly-tady jsou rozdíly-barvy jsou o něco méně syté a "teplé", ale stále o dost jiné něž na monitoru. Navíc jsou fotky až nepříjemně tmavé. Takže asi nad tím nebudu tak laborovat, fotky z Kodaku na Andělu vypadají líp, jen to nebudu při úpravách přehánět se saturací, kdyžtak naopak trochu žluté a oranžové uberu. I ten jejich papír mi přišel lepší. Alespoň to bude zase překvapení jako za časů kinofilmu:-).
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 8j-j8 29. 3. 2008 19:38

a co je to za papír, ten od škody?
já jsem byl s tou endurou strašně nespokojenej, přšlo mi, že to má takový hrubý zrno, a navíc ty barvy byly příšerný.
fuji mě strašně mile překvapilo, arvy dokonalý a ta fotky vypadala přirozeně.
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy_Ivan 29. 3. 2008 19:40

Kodak pouziva u nas vyhradne Noritsu minlaby. Jejich Icc profily se daji najit a pouzit - sam fotky prevadim abych videl jak budou doopravdy vypadat.
Taky je velice dulezite pridat k zakazce sluvka "bez korekci" vice na webu ceskeho zastoupeni noritsu - laby s tim delaji nekde zazraky typu omalovanka.
Jinak LCD na ntb je vrazda absoltuni, ja mam ctyri monitory a na kazdem znich fotky maji jine barvy ... nejvernejsi jsou na CRT IBM ktery mam tak nejak trochu zkalibrovany dle kalib. fotografie z kodaku.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy_Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy_Ivan 29. 3. 2008 19:41

Jinak skoda pouziva na noritsovovi Kodak Royal Gold lesk/mat
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy_Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xcmaniax 29. 3. 2008 19:49

Z toho skody mam Kodak Endura. Ten Kodak Royal je právě z Kodaku na Andělu. To je fakt, ze ten NTB monitor bude asi hruza, clovek to upravi, tak aby se mu to na nem libilo a pak je prekvapenej kdyz to vidi na papiru:o)
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod joX2 30. 3. 2008 00:34

Takze: monitor = nejake RGB, minilab = nejaky CMYK. RGB ≠ CMYK. Dajte si spravit kalibracny RGB target na minilabe a porovnajte si farby na monitore a na papieri a pochopite. Farebny gamut minilabu je mensi ako RGB aj mensi ako CMYK.
joX2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod makofoto 30. 3. 2008 01:34

Kodak NEpoužívá výhradně Noritsu minilaby, pokud nebylo myšleno slovem "u nás" konkrétní město. Papír Kodak Endura je obecně kvalitnější papír a je i o něco dražší než Kodak Royal Digital Paper. To "divné zrno" je patrně speciální povrch - polomat (či pololesk, jak se to vezme). Podává jenom trochu studenější výsledky a má trochu tenčí podložku.
makofoto
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xcmaniax 30. 3. 2008 07:49

Ano přesně tak, ta Endura je tenčí než Royal (tím pádem mi přišel i o něco "horší", je to ale jen subjektivní pocit). To jsem nevěděl, že digilaby nemají RGB barevný prostor. Ta kalibracni fotografie je dobry napad-takze nechat ji vyvolat (samozrejme bez uprav) a pak si ji zobrazit na monitoru a zkusit sladit s fotografii. No ale pochybuju, ze na tom ntb to pujde moc nastavit:o)
xcmaniax
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků