Monitor a jeho seřízení

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mick8 15. 7. 2017 19:47

Zdravím všechny. Omlouvám se, jestli to sem úplě nepatří, ale k fotografiím se to více než pojít. Před týdnem jsem domů donesl nový monitor a nemohu se domluvit s nastavením barev. Zdá se mi, že je vše hrozně teplé. Ano, porovnávám to se starým monitorem, ale bílá se mi vůbec nezdá bílá a nedaří se mi to seřídit. Jedná se o monitor BenQ 2420PT a nejde mi úplně dobře nastavit. Nemáte nějakou radu nebo spíš nevíte o nějakých servisech, kde by měli kalibrační sondu a seřídili by jej, případně kde je půjčují? Nebo nemáte jej někdo přímo a neporadili byste mi, jaké máte vlastní nastavení? A celkově, jaké užíváte monitory a jak je máte nastavené? Těla a objektivy jsou důležité, ale i tato technika je dnes neméně důležitá. Když vidím nějaká díla, říkám si, že to klidně někdo nafotil na mobil, ale v PS s tím udělají divy. Dík za rady a komentáře :-) Kdybyste věděli o něčem nebo někom v Královéhradeckém kraji, bylo by to fajn :-)
Díky všem schopným diskuze!!!
Umění fotit není schopnost zachytit co vidím, nýbrž to co nevidíme :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 17. 7. 2017 09:01

A nastavuješ to v monitoru nebo softwarově? A řešíš jen úpravy fotek nebo i domácí tisk?

Z HW pohledu by mělo být nejjednodušší přepnout PictureMode monitoru na sRGB a mírně stáhnout podsvícení a pak už se v ničem jiném nevrtat. Plus bych pozvypínal všechny možné "správy barev/profily" v operačním systému/užívaném sw, které obvykle pro domácí použití nemají žádný významnější užitek.

Druhá věc je, jaký máš pracovní prostor - okolní světlo, umělé osvětlení, barva stěn a další - i to hodně ovlivňuje, jak vnímáš obraz na displayi velmi podobně jako to umí zmást vyvážení bílé při focení.

To samozřejmě nevylučuje, že můžeš mít smůlu na kus a tvůj monitor je špatný.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 17. 7. 2017 09:17

Ten monitor mám doma na stole, zkalibrovat jde dobře - sondou samozřejmě. Večer sem pošlu moje nastavení. Monitor od monitoru se ale liší. Takže moje nastavení nemusí být pro tvůj 100% OK. Jinak já jsem z Pardubic, mám sondu, pokud jsi někde z okolí HK, tak se můžeme dohodnout na kalibraci.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 17. 7. 2017 09:51

Nastavoval jsem to čistě jen na monitoru, žádný SW jsem nepoužíval.
Právě jsem to zkoušel tak, že jsem měl oba dva monitory napojené na jednom PC a vedle sebe, abych viděl rozdíly mezi nimi. Už jsem to i měl obstojně podobně, ale pak na jedné fotce se mi to zase vůbec nelíbilo. Takže osvětlení a vše úplně stejné jako monitor, který se mi barevně celkem líbí. S tím kusem by mě to mrzelo :-(
kelav dík moc, určitě to zkusím nějak nastavit, vím, že to nemusí být 100% a případně poupravit. Případně bych se ozval, protože do Pardubic jezdím do práce, takže by bylo fantastické, kdybys mi pomohl to vyřešit. Samozřejmě to beru jako servisní práci :-)
Díky všem schopným diskuze!!!
Umění fotit není schopnost zachytit co vidím, nýbrž to co nevidíme :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 17. 7. 2017 19:52

Mick8: Takže moje nastavení monitoru:
Jas: 40
Kontrast: 57
Teplota barev - uživatelsky definováno, hodnoty následující: R91, G92, B93

Zde je ICC profil vygenerovaný sondou – přidat do systému ve Správě barev jako výchozí. https://uloz.to/!9M6uJzeEC0lY/monitor-08-07-2017-icc

Snad ti to trochu pomůže.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 17. 7. 2017 20:25

Dík moc. Zítra odpoledne nastavím a vyzkouším. Ještě jednou dík za snahu.
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 18. 7. 2017 18:55

Tak nic :-( Aby to bylo trochu koukatelné, tak tam mám úplně jiné hodnoty, ale stejně to stále není ono. Můžu se tedy jen zeptat na tu sondu? Byla by nějaká možnost a byl byste ochotný mi s tou sondou pomoci? Kdyžtak to můžeme klidně vyřešit přes SZ, ale pokud ne, tak v pohodě. Někde to snad budou dělat :-)
Díky všem schopným diskuze!!!
Umění fotit není schopnost zachytit co vidím, nýbrž to co nevidíme :-)
mick8
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků