Rozlišení aparátu a rozlišení pro fotolab prosím poraďte

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr1968 10. 2. 2007 22:57

A je to k něčemu?? :wink:
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 10. 2. 2007 22:59

IMHO není, rozhodně ne pro fotoamatéra.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod flekl 7. 3. 2007 22:42

Jestli se mohu také připojit, rozměry řeším již několik let. Nyní mi právě přišly fotky z jednoho labu, zatím ho nebudu jmenovat, ale znáte ho určitě ze svých domovních schránek, objednané jako 13x18. Jenže fotky přišly o rozměrech 12,7 x 17,3.
Jen podotýkám, že před odesláním jsem je ořízl tak, aby poměr pixelů odpovídal poměru 13x18, tj. tuším 1,384. A stejně to takhle zmršili. Nejraději bych jim to hodil na hlavu. Kvalita fotek je ale zase prvotřídní.
Tak nevím, zdali bych příště ten ořez neměl upravit o malinko jinak, aby výsledná délka byla o něco větší. Ta šířka by ještě celkem ušla. Potom je totiž problém to dostat do klipu, nebo do rámečku, kde už vznikají mezery.
Čili zkusit to oříznout na 13x19? To je asi moc, stačilo by možná na 18,5, ale to nevím, jestli lze zadat pro ořez.
Díky za odpověď.
flekl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bramborkax 8. 3. 2007 00:02

já bych sem asi rozlišení, centimetry a dpi nepletl. Stačí přece tu fotku oříznout na poměr stran 3:2. Pokud bude ta fotka třeba 3000x2000, tak to snad nijak moc neuškodí, ne? Já jsem teda v minilabu nechal udělat už cca 1500 fotek (necháváme jednou za rok dělat výběr fotek i pro příbuzenstvo) v různých velikostech (od 9x13 až po A4) a bylo naprosto jedno, jak ten jpeg byl objemný (extrém byly A4 ze dvoumegového rozlišení, na druhou stranu dost necháváme dělat fotky 10x15 ze šestimega...)
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 8. 3. 2007 00:10

[quote="bado"]
Koupil jsem obyčejný digi-kompat 5Mpx, na jaké rozlišení mám fotit když většinu fotek budu skladovat v PC/DVD a zbytek bych chtěl vyvolat max. na 10x15. Podle toho co jsem se dočetl tak mi stačí s rezervou fotit na 3Mpx. Ano-Ne ?
[/quote]
No pokud chceš nechat fotky udělat tak, jak je nafotíš, tak určitě 3 mega stačí. Pokud si s některými chceš trochu pohrát a mírně je oříznout (někdy stačí fakt jen pár milimetrů (nebo pixelů? :-) a fotka hrozně moc "prokoukne"...), tak bude možná lepší těch 5 megapixelů. Datový objem ušetři radši tím, že budeš používat střední míru komprese, než nejlepší kvalitu - vycházím teda z toho, že hodně foťáků nabízí právě 3 míry komprese jpegu, tedy něco jako "superfine", "fine" a "normal".
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 8. 3. 2007 00:12

ještě dotaz úplně od věci: co dělám blbě, že se mi nezobrazují správně citace?

normálně dávám u příspěvku, na který chci reagovat, tlačítko "citovat"...

dík
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 8. 3. 2007 06:28

Teď jsem to zkusil s tvým příspěvkem a šlo mi to. Pro začátek si zkus nastavit jiný skin, některé mají chyby. Mám alexisDigi. Když to nepomůže, tak otázka - co používáš za browser?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr1968 8. 3. 2007 06:49

Já mám fotky zvlášť v plném rozlišení a zvlášť upravené na 1800-1200 pro fotolab 15x10. 3 megový foťák by sice stačil,ale někdy je potřeba to kompozičně upravit a oříznout. 5 Mega akorát. Výrobci ovšem mají jiný názor :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků