vhodný způsob pro archivaci

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod voshi 22. 10. 2008 08:04

Snad jsem to zařadil správně. Mám docela dost fotek, nastřádané za pár let, místa na disku dost ale pořád častěji začínám uvažovat o tom, že s tím musím něco udělat, kdyby kicknul disk či podobně. Ale netuším jak nejlépe je zarchivovat (zálohovat chcete-li) externí disk si nemohu dovolit, je mi jasné, že DVD/CD nevydrží věčně ale aspoň na nějakou dobu. Jaké máte tedy zkušenosti, které značky nosičů, a jak optimálně uložit data na disk abych mohl za pár let opět načíst, případně znova z těchto médií opět udělat kopie bez ztráty dat.

edit: jedná se řádově o 8 GB.
Naposledy upravil voshi dne 22. 10. 2008 10:07, celkově upraveno 1
voshi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irmo 22. 10. 2008 08:19

no ono su CD/DVD lacnejsie??? interny disk 320G stoji cca 1700sk

ked poviem CD (bez obalu) stoji 5sk 700mb tak som na 320/0.7*5= 2300sk ...
ked poviem DVD (bez obalu) 10sk 4G tak som na 320/4*10 = 800sk

takze ano DVD je lacnejsie ale to som bez obalu, bez moznosti opetovneho nahravania atd .... obmedzena zivotnost (kratisa ako HDD) atd.... proste ja mam jasno :)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 22. 10. 2008 10:01

Otázka je, o jakém objemu dat se bavíme. Pokud do několika desítek GB, tak bych neváhal a zálohoval na DVD, a současně bych si nechal fotky na disku (a nové fotky dával do jiného adresáře, aby bylo jasné, co je zálohované a co ne). Je to levné a je zachovaná flexibilita.

Na zálohy tohoto typu postačí osvědčený Verbatim (dobrý poměr cena / výkon), pokud chce člověk nejvyššší kvalitu vypálení, tak hledat média Taiyo Yuden a nebo speciální média určená pro zálohování, např. TDK ScratchProof.

Při větším objemu dat bych nešel do BluRay, ale koupil další disk, nejlépe v externím boxu.
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alnath 22. 10. 2008 10:14

Vzhledem k objemu dat (8GB je fakt legrácka) bych to dal na dvě DVD-RAM média (cca 2x50 Kč) - jsou přepisovatelná a velmi stabilní s dobrou korekcí dat a pro jistotu bych udělal zašifrovanou kopii (třeba přes truecrypt kontejner) a nahrál bych ho na adrive.com (do 50 GB prostoru zadarmo). Ono kdybys nedejbože třeba vyhořel, tak je ti jedno, na kolika médiích doma fotky máš - je dobré mít kopii i někde mimo - třeba si ty DVD ulož v práci nebo u příbuzných - zvlášť, pokud ti na těch fotkách záleží. Já mám spíš problém s archivací v objemu stovek GB - to se udržovat na DVD už moc nedá, zatím mám holt kopii v práci na HDD.
Alnath
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HrdinaJan 23. 10. 2008 10:14

Ja osobne mam fotek o rad vic nez udava tazatel. Zalohy mam v podstate na trech ruznejch HDD. Jeden primo v PC, druhej je pripojen prez USB a treti lezi ve skrini v policce a jednou za cas ho pripojim prez eSATA a zazalohuji. Opticka media jsem vzdal od te doby co fotim jen do RAWu.

Pri dnesnich cenach HDD neni pro nikoho problem koupit dva treba 500GB HDD a to uz je v podstate 100 procentni jistota, pokud nejsou oba pripojeny zaroven a zrova prileti blesk nebo neco podobne.

Ona sance, ze clovek o vsechno prijde je tady vzdy, ale da se docela dobre minimalizovat.
HrdinaJan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Japčák 23. 10. 2008 11:20

Externí disk, jinak např. pro (omezená doba) zákazník a pod. např. CD-R Digital Photos Perfect for Image Archiving od Fuji. Proč je to CD a ne DVD bylo určitě rozvedeno někde jinde a je To zbytečné rozepisovat.
Jinak, jó kdyby byl problém s 8 GB, (archivace) mám takové karty:-)
Japčák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 23. 10. 2008 12:19

no jelikoz DVD a ani HDD nejsou pro zalohy dobre medium, vyresil jsem to tak, ze vse vypalim na DVD RAM. Zaroven s tim jsem si koupil externi disk, ktery ma v sobe 2 fyzicke disky a mam to zapojene do Raidu a tusim, ze je to raid 1 to zrcadleni. Je to 2x750GB, takze to chvili vydrzi. Ten je zapojen na UPS a prepetove ochrane, takze aby mi umrely DVD, dva disky apod. by byla uz velka nahoda.
anonymni

Odeslat příspěvekod irmo 23. 10. 2008 12:33

este ich musis mat na roznych miestach pre pripad poziaru atd. Odporucam jeden dat do bankoveho trezoru no ale banky maju dnes problemi tak to nieje zrovna bezpecne tak druhy dat do vojenskeho baterioveho puzdra (to 40kg zelezne puzdro co prezije vsetko aj havariu lietadla) a zakopat to niekde v zahrade, ale nezabudni nato ze disky sa musia opcas potocit lebo inac sa ti moze stat ze sa to nerozbehne tak to racej zakop aj scelim pocitacom a daj tam akumulatori a casovac na obcasne spustenie.
Dalsiu kopiu mozez dat na nejaky spolahlivy komercny server na internet a poistit tieto data proti zniceniu na nejaku nemalu sumu 1 milion eur a viac.

A ked to vsetko porobis tak nezabudni dat jednu kopiu aj svojmu psichiatrovi :)
j/k ;-)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HrdinaJan 23. 10. 2008 13:12

GOESova verze je OK, ale ja bych nechtel mit oba dva HDD v jedne ''krabicce''. Mam je kazdej jinde.

Jinak to DVD (jakekoli) je pro me dost nevyhodne, protoze skoro z kazde vetsi akce mam vic fotek nez se vejde na DVD. I kdyz je proberu tak je toho dost casto moc, a palit to pokazde na dve a vice medii by byla dost otrava. A to mam jen 8 megapixelovej fotak. Velikost souboru u treba 50D nebo dokonce 5D Mk II bude dvojnasobna.
HrdinaJan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Adrique 23. 10. 2008 16:10

minimalna konfiguracia: 2x HDD - jeden, na ktorom sa pracuje a druhy zalozny
postacujuca konfiguracia: 3x HDD - jeden pracovny a 2 zalozne

pri dnesnych cenach a kapacitach HDD + ich zivotnosti, treba zabudnut na DVD. S tymi mam zle skusenosti, podstatne horsie nez s CD. A na CD treba zabudnut tiez - tam sa nic nezmesti.
Adrique
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pa.Va.Zi 23. 10. 2008 21:42

Moje řešení:
1. primární úložiště - síťový disk (protože je přístupný vždy z celé domácí sítě)
2. pravidelné automatické zálohování (1x za týden) na jeden počítač - až po tomto zálohování vymažu originály fotek z SD karet
3. občasné (1x za měsíc) manuální zálohování na druhý počítač
4. roční dávka fotek vypálená na DVD RAM - vždy ve dvou exemplářích (jedna sada doma, druhá u příbuzných)
5. kopie primárního síťového disku - na disku v počítači v zaměstnání. Občasná synchronizace (tak jednou za čtvrt roku) - buď přes net, nebo přenesu fotky do práce na noťasu.
6. poznámka: oba domácí počítače i disk je na UPS

Celé řešení zajišťuje:
a) i kdyby klekl síťový disk a jeden z počítačů, je tu ještě další počítač
b) pokud by kleklo všechno (úder blesku do el. rozvodů?) - je tu kopie na DVD RAM
c) pokud by nás komplet vykradli nebo shořel barák, je tu sada DVD RAM u příbuzných a disk v práci

Zamýšlím malé vylepšení do blízké budoucnosti - buď náhrada disku z bodu 1 za síťové úložiště se dvěma disky (mirror), nebo přikoupení druhého síťového disku a jejich vzájemné zálohování.
Pa.Va.Zi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 24. 10. 2008 05:35

Nejlevnější zálohování je samozřejmě odpadkový koš (v případě digi ten na ploše monitoru). S jeho pomocí se náklady i pracnost zálohování dají minimalizovat často i o 90%.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod atilius 24. 10. 2008 05:42

Problem s archivaci jsem taky zacal resit v okamziku, kdy zalohy prerostly jedno DVD (DVD-RAM) a aktualizovany byly jednou za pul roku (coz neni moc :) ).

Omezil jsem na, pokud mozno, automatickou zalohu, takze jsem si poridil USB disk a pri kazdem startu PC synchronizuji slozky s fotkami.
Oproti mirroru mi to prijde lepsi v tom, ze pripadne omylem smazane fotky se nemazou okamzite i na zaloze. Clenove rodiny jsou pouceni, ze v pripade takove nehody je nutne odpojit USB disk a hlavne nerestartovat.

Krome toho mam nastavene u defaultniho prohlizece fotek, odkud je pri prohlizeni mazeme, aby je byly vyhazovany do specialniho kose. A v nem mazu fotky vzdy s datumem starsim jednoho roku. Tam uz nepredpokladam, ze by se k tomu nekdo chtel vracet.

A dalsi pojisteni fotek - jednou za cas vybereme ty nejlepsi a dame je do alba :)

M.
atilius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod riman 24. 10. 2008 13:04

Pety píše:Nejlevnější zálohování je samozřejmě odpadkový koš (v případě digi ten na ploše monitoru). S jeho pomocí se náklady i pracnost zálohování dají minimalizovat často i o 90%.

To je ten správný přístup! :-) S postupem času jsem stále tvrdší a fotky, které bych dříve nechal, už dnes nemilosrdně mažu. Ale musím se ještě hodně učit, hodně učit...

Chtěl bych ale upozornit na to, že se bavíme o archivaci maximálně v rocích, vývoj jde kupředu tak rychle, že za několik desítek let už taky nemusíte mít v čem externí médium přečíst či k čemu interní disk připojit. Prostě v určitý okamžik vezmete staré zálohy a přenesete je na technologicky novější úložiště.

Rozložení rizika na více typů úložišť a na různá místa je každopádně dobrý přístup.
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pitris24 25. 10. 2008 21:38

Pa.Va.Zi píše:Moje řešení:
1. primární úložiště .......

Celé řešení zajišťuje:
a) -------


Celkem solidní paranoia :-D Ještě bych uvažoval o vlastní elektrárně nebo minimálně diesel agregátu s předehřívaným oběhem paliva. Nicméně pokud máš takové skovsty, že jsou tato opatření nutná, proč ne. Dávat kopie k příbuzným mi přijde hyperparanoidní, kdyby mě vykradli nebo bych vyhořel mám asi jiné starosti.

Přiznám se, že fotky ani jiná data nějak zvlášť nearchivuji, nicméně jsem se rozhodl že si pořídím pár DVD-RAM a hodím to na to. Přijde mi to jako nej řešení. Případně externí disk.
Lenost je hybnou silou pokroku.
<odkazy jsou zakázány>
pitris24
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků