300dpi a rozlišení fotografie

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Vojta Zmlejna 18. 10. 2005 12:54

No rávě v tom to je! Je třeba znát přesně to co požaduje stroj a podle toho data připravit. Ale pozor data připravená pro - třeba- Frontier(dle insrukcí labu), dopadnou úplně jinak(špatně) na jiném stroji.
Pro MirkaE - zkus následující: Připrav si data pro např. 20x30(přesně dle instrukcí vybraného labu) a labu řekni, aby ti z těch samých dat udělali 20x30 a 10x15. Až si půjdeš pro výsledek - tak dostaneš odpověď na svou otázku. Donutíš totiž stroj, aby použil svůj algoritmus k resamplu.
Vojta
Vojta Zmlejna

Odeslat příspěvekod rider 12. 11. 2006 19:22

Zajimalo by me jake presne rozmery v pixelech pozaduji u fotolabu. Jeste jsem nic netiskl, ale slysel sem ze tam tisknou v rozliseni 300 DPI, coz u fotografie formatu 10x15cm dela 1205x1796 pix. Ale zaroven jsem cetl, ze je dobre fotografii pripravit o 1mm vetsi v obou smerech. Jak to tedy je? Kdyz pripravim fotografii vetsi, nebudou ji interopolovat na presny rozmer papiru? Jde mi o to aby fotografie neztratila kvalitu, protoze pokud budu fotografii predtim jeste upravovat v PC (delat vyrez) dochazelo by k interpolaci dvoji.
rider
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 12. 11. 2006 19:42

Fotolab si to automaticky a kvalitně resampluje. Takže si s tím nelam hlavu, spíš se snaž posílat fotky ve správném poměru stran (udělej si radši výřez sám, než aby ho dělal tupej stroj :-) ).

1-2 mm okraj se ti vždycky ztratí - to je tzv. technologický ořez - je to totiž podstatně jednoduší, než se strefovat na okraje papíru s přesností na setinu milimetru - aby nich nechybělo a aby nezbyl bílý okrajíček. Papíry samy takové přesnosti v rozměrech nedosahují.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod rudi86 17. 1. 2007 14:03

Chci se zeptat...kamarád má foto 2048*1365 a chtěl by si jej nechat vytisknout 30*45 cm... Bude to v pohodě (koukatelný :mrgreen: )? když to bude viset na stěně? :?:
Not as seen on TV
so
Welcome to the playground
- - - - -
Nikon D90 & fisheye 8/3.5 + 10-20 HSM + 35/f1.8 + 85/f1.8 + 85/f3.5 micro + 70-300 VR
Sony Xperia U
Škoda Felicia Combi - Laurin & Klement
rudi86
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexino 17. 1. 2007 15:45

pokud v tom rozlišení má to fotku udělanou dobře, tak se to dá, přeci jen na tuto fotku nebude koukat s dvaceti centimetru. Pokud ale je uz v originále neostrá, nebo blbě exponovaná, tak na velkým formátu ta chyba vynikne. Na malým se to dá úpravama ještě jakžtakž dohnat. Já jsem fotky 30*45 z 3MPx, coz je myslím zrovna tvůj případ, delal a byly docela v pohode...
Alexino
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miloš 66 17. 1. 2007 15:46

Nedávno jsem viděl v labu 40x50 ze 4 Mpx a vypadalo to super nechtěl jsem tomu věřit,že to tak jde. Myslím ,že by to mohlo být v pohodě,záleží na labu a mašince na které to dělaj, obsluha má taky velký vliv.Přeju mu hodně štěstí na všechny tyto faktory. (Tady to byl výtisk)
Naposledy upravil Miloš 66 dne 17. 1. 2007 15:47, celkově upraveno 1
Miloš 66
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexino 17. 1. 2007 15:47

rider: jinak jeste nezapomenout ze napr fotka 10x15 není přesně 10x15, ale je to většinou nějakých 102 x 152 mm, coz vetsinou maji laby uvedene na svych strankach a je dobre tyto presne rozmery dodrzet spolu s DPI jejich stroje.
Alexino
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexino 17. 1. 2007 15:49

Milos: spíš bych řekl, že hodně může udělat ten co fotku interpoluje, některé fotos nejsou tak náchylné na interpolaci a v pohodě se dají zvětšit bez razantní degradace dat..., chce si to s tím obrázkem trošku vyhrát, myslím že v labu se s tím moc babrat nebudou a proste to zvetsi bez jakekoliv dalsi upravy...
Alexino
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 17. 1. 2007 18:06

rudi86 píše:Chci se zeptat...kamarád má foto 2048*1365 a chtěl by si jej nechat vytisknout 30*45 cm... Bude to v pohodě (koukatelný :mrgreen: )? když to bude viset na stěně? :?:s/quote]
Bude
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miloš 66 17. 1. 2007 18:29

Alexino: Ptal jsem se na to kolik má být rozlišení na jednotlivé rozměry foto, abych to udělal datově přesně podle požadavku labu a majitel mi řekl ,že oni to udělají dobře, prý ta mašina to udělá lépe než já, ať se s tím netrápím a nebojím se toho.Špatné fotky prý nedělaj.

Dělal jsem u nich fotku 20x30 a jen jsem určil jasovou korekci do - o stupeň a vypadala jak na monitoru u mě doma.

Asi mám štěstí na lab.
Miloš 66
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexino 18. 1. 2007 13:44

Miloš: no přece ti neřeknou, že to udělaj blbě že... :-), ale pravdu máš v tom, že hrozně záleží na přístupu lidí v labu. Třeba ve Škodovce ve Vodičkově mě tenkrát bába taky tvrdila, že dělají úpravy protože doma to bez zkalibrovaného monitoru nemůžu udělat tak dobře. Tam to funguje tak že pokud nic neřekneš, tak ti úpravy dělaj automaticky (což nechápu a je mi to proti srsti). A když sem tam dal testovací fotky, tak je tak vyprasili, že sem to ještě neviděl. Když sem jim to ukazoval, tak že prý sem měl špatnej originál, tak sem jim ukázal tu samou fotku z jinýho labu bez úprav a pak jsme dohledali originál a byl klid. Od té doby tam ale nechodim. Jinak sem vcelku spokojený s Graffisem v Dejvicích, tenkrát sem tam s obavama dával diáky, te kterých sem chtěl fotky 30*45 a oni slíbili, že to udělají co nejlépe a fakt sem byl spokojen
Alexino
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 12. 1. 2008 21:20

Používám Fotolab a ti na svých stránkách uvádí, že používají tisk na 400 DPI. Tak jsem fotky připravil tak, že na 10x15 mají přesně 400 DPI, při 13x18 to vychází na 307 DPI. Co udělají s těmi 13x18, budou je resamplovat na 400 DPI? Nebo to vytisknou na těch 307? Radši bych byl, kdyby mi to neupravovali. Snažím se přijít na nějaký univerzální vhodný rozměr pro tisk, aby fotky nebyly moc velké pro přenos po netu a zároveň dostatečně kvalitní pro tisk v co nejvyšším rozlišení.
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m4lcolm 12. 1. 2008 21:49

rudi86 píše:Chci se zeptat...kamarád má foto 2048*1365 a chtěl by si jej nechat vytisknout 30*45 cm... Bude to v pohodě (koukatelný :mrgreen: )? když to bude viset na stěně? :?:s/quote]

Hlavně na to pak koukej jenom z dálky :wink: :mrgreen:
m4lcolm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 22. 1. 2008 13:32

Alexino píše:rider: jinak jeste nezapomenout ze napr fotka 10x15 není přesně 10x15, ale je to většinou nějakých 102 x 152 mm, coz vetsinou maji laby uvedene na svych strankach a je dobre tyto presne rozmery dodrzet spolu s DPI jejich stroje.s/quote]


ak máš na mysli t, že tie 2 mm by mohli hrať rolu pri výpočte DPI, tak to určite nehrozí :)
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 22. 1. 2008 13:43

ne ma namysli to aby ich SW nerobyl ziadne prepocty pixelov interpolaciu ci skladanie .... tam aj zdanlivo mala uprava moze zkazit vela
irmo
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků