Tmava fotka z fotolabu oproti fotke z pc

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod martin0134 6. 10. 2014 20:22

Caute , dnes som bol prvy krat vo fotolabe . Fotku mam v pc pekne svetlu no z fotolabu mi vysla tmava fotka . Mam nieco zle nastavene ja ? Fotena bola Canonom 600D a retusovana vo photoshope ziadne dalsie upravy som nerobil .
martin0134
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 6. 10. 2014 20:53

Máš přesvícený monitor (a patrně i nekalibrovaný).
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 10. 2014 22:28

No no no, tak to zase prrr. Ja mam treba monitor zkalibrovany a co mi kdysi dodalo happyfoto, z toho mi bylo soufl. Fotky tmavsi o minimalne 1EV na papire. Od te doby maj u me utrum. Takze hazet vinu hned na domaci zobrazovaci sestavu neni zrovna fer, ba naopak je "chyba" v drtive vetsine pripadu prave v labu, ktery si jede nejake vlastni profily. U nas v tiskarne vidim taky fotky tmavsi, nez jake je mam u sebe doma s tim ze mi bylo receno, ze to maj tak zamerne kvuli vystupu z tiskarny, tkz. "WYSIWYG" (co vidis, to dostanes), coz je logicke, bohuzel me to stezuje pripravu fotek pro tisk na jejich zarizeni, cili musim fotky pred tiskem u nich lehce zesvetlit.

PS: jeste jeden detail. Fotky na papire nebudou nikdy tak zarit jako na monitoru, nebot narozdil od papiru, monitor svetlo vyzaruje, nikoli pouze odrazi. Ne kazdy si toho je vedom, tak bacha na to ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 6. 10. 2014 22:32

Je celkem běžné při tisku "zesvětlit", právě proto, že papír nesvítí.
Některé SW, které podporují tisk, na to mají extra záložku.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 7. 10. 2014 07:29

Mám z letoška naprosto stejnou zkušenost. Fotky o 1EV tmavší. Bylo to vyvolané u Rossmanna a přitom v předchozích letech nikdy takový problém nebyl. Na monitoru OK, úplně stejně jak ty staré. Histogram taky OK. U poloviny fotek to moc nevadilo, druhá polovina byla zkažená.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 7. 10. 2014 07:41

Mám svoj obľúbený lab a vždy požiadam o tlač bez úprav. Nakoľko som stály zákazník, urobia mi to vždy v pohode. U väčších formátov občas prediskutujeme možné úpravy - občas pomohli.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 7. 10. 2014 18:41

Petr Luňák píše:No no no, tak to zase prrr. Ja mam treba monitor zkalibrovany a co mi kdysi dodalo happyfoto, z toho mi bylo soufl. Fotky tmavsi o minimalne 1EV na papire. ...

PS: jeste jeden detail. Fotky na papire nebudou nikdy tak zarit jako na monitoru, nebot narozdil od papiru, monitor svetlo vyzaruje, nikoli pouze odrazi. Ne kazdy si toho je vedom, tak bacha na to ;)


Jaké prrr. :-) Však jsem psal, že má přesvícený monitor.
Těmi prvními tmavými fotkami si asi projde každý. Řešením je Image adjustment - brightness +20.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 7. 10. 2014 19:01

Takze co? Na notebooku udelat spesl sadu fotek pro tisk za podsviceni treba o 30-40% nizsim nez obvykle (100%) a upravit na normalni svetlost pri techto podminkach? A co barvy, tiskarny fotolabu by meli pouzivat nejake profily. Staci pak monitor nastavit pouzitim techto barevnych profilu? Ceka mne tisk fotek z dovci v Egypte a ikdyz vim, ze nebudou jako na monitoru, chci je co nejlepsi...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 15. 10. 2014 09:18

Já vždycky ztlumím jas na minimum změním expozici. Já osobně mám rád fotky na papíře trochu světlejší, takže zesvětluju celkem dost. Ono zase na druhou stranu papír je k přepalům nějak tak milosrdnější.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 16. 10. 2014 10:45

V každém slušném minilabu Ti dají zkušební snímek v jpg a na papíře. Ten si otevres a okonometicky nastavis monitor tak aby jsi viděl to samé co na tištěné (nebo alespoň co nejblíže) pak si to ulozis jako další profil a upravis fotky v tomhle profilu. Nakonec odneses do minilabu, zadas bez úprav a je to.
Pokročilá verze je že máš nastavený monitor optimálně (třeba pomoci softu ze stránek eiza) a víš že takhle mají fotky vypadat. Pak he vesměs k obsluze minilabu a zadas třeba kontrast -3 jas +2 přičemž hodnoty hold musíš zjistit několika pokusnymi fotkami.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 6. 12. 2014 18:45

Tak se chystam na tisk prvni sady fotek. Doporucujete tedy vzit vzorovy obrazek z fotolabu, jak pise Callgaro, nebo si zajistit barevny profil tiskarny a pred finalnimi upravami nastavit monitor dle nej?
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pyramidak 18. 2. 2015 10:19

Shrnutí, jak proti tmavých fotografiím.
1)
určitě zkalibrovat monitor, pokud někdo potřebujete po Praze: http://lcd.jantac.net/
2)
jak Lotrandor dobře napsal, fotka nesvítí. To znamená, že všechno, co chcete vidět pak na fotce, musí být světlé. Tedy zkontrolujte úrovně (levels) a to nestačí, musíte zesvětlit všechno, co chcete, aby bylo vidět pak za menšího osvětlení.
3)
Pokud kontrolujete vytištěnou fotku s tím, co máte na monitoru, tak to musíte na fotku posvítit silným světlem o teplotě minimálně 4000K, lépe jít výš, monitor má 6500K. Koupit zářivku 6500K je levná záležitost. Pamatujte, barvy fotografie ovlivňuje nejen teplota světla, ale také síla světla. To je nejvíce znát u pigmentového tisku, který má velký rozsah barev v tmavých odstínech, ale jen za dostatečného osvětlení.
pyramidak
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků