vhodný způsob pro archivaci

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dimax 25. 10. 2008 22:02

Až taká paranoja to nieje, lebo keď mňa doma vykradli tak zobrali okrem počítača, aj hudobné a dátové CD (ktoré im samozrejme boli na dve veci), ale ja som prišiel o všetko a väčšia strata boli tie dáta ako tie veci. 8-S
dimax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pa.Va.Zi 26. 10. 2008 20:51

pitris24 píše:Celkem solidní paranoia :-D Ještě bych uvažoval o vlastní elektrárně nebo minimálně diesel agregátu s předehřívaným oběhem paliva. Nicméně pokud máš takové skovsty, že jsou tato opatření nutná, proč ne. Dávat kopie k příbuzným mi přijde hyperparanoidní, kdyby mě vykradli nebo bych vyhořel mám asi jiné starosti.
Přiznám se, že fotky ani jiná data nějak zvlášť nearchivuji, nicméně jsem se rozhodl že si pořídím pár DVD-RAM a hodím to na to. Přijde mi to jako nej řešení. Případně externí disk.

No každý na to má svůj názor - v průběhu těch 15 let, co mám doma počítač, už mi pár disků odešlo a vždycky jsem ocenil, že byla po ruce nějaká záloha.
Jsou lidi, co na PC třeba jen hrajou hry a pod. a nemají tam nic důležitého. A jsou jiní, kteří tam mají svoje živobytí, nebo třeba i jen něco ke svým koníčkům - ale třeba jsou to data nasbíraná/sepisovaná za deset i více let...
Stejně tak i fotky - někdo má na disku totální chaos, většinou se skládající z "fotek" zvracejících kamarádů někde na pařbě. Někdo jiný tam má třeba krajinky, kvůli kterým chodil na stejné místo desetkrát a čekal půl dne na správné světlo. Nebo fotky dětí - pokud by mě vykradli a šlohli třeba ty počítače, tak čert to vem, do týdne to můžu mít všechno zpátky, ale nevím, kde bych schrastil ty stovky krásných záběrů za celý ty roky, kdy děcka vyrůstají...

Jo a dodatek k mé původní odpovědi - samozřejmě že fotky probíráme a promazáváme. No a jednou za rok si taky necháme v minilabu udělat cca 150 nejlepších do alba...
Pa.Va.Zi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fotobanka.net 27. 10. 2008 09:53

Osobně mám fotky zálohované 2x na DVD, 3x na HDD a ještě na Flickeru. Jedná se o cca 50-150 GB (na HDD mám vše co kdy vypadlo z foťáku, na DVD a Flicker pak dávám jen to, co za to stojí)
Pentax K-5 , Samyang 8mm f/3.5 Fisheye, PENTAX SMC DA 14mm f/2.8 ED [IF], PENTAX SMC DA 17-70 f/4 AL [IF] SDM, PENTAX SMC FA 50mm f/1.7, PENTAX SMC DA* 50-135mm f/2.8 ED (IF) SDM, PENTAX SMC DA* 300 f/4 ED [IF] SDM, manuální mezikroužky, Metz Mecablitz 50 AF-1 digital, SanDisk Extreme 30MB/s 16 GB ...
Fotobanka.net
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel.tenista 31. 12. 2008 22:25

HrdinaJan píše:Ja osobne mam fotek o rad vic nez udava tazatel. Zalohy mam v podstate na trech ruznejch HDD. Jeden primo v PC, druhej je pripojen prez USB a treti lezi ve skrini v policce a jednou za cas ho pripojim prez eSATA a zazalohuji. Opticka media jsem vzdal od te doby co fotim jen do RAWu.

Pri dnesnich cenach HDD neni pro nikoho problem koupit dva treba 500GB HDD a to uz je v podstate 100 procentni jistota, pokud nejsou oba pripojeny zaroven a zrova prileti blesk nebo neco podobne.

Ona sance, ze clovek o vsechno prijde je tady vzdy, ale da se docela dobre minimalizovat.


prosim neber to jako narazku, ale ty vazne archivujes rawy? ja bych mel jen po vcerejsku 12GB dat... vzdycky fotky upravim, ulozim do cehokoliv jineho (jpeg,tiff,psd) a pak az archivuju - je x krat mensi...
Caonon 400D, Canon 16-35 f2,8L, Canon 70-200 f4L, Canon 50 f1,8.... Teď jěště vědět, jak s tím zacházet...
pavel.tenista
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavel.tenista 31. 12. 2008 22:31

Pety píše:Nejlevnější zálohování je samozřejmě odpadkový koš (v případě digi ten na ploše monitoru). S jeho pomocí se náklady i pracnost zálohování dají minimalizovat často i o 90%.


souhlas!

zalohuju tak ze mam dva disky v Raid 1 - jeste nikdy mi za 15 let neshorel ani jeden disk, tak je docela nepravdepodobne ze lehnou oba dva najednou a kdyby.... no tak co? prece ty fotky neprodavam za 50 000 kus...
Caonon 400D, Canon 16-35 f2,8L, Canon 70-200 f4L, Canon 50 f1,8.... Teď jěště vědět, jak s tím zacházet...
pavel.tenista
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 31. 12. 2008 23:32

Každý máme pár desítek, maximálně stovek fotek, o které bychom přijít nechtěli. Ty je dobré uložit na tři místa a o tyto zálohy se starat. Mít je i na papíře.

To ostatní - jakáž pomoc, když se o to přijde, na sebevraždu to nebude. Pokud to vůbec chceme zálohovat, tak jedenkrát.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pavel.tenista 1. 1. 2009 13:41

Pety píše:Každý máme pár desítek, maximálně stovek fotek, o které bychom přijít nechtěli. Ty je dobré uložit na tři místa a o tyto zálohy se starat. Mít je i na papíře.

To ostatní - jakáž pomoc, když se o to přijde, na sebevraždu to nebude. Pokud to vůbec chceme zálohovat, tak jedenkrát.


me se na to libi ten RAid 1: mam 2x 500GB WD RE2 - mela by to byt jedna ze spolehlivejsich (a drazsich) edic disku - to mam jen na ulozeni tech nejdulezitejsich dat - ostatni data mam na discich zapojenych normalne nebo treba i Raid 0
Caonon 400D, Canon 16-35 f2,8L, Canon 70-200 f4L, Canon 50 f1,8.... Teď jěště vědět, jak s tím zacházet...
pavel.tenista
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 1. 1. 2009 15:00

RAID1 nebo 5 je dobrá věc proti ztrátě dat poruchou HW. Ale neochrání před chybami software, a co je horší, před blbostí uživatele. Pokud jste si nikdy nic omylem nesmazali nebo nepřepsali, tak vězte, že vás to určitě ještě čeká.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pavel.tenista 1. 1. 2009 17:10

no fotky jsem si jeste nesmazal - jen z karty :-)
Caonon 400D, Canon 16-35 f2,8L, Canon 70-200 f4L, Canon 50 f1,8.... Teď jěště vědět, jak s tím zacházet...
pavel.tenista
Návštěvník

Odeslat příspěvekod voshi 3. 1. 2009 00:46

PA-RA-DOX... Stejně jsem dospěl k závěru, že si budu muset pořídit nějaký exter disk...
voshi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod WarCZ 3. 1. 2009 01:04

Ja mam externi Mybook ve skřini a mužu jenom doporučit. co pul roku vytahnu. připojím. stahnu z NB, PC a jiných zdroju fotky a videa a zase uložím. Musel bych vyhořet abych přišel o data...
https://zabovreska.webnode.cz/
Hodinky: Pebble Steel
Registrován od 19. 2. 2006
WarCZ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod file12 3. 1. 2009 01:31

Taky sem si pořídil externí HDD a zálohuju jednou za měsíc. myslim že by se už jo muselo stát aby se to podělalo...a stejně od dob co sem si pořídil zrcadlo a začal se focení víc věnovat tak ty starý radši už ani nechci vidět:D Ještě přemejšlim že ty důležitý fotky si schovam.

A co se týče zálohování v RAWu tak to je drsný no...ale já se někdy třeba vrátim k úpravě fotky po půl roce a najednou je ten raw dobrej
D7000; 18-105; 35/1,8G; Sigma 70-200/2,8 HSM Macro II
MacBook Pro,2,26ghz,4GB RAM,SSD, foto zpracovávam v Aperture,GIMP
file12
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 3. 1. 2009 08:41

Taky si schovávám RAWy od těch důležitějších fotek - pokud jsem je do RAWu fotil.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pavel.tenista 3. 1. 2009 10:40

ja jestli mam schovanejch 10 rawu tak je to hodne- nechavam si to jen u tech nej fotek
Caonon 400D, Canon 16-35 f2,8L, Canon 70-200 f4L, Canon 50 f1,8.... Teď jěště vědět, jak s tím zacházet...
pavel.tenista
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 3. 1. 2009 11:06

Pety píše:RAID1 nebo 5 je dobrá věc proti ztrátě dat poruchou HW. Ale neochrání před chybami software, a co je horší, před blbostí uživatele. Pokud jste si nikdy nic omylem nesmazali nebo nepřepsali, tak vězte, že vás to určitě ještě čeká.


Raid je sice lepší než samotný disk, ale ani ten není samospasitelný. Bez dalšího zálohování můžete také lehce o data přijít.
Příhlad: Na měsíc starém serveru IBM se mi rozpadl RAID z důvodu chyby raidováho řadiče.
Kolegovi se zase na serveru DELL po poruše disku a jeho následné výměně zakouslo obnovování a také se mu raid rozpadl. Dalších 10 výměn disků sice proběhlo v pořádku, ale....takže už tomu vůůůbec nevěřím. Je to fajn, když to funguje ale není to tutovka.

Takže má zálohovací strategie:
1) Fotky zkopírovat (nepřesouvat) z přístroje do PC
2) Provést úpravy, konverze RAwu apod
3) Pokud jich je víc, tak vypálit na CD/DVD
4) Zkopírovat na externí disk
5) Fakt povedené fotky si ještě kopíruju na FlashDisk, aby byly kdykoliv poruce (těch je málo :-/)
6) Pak je smažu z foťáku a z PCčka

V PC fotky ani jiné dokumenty neštosuju. Je to pro mě výhodnější, jelikož vím, že PC můžu kdykoliv reinstalovat (obnovit z Image), aniž bych musel řešit, jestli nepříjdu o nějaká data. Také jsou menší image systému:-)

Důležité je, abyste měli kdykoliv alespoň dvě kopie všech dat nejlépe na dvou typech nosičů. DVD/Flash, DVD/HDD.

Docela mě překvapuje, kolik lidí vůbec nezálohuje. Ať fotky, dokumenty, pracovní věci... :roll:
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků