darktable: RAW black/white point , fialové zbarvení rawů atd

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod flekota 17. 4. 2019 16:27

Zajímá mě pár věcí týkající se zpracování RAWů a darktable modulu raw black/white point.

1. věc: souvisí nějak dynamický rozsah (ne snímače, rovnou ale výstupu) s parametry modulu RAW Black/white point? U gopro mi to po načtení ukáže Black point=0, White point 16383 . Toto číslo odpovídá 2^14, a rozsahu 15 nebo 16 bitů (ano, nespletl jsem se: 16383, 8000, 4000, 2000, 1000,500,256,128,64,32,16,8,4,2,1,0 =16 položek). U jiného fotoaparátu to hlásí Black=140, White=4095. A když to podělím: 4095/140=29= necelých 5 bitů!!! Kde je chyba v úvaze? Ty fotky mají krásný rozsah, je to na ISO 200 za dne, rozhodně víc než 5 EV. Co tedy ty hodnoty znamenají a souvisí nějak s dynamickým rozsahem uloženého souboru??? Vím, že tady jsem udělal určitá zjednodušení ohledně DR (spíš než dynamický rozsah by se mělo jednat o počet hodnot odstínů, který na DR nezávisí)

2. Když v tom modulu raw black/white point posunu Black level na nulu ( z původních 140) na nulu, fotky dostanou podivný fialový nádech (v tmavých odstínech). Nějaká nelineární korekce/offset?

2.' S tím souvisí zoner photo studio (bez adobe dng!). Když v něm otevírám rawy z jednoho foťáku, tak v 50% ho RAW-Developing modul nenačte. Ale modul Editor si s RAWY poradí vždy, ale vysvětlím podrobněji. přibalené náhlady (50% rozlišení) jakožto součást RAW to načte vždy, ale mě teď nezajímá. Zajímají mě RAWy v plném rozlišení, a ty modul Editor načte vždy, ale Pozor: ty rawy, které RAW-Developing nezvládne, v Editoru mají fialový nádech (mimo přepalů - divné, stíny, šedé a světla jsou fialové). Zajímalo by mě proč Souvisí to nějak s bodem 2.? Částečně lze ten fialový nádech opravit. Vyvážení bílé nepomáhá., fialový odstín zůstane a naopak vytvoří ve světlech zelený nádech.Velmi přibližně, obraz od obrazu dokáže částečně obraz napravit nástroj křivky, kdy pro každý kanál Upravím počátek černého bodu (buď uřízne nebo offsetne) A i tak je to jen přiblížení a hlavně ve stínech zůstává nádech.
... Co by to mohlo být za problém? Nějak divně k´dované hodnoty RAW nebo jen nějaké offsety (v lineárních raw datech, proto po aplikaci gammy po převodu by se musela složitě hledat korekční křivka a jednoduchý posun/oříznutí počátku nestačí), které ZPS nedokáže přečíst. Divné jen, že je to jen u některých fotek trpící tímto fialovým nádechem. Podle mě to

3. Proč black a White level pro stejný fotoaparát se liší? Někdy W to je 3840, někdy 4095. Někdy B: 119, 143)

4. Proč u Gopro je Black/white 0/16383, což vypadá jako že to ty hodnoty "nevyužívá", zatímco u jiného fotoaparátu to jsou stovky(B) a 4000(W). Co to naznačuje o černé a bílé? Něco jako oříznutí signálu o úroveň šumu (který se v speciálních případech může hodit pro rekonstrukci sub-bitového signálu (úžasný blog) )? Co to říká o bílé?


Poznámka: samozřejmě adobe dng si mohu zapnout, nebo rawy dělat v darkable, ale mě zajímá, co je v těch rawech za psí kusy, že to občas hází zbarvení v těch editorech. na internetu lze dohledat, že fialově zbarvené rawy jsou problém, který se vyřeší aktualizací converteru. \Taky mě to zajímá z hlediska, že to fialové zbarvení dost připomíná, jako když v darktable ty hodnoty RAW W/B point nastavím black=0
flekota
Návštěvník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků