Jaký program na úpravu RAW?

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Michal855 15. 7. 2018 21:11

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jaký program byste mi poradili pro začátečníka k úpravám RAW fotek?
Myslím abych v něm otevřel jednu fotku, mohl v ní upravit expozici když je třeba podexponovaná, odstranit šum apod. Prý to jde líp než v JPG a dají se tak líp zachránit nepovedené fotky. Víte o něčem dobrém, pokud možno v češtině?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 16. 7. 2018 05:46

Skus zohnat Zoner 18, na zaciatok fajn. Ked to ale s RAW budes brat vazne, tak LR.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Michal855 16. 7. 2018 06:40

a ten LR to je klasický editor fotek? Já s ním nemám zkušenosti, ale někde sem viděl ukázky a vypadalo to spíš jako něco na vytváření fotogalerií než editor.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 7. 2018 07:28

Všichni výrobci fotoaparátů poskytují vlastní editor rawů zdarma. Začal bych s ním.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 16. 7. 2018 07:39

Najprv napíš čo máš za foťák. Lebo napríklad fuji sa s LR nemá moc rado...
Inak samozrejme LR.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Michal855 16. 7. 2018 07:51

mám Pentax KS2.
A LR to je klasický editor fotek? Někde sem viděl že to načítalo celou složku s fotkama naráz, a já chci vždycky otevřít a upravovat jednu fotku.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 16. 7. 2018 07:58

LR samozrejme umožňuje dávkové úpravy, ako aj úpravu jednej fotky. Chce to trochu sa s tým pohrať, hlavne pozrieť nejaké tutoriály na nete, aby si vedel ako začať.
Inak pentax samozrejme absolútne bez problémov.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 7. 2018 08:05

LR má funkci katalog, ze které se jedním kliknutím dostaneš do modulu Develop určeného pro úpravy. Do katalogu naimportuješ fotky z disku, pak si z jejich náhledů vybereš, kterou chceš upravit. V případě potřeby můžeš uložit nastavení úprav a zkopírovat ho na ostatní fotky.

Podle mne ale nemá smysl platit za LR, když pořádně nevíš proč. Konvertor zdarma od výrobce by měl stačit pro méně časté úpravy a na naučení se.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Michal855 16. 7. 2018 08:16

Jo to je fakt, já se prvně podívám co je vlastně na tom cédéčku co bylo u foťáku a třeba mi to bude stačit.
A myslíš že to udělá ty úpravy stejně kvalitně? Mně jde hlavně o to třeba vylepšit podexponovanou fotku, nebo odstranit šum, to prý udělá PC líp než foťák.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 16. 7. 2018 08:45

Podstatné v každom programe je to neprepísknuť, čo sprvu dosť láka. S táhly jemne, jak s mladou ženskou! :D
Skús určite firemný soft, (neviem čo teraz dáva pentax v balíku), existujú aj softy zadara ako je napríklad rawtherapee...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Michal855 16. 7. 2018 18:12

jo zkusím, tak já myslel že právě v RAWu to můžu přepísknout víc než ve jpegu, když má každou barvu 16 bitovou.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 21. 7. 2018 05:39

Zdravím, zkoušel jsem instalovat LR, a nejde mi to, pořád to otravuje s nějakým cloudem. Já nic na cloudu nechci, jak se toho zbavím?
Ještě jsem našel program Raw Therapee, ten mi funguje a vypadá dobře, máte s ním někdo zkušenosti? Myslím jestli je horší než ty placené programy nebo stejně dobrý, co se týče kvality úprav fotek.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 21. 7. 2018 05:48

Kazdemu vyhovuje nieco ine. Skusaj !
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Michal855 21. 7. 2018 06:25

jo já vím, ale mně jde spíš o to, jestli jsou mezi těma programama nějaké viditelné rozdíly v kvalitě těch úprav?
Já nepotřebuju žádné extra funkce, to co má ten Raw therapee mi bohatě stačí. Ale zajímá mě, jestli jsou tam nějaké viditelné rozdíly v kvalitě. Když třeba budu mít tmavou fotku, a přidám tam expozici, tak jestli třeba u některého programu tam bude víc šumu a u jiného míň.
Michal855
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků